O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni Bekobod shahrida bo'ldi.
Davlatimiz rahbari tashrifini "O'zbekiston metallurgiya kombinati" aksiyadorlik jamiyatidan boshladi.
Mamlakatimizning eng yirik ishlab chiqarish obyektlaridan biri bo'lgan ushbu kombinatda qora metall parchalari va chiqindilar qayta ishlanib, tayyor prokat mahsulotlari, sirlangan idishlar va boshqa xalq iste'moli mahsulotlari ishlab chiqariladi.
Prezidentimiz korxonaning maxsus sexlari faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Korxonada katta hajmdagi iqtisodiy loyihalar amalga oshirilmoqda. Umumiy qiymati qariyb 635 million dollarlik oltita loyiha ustida ish olib borilmoqda.
Qora metall parchalari va chiqindilarni qayta ishlash loyihasi shulardan biri. Mazkur loyiha to'liq quvvat bilan ishga tushgach, 138,2 ming tonna qora metall mahsulotlari, sirlangan idishlar va boshqa xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish imkoniyatini beradi, qariyb 3 ming ish o'rni yaratiladi.
Amalga oshirilayotgan loyihalardan biriga binoan po'lat eritish va quyish majmuasini qurish va issiq holatda po'lat listlari ishlab chiqarish tashkil etiladi. Mazkur loyihani ikki bosqichda bajarish mo'ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev kombinat ishchi-xodimlari bilan suhbatlashdi. Ularning unumli mehnat qilishi va dam olishi uchun yaratilgan sharoitlar bilan qiziqdi.
Yaqinda Olmaliq shahrida bo'ldik. Olmaliq va Bekobod metallurglar shahri hisoblanadi. Ular Toshkent viloyatining sanoati rivojlangan hududlaridan. Shunday ekan, ikkala shaharni ham birdek rivojlantirishimiz, bu yerda yashayotgan aholini rozi qilishimiz kerak. Bu borada ikki shahar o'rtasida rivojlanish musobaqasi e'lon qilamiz. 2017-yilning 1-sentabridan 2018-yilning shu davrigacha ikkala shaharning rivojlanish tendensiyalarini kuzatib boramiz. Bu ikki metallurgiya kombinati o'rtasida emas, shaharlar o'rtasidagi sog'lom raqobat bo'ladi. Bozordagi narx-navodan tortib, aholi turmushi uchun yaratilayotgan barcha sharoitlar inobatga olinadi. Yangi korxona ishga tushadimi, yangi ish o'rni yaratiladimi, barchasini e'tiborga olib boramiz. Bu kabi sog'lom raqobat ikki shaharning jadal rivojlanishida muhim rol o'ynaydi, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda korxonada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlardan namunalar namoyish etildi.
Davlatimiz rahbari kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e'tibor qaratdi. Yoshlar bandligini ta'minlash, ularga kasb-hunar o'rgatish eng katta masala.
Biz yoshlarga maktabgacha ta'lim muassasasidan boshlab zamonaviy ta'lim berishimiz, ularni munosib tarbiyalashimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Bekobod shahar xalq ta'limi muassasalari faoliyatini metodik ta'minlash va tashkil etish bo'limiga qarashli "Shudring" nomli 5-maktabgacha ta'lim muassasasiga tashrif buyurdi. Bolalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Toshkent viloyatida maktabgacha ta'lim muassasalarining bugungi holati haqida ma'lumot berildi. Bugungi kunda Toshkent viloyatida 406 maktabgacha ta'lim muassasasi faoliyat yuritmoqda. Ularga 61 ming 755 bola qamrab olingan.
Davlatimiz rahbari Bekobod shahri misolida bog'cha yoshidagi bolalarni to'liq maktabgacha ta'lim muassasalariga qamrab olish dasturini ishlab chiqish zarurligini ta'kidladi. Bunda xususiy bog'chalarga keng o'rin berish kerak.
Maktabgacha ta'limda bola shaxsini rivojlantirishga qo'yiladigan davlat talablarining asosiy yo'nalishlari haqida ham ma'lumot berildi. Bunda bolalarning jismoniy rivojlanishi, o'ziga-o'zi xizmat ko'rsatishi, ijodiy-estetik qobiliyati, dunyoqarashini boyitish, nutqini o'stirish, o'qish va savodga tayyorlash masalalariga alohida e'tibor qaratilgan.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz hududlariga tashrifi davomida muntazam ravishda aholi bilan muloqot qilib, odamlarning turmush sharoiti bilan qiziqadi, ularni qiynayotgan masala va muammolarga alohida e'tibor qaratadi. Bekobod shahridagi "Paxtakor" mahalla fuqarolar yig'inidagi "Metallurg-madad" xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatiga qarashli ko'p qavatli uylarda yashovchi aholi bilan uchrashuvda ham bu o'z ifodasini topdi. Shirkatga qarashli 8 ko'p qavatli uydagi 234 xonadonda 750 dan ortiq aholi istiqomat qiladi. Uylarning tom qismi ta'mirdan chiqarilgan, yerto'lasidagi eski quvurlar to'liq almashtirilgan, uylarga raqamli zamonaviy eshiklar o'rnatilib, kuzatuv kameralari bilan jihozlangan. Bu hududda tinchlik-osoyishtalikni ta'minlashga xizmat qilmoqda. Uylar atrofida zamonaviy bolalar maydonchalari qurilgan.
Аmmo hudud aholisini qiynab kelayotgan muammolar ham yetarli. Ya'ni uylarda issiqlik tizimi ishlamaydi. Bunday holat nafaqat ushbu shirkat, balki qariyb butun Bekobod shahriga xos. Toza ichimlik suvi ta'minoti ham aholini qiynayotgan muammolardan. Ichimlik suvi mavjud bo'lsa-da, sifati talabga javob bermaydi.
Prezidentimiz Navoiy viloyatidagi "Ariston thermo – UTG" mas'uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi qo'shma korxonada ishlab chiqarilayotgan gaz isitish qozonlarini lizing asosida uylarga o'rnatish kerakligini ta'kidladi.
Barcha ishlarimiz xalqni rozi qilish, ularning turmush farovonligini oshirishga qaratilgan, dedi Shavkat Mirziyoyev. Shuning uchun Bekobod shahridagi issiqlik tizimi bilan ta'minlanmagan barcha ko'p qavatli uylarni individual gaz isitish qozonlari bilan ta'minlaymiz, unga sarflanadigan zarur mablag'lar ajratamiz. Xonadonlarga o'rnatiladigan gaz isitish qozonlari aholiga lizing asosida beriladi.
Xalqimiz oldida qarzimiz ko'p, dedi Prezidentimiz mahalla ahli bilan uchrashuvda. Ularning dardini eshitish, muammolarini hal etish uchun yangi tizim joriy etildi. Ya'ni har bir tuman-shaharda hokim, prokuror, soliq bo'limi boshlig'i, ichki ishlar bo'limi rahbari hududlarga bo'linib, muammolarni hal qiladi. Ular o'ziga qarashli hududdagi har bir xonadonga kirib muammolarini o'rganadi, bog'cha, maktab, shifoxona va boshqa muassasalar faoliyatidagi kamchiliklarni hal etishga ko'maklashadi. Har uch oyda bir marta Prezidentga hisobot beradi.
Oddiy odamlar bugungi kunda bo'layotgan o'zgarishlarni sezishi kerak. Ular ertaga emas, bugun yaxshi yashashni istaydi. Ularga bugun yaxshi sharoit yaratib berishimiz kerak. Barcha amalga oshirayotgan ishlarimizdan ko'zlangan maqsad-muddao ham shu, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bugun erishayotgan yutuqlarimiz xalqimizning mehnatsevarligi samarasidir. Birgalikda fidoyilik bilan ishlasak, bundan-da katta yutuqlarga erishamiz.
Odamlarning yaxshi yashashi uchun qulay sharoit yaratish, zarur hayotiy vositalarga bo'lgan ehtiyojini to'la qondirish, ish bilan ta'minlash – demografik o'sish sur'ati yuqori bo'lgan mamlakatlar oldida turgan muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatimiz aholisi 32 million 345 mingdan oshdi. Aholi soni yildan-yilga ko'payib bormoqda.
Buni Bekobod shahri misolida ham ko'rish mumkin. Ayni paytda shahar aholisi 90 mingdan ziyod. 2035-yilga borib aholi nufusi 110 mingga yetishi kutilmoqda. Bu o'z-o'zidan "demografik o'sish" talablarini bajarishni taqozo etadi.
Xo'sh, bu vazifa qanday va nimaning hisobiga bajariladi?
Prezidentimiz Bekobod shahrining 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejasi taqdimotida asosiy e'tiborni ayni shu masalaga qaratdi.
Qayd etilganidek, aholi turmush farovonligi – mehnat bozoridagi vaziyatni barqarorlashtirish, bandlik sohasida ko'rsatiladigan davlat xizmatlarini takomillashtirish, shahar infratuzilmasini tubdan yangilash, kichik sanoat zonasi faoliyatini yo'lga qo'yish singari muhim ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish bilan ta'minlanadi.
Xususan, 2017-2018-yillarda umumiy qiymati 3,8 trillion so'mlik 179 loyiha amaliyotga tatbiq etilib, qariyb 5 ming aholi doimiy ish joyiga ega bo'ladi.
Yangi mavzelar quriladi, ko'p qavatli uylar qad rostlaydi.
Uylar O'zbekiston metallurgiya kombinati va Bekobod sement zavodi ishchilari uchun tijorat banklarining krediti hisobidan quriladi. Har yili o'rtacha 1 ming 200 xonadon foydalanishga topshiriladi. Mavzedagi birinchi uylarni bir yildan so'ng, Mustaqillik bayrami arafasida foydalanishga topshirish mo'ljallanmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur uy-joylar atrofida bog' yaratish, aholiga ijtimoiy xizmat ko'rsatish obyektlari qurish, bir so'z bilan aytganda, mo'jaz shaharcha barpo etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Shaharchani tez va qisqa fursatda bunyod etish kerakligini ta'kidlab, uni "Mustaqillikning 27-yilligi massivi", deb nomlashni taklif qildi.
Bekobod shahrida joriy yilda har biri 42 xonadonga mo'ljallangan yetti qavatli ikkita uy qurilmoqda. 2018-yilda xuddi shunday yana 10 ko'p qavatli uy-joy barpo etilishi rejalashtirilgan. Shahar markaziy shifoxonasi binosi 1964-yilda qurilgan, bugungi kunda ta'mirtalab bo'lib qolgan. 2017-2018-yillarda bu yerda 12 milliard so'mlikdan ortiq qurilish va rekonstruksiya ishlari bajariladi. Bir million dollarlik tibbiy jihozlar keltirilishi ko'zda tutilmoqda.
Aholiga yanada keng qulaylik yaratish maqsadida Toshkent – Bekobod yo'nalishida elektrichka qatnovini yo'lga qo'yish bo'yicha topshiriq berildi.
Xalqimizda "qadrlagan – qadr topar", degan naql bor. Xotirlash esa hayotdan ko'z yumganlarni eslash va ularning haqiga xayrli duolar qilishdir. Prezidentimiz Bekobod shahrida istiqomat qiluvchi Muxtor Mirkomilovning turmush o'rtog'i bevaqt vafot etgani munosabati bilan o'tkazilayotgan ta'ziya marosimida ishtirok etib, xonadon egalariga chuqur hamdardlik bildirdi, sabr-toqat tiladi. Mutasaddi rahbarlarga boshiga musibat tushgan ushbu oilaga ko'mak ko'rsatish bo'yicha tegishli topshiriqlar berdi.
Insonlarning dardu tashvishini o'ylab yashash odamiylikning eng oliy mezonidir. Prezidentimizning ushbu teran ma'noli so'zlari hayotimizdan tobora keng o'rin egallamoqda. Davlatimiz rahbarining amaliy faoliyatida, tashabbus va takliflarida bu haqiqat yaqqol namoyon bo'lmoqda. Bu Bekobod shahar aholisi vakillari bilan bo'lgan uchrashuvda ham yana bir bor o'z ifodasini topdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida "Metallurg" madaniyat saroyida yig'ilish bo'lib o'tdi. Unda Toshkent viloyati va Bekobod shahri faollari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi, joylardagi Xalq qabulxonalari aholi bilan muloqotning muhim tizimiga aylangani, turli masalalarga o'z vaqtida yechim topilib, odamlarni rozi qilayotgani ta'kidlandi. 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarishga xizmat qilayotgani qayd etildi. Aholiga barcha zarur sharoitlar yaratish, kommunikatsiya tizimlarini yangilash, hududlarni obodonlashtirish, tadbirkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Создание современных условий для населения – требование сегодняшнего дня
Это предприятие – в числе крупнейших производственных мощностей нашей страны. На комбинате осуществляется переработка лома и отходов черных металлов, производство готовой прокатной продукции, эмалированной посуды и других товаров народного потребления.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью специальных цехов предприятия.
На предприятии ведется работа над шестью крупномасштабными экономическими проектами общей стоимостью около 635 миллионов долларов.
Один из проектов – по переработке лома и отходов черных металлов. С его запуском на полную мощность будет создана возможность для производства 138,2 тысячи тонн продукции из черных металлов, а также эмалированной посуды и других товаров народного потребления. В результате будет организовано около 3 тысяч рабочих мест.
В соответствии с другим из осуществляемых проектов будет построен сталеплавильный и литейный комплекс, организовано производство горячекатанных стальных листов. Данный проект намечено реализовать в два этапа.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с рабочими и служащими комбината. Поинтересовался созданными условиями для их продуктивного труда и отдыха.
Недавно мы посетили город Алмалык. Алмалык и Бекабад – это города металлургов. Это регионы Ташкентской области с развитой промышленностью. Следовательно, мы должны параллельно развивать два города, сделать так, чтобы живущие там люди были довольны своей жизнью. В этой связи объявляем соревнование между двумя городами по развитию. С 1 сентября 2017 года по сентябрь 2018 года мы проследим тенденции развития обоих городов. Это будет здоровая конкуренция между городами, а не между металлургическими комбинатами, в которой будут учтены цены на рынках, условия, создаваемые для жизни горожан. Будут ли задействованы новые предприятия, созданы дополнительные рабочие места – все будет принято во внимание. Подобная здоровая конкуренция и состязательность сыграют важную роль в динамичном развитии двух городов, сказал глава нашего государства.
Президенту нашей страны были представлены образцы производимой на комбинате продукции.
Глава нашего государства обратил особое внимание на такие актуальные вопросы, как подготовка кадров, обеспечение занятости молодежи, обучение ее профессиям.
Мы должны дать современное образование нашей молодежи, достойно воспитывать ее, начиная с дошкольного возраста, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны посетил дошкольное образовательное учреждение №5 "Шудринг", подведомственное Бекабадскому городскому отделу методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования, ознакомился с созданными здесь условиями для детей.
Была представлена информация о нынешнем состоянии дошкольных образовательных учреждений Ташкентской области. В настоящее время в области действуют 406 дошкольных образовательных учреждений. Ими охвачены 61тысяча 755 детей.
Глава нашего государства на примере города Бекабад отметил необходимость разработки программы полного охвата детей дошкольного возраста образовательными учреждениями. При этом особо подчеркнул необходимость отведения широкой роли частным детсадам.
Также была представлена информация об основных направлениях государственных требований, предъявляемых к развитию личности ребенка в дошкольном образовании. В них уделено особое внимание физическому развитию детей, формированию умения самообслуживания, творческо-эстетических, познавательных процессов, обогащению знаний о мире, развитию речи, подготовке к изучению грамоты и чтению.
Глава нашего государства в ходе поездок в регионы страны регулярно проводит диалоги с населением, интересуется условиями жизни людей, обращает особое внимание на волнующие их вопросы и проблемы. Это также нашло свое отражение в ходе встречи с жителями многоэтажных домов, относящихся к товариществу частных собственников жилья "Металлург-мадад" на территории махалли "Пахтакор" города Бекабад. В 234 квартирах 8 многоэтажных домов данного товарищества проживают более 750 жителей. Кровли домов отремонтированы, полностью заменены старые трубы в подвалах, в домах установлены современные двери с кодовыми замками, камеры видеонаблюдения. Это служит обеспечению мира и спокойствия на территории. Вокруг домов построены современные детские площадки.
Однако также достаточно и проблем, которые волнуют жителей. В частности, в домах не работает отопительная система. Такое положение дел наблюдается не только в этом товариществе, но и почти во всем городе Бекабад. Обеспечение питьевой водой также является одной из волнующих население проблем. Хотя и есть питьевая вода, но ее качество не отвечает требованиям.
Президент нашей страны отметил необходимость установки в домах на основе льготного кредита газоотопительных котлов, производимых на совместном предприятии "ARISTON THERMO–UTG" в Навоийской области.
Вся наша работа направлена на удовлетворение потребностей народа, повышение уровня и качества его жизни, сказал Шавкат Мирзиёев. Поэтому все многоэтажные дома в Бекабаде, не имеющие отопления, мы обеспечим индивидуальными газоотопительными котлами, выделим необходимые для этого средства. Газоотопительные котлы, устанавливаемые в квартирах, будут предоставлены населению на основе льготных кредитов.
Мы в долгу перед народом, сказал Президент нашей страны в ходе встречи с жителями махалли. Для того, чтобы выслушать волнующие их вопросы, решить проблемы внедрена новая система. То есть, в каждом районе, городе хоким, прокурор, начальники налогового управления и отдела внутренних дел, закрепленные за территориями, будут решать проблемы. Им предстоит посещать каждую семью на вверенной территории, изучать проблемы, содействовать в устранении недостатков в деятельности детсадов, школ, больниц и других учреждений. Раз в три месяца они будут отчитываться перед Президентом.
Простые люди должны ощутить происходящие сегодня перемены. Они хотят жить достойно не завтра, а сегодня, и мы должны создать для них хорошие условия. В этом и заключается цель всей осуществляемой нами работы, сказал глава нашего государства.
Достигаемые нами сегодня успехи – это результат трудолюбия нашего народа, отметил Президент нашей страны. Если мы сообща, самоотверженно будем трудиться, то достигнем еще более высоких рубежей.
Создание благоприятных условий для жизни людей, полное удовлетворение их жизненно важных потребностей, обеспечение работой – являются одними из актуальных задач, стоящих перед странами с высокими демографическими темпами. По данным статистики, численность населения нашей страны превысила 32 миллиона 345 тысяч человек, и эта цифра с каждым годом увеличивается.
Это можно видеть также на примере города Бекабад. В настоящее время количество его жителей превышает 90 тысяч. Прогнозы показывают, что к 2035 году данный показатель достигнет 110 тысяч. Это в свою очередь требует учета демографического роста.
Итак, каким образом и за счет чего будет выполнена эта задача?
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе презентации генерального плана города Бекабад, рассчитанного до 2035 года, основное внимание обратил именно на эти вопросы.
Как отмечалось, благополучие населения обеспечивается за счет реализации таких важных социально-экономических проектов, как стабилизация обстановки на рынке труда, совершенствование государственных услуг, оказываемых в сфере занятости, коренное улучшение городской инфраструктуры, налаживание деятельности малых промышленных зон.
В частности, в 2017-2018 годы будут претворены в жизнь 179 проектов общей стоимостью 3,8 триллиона сумов, обеспечены работой около 5 тысяч человек.
Появятся новые массивы, будут построены многоэтажные дома.
За счет кредитов коммерческих банков дома будут построены для работников Узбекского металлургического комбината и Бекабадского цементного завода. Ежегодно в среднем будут сдаваться в эксплуатацию 1 200 квартир. Первые дома на массиве намечено сдать год спустя, накануне Дня независимости нашей страны.
Глава нашего государства дал поручения по созданию вокруг этих домов парков, строительству социальных объектов по обслуживанию населения, одним словом, по созданию уютного городка. Отметив необходимость его строительства в кратчайшие сроки, предложил назвать его Мустақилликнинг 27 йиллиги массиви – массив 27-летия Независимости.
В городе Бекабад в текущем году строятся 2 семиэтажных дома по 42 квартиры. В 2018 году планируется возведение еще 10 таких многоэтажных домов. Городская центральная больница была построена в 1964 году, поэтому требует ремонта. В 2017-2018 годах здесь будет выполнена работа по строительству и реконструкции более чем на 12 миллиардов сумов. Предусмотрен ввоз медицинского оборудования на 1 миллион долларов.
Президент нашей страны в целях создания еще больших удобств для населения дал поручение по налаживанию движения электрички по маршруту Ташкент-Бекабад.
Народная мудрость гласит: "Уважая, будешь уважаем". А чтить память – это вспоминать ушедших и совершать молитву за их добрые дела. Президент нашей страны посетил семью жителя города Бекабад Мухтора Миркомилова, где проходила поминальная церемония в связи с безвременной кончиной его супруги. Выразил глубокие соболезнования домочадцам покойной, пожелал им терпения. Должностным лицам дал соответствующие поручения об оказании помощи этой семье.
Жить заботами людей – самый важный критерий человечности. Эти глубокомысленные слова Президента нашей страны находят свое яркое отражение в нашей жизни, практической деятельности, инициативах и действиях главы нашего государства. Эта истина получила свое подтверждение в ходе диалога с населением Бекабада.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева во Дворце культуры "Металлург" состоялось совещание. В нем приняли участие актив Ташкентской области и города Бекабад, руководители соответствующих министерств и ведомств.
На совещании отмечалось, что Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Народные приемные на местах стали важной системой для диалога с населением. В них своевременно решаются различные вопросы, люди находят поддержку и понимание. Подчеркивалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах направлена на выведение на новый уровень развития нашей страны. Было уделено особое внимание вопросам создания всех необходимых условий для населения, обновления систем коммуникаций, благоустройства территорий, дальнейшего развития предпринимательства.