2017-yil - "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili"
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunning 24-yilligi munosabati bilan 7-dekabr kuni "O'zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida tantanali tadbir bo'lib o'tdi. Unda davlat va jamoat arboblari, fan, madaniyat, san'at va sport namoyandalari, keng jamoatchilik, yurtimizda faoliyat ko'rsatayotgan xorijiy davlatlarning elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari ishtirok etdi.
Yig'ilishni Toshkent shahar hokimi R.Usmonov ochdi.
O'zbekiston Respublikasining saylangan Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yig'ilishda ma'ruza qildi.
Mustaqillik yillarida xalqimiz erishgan barcha yutuq va marralar, iqtisodiyotimizning ulkan sur'atlar bilan o'sishi Konstitutsiyamizning hayotbaxsh qudratini, unda mujassam bo'lgan qoida va normalarning naqadar chuqur o'ylangani, har tomonlama mustahkam asosga ega ekanini yaqqol namoyon etadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Insonparvarlik ruhi bilan yo'g'rilgan islohotlar xalqimiz turmushining yanada yuksalishi, mamlakatimiz obodligi va taraqqiyotini ta'minlash, Vatanimizning dunyo hamjamiyatida obro'-e'tiborini yuksaltirish va yosh avlodni barkamol etib tarbiyalashda yuksak samaralar bermoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 2016-yil mamlakatimizda Sog'lom ona va bola yili, deb e'lon qilingan edi. Bu borada ishlab chiqilgan Davlat dasturi asosida ona va bola salomatligini mustahkamlash, jismonan sog'lom, yuksak ma'naviyatli avlodni tarbiyalashga qaratilgan keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi.
Ushbu dasturda belgilangan tadbirlar mamlakatimizning barcha hududlarini qamrab olib, sog'lom avlodni tarbiyalashdek ezgu maqsadlarimizni ro'yobga chiqarishda davlat va nodavlat tashkilotlari, ijtimoiy tuzilmalar, ishlab chiqarish korxonalari, biznes vakillari faol qatnashgani bu g'oyaning umumxalq harakatiga aylanganining yaqqol namoyoni bo'ldi.
Shavkat Mirziyoyev Birinchi Prezidentimiz tashabbusi bilan har yangi yilga muayyan nom berish yaxshi an'anaga aylangani, bu borada alohida davlat dasturi ishlab chiqilib, kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilishini qayd etdi. Mustaqilligimiz asoschisi boshlab bergan bu an'anaga binoan kirib kelayotgan yangi – 2017-yilni mamlakatimizda "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" deb e'lon qilishni taklif etdi. Bu taklif yig'ilganlar tomonidan gulduros qarsaklar bilan qo'llab-quvvatlandi.

In Uzbekistan 2017 has been declared the Year of Dialogue with the People and Human Interests
On the occasion of the 24th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, a ceremonial event took place at the "Uzbekistan" palace of international forums on 7 December. The event was attended by state and public figures, representatives of such spheres as science, culture, art and sport, members of the wider public and representatives of foreign states' embassies and international organizations' representative offices in this country.
The gathering was opened by the mayor of Tashkent city, R.Usmonov.
The national anthem of the Republic of Uzbekistan was played.
President-elect of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev made a speech at the gathering.
Shavkat Mirziyoyev said that all the successes and achievements attained by the Uzbek people in the years of independence and high economic growth rates in the country clearly indicated the vital power of the country's Constitution and the fact that provisions and norms enshrined in it had been thought through so deeply and rested on a firm basis.
Reforms embodying the spirit of humaneness are producing great results in further raising the people's living standards, ensuring the country's prosperity and development, building up the Motherland's prestige in the world community and bringing up the younger generation to be well in every respect.
At the initiative of First President Islam Karimov, 2016 was declared the Year of Maternal and Child Health. On the basis of a state programme worked out in this area, large-scale work has been carried out to strengthen the health of mothers and children and to bring up a healthy generation with high moral principles.
Measures specified in this programme were extended to all the regions of the country. And in reaching the noble goal of bringing up a healthy generation, state and nongovernmental organizations, public structures, production enterprises and representatives of the business sector have actively participated, which is a clear sign that this idea has turned into a national effort.
Shavkat Mirziyoyev said that at the initiative of the First President, it had become a good tradition to give a specific name to every new year, that state programmes had been worked out in this area and that a range of measures were to be carried out.
In accordance with this tradition started by the founder of the country's independence, he proposed declaring the new year 2017 the Year of Dialogue with the People and Human Interests.
This proposal was greeted with thunderous applause from those at the gathering and supported by them.