8240 10-Iyul, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 19 Kb)
Afg'oniston Islom Respublikasida amaliy tashrif bilan bo'lib turgan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi 2018-yil 8-iyul kuni "Arg" saroyida Prezident Muhammad Ashraf G'ani tomonidan qabul qilindi.
Suhbat avvalida vazir O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg'oniston rahbariga iliq salom va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bo'lib o'tgan suhbat davomida ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, avvalo Afg'oniston Prezidentining 2017-yil dekabr oyida O'zbekistonga rasmiy tashrifi va oliy darajadagi muzokaralar doirasida erishilgan kelishuvlarni tadbiq etish jarayoni muhokama qilindi. Shu o'rinda yirik qo'shma investitsiya, transport-kommunikatsiya, savdo-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Uchrashuvda Termiz shahrida Afg'oniston konsulxonasini ochishga O'zbekiston roziligi tasdiqlandi.
Shuningdek, Afg'oniston va chegaradosh mintaqadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
2018-yil mart oyida Afg'oniston bo'yicha Toshkent xalqaro konferensiyasida ishtirok etgan va batafsil nutq so'zlagan Prezident Muhammad Ashraf G'ani o'z mamlakatida tinchlik jarayoniga ko'maklashishga qaratilgan faol sa'y-harakat uchun O'zbekiston tomoniga minnatdorchilik bildirdi.

Meeting with the President of Afghanistan
On July 8, 2018, the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani received the government delegation of the Republic of Uzbekistan led by the minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, who is on a working visit to Afghanistan, at Arg palace.
The Minister conveyed warm greetings and good wishes of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Head of Afghanistan.
During the conversation, current issues of bilateral relations were discussed, primarily implementation of agreements reached within the framework of the official visit of the President of Afghanistan to Uzbekistan and high-level talks in December 2017. In this context, issues of implementing major joint investment, transport and communication, trade and economic projects were considered.
At the meeting, the consent of Uzbekistan to opening the Afghanistan consulate in the city of Termez was confirmed.
The sides also exchanged views on the situation in Afghanistan and the surrounding region.
President Mohammad Ashraf Ghani, who participated and addressed the Tashkent International Conference on Afghanistan in March 2018, thanked the Uzbek side for vigorous efforts on promoting peace process in the country.