Andijon shahri kelasi 3 yilda 50 ta ko'p qavatli uy quriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev o'tgan yili viloyatga tashrifi doirasida Andijon shahrining Sulton Jo'ra nomidagi mahalla fuqarolar yig'inida barpo etilayotgan 7 qavatli 5 ta uy-joy bilan tanishib, bu yerni yangi massivga aylantirish bo'yicha tavsiyalar bergan edi.
Ushbu inshootlar atrofi obodonlashtirilib, o'rindiqlar o'rnatildi, bolalar maydonchalari, mini-market, kiyim-kechak do'koni, novvoyxona, avtoturargoh barpo etildi.
Ayni paytda davlatimiz rahbarining topshirig'i asosida hududda yana 9 ta, shahar bo'yicha jami 14 ta ko'p qavatli uy qurilmoqda. Turar-joylarni joriy yil sentyabr oyida o'z egalariga topshirish ko'zda tutilgan.
Mahallaning shimoliy qismidagi hovlilar o'rniga ham ko'p qavatli uylar, 1000 o'rinli maktab, 280 o'rinli bog'cha, mehmonxona, maishiy xizmat ko'rsatish shoxobchalari qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz kelajakda bu massivda 50 ta ko'p qavatli uy qurish kerakligini ta'kidladi.
– Yangi quriladigan 50 ta ko'p qavatli uy uch yilda Andijonda uy-joyga ehtiyojni ta'minlashga erishish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari joriy yilda qurilayotgan 14 uyga qo'shimcha yana 5 ta ko'p qavatli uy barpo etish bo'yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi. Shaharning Bog'ishamol dahasida qurilishi rejalashtirilgan 2 sotixli turar-joy binolari loyihasi bilan tanishib, o'z tavsiyalarini bildirdi.
Shu yerda Andijon shahrining 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejasi va shaharda amalga oshiriladigan boshqa ijtimoiy-infratuzilma obyektlarini qurish-rekonstruksiya qilish loyihalari taqdimoti o'tkazildi.
Ma'lumotlarga ko'ra, bugungi kunda Andijon shahrida 422 ming aholi 15 ming gektar joyda istiqomat qilmoqda. Prezidentimizning o'tgan yilgi topshirig'i asosida "O'zshaharsozlik LITI" DUK tomonidan shaharning yangi bosh rejasi loyihasi ishlab chiqilib, unda Andijon tumani va qisman Oltinko'l tumani hududidan 6 ming 300 gektar maydonni Andijon shahriga qo'shish ko'zda tutilgan.
Prezidentimizga Andijon shahridagi Devonaboy masjidi hamda Yu.Otabekov ko'chasini kapital rekonstruksiya qilish loyihalari haqida ma'lumot berildi.
Mazkur ko'chadan oqib o'tuvchi kanal bo'yi obodonlashtirilib, atrofida odamlar dam oladigan saylgoh barpo etilmoqda. Hozirgi kungacha kanalning 500 metr qismidagi ishlar bajarildi, Mustaqillik bayramigacha 3,5 kilometr qismi to'liq obod etiladi.
Shavkat Mirziyoyev barcha loyihalarni bajarishda sifat va muddatga e'tibor qaratish, uzoq kelajakni hisobga olish kerakligini ta'kidladi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning Andijon viloyatiga safari yakuniga yetdi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo'nab ketdi.

В ближайшие 3 года в Андижане будет построено 50 многоквартирных домов
В ходе своей прошлогодней поездки в область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства 5 семиэтажных домов в сходе граждан махалли "Султон Жура" города Андижана, дал рекомендации по превращению их в новый массив.
Было проведено благоустройство этой территории, установлены скамейки, возведены детская площадка, мини-маркет, магазин одежды, пекарня, автостоянка.
В настоящее время по поручению главы государства на этом массиве строятся еще 9, всего по городу 14 многоэтажных домов. Их намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В махалле также планируется постройка многоквартирного жилья, школы на 1000 мест, детского сада на 280 мест, гостиницы, пунктов бытового обслуживания.
Президент отметил, что на массиве необходимо построить 50 многоквартирных домов.
– В ближайшие три года постройка 50 многоквартирных домов позволят обеспечить потребность жителей Андижана в жилье, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства дал ответственным лицам конкретные поручения по строительству еще 5 домов вдобавок к уже строящимся в текущем году 14 домам. Ознакомился с проектом домов, которые планируется построить на массиве Богишамол.
Здесь прошла презентация генерального плана Андижана до 2035 года, проектов строительства и реконструкции объектов социальной инфраструктуры города.
По имеющимся данным, сегодня в Андижане проживают 422 тысяч человек на 15 тысячах гектарах площади. В соответствии с прошлогодним поручением Президента ГУП "Узшахарсозлик" ЛИТИ разработан проект нового генерального плана, который предусматривает присоединение к Андижану 6,3 тысячи гектаров площадей Адижанского и Алтынсайского районов.
Президенту рассказали о проектах капитальной реконструкции мечети Девонабой и улицы Ю.Отабекова города Андижана.
Благоустраивается набережная канала, протекающего через указанную улицу, создаются условия для отдыха людей. К настоящему времени выполнены работы на 500 метрах набережной, ко Дню независимости планируется завершить благоустройство всех 3,5 километров.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость соблюдения сроков и качества всех проектов, работать с прицелом на будущее.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Андижанскую область завершилась. Глава государства вылетел в Ташкент.