2017-yilda 260 km avtomobil yo'llari quriladi va ta'mirlanadi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 23-dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasining 2017-yilgi Investitsiya Dasturi to'g'risida"gi qaroriga asosan joriy yilda mamlakatimiz bo'yicha jami 260 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari yangidan quriladi yoki rekonstruktsiya qilinadi.
Shuni aytib o'tish kerakki, bu – faqatgina 2017-yilda topshiriladigan ob'ektlar hajmi hisoblanib, ayrim hududlarda keyinchalik ham qurilishi davom ettiriladigan avtomobil yo'llari bor.
Masalan, Qarorga ko'ra, Qoraqalpog'iston Respublikasida 22 km, Buxoro viloyatida 12 km, Jizzax viloyatida 16 km, Qashqadaryo viloyatida 54,8 km, Navoiy viloyatida 3 km, Namangan viloyatida 41,5 km, Samarqand viloyatida 10 km, Surxondaryo viloyatida 65,7 km, Sirdaryo viloyatida 5 km, Toshkent viloyatida 25 km, Farg'ona viloyatida esa 5 km avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilinib, lozim bo'lganda qaytadan qurilib, shu yilning o'zida topshiriladi. Andijon va Xorazm viloyatlaridagi hamda boshqa viloyatlarning hozir sanab o'tilgan hajmlarga kirmagan rekonstruktsiya va qurilish ishlari esa keyingi yillarda ham davom ettiriladi.
Yuqoridagi maqsadlar uchun joriy yilda 1 trillion 550 milliard so'm miqdoridagi mablag'lar Moliya vazirligi huzuridagi Respublika yo'l jamg'armasi hisobidan yo'naltirilishi mazkur Qarorda belgilab qo'yilgan.

В 2017 году строятся и реконстрируются 260 км автодороги
Согласно Постановления Президента страны "Об инвестиционной программе Республики Узбекистан", подписанного 23 декабря 2016 г. в 2017 году строятся и реконстрируются 260 км автомобильных дорог по Республике.
Надо сказать, что этот объем включает в себе только сдающиеся в эскплуатацию дороги, но в некоторых регионах продолжаются и в дальнейшем строительные и ремонтные работы.
Например, в Постановлении указано, что строительные и ремонтные автодороги в Республике Каракалпакстан составляют 22 км, в Бухарской области 12 км, в Джизакской области 16 км, в Кашкадарьинской области 54,8 км, в Навоийской области 3 км, в Наманганской области 41,5 км, в Самаркандской области 10 км, в Сурхандарьинской области 65,7 км, в Сырдарьинской области 5 км, в Ташкентской области 25 км, в Ферганской области 5 км и эти объемы сдаются в этом же году. А в Андижанской и Хорезмской областях продолжаются ранее начинающие объекты.
Для вышеперечисленных целей намечено направлять 1 триллион 550 миллиард сумов денежных средств за счет дорожного фонда при Министерстве финансов Р Уз.
Средства также выделяются для приобретения оборудований, дорожно-ремонтной техники для содержания и текущего ремонта автодорог общего пользования, для оплаты проектно-изыскательных работ будущих лет, а также для ремонта межхозяйственных автомобильных дорог местного значения.