100 dan ziyod yangi yo'l texnikalari xarid qilindi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 14-fevraldagi "Yo'l xo'jaligini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni hamda "O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi va O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Respublika yo'l jamg'armasi faoliyatini tashkil etish to'g'risida"gi qarorida sohaga oid ko'plab vazifalar qatori qo'mita tarkibidagi korxonalarni yo'l-ta'mirlash texnikasi, moddiy-xomashyo resurslari bilan yetarli darajada ta'minlash, ularning moddiy-texnika bazasini rivojlantirishning asosiy yo'nalishlari belgilab berilgan edi.
Darhaqiqat, zamonaviy transport oqimi sharoitida avtomobil yo'llaridan foydalanuvchilarning manfaatlarini hisobga olib, avtomobil yo'llaridagi qurilish va ta'mirlash ishlaridagi o'sib borayotgan talab – joriy quvvatlarni oshirish hamda qo'mita tarkibidagi korxona va tashkilotlar moddiy-texnika bazalarini mustahkamlash masalalarini – yagona texnologik talablar asosida, kompleks hal etilishini taqozo etardi.  Joriy talablar inobatga olingan holda, 2017-2018-yillar mobaynida 223 dona yangi – yo'l ta'miri va qurilishida ishlatiladigan texnikalarni xarid qilish haqida Vazirlar Mahkamasining tegishli farmoyishi qabul qilindi.
Yo'l ta'miri va qurilishi bo'yicha yagona texnik siyosatni olib borish maqsadida yo'l xo'jaligi texnikalarini markazlashtirilgan tarzda Xitoyning – O'zbekistondagi "UzXCMG" qo'shma korxonasi hammuassisi hisoblangan – "Xuzhou Construction Machinery Group Co Ltd." kompaniyasi bilan to'g'ridan-to'g'ri shartnomalar asosida xarid qilinmoqda. Bu esa Respublikadagi yo'l xo'jaligi korxonalari tomonidan foydalaniladigan texnikalarnining ta'mirida yuzaga keladigan ortiqcha xarajatlarni qisqartirish imkonini ham beradi.
Bugungi kunda yo'l qurilishi va ta'mirida ishlatiladigan 100 dan ortiq texnikalar xarid qilindi. Ular orasida quyidagilarni sanash mumkin:
- har xil rusumdagi zichlagichlar;
- turli rusumdagi yo'l frezalari;
- avtogreyderlar;
- asfalt yotqizgichlar;
- asfalt-beton ishlab chiqarish zavodlari;
- zamonaviy ekskavatorlar.
Ayni paytda mazkur texnikalar Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi tarkibidagi "Avtoyo'lta'minot" unitar korxonasi tomonidan olib kelinib, Respublikadagi yangi tashkil etilgan, yo'l qurilishiga ixtisoslashtirilgan korxonalarga tarqatilmoqda. 2018-yilning 1-yarmi davomida yana shuncha texnika olib kelinadi.

Приобретены более 100 единиц новой дорожной техники
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2017 года "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожным хозяйством" и постановлением Президента "Об организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан и Республиканского дорожного фонда при Кабинете Министров Республики Узбекистан" определены основные направления создания и укрепления материально-технической базы структурных подразделений комитета.
Действительно, нарастающая потребность в строительно-ремонтных работах на автомобильных дорогах требовала создания новых и наращивание дейтвующих мощностей, укрепления материально-технической базы организаций и предприятий, входящих в единый технологический комплекс дорожного строительства, соразмерно объемам прогнозируемых работ. Учитывая данные требования, за 2017-2018 гг. решено приобрести 223 единиц дорожно-ремонтной и дорожно-строительной техники.
Для проведения единой технической политики, дорожно-ремонтную и строительную технику предполагалось приобрести на основе прямого договора с Китайской компанией "Xuzhou Construction Machinery Group Co Ltd.", являющейся соучредителем СП ООО "UzXCMG", что позволит наладить широкую сеть ремонтных баз по республике и избежать излишних затрат на техническое обслуживание.
На сегодняшний день было приобретено более чем 100 единиц современной дорожно-строительной и ремонтной техники. В числе приобретенных оборудований можно перечислить:
- комбинированные катки;
- двухвальцовые катки разного типа;
- дорожные фрезы с разными объемами и марками;
- автогрейдеры;
- асфальтоукладчики разного вида;
- асфальтобетонные заводы;
- колесные экскаваторы с гидромолотами;
- гусеничные экскаваторы.
В настоящее время вся техника привезена УП "Автойултаъминот" при Государственном комитете автомобильных дорог и распределяется новым созданным дорожно-строительным предприятиям. В течении I полугодия ожидается привоз еще более ста новых техник.