2017-yil 5-sentabr: O'zbekistonda 1 AQSh dollarining rasmiy kursi 8100 so'mga teng
O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining milliy valyutani chet el valyutasiga nisbatan kursini o'rnatish to'g'risidagi axboroti, mazkur bankning rasmiy veb-saytida e'lon qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Valyuta siyosatini liberallashtirish bo'yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to'g'risida"gi 2017-yil 2-sentabrda imzolangan farmoniga asosan valyuta bozorini yanada liberallashtirish sohasidagi davlat iqtisodiy siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri – milliy valyutaning chet el valyutasiga nisbatan kursini o'rnatishda faqatgina bozor mexanizmlarini qo'llashdan iboratdir.
2003-2017-yillarda kursni shakllantiruvchi omillar dinamikasining tahlili asosida, shuningdek banklar tomonidan importyor korxonalarga shartnomaviy kurs bo'yicha chet el valyutasini sotishning sinov savdolari natijalarini inobatga olgan holda, bugungi kunda valyuta kursining muvozanat darajasi hisob-kitoblarga ko'ra, 1 AQSh dollari uchun 8000-8150 so'mni tashkil etmoqda.
Shu munosabat bilan, Markaziy bankning valyuta kursi 2017-yilning 5-sentabridan boshlab 1 AQSh dollari uchun 8100 so'm darajasida o'rnatilmoqda.
Markaziy bankning kursi, avvalgidek, har dushanba kuni o'tgan hafta davomida valyuta birjasida o'tkazilgan savdolarda qayd etilgan kurslarning o'rtacha qiymati darajasida belgilanadi va O'zbekiston Respublikasi hududida buxgalteriya hisobi, statistika hisoboti hamda boshqa hisobot maqsadlari uchun, shuningdek O'zbekiston Respublikasi hududida bojxona va boshqa majburiy to'lovlarni hisoblash uchun ishlatiladi.
Chet el valyutasini sotib olish va sotish bo'yicha banklararo savdo sessiyalari O'zbekiston Respublikasi valyuta birjasida har kuni o'tkazilib, bunda valyuta kursi chet el valyutasiga bo'lgan talab va taklifning joriy nisbati asosida aniqlanadi hamda valyuta birjasining saytida e'lon qilib boriladi.

Starting from September 5, 2017, the exchange rate of the Central Bank is set at 8100 UZS for 1 USD
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-5177 of September 2, 2017 "On priority measures of liberalizing foreign exchange policy", one of the priority directions of the state economic policy in the area of further liberalization of foreign exchange market is the exclusive use of market mechanisms in setting the national currency rate in relation to foreign currency.
Based on the analysis of dynamics of exchange rate factors for 2003-2017, as well as taking into account the results of test transactions on the sale of foreign currency by banks to importing enterprises at the contractual rate, the estimated equilibrium level of the exchange rate for 1 USD is 8000-8150 UZS.
In this regard, the exchange rate of the Central Bank, starting from September 5, 2017, is set at 8100 UZS for 1 USD.
The rate of the Central Bank will continue to be set every Monday as the average value of rates fixed at trades of currency exchange in the previous week and will be applied for accounting purposes, statistical and other reporting on currency transactions, as well as for calculation of customs and other mandatory payments in the territory of the Republic of Uzbekistan.
Interbank trading sessions on the purchase and sale of foreign currency at the Uzbek Republican Currency Exchange will be held daily, at which the exchange rate will be determined on the basis of the current supply and demand for foreign currency and published on the website of the currency exchange.