AQSh Davlat kotibining o'rinbosari bilan uchrashuv
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 29-oktabr kuni AQSh Davlat kotibining siyosiy masalalar bo'yicha o'rinbosari Tomas Shennonni qabul qildi.
Shavkat Mirziyoyev mehmonni yurtimizga tashrifi bilan samimiy qutlab, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov vafoti munosabati bilan O'zbekiston xalqiga chuqur hamdardlik izhor etgani va qo'llab-quvvatlagani uchun AQSh Prezidenti Barak Obama va Davlat kotibi Jon Kerriga samimiy minnatdorlik bildirdi. AQSh delegatsiyasi 28-oktabr kuni Samarqandda bo'lib, Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirgani Birinchi Prezidentimiz xotirasiga va xalqimizga yuksak hurmat-ehtirom ifodasidir.
Suhbat davomida tomonlar O'zbekiston-AQSh munosabatlari o'zaro hurmat va ishonch, bir-birining manfaatlarini inobatga olish tamoyillari asosida izchil, muvaffaqiyatli rivojlanayotgani va mustahkamlanib borayotganini ta'kidladilar.
Turli darajadagi muntazam muloqotlar ko'p qirrali hamkorlikni samarali rivojlantirish hamda siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, gumanitar va boshqa sohalarda salmoqli natijalarni qo'lga kiritish imkonini bermoqda.
An'ana tusini olgan siyosiy maslahatlashuvlar doirasida tomonlar o'zaro munosabatlarga doir keng ko'lamli masalalar, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb muammolar, jumladan, Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash yuzasidan fikr almashib kelmoqda. Afg'onistondagi vaziyatni tinch yo'l bilan barqarorlashtirish jarayoni va ushbu mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko'maklashish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Tomonlar savdo, sarmoya va yuqori texnologiyalar sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlikka yuksak baho berdilar. Bugungi kunda O'zbekistonda AQShning "General Motors", "Boeing", "General Electric", "Honeywell", "Hyatt", "Hilton" kabi ko'plab yetakchi kompaniyalari samarali faoliyat yuritmoqda. Amerika-O'zbekiston savdo palatasining aniq maqsadli faoliyati keng miqyosdagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Suhbat chog'ida O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari mamlakatlarimizning uzoq muddatli manfaatlariga mos keladigan barcha istiqbolli yo'nalishlarda sheriklik va hamkorlikni izchil mustahkamlab, kengaytirib borish uchun zarur imkoniyat va salohiyatga ega ekani qayd etildi.
AQSh delegatsiyasi rahbari O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli sotsial-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy islohotlarning, fuqarolik jamiyati asoslarini va demokratik qadriyatlarni mustahkamlashga qaratilgan ulkan o'zgarishlarning yorqin natijalarini yuksak baholadi.
Tomas Shennon yurtimizga tashrifi asnosida o'zbek xalqi boy tarixiy-madaniy va ma'naviy merosga ega ekaniga yana bir bor amin bo'lganini alohida qayd etdi.
Yoshlar, turli diniy konfessiyalar va keng jamoatchilik vakillari bilan ochiq va samimiy suhbatlar, ularning ertangi kunga ishonchi, intiluvchanligi, qat'iyati va g'ayrat-shijoati mehmonda katta taassurot qoldirdi. Mamlakatimizda hukm surayotgan tinchlik, millatlararo totuvlik va konfessiyalararo bag'rikenglik muhiti diqqatga molik ekani alohida ta'kidlandi.
AQSh Davlat kotibining o'rinbosari O'zbekiston milliy paralimpiya assotsiatsiyasiga ham tashrif buyurib, Rio-de-Janeyro shahrida bo'lib o'tgan XV yozgi Paralimpiya o'yinlarida yuksak natijalarni qo'lga kiritgan sportchilarimizni tabrikladi.
Tomas Shennon samimiy qabul uchun Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik bildirdi va AQSh rahbariyati O'zbekiston bilan serqirra munosabatlarni izchil va barqaror rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

Встреча с заместителем Госсекретаря США
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 октября 2016 года принял заместителя Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки по политическим вопросам Томаса Шэннона.
Шавкат Мирзиёев, тепло приветствуя гостя, выразил искреннюю признательность Президенту США Бараку Обаме и Госсекретарю Джону Керри за направленные глубокие соболезнования и поддержку народа Узбекистана в связи с кончиной Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Почтение его памяти в ходе посещения делегацией США 28 октября города Самарканда является свидетельством высокого уважения к нашему Первому Президенту и всему узбекскому народу.
В состоявшейся обстоятельной беседе стороны отметили поступательное и успешное развитие и укрепление узбекско-американских отношений на основе принципов взаимного уважения и доверия, всемерного учета интересов друг друга.
Регулярные плодотворные контакты на различных уровнях позволяют эффективно продвигать многогранное сотрудничество и добиваться значимых результатов в политической, торгово-экономической, инвестиционной, гуманитарной и других сферах.
В рамках ежегодных политических консультаций стороны ведут обмен мнениями по широкому кругу вопросов двусторонней повестки дня, актуальным проблемам регионального и международного характера, включая укрепление безопасности и стабильности в Центральной Азии. Отдельное внимание уделяется процессам мирного урегулирования ситуации в Афганистане и оказанию содействия социально-экономическому восстановлению этой страны.
Стороны высоко оценили уровень взаимовыгодного сотрудничества в области торговли, инвестиций и высоких технологий. Сегодня в Узбекистане активно работают такие ведущие американские компании, как "General Motors", "Boeing", "General Electric", "Honeywell", "Hyatt", "Hilton" и многие другие. Развитию и расширению полномасштабного экономического взаимодействия способствует целенаправленная деятельность Американо-Узбекской торговой палаты.
В ходе беседы подчеркивалось, что Узбекистан и Соединенные Штаты Америки имеют все возможности и необходимый потенциал для поступательного укрепления и расширения партнерства и сотрудничества по всем перспективным направлениям, отвечающим долгосрочным интересам двух стран.
Глава американской делегации высоко оценил зримые результаты проводимых в Узбекистане широкомасштабных социально-экономических и общественно-политических реформ, глубинных преобразований, направленных на укрепление основ гражданского общества и демократических ценностей.
Им было особо отмечено, что в ходе своего пребывания в Узбекистане он воочию убедился в богатом историко-культурном и духовном наследии узбекского народа.
На гостя произвели большое впечатление открытые и искренние встречи и беседы с представителями молодого поколения, руководителями различных религиозных конфессий и широкой общественностью, их уверенность в будущем, целеустремленность, настойчивость и энергия. Особо подчеркнуты царящие в стране мир, атмосфера межнационального согласия и межконфессиональной толерантности.
Заместитель Госсекретаря в рамках программы пребывания посетил также Национальную паралимпийскую ассоциацию Узбекистана и сердечно поздравил наших спортсменов с высокими результатами на XV летних Паралимпийских играх в городе Рио-де-Жанейро.
Томас Шэннон выразил искреннюю благодарность Шавкату Мирзиёеву за теплый прием, подтвердив заинтересованность руководства США в последовательном и стабильном развитии многоплановых взаимоотношений с Узбекистаном.