12070 4-Fevral, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 414 Kb)
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 3-fevral kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishdi.
Mamlakatimiz taraqqiyoti ulkan bunyodkorlik ishlariga asos bo'lmoqda. Shaharu qishloqlarda yangi sanoat korxonalari, ijtimoiy inshootlar, turar joylar, yo'l va ko'priklar barpo etilmoqda. Tadbirkorlik, savdo va maishiy xizmatlar keng rivojlanib, aholi turmush darajasi oshib bormoqda.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi loyihasi ushbu islohotlar samarasini oshirish, mamlakat va jamiyat rivojini yangi bosqichga ko'tarishga qaratilgan.
Davlatimiz rahbari poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi Bunyodkor va Muqimiy ko'chalari kesishgan joyda qurilayotgan yo'l o'tkazgich bilan tanishdi.
Muqimiy va Bunyodkor ko'chalari kesishgan chorrahada tirbandlik yuzaga kelib, haydovchi va yo'lovchilarning ortiqcha vaqt yo'qotishiga, yoqilg'i sarfi oshib, atrof-muhit ifloslanishiga sabab bo'lmoqda. Uzunligi 900, balandligi 6, kengligi 24 metr bo'lgan 6 polosali mazkur yo'l o'tkazgich nafaqat haydovchilar va piyodalarga, balki shu atrofda yashayotgan aholiga ham bir qancha qulayliklar yaratadi.
Ko'prikning ikki tomonida piyodalar uchun umumiy uzunligi 131,6 metr bo'lgan ikkita yer usti o'tish yo'lagi ham barpo etilmoqda. Yog'in-sochindan himoyalash moslamalari, eskalator va liftlar o'rnatiladi.
Prezidentimiz qurilishning borishi bilan tanishar ekan, mamlakatimizda kundan-kun aholi farovonligi oshib, xonadonlarda mashinalar ko'payayotgani, poytaxt ko'chalarida avtomobil qatnovi ortayayotganini inobatga olish zarurligini, buning uchun qo'shimcha yo'llar va ko'priklar barpo etishga ehtiyoj sezilayotganini alohida ta'kidladi.
Quruvchilarga ishning tez va sifatli bajarilishi yuzasidan tegishli tavsiyalar berdi.
Ko'prik Navro'z bayrami arafasida ishga tushirilishi mo'ljallanmoqda.
Prezidentimiz shu yerda Bunyodkor va Cho'ponota ko'chalari chorrahasida qurilishi rejalashtirilgan yo'l o'tkazgich loyihasi bilan ham tanishdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent metropolitenining Sergeli yo'nalishida olib borilayotgan qurilish uchastkasida bo'ldi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan transport sohasi, jumladan, metropolitenni yanada rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Toshkent metropoliteni aholiga yanada keng qulayliklar yaratish, yo'lovchilarni tashish xavfsizligini ta'minlash va ularga xizmat ko'rsatish madaniyatini yuksaltirish borasida samarali ishlarni amalga oshirmoqda. Chilonzor, O'zbekiston va Yunusobod yo'nalishlaridan iborat Toshkent metropoliteni bugun poytaxtimiz ahli va mehmonlariga samarali transport xizmati ko'rsatib kelmoqda.
Metropolitenning Sergeli yo'nalishi avvalgilaridan farqli tarzda yer ustidan o'tadi. Qurilish ishlari 2017-2020-yillarga mo'ljallangan mazkur yo'nalishning uzunligi 7,1 kilometrni tashkil etadi. U to'liq ishga tushirilgach, yiliga 14 milliondan ortiq yo'lovchiga xizmat ko'rsatish mo'ljallangan.
Davlatimiz rahbari bu loyiha O'zbekiston tarixida yagonaligini alohida ta'kidladi. Aholiga yanada qulaylik yaratish maqsadida bekatlar usti yopiq bo'lishi kerakligini qayd etdi.
Prezidentimiz Sergeli tumanida bunyod etilayotgan zamonaviy ko'p qavatli uy-joylar qurilishini ham ko'zdan kechirdi. Mustaqilligimiz me'mori Islom Karimov tashabbusi bilan aksariyat shaharlarimiz bosh reja asosida qayta qurildi. Toshkent, Nukus, Urganch, Buxoro, Andijon, Farg'ona, Namangan, Samarqand, Qarshi, Termiz va boshqa shaharlarning bugungi jamoli buning yaqqol tasdig'idir.
Sergeli tumanida 2016-2017-yillar rejasiga asosan 4284 xonadondan iborat 102 zamonaviy ko'p qavatli uy-joy qurish ishlari amalga oshirilmoqda. Mazkur yirik loyiha yosh va ehtiyojmand oilalarning turar joyga bo'lgan talabini qondirish imkonini yaratadi. E'tiborlisi, uylar oilalarga imtiyozli ipoteka krediti orqali beriladi.
Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligi arafasida ushbu uy-joyning 66 tasini foydalanishga topshirish ko'zda tutilgan. Bu yerda ta'lim muassasalari, kichik biznes va tadbirkorlik subyektlari, aholiga maishiy xizmat ko'rsatish shoxobchalari ham barpo etiladi.
Asosiy maqsadimiz – odamlarga qulaylik yaratish, ularning turmush farovonligini yuksaltirish, dedi Prezidentimiz. Mazkur uy-joylar taqsimotida adolat mezoniga qat'iy rioya etilishi kerak. Shunda xalqimizning kayfiyati yaxshi, hayotdan rozi bo'ladi. Ertangi kunga ishonchi ortadi. Aholining ehtiyoji, talabidan kelib chiqib, bunday uylarni Toshkent shahrining barcha tumanlarida 10 tadan qurishni rejalashtirmoqdamiz.
Mutasaddi rahbarlar va mutaxassislarga mazkur inshootlarni bugungi kun talablariga to'la javob beradigan puxta loyihalar asosida qurish, ularni eng zamonaviy infratuzilmalar bilan ta'minlash bo'yicha zarur tavsiyalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Yakkasaroy tumanidagi "Yakkasaroy kichik sanoat zonasi" davlat unitar korxonasiga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi poytaxtimizda ham kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, tadbirkorlarning erkin faoliyat ko'rsatishini qo'llab-quvvatlash yuzasidan keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 5-oktabrdagi "Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni bu borada yangi bosqichni boshlab berdi.
Bugungi kunda Toshkent shahrining Yunusobod, Sergeli va Yakkasaroy tumanlarida uzoq yillardan beri faoliyat ko'rsatmayotgan korxonalar negizida 3 ta texnopark tashkil etilgan bo'lib, ular tadbirkorlarga mavjud quvvatlardan samarali foydalanish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh, yuqori qo'shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va yangi ish o'rinlari yaratishda qulay shart-sharoitlar yaratmoqda.
Yakkasaroy tumanidagi sobiq to'qimachilik kombinati hududida tashkil etilgan "Yakkasaroy kichik sanoat zonasi" davlat unitar korxonasining umumiy yer maydoni 61,2 gektar, bino va inshootlar maydoni 338 ming kvadrat metr. Hozir bu yerda 284 tadbirkorlik subyekti to'qimachilik, kimyo sanoati, oziq-ovqat, mebelsozlik, metallni qayta ishlash, qog'oz, charm-poyabzal, qurilish materiallari ishlab chiqarish, mashinasozlik kabi tarmoqlarda faoliyat yuritmoqda. Ular tomonidan 2016-yilda 630 milliard so'mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, 48,5 million dollarlik tovarlar eksport qilingan.
Tadbirkorlarga qulaylik yaratish maqsadida texnopark hududida bank shoxobchasi, notarial idora, temir yo'l liniyasi xizmat ko'rsatmoqda. Bu yerda 6 ming 600 dan ziyod ishchi mehnat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari texnopark hududidagi loyihalar bilan tanishar ekan, bunday kichik sanoat zonalarini poytaxtimizning barcha tumanlarida tashkil etish, ularda kichik biznes vakillariga keng imtiyozlar yaratish zarurligini ta'kidladi. Mazkur korxonalarning xorijiy hamkorlar topishiga ko'maklashish lozimligi, bu ularning chet el bozorlariga chiqishi va mahsulotlari eksportini kengaytirishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Zarar ko'rib ishlayotgan korxonalarni davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish bilan masala hal bo'lib qolmaydi, dedi Prezidentimiz. Bunday korxonalar negizida barpo etilayotgan texnoparklarda muhandislik-kommunikatsiya tizimi va infratuzilmani rivojlantirish, tadbirkorlar faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratish lozim. Boshlayotgan ishidan ertaga daromad kelishini ular bilsin. Shundagina bu sohadagi ishlar ko'zlangan natijani beradi.
Shavkat Mirziyoyev texnopark hududida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan muloqot qildi. Mamlakatimizda yaratilayotgan qulay ishbilarmonlik muhitidan samarali foydalanib, mahsulotlar sifatini oshirish, eksport faoliyatini yanada rivojlantirish, xorijiy ko'rgazmalarda faol ishtirok etishni taklif etdi. Mutasaddi rahbarlarga bunday faoliyatni qo'llab-quvvatlash uchun mahsulotlarni mahalliylashtirishni yanada kengaytirish, tadbirkorlarga xorijdan texnologiyalar keltirish va yurtimizda tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish uchun investitsiyalar ajratish bo'yicha tegishli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Sergeli tumanida bunyod etiladigan "Toshkent metallurgiya zavodi" xorijiy korxonasi qurilishi loyihasi bilan tanishdi.
Loyiha qiymati 278,2 million yevroni tashkil etadigan mazkur korxona ta'sischisi Buyuk Britaniyaning "Quality Trade Supplies L.P." kompaniyasi hisoblanadi.
Umumiy yer maydoni 100 gektardan iborat bo'lgan ushbu korxona qurilish ishlarini yigirma to'rt oyda yakunlash rejalashtirilgan. Zavodga Italiya, Germaniya, Avstriya kabi davlatlarda ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar keltiriladi. Korxonada avtomobillar kuzovi ishlab chiqarish uchun metall listlar, qurilishda ishlatiladigan turli metall cherepitsalar, profnastil hamda maishiy texnikalar uchun metall listlar tayyorlanadi. Korxona to'liq quvvatda ishga tushirilgach, 1000 dan ziyod ish o'rni yaratish ko'zda tutilmoqda.
Davlatimiz rahbari ushbu korxona qurilishi boshlanishi bilan tanishdi. Mazkur metallurgiya zavodining mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojidagi o'rniga to'xtalib, bu yerda ishlaydigan mutaxassislar tayyorlashga alohida e'tibor qaratish lozimligini ta'kidladi. Pudratchi va quruvchilar bilan suhbatlashdi, ushbu mas'uliyatli ishda ularga muvaffaqiyatlar tiladi.
Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti va sohaga ixtisoslashgan kasb-hunar kollejlarida mazkur korxona uchun mutaxassislar tayyorlash lozimligi ta'kidlandi.
Prezidentimiz Toshkent shahrining Olmazor va Beshyog'och ko'chalari kesishuvidagi hududda barpo etilayotgan ko'p tarmoqli sport kompleksi qurilishini ko'zdan kechirdi.
Mamlakatimizda yosh avlodni har tomonlama sog'lom va barkamol etib voyaga yetkazish, Vatanimizning xalqaro maydondagi obro'sini yanada yuksaltirishning muhim omillaridan biri bo'lgan sportni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi va g'oyasi asosida qurilayotgan "Humo" sport majmuasi dizaynida zamonaviy qurilish yechimlari va ilg'or texnologiyalar milliy madaniyat elementlari bilan uyg'unlashtiriladi. Majmua binolari ko'kka parvoz etayotgan baxt va hurlik ramzi – Humo qushi ko'rinishida barpo etiladi.
Inshoot har biri 60x30 metr o'lchamdagi asosiy va mashq muz arenalaridan iborat. Umumiy maydoni 74 ming kvadrat metrni tashkil etadigan inshoot to'rt qavatdan iborat bo'ladi.
Mobil o'rindiqlarga ega bo'lgan saroy sport musobaqalari o'tkazish zali sifatida 14 ming, konsert zali sifatida 10 ming tomoshabinga mo'ljallangan. Asosiy binoda 300 o'rinli mashq arenasi ham loyihalashtirilgan.
Arenada xokkey, short-trek, figurali uchish, kyorling bo'yicha musobaqalar bilan bir qatorda basketbol, voleybol, gandbol, futzal, boks, taekvondo va sportning boshqa turlari bo'yicha ham bellashuvlar o'tkazish imkoniyati yaratiladi. Bundan tashqari, majmua bayram tadbirlari, konsertlar, ko'rgazma va forumlar tashkil etish uchun ham barcha sharoitga ega bo'ladi.
Majmua hududida umumiy bosh reja konsepsiyasiga asosan sport muzeyi, bolalar uchun yopiq maydon, trenajer zallar, fitnes markazi, zamonaviy ovqatlanish shoxobchalari, sport anjomlari do'koni va boshqa xizmat ko'rsatish obyektlari joylashtiriladi.
Majmuaning muhandislik tarmoqlari, yong'in xavfsizligi, yoritish, ventilatsiya, issiqlik manbai, konditsionerlash tizimlari to'liq avtomatlashgan bo'lib, tejamkor texnologiyalar qo'llangan holda loyihalangan.
Bundan tashqari, bino yonida to'rt qavatli avtomobillar turar joyi qurilishi rejalashtirilgan.
Obyektni 2018-yilda ishga tushirish mo'ljallanmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bunday zamonaviy sport inshootlarining barkamol avlod tarbiyasidagi ahamiyatiga alohida e'tibor qaratdi, mutasaddilarga qurilish jarayonini yuqori sifatda amalga oshirish bo'yicha zarur tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Alisher Navoiy nomidagi O'zbekiston Milliy bog'idagi Shoirlar xiyobonida bir guruh adiblar bilan uchrashdi.
Mustaqillik yillarida yosh avlodning intellektual salohiyatini yuksaltirish, yoshlar o'rtasida kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini shakllantirish, ta'lim muassasalarini badiiy, ma'rifiy, ilmiy-ommabop va tarbiyaviy adabiyotlar bilan ta'minlashni yanada kuchaytirishga alohida e'tibor qaratilayotir.
Prezidentimizning 2017-yil 12-yanvardagi "Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ'ibot qilish bo'yicha komissiya tuzish to'g'risida"gi farmoyishi bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko'tarishda muhim qadam bo'ldi.
Uchrashuvda bu maskanni yanada obod qilish, odamlarning, ayniqsa, yoshlarning ma'naviyatini yuksaltirish, ularni kitobga oshno qilish, mashhur adiblarimiz hayoti va ijodi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida ularni bu dargohga muntazam ravishda jalb etish haqida so'z bordi.
Bu bog' buyuk mutafakkir Alisher Navoiy nomi bilan atalishida teran ma'no mujassam, dedi Prezidentimiz. Zero, ulug' shoir ijodiy merosi xalqimiz ma'naviyatini yuksaltirish, yosh avlodni Vatanga sadoqat va milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalashda alohida ahamiyat kasb etadi.
Shoirlar xiyoboni shunday maskan bo'lishi kerakki, bu yerda muntazam she'rlar jaranglab turishi zarur. Zotan, she'riyatga oshno bo'lgan inson aslo kam bo'lmaydi, dedi davlatimiz rahbari. Mamlakatimizdagi barcha madaniy muassasalarda she'rxonlik kechalari o'tkazish, yoshlarning bunday uchrashuvlarda faol ishtirokini ta'minlash maqsadga muvofiq ekanligi qayd etildi.
Uchrashuvda shoir va yozuvchilar ijod ahliga, kitob mutolaasiga, kitobxonlik madaniyati targ'ibotiga qaratayotgan yuksak e'tibori uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahridagi Xalq qabulxonasini borib ko'rdi.
Prezidentimiz taklifi bilan 2017-yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e'lon qilindi. Xalqni eshitish, aholining talab va istaklarini ro'yobga chiqarish davlat siyosatining ustuvor yo'nalishiga aylandi. Shu maqsadda 2016-yil 28-dekabrda Prezidentimizning "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni qabul qilindi.
Mazkur farmonga muvofiq Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar markazlari, Toshkent shahrida, shuningdek, har bir tuman va shaharda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari tashkil etilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahridagi Xalq qabulxonasida ham fuqarolarning davlat organlariga murojaat qilishiga oid konstitutsiyaviy huquqlarini ta'minlash uchun barcha qulaylik yaratilgan.
Qabulxonaga kiraverishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning "Insonlarning dardu tashvishlarini o'ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir", degan so'zlari bitilgan. Muassasa faoliyati ana shu mezon asosida yo'lga qo'yilgan. Aholi bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqotni tashkil etish, murojaatlarni ko'rib chiqish va saqlash uchun zamonaviy shart-sharoitlar yaratilgan. Xodimlar, yosh bolali onalar, nogironlar va fuqarolar uchun barcha jihatlar e'tiborga olingan.
Toshkent shahrida aholi ko'pligini inobatga olib, bu yerda sohaviy bo'limlar tashkil etilgan. Ushbu qabulxona Amir Temur ko'chasi, 14-uyda joylashgan.
Davlatimiz rahbari Xalq qabulxonasi faoliyati bilan tanishar ekan, uning tashkiliy jihatlariga yuqori baho berdi. Endi uni mazmunan boyitish, ichki madaniyatini mustahkamlash zarurligini alohida ta'kidladi.
Toshkent shahrining salohiyati ham, aholi soni, odamlarning talabi ham boshqa joylardagidan yuqori. Ishni shunga muvofiq tashkil etish kerak. Bu joy xalq manfaatlarini ta'minlaydigan, ishonchini qozonadigan dargoh, adolat maskani bo'lsin, dedi davlatimiz rahbari.

Наша основная цель — создание благоприятных условий для людей, дальнейшее повышение благосостояния народа
12093 4 февр., 2017 Распечатать Скачать (PDF 500 Kb)
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой и крупными проектами.
Динамичное развитие нашей страны служит основой для продолжения колоссальной созидательной работы. В городах и селах организуются новые промышленные предприятия, строятся объекты социальной сферы, жилье, дороги и мосты. Широко развиваются предпринимательство, торговля и сфера услуг, повышается уровень жизни населения.
Выдвинутый Президентом нашей страны проект Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах нацелен на повышение эффективности реформ, придание мощной динамики развитию страны и общества.
Глава нашего государства ознакомился со строящимся путепроводом на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Чиланзарском районе.
На перекрестке улиц Мукими и Бунёдкор возникают автомобильные пробки, что становится причиной потери времени водителями и пассажирами, перерасхода топлива, загрязнения окружающей среды. Новый шестиполосный путепровод общей протяженностью 900 метров, высотой - 6, шириной 24 метра создаст удобства не только для водителей и пешеходов, но и для жителей прилегающих территорий.
По обеим сторонам моста также возводятся два пешеходных наземных перехода общей протяженностью 131,6 метра. Будут установлены соответствующие конструкции по защите от непогоды, эскалаторы и лифты.
Президент нашей страны, знакомясь с ходом строительства путепровода, особо отметил, что с каждым днем повышаются уровень и качество жизни, благосостояния наших соотечественников, растет количество машин. Это требует прокладки дополнительных дорог и мостов.
Мостостроителям были даны соответствующие рекомендации по быстрому и качественному выполнению работы.
Сдача путепровода в эксплуатацию намечена накануне праздника Навруз.
Президент Шавкат Мирзиёев здесь же ознакомился с проектом путепровода на пересечении улиц Бунедкор и Чупонота.
Глава нашего государства побывал на участке строительства Сергелийской линии Ташкентского метрополитена.
По инициативе Президента нашей страны уделяется особое внимание дальнейшему развитию транспортной сферы, в частности, метрополитена. Ташкентский метрополитен, играющий важную роль в системе транспортного обслуживания жителей и гостей столицы, проводит большую работу по обеспечению безопасности перевозки пассажиров, предоставлению им более комфортных условий. Сегодня в состав Ташкентского метрополитена входят Чиланзарская, Узбекистанская и Юнусабадская линии.
Скоро к ним присоединится и Сергелийская линия, которая, в отличие от действующих, будет надземной. Протяженность данного направления, строительство которого намечено на 2017-2020 годы, составит 7,1 километра. С полным задействованием новой линии будут оказываться услуги более чем 14 миллионам пассажиров в год.
Глава нашего государства особо отметил, что данный проект является первым подобным в истории Узбекистана. В целях создания больших удобств для населения была подчеркнута необходимость обустройства крытых остановок, строгого соблюдения интервала движения составов.
Президент нашей страны ознакомился также с ходом строительства современных многоэтажных домов в Сергелийском районе.
По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова многие города были благоустроены в соответствии с генеральным планом их застройки. Об этом свидетельствует нынешний современный облик Ташкента, Нукуса, Ургенча, Бухары, Андижана, Ферганы, Намангана, Самарканда, Карши, Термеза и других городов.
В соответствии с планом на 2016-2017 годы в Сергелийском районе столицы ведется строительство 102 современных многоэтажных домов на 4284 квартиры. Этот крупный проект позволит удовлетворить потребность молодых и нуждающихся в жилье семей. Самое важное, что жилье будет предоставляться на основе льготных ипотечных кредитов.
В преддверии 26-летия независимости нашей Родины намечено сдать в эксплуатацию 66 таких домов. Здесь будут построены также образовательные учреждения, субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, пункты бытового обслуживания.
Наша основная цель - создание удобств для людей, повышение их благосостояния, сказал Президент нашей страны. При распределении этих домов необходимо строго соблюдать принципы справедливости. Только тогда наш народ будет доволен нами, укрепится его уверенность в завтрашнем дне. Исходя из потребности населения планируется построить еще по 10 таких домов во всех районах Ташкента.
Были даны поручения ответственным руководителям и специалистам по строительству домов в полном соответствии с современными требованиями, обеспечению их самой развитой инфраструктурой.
Шавкат Мирзиёев посетил государственное унитарное предприятие "Яккасарайская малая промышленная зона" в Яккасарайском районе.
В столице, как и по всей нашей стране, проводится широкомасштабная работа по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке свободной деятельности предпринимателей. Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года открыл новые возможности в этом направлении.
Сегодня в Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах Ташкента на базе бездействовавших предприятий организованы три технопарка, в которых для предпринимателей созданы благоприятные условия с тем, чтобы они эффективно пользовались имеющимися возможностями, расширяли выпуск конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынке готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, создавали новые рабочие места.
Общая площадь государственного унитарного предприятия "Яккасарайская малая промышленная зона", организованного на территории бывшего текстильного комбината, составляет 61,2 гектара, площадь зданий и сооружений – 338 тысяч квадратных метров. В настоящее время здесь 284 субъекта предпринимательства занимаются выпуском текстильной, химической, пищевой, машиностроительной, кожевенно-обувной, бумажной, мебельной продукции, металлообработкой, производством строительных материалов. В 2016 году ими было произведено продукции на 630 миллиардов сумов и экспортировано товаров на 48,5 миллиона долларов.
Для удобства предпринимателей на территории технопарка действуют банк, нотариальная контора, подведена железнодорожная ветка. Здесь трудятся более 6,6 тысячи человек.
Глава нашего государства, знакомясь со структурами технопарка, отметил необходимость организации подобных малых промышленных зон во всех районах столицы, создания в них широких возможностей для представителей малого бизнеса, подчеркнул важность содействия предприятиям в поиске иностранных партнеров, их выходе на внешний рынок, расширении экспорта продукции.
Только разгосударствлением и приватизацией убыточных предприятий проблема не решится, сказал Президент нашей страны. В технопарках, организуемых на базе таких предприятий, необходимо создать благоприятные условия для предпринимателей, обустроив развитые инженерно-коммуникационные системы и инфраструктуру. Деловые люди должны быть уверенными в том, что завтра получат прибыль. Только тогда работа в этой сфере даст свои результаты.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с предпринимателями, осуществляющими деятельность на территории технопарка. Глава государства рекомендовал им эффективно пользоваться созданной в нашей стране благоприятной деловой средой, повышать качество продукции, развивать экспортную деятельность, активно участвовать в выставках за рубежом. Соответствующим руководителям были даны поручения по широкой поддержке бизнеса, расширению локализации продукции, выделению инвестиций для ввоза предпринимателями технологий из-за рубежа и выпуска готовой продукции в нашей стране.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства иностранного предприятия "Ташкентский металлургический завод" в Сергелийском районе.
Учредителем этого предприятия проектной стоимостью 278,2 миллиона евро является британская компания "Quality Trade Supplies L.P.".
Строительство предприятия, занимающего 100 гектаров, намечается осуществить в течение 24 месяцев. На завод будет поставлено современное оборудование из таких государств, как Италия, Германия, Австрия. На предприятии будут выпускаться металлические листы для кузовов автомобилей, бытовой техники, металлочерепица, профнастил. С выходом предприятия на полную проектную мощность будет изготавливаться различная металлопродукция, создано более 1000 рабочих мест.
Глава нашего государства ознакомился с началом строительства данного предприятия. Подчеркнув роль данного металлургического завода в развитии экономики нашей страны, Шавкат Мирзиёев отметил необходимость обратить особое внимание на подготовку специалистов, побеседовал с подрядчиками и строителями, пожелал им успехов в их ответственной работе.
Отмечалось, что необходимо наладить подготовку специалистов для этого предприятия в Туринском политехническом университете в Ташкенте, Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова и профильных профессиональных колледжах.
Президент нашей страны побывал на строительной площадке многофункционального спортивного комплекса, возводимого на пересечении улиц Олмазор и Бешёгоч.
В нашей стране уделяется особое внимание воспитанию молодого поколения всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями, развитию спорта как одного из важных факторов приумножения международного авторитета Родины.
Спортивный комплекс "Хумо", строящийся по инициативе и идее главы нашего государства, сочетает в себе современные архитектурные решения, передовые технологии и традиции национального зодчества. В частности, общий вид всего комплекса будет представлять собой птицу Хумо – символ счастья и свободы.
В состав четырехэтажного комплекса общей площадью 74 тысячи квадратных метров войдут два корпуса - тренировочная и основная ледовые арены 60х30 метров каждая.
Зал с возможностью изменять расстановку кресел во время проведения спортивных соревнований будет вмещать 14 тысяч человек, в качестве концертного зала - 10 тысяч зрителей. В основном корпусе также намечено обустроить тренировочную арену на 300 мест.
На ледовой арене будут проводиться хоккейные матчи, состязания по шорт-треку, фигурному катанию, керлингу. Кроме того, предусмотрена возможность устраивать здесь турниры по баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу, боксу, таэквондо и другим видам спорта. Наряду с этим в комплексе можно будет проводить праздничные мероприятия, концерты, выставки и форумы.
На территории комплекса в соответствии с общей концепцией будут размещены спортивный музей, крытая детская площадка, тренажерные залы, фитнес-центр, современные пункты общественного питания, магазин спортивного инвентаря и другие объекты.
Инженерные сети, системы пожарной безопасности, освещения, вентиляции, отопления и кондиционирования воздуха будут полностью автоматизированными, с применением энергосберегающих технологий.
Помимо этого рядом с сооружением намечено построить четырехэтажную автостоянку.
Объект намечено сдать в 2018 году.
Президент нашей страны обратил особое внимание на важное значение таких современных спортивных сооружений для воспитания гармонично развитого поколения и поручил соответствующим руководителям обеспечить качественное осуществление строительных работ.
Шавкат Мирзиёев на Аллее поэтов Национального парка Узбекистана имени Алишера Навои встретился с группой литераторов.
В нашей стране уделяется особое внимание повышению интеллектуального потенциала молодого поколения, формированию у молодежи культуры чтения, дальнейшему усилению обеспечения образовательных учреждений художественной, просветительской, научно-популярной литературой.
Распоряжение Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января 2017 года стало важным шагом по подъему этой работы на качественно новый уровень.
В ходе встречи говорилось о дальнейшем благоустройстве аллеи, постоянном привлечении людей, особенно молодежи, к проводимым здесь мероприятиям, чтобы повысить их интерес к чтению, знакомить с жизнью и творчеством известных писателей и поэтов нашей страны.
Национальный парк Узбекистана носит имя великого Алишера Навои. И это не случайно. Ведь богатое наследие Навои и сегодня имеет важное значение в духовном развитии нашего народа, воспитании молодежи в духе преданности Родине, сказал Шавкат Мирзиёев.
Аллея поэтов должна стать таким местом, где постоянно звучат стихи. Ибо от приобщения к поэзии человек обогащается духовно, отметил глава нашего государства. Во всех культурных учреждениях нашей страны целесообразно проводить вечера поэзии, в которых активное участие должна принимать молодежь.
На встрече писатели и поэты поблагодарили Президента нашей страны за заботу о творческих людях и внимание к повышению и пропаганде культуры чтения.
Глава нашего государства посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Ташкенте.
По предложению Президента Шавката Мирзиёева 2017 год в нашей стране был объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. Задачи общения с народом, реализации запросов и пожеланий населения стали приоритетом государственной политики. С этой целью 28 декабря 2016 года был принят Указ Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями юридических и физических лиц".
В соответствии с этим указом в Республике Каракалпакстан, областных центрах и Ташкенте, а также в каждом районе и городе открываются народные приемные Президента Республики Узбекистан.
В Народной приемной Ташкента также созданы все удобства для обеспечения конституционных прав граждан на обращение в государственные органы.
При входе в приемную написаны слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Жить заботами людей – самый важный критерий человечности". На основе этого критерия организована и деятельность приемной. Созданы современные условия для прямого диалога с населением, рассмотрения и хранения обращений. Учтены потребности матерей с малолетними детьми, инвалидов.
Учитывая многочисленность населения Ташкента, здесь организованы секторы по сферам. Приемная расположена по адресу: улица Амира Темура, дом №14.
Глава нашего государства, знакомясь с работой Народной приемной, оценил высокий уровень ее организации. Теперь и деятельность приемной должна быть соответствующей.
Ташкент обладает более высоким, по сравнению с другими регионами, потенциалом, соответственно высоки и требования жителей столицы. Нужно организовать работу приемной с учетом этих аспектов. Она должна стать местом, где на основе принципов справедливости обеспечиваются интересы человека, укрепляется доверие людей.
Широкомасштабная созидательная работа, крупные проекты, осуществляемые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, служат таким благородным целям, как повышение социально-экономического потенциала Ташкента, превращение его в еще более современный и благоустроенный город, дальнейшее повышение благосостояния народа.