O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni Bekobod shahrida bo'ldi.
Davlatimiz rahbari tashrifini "O'zbekiston metallurgiya kombinati" aksiyadorlik jamiyatidan boshladi.
Mamlakatimizning eng yirik ishlab chiqarish obyektlaridan biri bo'lgan ushbu kombinatda qora metall parchalari va chiqindilar qayta ishlanib, tayyor prokat mahsulotlari, sirlangan idishlar va boshqa xalq iste'moli mahsulotlari ishlab chiqariladi.
Prezidentimiz korxonaning maxsus sexlari faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Korxonada katta hajmdagi iqtisodiy loyihalar amalga oshirilmoqda. Umumiy qiymati qariyb 635 million dollarlik oltita loyiha ustida ish olib borilmoqda.
Qora metall parchalari va chiqindilarni qayta ishlash loyihasi shulardan biri. Mazkur loyiha to'liq quvvat bilan ishga tushgach, 138,2 ming tonna qora metall mahsulotlari, sirlangan idishlar va boshqa xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish imkoniyatini beradi, qariyb 3 ming ish o'rni yaratiladi.
Amalga oshirilayotgan loyihalardan biriga binoan po'lat eritish va quyish majmuasini qurish va issiq holatda po'lat listlari ishlab chiqarish tashkil etiladi. Mazkur loyihani ikki bosqichda bajarish mo'ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev kombinat ishchi-xodimlari bilan suhbatlashdi. Ularning unumli mehnat qilishi va dam olishi uchun yaratilgan sharoitlar bilan qiziqdi.
Yaqinda Olmaliq shahrida bo'ldik. Olmaliq va Bekobod metallurglar shahri hisoblanadi. Ular Toshkent viloyatining sanoati rivojlangan hududlaridan. Shunday ekan, ikkala shaharni ham birdek rivojlantirishimiz, bu yerda yashayotgan aholini rozi qilishimiz kerak. Bu borada ikki shahar o'rtasida rivojlanish musobaqasi e'lon qilamiz. 2017-yilning 1-sentabridan 2018-yilning shu davrigacha ikkala shaharning rivojlanish tendensiyalarini kuzatib boramiz. Bu ikki metallurgiya kombinati o'rtasida emas, shaharlar o'rtasidagi sog'lom raqobat bo'ladi. Bozordagi narx-navodan tortib, aholi turmushi uchun yaratilayotgan barcha sharoitlar inobatga olinadi. Yangi korxona ishga tushadimi, yangi ish o'rni yaratiladimi, barchasini e'tiborga olib boramiz. Bu kabi sog'lom raqobat ikki shaharning jadal rivojlanishida muhim rol o'ynaydi, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda korxonada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlardan namunalar namoyish etildi.
Davlatimiz rahbari kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e'tibor qaratdi. Yoshlar bandligini ta'minlash, ularga kasb-hunar o'rgatish eng katta masala.
Biz yoshlarga maktabgacha ta'lim muassasasidan boshlab zamonaviy ta'lim berishimiz, ularni munosib tarbiyalashimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Bekobod shahar xalq ta'limi muassasalari faoliyatini metodik ta'minlash va tashkil etish bo'limiga qarashli "Shudring" nomli 5-maktabgacha ta'lim muassasasiga tashrif buyurdi. Bolalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Toshkent viloyatida maktabgacha ta'lim muassasalarining bugungi holati haqida ma'lumot berildi. Bugungi kunda Toshkent viloyatida 406 maktabgacha ta'lim muassasasi faoliyat yuritmoqda. Ularga 61 ming 755 bola qamrab olingan.
Davlatimiz rahbari Bekobod shahri misolida bog'cha yoshidagi bolalarni to'liq maktabgacha ta'lim muassasalariga qamrab olish dasturini ishlab chiqish zarurligini ta'kidladi. Bunda xususiy bog'chalarga keng o'rin berish kerak.
Maktabgacha ta'limda bola shaxsini rivojlantirishga qo'yiladigan davlat talablarining asosiy yo'nalishlari haqida ham ma'lumot berildi. Bunda bolalarning jismoniy rivojlanishi, o'ziga-o'zi xizmat ko'rsatishi, ijodiy-estetik qobiliyati, dunyoqarashini boyitish, nutqini o'stirish, o'qish va savodga tayyorlash masalalariga alohida e'tibor qaratilgan.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz hududlariga tashrifi davomida muntazam ravishda aholi bilan muloqot qilib, odamlarning turmush sharoiti bilan qiziqadi, ularni qiynayotgan masala va muammolarga alohida e'tibor qaratadi. Bekobod shahridagi "Paxtakor" mahalla fuqarolar yig'inidagi "Metallurg-madad" xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatiga qarashli ko'p qavatli uylarda yashovchi aholi bilan uchrashuvda ham bu o'z ifodasini topdi. Shirkatga qarashli 8 ko'p qavatli uydagi 234 xonadonda 750 dan ortiq aholi istiqomat qiladi. Uylarning tom qismi ta'mirdan chiqarilgan, yerto'lasidagi eski quvurlar to'liq almashtirilgan, uylarga raqamli zamonaviy eshiklar o'rnatilib, kuzatuv kameralari bilan jihozlangan. Bu hududda tinchlik-osoyishtalikni ta'minlashga xizmat qilmoqda. Uylar atrofida zamonaviy bolalar maydonchalari qurilgan.
Аmmo hudud aholisini qiynab kelayotgan muammolar ham yetarli. Ya'ni uylarda issiqlik tizimi ishlamaydi. Bunday holat nafaqat ushbu shirkat, balki qariyb butun Bekobod shahriga xos. Toza ichimlik suvi ta'minoti ham aholini qiynayotgan muammolardan. Ichimlik suvi mavjud bo'lsa-da, sifati talabga javob bermaydi.
Prezidentimiz Navoiy viloyatidagi "Ariston thermo – UTG" mas'uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi qo'shma korxonada ishlab chiqarilayotgan gaz isitish qozonlarini lizing asosida uylarga o'rnatish kerakligini ta'kidladi.
Barcha ishlarimiz xalqni rozi qilish, ularning turmush farovonligini oshirishga qaratilgan, dedi Shavkat Mirziyoyev. Shuning uchun Bekobod shahridagi issiqlik tizimi bilan ta'minlanmagan barcha ko'p qavatli uylarni individual gaz isitish qozonlari bilan ta'minlaymiz, unga sarflanadigan zarur mablag'lar ajratamiz. Xonadonlarga o'rnatiladigan gaz isitish qozonlari aholiga lizing asosida beriladi.
Xalqimiz oldida qarzimiz ko'p, dedi Prezidentimiz mahalla ahli bilan uchrashuvda. Ularning dardini eshitish, muammolarini hal etish uchun yangi tizim joriy etildi. Ya'ni har bir tuman-shaharda hokim, prokuror, soliq bo'limi boshlig'i, ichki ishlar bo'limi rahbari hududlarga bo'linib, muammolarni hal qiladi. Ular o'ziga qarashli hududdagi har bir xonadonga kirib muammolarini o'rganadi, bog'cha, maktab, shifoxona va boshqa muassasalar faoliyatidagi kamchiliklarni hal etishga ko'maklashadi. Har uch oyda bir marta Prezidentga hisobot beradi.
Oddiy odamlar bugungi kunda bo'layotgan o'zgarishlarni sezishi kerak. Ular ertaga emas, bugun yaxshi yashashni istaydi. Ularga bugun yaxshi sharoit yaratib berishimiz kerak. Barcha amalga oshirayotgan ishlarimizdan ko'zlangan maqsad-muddao ham shu, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bugun erishayotgan yutuqlarimiz xalqimizning mehnatsevarligi samarasidir. Birgalikda fidoyilik bilan ishlasak, bundan-da katta yutuqlarga erishamiz.
Odamlarning yaxshi yashashi uchun qulay sharoit yaratish, zarur hayotiy vositalarga bo'lgan ehtiyojini to'la qondirish, ish bilan ta'minlash – demografik o'sish sur'ati yuqori bo'lgan mamlakatlar oldida turgan muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatimiz aholisi 32 million 345 mingdan oshdi. Aholi soni yildan-yilga ko'payib bormoqda.
Buni Bekobod shahri misolida ham ko'rish mumkin. Ayni paytda shahar aholisi 90 mingdan ziyod. 2035-yilga borib aholi nufusi 110 mingga yetishi kutilmoqda. Bu o'z-o'zidan "demografik o'sish" talablarini bajarishni taqozo etadi.
Xo'sh, bu vazifa qanday va nimaning hisobiga bajariladi?
Prezidentimiz Bekobod shahrining 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejasi taqdimotida asosiy e'tiborni ayni shu masalaga qaratdi.
Qayd etilganidek, aholi turmush farovonligi – mehnat bozoridagi vaziyatni barqarorlashtirish, bandlik sohasida ko'rsatiladigan davlat xizmatlarini takomillashtirish, shahar infratuzilmasini tubdan yangilash, kichik sanoat zonasi faoliyatini yo'lga qo'yish singari muhim ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish bilan ta'minlanadi.
Xususan, 2017-2018-yillarda umumiy qiymati 3,8 trillion so'mlik 179 loyiha amaliyotga tatbiq etilib, qariyb 5 ming aholi doimiy ish joyiga ega bo'ladi.
Yangi mavzelar quriladi, ko'p qavatli uylar qad rostlaydi.
Uylar O'zbekiston metallurgiya kombinati va Bekobod sement zavodi ishchilari uchun tijorat banklarining krediti hisobidan quriladi. Har yili o'rtacha 1 ming 200 xonadon foydalanishga topshiriladi. Mavzedagi birinchi uylarni bir yildan so'ng, Mustaqillik bayrami arafasida foydalanishga topshirish mo'ljallanmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur uy-joylar atrofida bog' yaratish, aholiga ijtimoiy xizmat ko'rsatish obyektlari qurish, bir so'z bilan aytganda, mo'jaz shaharcha barpo etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Shaharchani tez va qisqa fursatda bunyod etish kerakligini ta'kidlab, uni "Mustaqillikning 27-yilligi massivi", deb nomlashni taklif qildi.
Bekobod shahrida joriy yilda har biri 42 xonadonga mo'ljallangan yetti qavatli ikkita uy qurilmoqda. 2018-yilda xuddi shunday yana 10 ko'p qavatli uy-joy barpo etilishi rejalashtirilgan. Shahar markaziy shifoxonasi binosi 1964-yilda qurilgan, bugungi kunda ta'mirtalab bo'lib qolgan. 2017-2018-yillarda bu yerda 12 milliard so'mlikdan ortiq qurilish va rekonstruksiya ishlari bajariladi. Bir million dollarlik tibbiy jihozlar keltirilishi ko'zda tutilmoqda.
Aholiga yanada keng qulaylik yaratish maqsadida Toshkent – Bekobod yo'nalishida elektrichka qatnovini yo'lga qo'yish bo'yicha topshiriq berildi.
Xalqimizda "qadrlagan – qadr topar", degan naql bor. Xotirlash esa hayotdan ko'z yumganlarni eslash va ularning haqiga xayrli duolar qilishdir. Prezidentimiz Bekobod shahrida istiqomat qiluvchi Muxtor Mirkomilovning turmush o'rtog'i bevaqt vafot etgani munosabati bilan o'tkazilayotgan ta'ziya marosimida ishtirok etib, xonadon egalariga chuqur hamdardlik bildirdi, sabr-toqat tiladi. Mutasaddi rahbarlarga boshiga musibat tushgan ushbu oilaga ko'mak ko'rsatish bo'yicha tegishli topshiriqlar berdi.
Insonlarning dardu tashvishini o'ylab yashash odamiylikning eng oliy mezonidir. Prezidentimizning ushbu teran ma'noli so'zlari hayotimizdan tobora keng o'rin egallamoqda. Davlatimiz rahbarining amaliy faoliyatida, tashabbus va takliflarida bu haqiqat yaqqol namoyon bo'lmoqda. Bu Bekobod shahar aholisi vakillari bilan bo'lgan uchrashuvda ham yana bir bor o'z ifodasini topdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida "Metallurg" madaniyat saroyida yig'ilish bo'lib o'tdi. Unda Toshkent viloyati va Bekobod shahri faollari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi, joylardagi Xalq qabulxonalari aholi bilan muloqotning muhim tizimiga aylangani, turli masalalarga o'z vaqtida yechim topilib, odamlarni rozi qilayotgani ta'kidlandi. 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarishga xizmat qilayotgani qayd etildi. Aholiga barcha zarur sharoitlar yaratish, kommunikatsiya tizimlarini yangilash, hududlarni obodonlashtirish, tadbirkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Creation of modern conditions for the population – today's requirement
This combine is one of the largest production facilities of our country. The enterprise processes scrap and waste of ferrous metals, produces finished rolled products, enamelware and other consumer goods.
The President of our country got acquainted with the activities of special workshops of the enterprise.
The enterprise is working on six large-scale economic projects with a total cost of about 635 million dollars.
One of the projects – processing of scrap and waste of ferrous metals. With its launch at full capacity, an opportunity will be created for the production of 138,2 thousand tons of ferrous metal products, as well as enamelware and other consumer goods. As a result, about 3 thousand workplaces will be organized.
In accordance with another ongoing projects, a steelmaking and foundry complex will be built, production of hot rolled steel sheets will be organized. This project is planned to be implemented in two stages.
Shavkat Mirziyoyev talked with workers and employees of the plant, got acquainted with created conditions for their productive activities and recreation.
Recently we have visited the city of Almalyk. Almalyk and Bekabad are the cities of metallurgists, regions with developed industry. Therefore, we must develop two cities in parallel, make sure that people living there are satisfied with their lives. In this regard, we announce a competition on development between the two cities. Fr om September 1, 2017 to September 2018, we will trace the development trends of both cities. This will be a healthy competition between the cities, and not between metallurgical plants, wh ere the prices in markets, conditions that are being created for the lives of citizens will be taken into account. Involvement of new enterprises, creation of additional workplaces – everything will be taken into account. Such healthy competitiveness will play an important role in the dynamic development of the two cities, said the head of our state.
The head of our state paid special attention to such actual issues as training of personnel, provision of youth employment and training.
We have to give a modern education to our young people, to bring up a worthy youth, starting from preschool age, said Shavkat Mirziyoyev.
The President of our country visited "Shudring" ("Dew") preschool educational institution No.5, subordinated to Bekabad city department of methodological support and organization of activity of public educational institutions, got acquainted with conditions created for children here.
Information on the current state of pre-school educational institutions in Tashkent region was provided. Currently, there are 406 pre-school educational institutions in the region. They cover 61 thousand 755 children.
The head of our state, on the example of the city of Bekabad, noted the need to develop a program for the full coverage of preschool children by educational institutions. At the same time, he emphasized the necessity of assigning a broad role to private kindergartens.
The head of our state, during trips to the regions of the country, regularly conducts dialogues with the population, gets interested in people's living conditions, pays special attention to issues and problems concerning them. This was also reflected during the meeting with residents of multi-storey houses belonging to the "Metallurg-madad" private homeowners association in the territory of "Pakhtakor" makhalla in the city of Bekabad. More than 750 people are living in 234 apartments of 8 multi-storey houses of this association. The roofs of the houses are repaired, old pipes in the cellars are completely replaced, modern doors with code locks, security surveillance cameras are installed in the houses. This serves to ensure peace and tranquility in the territory. Modern playgrounds are built around the houses.
However, there are also problems worrying residents. In particular, the heating system is not working in the houses. This state of affairs is observed not only in this association, but also in almost the entire city of Bekabad. Providing drinking water is also one of the problems concerning the population. Although there is drinking water, its quality does not meet the requirements.
The President of our country noted the need to install gas-fired boilers in houses that are produced in "ARISTON THERMO-UTG" joint venture in Navoi region on the basis of preferential credit.
All our activities are aimed at meeting the needs of people, raising the level and quality of their life, said Shavkat Mirziyoyev. Therefore, we will provide all multi-storey houses that do not have heating in Bekabad with individual gas-fired boilers, allocate necessary funds for this. Gas-fired boilers installed in apartments will be provided to the population on the basis of preferential loans.
Achievements we have achieved today are the result of diligence of our people, noted the President of our country. If we will work hard together with dedication, then we will reach even higher levels.
Creating an enabling environment for people's lives, full satisfaction of their vital needs, providing workplaces – are some of the actual tasks facing countries with high demographic rates. According to statistics, the population of our country has exceeded 32 million 345 thousand people, and this figure is increasing every year.
This can also be seen in the city of Bekabad. Currently, the number of its residents exceeds 90 thousand. Forecasts show that by 2035 this figure will reach 110 thousand. This, in turn, requires consideration of demographic growth.
So, how will this task be accomplished?
President of our country Shavkat Mirziyoyev during the presentation of the master plan of the city of Bekabad until 2035, paid main attention to these issues.
As it was noted, the well-being of the population is ensured through the implementation of such important socio-economic projects as stabilization of the labor market situation, improvement of public services provided in the sphere of employment, radical improvement of urban infrastructure, establishment of small industrial zones.
In particular, in 2017-2018, 179 projects with a total cost of 3,8 trillion sums will be implemented, about 5 thousand people will be employed.
At the expense of commercial banks, new multi-storey buildings will be built for workers of "Uzbek metallurgical combine" JSC and Bekabad cement plant with an annual commissioning of about 1200 apartments. The first houses will be put into operation in a year – on the eve of Independence Day of our country.
The head of our state gave instructions on creation of parks around these houses and construction of social facilities for serving the population, in short, creation of a small town. He noted the need for its construction in a short time and suggested calling it "Mustakillikning 27 yilligi massivi" – massif of the 27th anniversary of Independence.
Two seven-storey houses with 42 apartments are being built in the city of Bekabad this year. In 2018, it is planned to erect another 10 such multi-storey buildings. The city's central hospital was built in 1964, so it needs repairs. In 2017-2018, activities on construction and reconstruction at the amount of more than 12 billion sums will be held here. The import of medical equipment for 1 million dollars is envisaged.
The President of our country instructed to establish an electric train traffic between Tashkent and Bekabad in order to create even greater convenience for the population.
At the Palace of culture "Metallurg", a meeting under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev was held. It was attended by activists of Tashkent region and the city of Bekabad, heads of relevant ministries and departments.
At the meeting it was noted that the Virtual reception of the President of the Republic of Uzbekistan, the People's receptions at places became an important system for dialogue with the population. Various issues are solved there in a timely manner, people are finding support and understanding. It was emphasized that the Strategy of actions on five priority directions of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 is aimed at raising the development of our country to a new level. Special attention was paid to issues of creation of all necessary conditions for the population, renewal of communication systems, improvement of territories, further development of entrepreneurship.