8993 20-Dekabr, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 20 Kb)
Prezident "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturini ishlab chiqish to'g'risidagi farmoyishni imzoladi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish bo'yicha tashkiliy choralar to'g'risidagi farmoyishga imzo chekdi. Bu haqda "O'zbekiston" telekanalining "Axborot" dasturida xabar qilindi.
Bir oy muddatda tayyorlanishi lozim bo'lgan dasturdan ko'zlangan maqsad — "mamlakatda demokratlashtirish va inson huquqlari, erkinligi va manfaatlarini ta'minlash, xususan munosib turmush tarzini yaratish jarayonining sifat va samaradorligini oshirish, ularni amalga oshirishda davlat organlari roli va javobgarligini kuchaytirish, aholi bilan ochiq muloqot olib borish, murojaatlar bilan ishlashning yangi samarador mexanizm va usullarini joriy etish, fuqarolarni tashvishga solayotgan hayotiy muammolarni o'z vaqtida hal etish, "inson manfaatlari — har narsadan ustun" oliyjanob g'oyasini hayotga izchillik bilan tadbiq etish"dan iborat.
Dasturni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi respublika komissiyasi tashkil etildi. Vazirliklar, mahkamalar, joylardagi davlat hukumati organlari, xo'jalik birlashmalari, jamoat va hukumatga qarashli bo'lmagan tashkilotlardan kelib tushgan material va takliflar ishchi guruhi tomonidan umumlashtiriladi.

Начата разработка Госпрограммы 2017 года
Президент подписал распоряжение о разработке Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека".
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал распоряжение об организационных мерах по разработке и реализации Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека", сообщила программа "Ахборот" телеканала "Узбекистан".
Цели программы, которая должна быть подготовлена в месячный срок, — "кардинальное повышение качества и результативности осуществляемых в стране процессов демократизации и обеспечения прав, свобод и интересов человека, в том числе достойного уровня жизни людей, усиление роли и ответственности государственных органов за их реализацию, внедрение новых эффективных механизмов и методов налаживания открытого диалога с населением и работы с их обращениями, своевременное решение волнующих граждан жизненных проблем, последовательное воплощение в жизнь благородной идеи „Интересы человека — превыше всего"".
Для разработки и реализации программы создана республиканская комиссия во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым. Обобщением материалов и предложений, поступающих от министерств, ведомств, органов государственной власти на местах, хозяйственных объединений, общественных и неправительственных организаций, будет заниматься образованная распоряжением сводная рабочая группа.