7282 4-Fevral, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 29 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 30-31 yanvar kunlari Jizzax viloyatida boʻldi.
Tashrifning ikkinchi kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Jizzax shahrida viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi turmush sharoitini yanada yaxshilash masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Unda viloyat faollari, deputatlar, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, tuman va shaharlar hokimlari, keng jamoatchilik vakillari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari "Inson manfaatlari hamma narsadan ustun" degan tamoyil asosida xalqimiz hayotini yaxshilash, hududlarni obod qilish boʻyicha viloyatda amalga oshirilayotgan ishlarga eʼtibor qaratdi.
Xususan, oʻtgan yili mart oyidagi tashrif doirasida ishlab chiqilgan dasturga asosan Jizzax viloyatida 107 ta investitsiya loyihasi boʻyicha yangi obyektlar ishga tushirilgan.
Bugungi kundagi eng muhim vazifa – investitsiya va texnologiyalar olib kelib, yangi korxonalar tashkil etish, odamlarni ish bilan taʼminlash, turmush sharoitini yaxshilash, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda 2019-2020 yillarda viloyatda umumiy qiymati 21 trillion 956 milliard soʻm boʻlgan 586 investitsiya loyihasi dasturi ishlab chiqilgani, buning natijasida 22 ming 300 dan ziyod ish oʻrni yaratish rejalashtirilgani qayd etildi. Forish tumanida bazalt tolasi va shamol energiyasi qurilmalari, Doʻstlik tumanida quyosh panellari, Zomin tumanida dori vositalari, Jizzax shahrida bezakli va yupqa oyna ishlab chiqarish loyihalari shular jumlasidandir.
Jumladan, 14,1 trillion soʻm yoki jami investitsiyalarning 64 foiziga teng boʻlgan 180 ta yirik sanoat loyihasini amalga oshirish Jizzax viloyatini "sanoat xabi"ga aylantirish borasidagi ishlarga kuchli turtki berishi taʼkidlandi.
Prezidentimizning joriy yil 3 yanvardagi "Jizzax viloyatini kompleks rivojlantirishni davlat tomonidan tartibga solish va boshqarishning samarali modelini ishlab chiqish toʻgʻrisida"gi farmoni ijrosi doirasida 1 martdan viloyatda "Ilgʻor hudud" sinov loyihasini amalga oshirish boshlanadi.
Ushbu loyiha doirasida aholi daromadlarini oshirish va turmush sharoitini yaxshilash, qulay investitsiya muhiti yaratish va yangi sanoat tarmoqlarini rivojlantirish choralari koʻriladi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu loyiha doirasida amalga oshiriladigan ishlarni sifatli va oʻz vaqtida bajarish yuzasidan topshiriq berdi.
Odamlarga munosib turmush sharoiti yaratish barcha boʻgʻindagi rahbarlarning asosiy vazifasi boʻlishi zarur. Buning uchun barchamiz hamjihatlikda vijdonan ishlashimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Chorvachilik, baliqchilik, asalarichilik, parrandachilik, pillachilik tarmoqlarida mavjud imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Aholining maishiy sharoitlarini, ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Mirzachoʻlda qilingan ishlar yaxshi tajriba, namuna boʻldi. Endi Jizzax viloyatining har bir tumani markazini shu tarzda obod qilish, zarur qurilish-taʼmirlash ishlarini shu yilning oʻzida yakunlash kerak, dedi Prezidentimiz.
Shuningdek, joriy yilda Jizzax shahrida 15 ta koʻp qavatli arzon uy, tumanlarda 932 ta turar joy qurish vazifasi qoʻyildi. Zarafshon daryosidan suv olib kelish uchun magistral quvur va nasos stansiyasi qurilishini davom ettirish, 264 kilometr suv tarmogʻini qurish va taʼmirlash boʻyicha topshiriq berildi. Bu ishlar natijasida Zarbdor, Baxmal, Paxtakor, Mirzachoʻl, Doʻstlik, Gʻallaorol, Sharof Rashidov tumanlari aholisi toza ichimlik suvi bilan taʼminlanishi, ularning turmush tarzi, salomatligi yaxshilanishi taʼkidlandi.
Yigʻilishda viloyatda ijtimoiy sohada koʻp yillar davomida yigʻilib qolgan muammolarni bosqichma-bosqich bartaraf qilish choralarini koʻrish zarurligi qayd etildi.
Viloyatda taʼlim-tarbiya sohasiga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. 2019 yilda 25 davlat maktabgacha taʼlim muassasasini rekonstruksiya qilish, xususiy bogʻchalar sonini koʻpaytirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 6 yoshli bolalarni maktabga tayyorlash boʻyicha 230 dan ziyod bepul guruh faoliyati yoʻlga qoʻyiladi. Buning natijasida joriy yilda viloyatda maktabgacha taʼlim qamrovi 32 foizdan 51 foizga yetadi. Shuningdek, viloyatda Janubiy Koreya va Germaniya tajribasi asosida 10 ta innovatsion bolalar bogʻchasi barpo etish koʻzda tutilgan.
Yigʻilishda viloyatdagi 150 dan ziyod maktabda oʻquvchilar soni meʼyorga nisbatan yuqoriligi, 29 maktab quvvatidan toʻliq foydalanilmayotgani, aniq va tabiiy fanlar, xorijiy tillar chuqur oʻrgatiladigan maktablarga zarurat borligi qayd etildi. Mutasaddi tashkilotlarga bu boradagi muammolarni hal qilish vazifasi yuklandi.
Davlatimiz rahbari viloyatda sogʻliqni saqlash tizimida amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar haqida ham toʻxtaldi.
Joriy yilda Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi viloyat filiali, viloyat perinatal markazi, endokrinologiya, kardiologiya, teri-tanosil dispanserlari, Jizzax shahar tugʻruq kompleksi taʼmirlanadi. Aholi oʻrtasida koʻp kuzatilayotgan kasalliklar tahliliga koʻra, ixtisoslashgan tibbiyot muassasalari quriladi.
Faollar yigʻilishidan soʻng Prezidentimiz viloyat markazidagi Mirzo Ulugʻbek mahallasida boʻlib, shaharda qurilishi rejalashtirilayotgan uy-joylar, ijtimoiy obyektlar, obodonlashtirish loyihalari bilan tanishdi.
Jizzax shahrini obodonlashtirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish borasida keng koʻlamli ishlar boshlangan. Shahar bosh rejasiga koʻra, Kimyogar, Ittifoq mahallalarida, Mustaqillik koʻchasida 5 va 7 qavatli uylar quriladi, ular atrofida savdo majmualari, klinika, mehmonxona va mahalla idoralari qad rostlaydi. Ayni paytda qurilish ishlari boshlab yuborilgan.
Jizzaxda turizmni rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyat, qulay tabiiy sharoit mavjud. Sayyohlarda dastlabki taassurot esa shahar temir yoʻl vokzalidan boshlanishi tabiiy. Shu maqsadda Jizzax temir yoʻl vokzali tubdan rekonstruksiya qilindi. Barcha zarur sharoit yaratilgan vokzaldan chiqishingiz bilan Mirzo Ulugʻbek mahallasi boshlanadi. Bu yerda keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari bajarilmoqda.
Xususan, vokzal va Toshkent koʻchasini birlashtiruvchi hududda 894 xonadonga moʻljallangan 7 qavatli 13 ta uy qurilmoqda. Bu uylar yangi koʻcha boʻylab joylashadi, atrofi obodonlashtirilib, oʻziga xos chiroyli landshaft hosil qiladi.
Jizzax shahrida viloyat qoʻgʻirchoq teatri quriladi. 250 yosh tomoshabinga moʻljallangan mazkur maskan joriy yil yakuniga qadar foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Buning uchun 12 milliard 700 million soʻmdan ortiq mablagʻ yoʻnaltirilgan.
Davlatimiz rahbariga viloyat aholisini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash, shahar oqova suv tizimi tarmogʻini rivojlantirish borasidagi ishlar haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz aholini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash eng muhim masalalardan biri ekanini taʼkidladi. Rejadagi ishlarni tez va sifatli bajarish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Loyihalar taqdimotida avtomobil yoʻllari atrofini koʻkalamzorlashtirish, yoʻlboʻyi infratuzilmasini yaxshilash boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar toʻgʻrisida ham soʻz yuritildi. Yoʻllar boʻyiga qayragʻoch, klyon, eman, akatsiya, yapon saforasi, tut, terak, lola, kashtan, suriya atirguli, hind sireni, magnoliya kabi daraxt va gul koʻchatlari ekiladi.
Prezidentimiz Jizzax shahridagi 3-ichki ishlar boʻlimida ham boʻlib, bu yerda oʻtgan yili berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishdi.
Mamlakatimizda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, jamoat tartibini taʼminlashga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. "Xavfsiz shahar", "Xavfsiz turizm", "Xavfsiz xonadon" tizimlari joriy etilgani, tunu kun patrullik xizmati yoʻlga qoʻyilgani natijasida odamlarda adolat va qonun ustuvorligiga ishonch paydo boʻldi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 14 fevraldagi qaroriga muvofiq, Toshkent shahrida jamoat tartibini saqlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishning sifat jihatidan yangi tizimi joriy etildi.
Jizzax shahridagi 3-ichki ishlar boʻlimida ham shunday zamonaviy tizim tashkil etildi. Boʻlim shahardagi Xayrobod, Madaniyat, Tinchlik, Sayxon, Obod, Kimyogar, Hamid Olimjon va Alisher Navoiy nomlaridagi mahallalarda yashovchi aholiga xizmat koʻrsatadi. Tezkor navbatchilik qismiga hududdagi maktab, bolalar bogʻchasi va boshqa obyektlarni tunu kun nazorat qilish imkonini beradigan videokuzatuv tizimi joriy etilgan.

Создание достойных условий жизни для населения должно быть главной задачей всех руководителей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой созидательной работой и крупными проектами, а также диалога с народом 30-31 января посетил Джизакскую область.
Во второй день поездки под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное развитию экономики области, дальнейшему повышению уровня жизни населения. В нем приняли участие актив области, депутаты, руководители государственных и общественных организаций, хокимы городов и районов, представители широкой общественности.
Глава государства затронул проводимую в области работу по улучшению жизни народа, благоустройству территорий в соответствии с принципом "Интересы человека - превыше всего".
В частности, согласно программе, разработанной после прошлогодней поездки, в Джизакской области были введены в строй новые объекты по 107 инвестиционным проектам.
Важнейшая задача на сегодня - привлечение инвестиций и технологий, создание новых предприятий, обеспечение людей работой, улучшение условий жизни, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что с этой целью разработана программа, предусматривающая реализацию в области в 2019-2020 годах 586 инвестиционных проектов на 21 триллион 956 миллиардов сумов, что позволит создать свыше 22,3 тысячи рабочих мест. В их числе проекты по производству базальтового волокна и устройств для ветряной энергетики в Фаришском районе, солнечных панелей - в Дустликском районе, лекарственных средств - в Зааминском районе, декоративного и тонкого стекла - в городе Джизаке.
Осуществление 180 крупных промышленных проектов на общую сумму 14,1 триллиона сумов, что составляет 64 процента портфеля проектов, придаст мощный импульс превращению Джизакской области в промышленный хаб.
В соответствии с Указом Президента "О выработке эффективной модели государственного регулирования и управления комплексным развитием Джизакской области" от 3 января текущего года с 1 марта в области начнется реализация пилотного проекта "Илгор худуд" ("Передовой регион").
В рамках проекта будут приняты меры по увеличению доходов и улучшению условий жизни населения, созданию благоприятного инвестиционного климата и развитию новых отраслей промышленности.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по своевременному и качественному выполнению предусмотренных этим проектом работ.
Создание достойных условий жизни для населения должно быть основной задачей руководителей всех звеньев. Для этого все мы должны работать сплоченно и добросовестно, сказал глава государства.
Даны поручения по дальнейшему эффективному использованию существующих возможностей для развития животноводства, рыбоводства, пчеловодства, птицеводства и шелководства.
Уделено особое внимание вопросам улучшения бытовых условий, социальной инфраструктуры.
Проделанная в Мирзачуле работа стала хорошим опытом, образцовым примером. Теперь необходимо благоустроить таким образом каждый районный центр Джизакской области, завершить необходимые строительно-ремонтные работы уже в этом году, отметил Президент.
Поставлена задача построить в текущем году 15 многоэтажных доступных домов в городе Джизаке, 932 индивидуальных дома в районах. Даны поручения по продолжению строительства магистрального трубопровода и насосной станции для подведения воды из реки Зарафшан, строительству и ремонту 264 километров сетей водоснабжения. Отмечалось, что в результате этой работы чистой питьевой водой будут обеспечены жители Зарбдорского, Бахмальского, Пахтакорского, Мирзачульского, Дустликского, Галляаральского, Шараф-Рашидовского районов, повысится качество жизни населения.
На совещании отмечалась необходимость поэтапного решения накопившихся за долгие годы проблем в социальной сфере области.
В регионе уделяется особое внимание сфере образования и воспитания. На 2019 год запланирована реконструкция 25 государственных дошкольных учреждений, намечено расширить сеть частных детских садов. Кроме того, будет налажена работа более 230 бесплатных групп по подготовке к школе шестилетних детей. В результате в текущем году охват детей в области дошкольным образованием вырастет с 32 до 51 процента. Вместе с тем планируется открыть 10 инновационных детских садов на основе опыта Южной Кореи и Германии.
На совещании отмечалось, что более чем в 150 школах области превышен норматив по численности учащихся, 29 школ не используются на полную мощность, имеется необходимость в школах с глубоким преподаванием точных и естественных наук, иностранных языков. Ответственным организациям поручено решить указанные проблемы.
Глава государства отметил также задачи, стоящие перед системой здравоохранения области.
В нынешнем году будут отремонтированы областной филиал Республиканского научно-практического центра экстренной медицинской помощи, эндокринологический, кардиологический, кожно-венерологический диспансеры, Джизакский городской родильный комплекс. Намечено построить другие медицинские учреждения с учетом анализа наиболее часто встречающихся заболеваний.
После совещания Президент посетил махаллю имени Мирзо Улугбека Джизака и ознакомился с проектами по строительству домов, социальных объектов и благоустройству в областном центре.
В Джизаке развернута широкомасштабная работа по благоустройству, созданию достойных условий жизни. Согласно генеральному плану города намечено возведение пяти- и семиэтажных домов в махаллях "Кимёгар", "Иттифок" и по улице Мустакиллик с торговыми комплексами, клиниками, гостиницами, махаллинскими центрами.
В Джизаке имеются широкие возможности, благоприятные природные условия для развития туризма. Первое впечатление у гостей, естественно, формирует железнодорожный вокзал. В связи с этим осуществлена кардинальная реконструкция городского вокзала, в нем созданы все условия.
Прямо к вокзалу примыкает махалля имени Мирзо Улугбека, где выполняется масштабная созидательная работа. В частности, на территории между вокзалом и улицей Ташкент возводятся 13 семиэтажных домов, рассчитанных в общей сложности на 894 квартиры.
В Джизаке появится областной кукольный театр на 250 мест. Его планируют сдать в эксплуатацию до конца текущего года. На строительство выделено более 12,7 миллиарда сумов.
Главе государства представлена также информация о планах по совершенствованию питьевого водоснабжения жителей области, улучшению канализационной системы Джизака.
Президент отметил, что обеспечение населения чистой питьевой водой является одним из важнейших вопросов. Поручил выполнить запланированные работы качественно и в срок.
В ходе презентации было рассказано и о предстоящей работе по озеленению обочин автомобильных дорог, совершенствованию придорожной инфраструктуры. Вдоль дорог будут посажены такие деревья, как карагач, клен, дуб, акация, японская софора, шелковица, тополь, тюльпанное дерево, каштан, и цветы - сирийская роза, индийская сирень, магнолия и другие.
Глава государства посетил также отдел внутренних дел №3 Джизака и ознакомился с исполнением поручений, данных в прошлом году.
В нашей стране осуществляется системная работа по укреплению мира и спокойствия, охране общественного порядка. Благодаря внедрению систем "Безопасный город", "Безопасный туризм", "Безопасный дом", налаживанию круглосуточного патрулирования в людях укрепилась вера в справедливость и верховенство закона.
В соответствии с постановлением Президента от 14 февраля 2018 года в городе Ташкенте внедрена качественно новая система охраны общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью. На основе современной системы организована и работа отдела внутренних дел №3 города Джизака. Отдел обслуживает жителей махаллей имени Хамида Алимджана, "Хайробод", "Маданият", "Тинчлик", "Сайхон", "Обод", имени Алишера Навои, "Кимёгар" города. Оперативная дежурная часть оснащена системой видеонаблюдения, позволяющей круглосуточно контролировать ситуацию в школах, детских садах и на других объектах подведомственной территории.
Президент дал поручения по дальнейшему укреплению материально-технической базы системы обеспечения общественной безопасности, повышению ответственности сотрудников.