Asosiy maqsadimiz – mamlakatimizni yanada taraqqiy ettirish va xalqimiz farovonligini yuksaltirishdir
12430 28-Aprel, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 252 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 27-aprel kuni Jizzax viloyatida bo'ldi.
Mustaqillik yillarida viloyat har tomonlama rivojlandi, shahar va qishloqlar obod bo'lib, aholining turmush farovonligi oshdi. Hududda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar samarasida qurilish, qishloq xo'jaligi tarmoqlarida, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, ijtimoiy sohalarni rivojlantirishda salmoqli natijalarga erishilmoqda.
2016-yilda viloyatda yalpi hududiy mahsulotning o'sish sur'ati 9,6 foizni tashkil etdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 17,8 foizga, qishloq xo'jaligi mahsulotlari 6,3, qurilish ishlari 11,8, chakana tovar aylanmasi 15,2 foizga o'sdi.
O'tgan yili sanoat sohasini rivojlantirishga doir 304, qishloq xo'jaligida 696 loyiha amalga oshirildi.
Tadbirkorlik subyektlarini qo'llab-quvvatlash va ularning huquqiy manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar samarasida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 2016-yilda 80,3 foizni tashkil etdi.
Hududiy tasarrufdagi korxonalar tomonidan 38 million dollarlik mahsulotlar va xizmatlar eksporti amalga oshirildi.
"Jizzax" erkin iqtisodiy zonasi viloyat sanoatini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. 2016-yilda bu yerda faoliyat ko'rsatayotgan korxonalar tomonidan 163 milliard so'mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
Birinchi Prezidentimizning 2013-yil 18-martdagi "Jizzax" maxsus industrial zonasini tashkil etish to'g'risida"gi farmoni asosida barpo etilgan ushbu maxsus hududda o'tgan yillarda 20 (Jizzax viloyatida 15 ta, Sirdaryo viloyatida 5 ta) korxona ishga tushirildi.
Zamonaviy texnologiyalar bilan ta'minlangan korxonalarda 1000 dan ortiq ish o'rni yaratildi. Ish o'rinlarining 60 foizini oliy o'quv yurtlari va kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari band etdi.
Shavkat Mirziyoyev o'zining saylovoldi dasturida viloyatda olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlarini izchil davom ettirish, viloyatni har tomonlama rivojlantirish, aholi manfaatlarini ta'minlash bo'yicha katta reja va maqsadlarni bayon etgan edi. Prezidentimiz Jizzaxga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan islohotlar va istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari tashrifini Zafarobod tumanidan boshladi. "Chimqo'rg'on" qishloq fuqarolar yig'ini hududida Jizzax neftni qayta ishlash majmuasi qurilishiga tamal toshi qo'yish marosimi bo'ldi.
Marosimda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
– 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishlari bo'yicha Harakatlar strategiyasida makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, tarkibiy islohotlarni chuqurlashtirish orqali uning raqobatbardoshligini oshirishga alohida ahamiyat berilgan, – dedi Prezidentimiz. – Ana shu ustuvor yo'nalishlarni amalga oshirishda hozirgi kunda va istiqbolda yurtimiz aholisi va sanoat korxonalarini sifatli neft mahsulotlari bilan ta'minlash, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirish eng muhim vazifalardan biri hisoblanadi.
Jizzax viloyati katta sanoat salohiyatiga, ilmiy-texnikaviy va intellektual imkoniyatlarga ega. Bu o'z navbatida yangi zavodni samarali ishlatish uchun zamin tug'diradi. Yangi korxona viloyat iqtisodiyoti uchun o'ziga xos lokomotiv bo'libgina qolmasdan, butun mamlakatimizni neft mahsulotlari bilan ta'minlash tizimini tubdan yaxshilash imkonini beradi.
Hech shubhasiz, bu yangi zavod nafaqat O'zbekiston, balki Markaziy Osiyo mintaqasidagi noyob sanoat obyektlaridan biriga aylanadi. Qiymati 2,2 milliard dollar bo'lgan ushbu loyiha yiliga 5 million tonna neft xomashyosini qayta ishlash imkonini beradi.
Ushbu majmua uchun Qozog'iston Respublikasi hududidan tortib kelinadigan quvurning umumiy uzunligi 95 kilometrni tashkil etadi. Bu energiya resurslarini yetkazish xarajatlarini keskin kamaytiradi va loyihaning iqtisodiy samaradorligini oshiradi. Neft narxining arzonlashishi mamlakatimiz iqtisodiyotining barcha tarmoqlariga ijobiy ta'sir ko'rsatadi. Majmuaning geografik joylashuvi ishlab chiqarilgan mahsulotlarni mamlakatimizning barcha hududlariga va eksportga minimal xarajatlar evaziga yetkazish imkoniyatini ta'minlaydi.
Zavodda uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash bo'yicha eng zamonaviy, ekologik toza va energetik jihatdan samarador texnologiyalar o'rnatiladi. Ular asosida Yevro-5 standartidagi yuqori sifatli motor va aviatsiya yoqilg'isi, benzol, mazut, bitum va boshqa neft mahsulotlari ishlab chiqariladi.
Aviatsiya kerosini ishlab chiqarish mamlakatimiz aviatsiya sohasini yanada rivojlantirish, havo kemalarimizning parvoz geografiyasini kengaytirish, savdo-iqtisodiy aloqalar, turizm salohiyati ortishiga xizmat qiladi.
Majmuaning ishga tushirilishi 2 mingdan ziyod, sohaga aloqador va xizmat ko'rsatish tarmoqlarida yana 14 mingdan ortiq kishining bandligini ta'minlash imkonini beradi.
​Majmuaga tantanali ravishda tamal toshi qo'yildi.
Tadbir ishtirokchilari hududlar iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi turmush farovonligini yanada oshirishga qaratilayotgan alohida e'tibor uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz Jizzax shahridagi Tadbirkorlikka ko'maklashish markazi faoliyati bilan tanishdi. Markazda tadbirkorlarga barcha turdagi xizmatlar ko'rsatiladi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari jadal rivojlanayotgan bugungi kunda komputer, internet va boshqa aloqa vositalari olis qishloqlarda ham kundalik turmush tarzining ajralmas qismiga aylanib borayotir. Zamonaviy texnologiyalardan foydalanish samaradorligi yildan-yilga oshib, komputer texnikasi va elektron hujjat aylanish tizimi rivojlanayotir. Barcha sohada ilg'or kommunikatsiya texnologiyalari qulay va tezkor ma'lumot almashish va xizmat ko'rsatish vositasiga aylanmoqda.
Markazda tadbirkorlar o'zlarini qiziqtirgan barcha masalalar yuzasidan turli soha mutaxassislaridan javob olishlari mumkin.
Endi tadbirkor muammosini hal qilish uchun turli tashkilotlarga borib yurmaydi. Ushbu markazda barcha soha mutaxassislari ularning talab va takliflarini o'rganadi va yechimini topadi. Tadbirkorlarga ko'maklashish markazi tadbirkorlarning haqiqiy ko'makchisi bo'lishi lozim, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tumanlarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish markazlari tashkil etilib, ular tomorqadan samarali foydalanish, mikrobiznesni yo'lga qo'yish, mikrokreditlarni rasmiylashtirish, ajratilgan kreditlarni monitoring qilish kabi masalalar bilan shug'ullanadi. Viloyat bo'yicha 91 ana shunday markaz ochilishi ko'zda tutilgan.
"Xalqni tadbirkor qilish" shiori ostida tijorat banklari tomonidan qishloq joylarda tadbirkorlikni rivojlantirishda ichki imkoniyatlardan samarali foydalanish, kichik biznes subyektlarini sifatli, qulay, ishonchli resurslar bilan ta'minlashda tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Eng olis hududlarda ham tadbirkorlikni rivojlantirish uchun, avvalo, aholiga tadbirkorlik bo'yicha yetarlicha tushuncha va bilim berishimiz kerak. Tadbirkorlarga imkoniyat va sharoit yaratib bersak, ular o'zlarini ham, aholini ham ish bilan ta'minlaydi, dedi Prezidentimiz.
Shu yerda viloyat iqtisodiyot kompleksi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligi, ishbilarmonlik muhitini shakllantirish va tadbirkorlikka ko'maklashish tizimi hamda hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha ham ma'lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Jizzax viloyatidagi Xalq qabulxonasida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Jizzax shahri Sh.Rashidov shohko'chasi 117-uyda joylashgan O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Jizzax viloyatidagi Xalq qabulxonasida fuqarolarning davlat organlariga murojaat qilishiga oid konstitutsiyaviy huquqlarini ta'minlash uchun barcha qulaylik yaratilgan.
Ulkan bunyodkorlik ishlari Jizzax qiyofasini tubdan o'zgartirmoqda. Odamlar hayotdan, yaratilayotgan imkoniyat va sharoitlardan rozi ekani ularning ochiq chehralarida aks etgan.
Prezidentimiz Jizzax shahrining bosh rejasi asosida amalga oshirilishi rejalashtirilgan bunyodkorlik loyihalari bilan tanishdi.
Keyingi yillarda mamlakatimizning barcha shaharlari qatori Jizzaxda ham keng ko'lamli bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Zamonaviy uy-joylar, yangi yo'l va ko'chalar, xiyobonlar barpo etilmoqda.
Temiryo'lchilar va Toshkent ko'chalarining me'moriy yechimi bo'yicha loyiha shaharda temir yo'l infratuzilmasini rivojlantirish, aholini arzon va zamonaviy uy-joylar bilan ta'minlashga qaratilgan. Loyihaga muvofiq mazkur ko'chalarni tutashtiruvchi 900 metrli, to'rt polosali yangi yo'l quriladi. Bu transport vositalari harakatiga, temir yo'l vokzaliga kelib-ketuvchilarga qulaylik yaratadi. Yangi ko'chaning ikki tomonida 5-7 qavatli zamonaviy uy-joylar bunyod etiladi. Mustaqillik ko'chasida ham 7 qavatli turar joylar quriladi. O'zbekiston ko'chasi kengaytiriladi.
Davlatimiz rahbari bu ko'chalar va yangi uylar shahar qiyofasini o'zgartirish, aholi farovonligini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta'kidladi.
Sharof Rashidov, Hamid Olimjon va Zulfiya xiyobonlarini barpo etish loyihalari bilan ham tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 18-noyabrda Jizzax viloyati saylovchilari bilan uchrashuvda xalqimizning fidoyi farzandi Sharof Rashidov tavalludining 100-yilligini nishonlash, u kishi tug'ilib o'sgan Jizzax zaminida yodgorlik majmuasi barpo etish taklifini bildirgan edi. Bu tashabbusning ijobati sifatida Jizzax tumani Sharof Rashidov tumani deb nomlandi. 2017-yil 27-mart kuni Prezidentimizning "Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100-yilligini nishonlash to'g'risida"gi qarori qabul qilindi. Bugungi kunda bu borada izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Hamid Olimjon va Zulfiya xiyobonini barpo etish, mazmun-mohiyatini boyitish, ularning ijodiy maktablarini tashkil etish yuzasidan ham ko'rsatmalar berildi.
Jizzax viloyati tumanlari markazlarida bunyod etiladigan 4 qavatli arzon uy-joylar loyihasi ham namoyish etildi.
Prezidentimiz Sharof Rashidov tumani "Yangiobod" mahalla fuqarolar yig'ini faoliyati, profilaktika inspektori yashash joyi bilan tanishib, "Uchtepa" massivida yangilangan namunaviy loyihalar asosida barpo etilgan uy-joylarda yaratilgan sharoitlarni ko'zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-oktabrdagi "2017-2021-yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar bo'yicha arzon uy-joylar qurish dasturi to'g'risida"gi qarori ijrosi doirasida barpo etilgan har biri 16 xonadonli 2 ta ikki qavatli va 10 xonadonga mo'ljallangan 2, 3 xonali, 2 sotix tomorqa va yordamchi inshootlarga ega bitta bir qavatli uyda 42 oilaning zamonaviy sharoitlarda yashashi uchun barcha qulaylik yaratilgan.
Bunday zamonaviy uylar qishloq ko'rkiga ko'rk qo'shish va aholi turmush farovonligini yuksaltirish bilan birga, odamlarda davlatimizga va ertangi kunga ishonch tuyg'usini yanada mustahkamlamoqda.
Yangi uylar "Yangiobod" mahalla fuqarolar yig'ini kengashi tavsiyasi bilan birinchi navbatda turar joyga ehtiyojmand yosh oilalarga berildi.
Davlatimiz rahbari aholi bilan muloqotda bo'ldi.
Joriy yilda viloyatda yangilangan namunaviy loyihalar bo'yicha 866 uy-joy qurilishi mo'ljallangan. "Uchtepa" massivida 6 ta 16 xonadonli arzon uy-joylar qurilishi olib borilmoqda. Mazkur uylarni Mustaqillik bayramigacha foydalanishga topshirish mo'ljallangan.
Prezidentimiz Paxtakor tumanida bo'lib, Jizzax viloyatida yengil sanoat, charm-poyabzal, qishloq xo'jaligi tarmoqlarida amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-dekabrdagi "2017-2019-yillarda to'qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari Dasturi to'g'risida"gi qarori soha rivoji uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.
Viloyatda 2017-2018-yillarda yengil sanoatni rivojlantirish dasturi doirasida qator istiqbolli loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Milliy bank tomonidan "Elegans teks", "Paxtakor gold teks", "Forish gold teks", "Zomin tekstil", "Zarbdor tekstil" kabi korxonalarda umumiy qiymati 111 million dollarlik loyihalarni hayotga tatbiq etish ko'zda tutilgan. Bu 2 ming 890 yangi ish o'rni yaratish imkonini beradi.
"Asaka" banki, "Ipoteka-bank" va "Aloqa" banki tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar to'qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini rivojlantirish, yetishtirilayotgan paxta tolasini hududning o'zida qayta ishlash hajmini kengaytirish va aholini sifatli kiyim-kechak bilan ta'minlashga xizmat qiladi.
Prezidentimiz tashkil etilayotgan har bir ish o'rni muhim ekani, korxonalarni barpo etishda zamonaviy qurilish materiallaridan keng foydalanish va ishga tushirish muddatlarini tezlashtirish lozimligini qayd etdi.
"O'zbekoziqovqatxolding" xolding kompaniyasi tomonidan "Jizzaxulgurjisavdo" mas'uliyati cheklangan jamiyati negizida agrologistika markazi tashkil etilmoqda. "Jizzax" erkin iqtisodiy zonasi hududida joylashgan ushbu korxona qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, quritish, qadoqlash, saqlash, issiqxona tashkil etish hamda eksportga yo'naltirish bilan shug'ullanadi. Korxona gaz, suv, elektr energiyasi bilan to'liq ta'minlangan.
Agrologistika markaziga qishloq xo'jalik maxsulotlarini qayta ishlash uchun zarur bo'ladigan asbob-uskunalarni Italiyadan keltirish ko'zda tutilmoqda. Loyiha amalga oshirilgandan so'ng qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlashga mo'ljallangan 2 ming tonnalik sovutgich, shuncha sig'imga ega dukkakli mahsulotlarni saqlash omborxonasi, 3 ming tonna meva-sabzavotni qayta ishlash quvvatlari, 4 gektarda issiqxona tashkil etiladi. Ishchilar soni 150 nafarga yetkaziladi.
Jizzax shahridagi "Bonu shirinliklari" korxonasi tomonidan qandolat va shokolad mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasi taqdim qilindi. 140 ishchi mehnat qilayotgan ushbu korxonada faoliyatni kengaytirish maqsadida eksportga yo'naltiriladigan qandolat va shokolad mahsulotlari ishlab chiqarish liniyalarini o'rnatish mo'ljallanmoqda. Loyihaning umumiy qiymati 14 milliard so'm bo'lib, shundan 9,8 milliard so'mi Xalq banki krediti hisobidan amalga oshiriladi. Qo'shimcha 150 ish o'rni yaratiladi.
Yangilikka intilib yashash iqtisodiyotimiz taraqqiyotining muhim omilidir, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bugun jahon bozorida mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarga talab ortmoqda. Bu iqtisodiyotimiz tobora yuksalib borayotganidan dalolatdir. Jizzax viloyatida amalga oshirilayotgan mazkur loyihalar iqtisodiy samaradorlik bilan birga, mamlakatimiz eksport salohiyatini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Viloyatda yirik chorvachilik loyihalarini moliyalashtirish, parrandachilikni rivojlantirish, Zomin tumanida tokzorlar, issiqxona majmuasi barpo etish, asal yetishtirish, Baxmal tumanida 2 ming bosh qoramol boqiladigan va sutni qayta ishlaydigan korxonani ishga tushirish, Forish tumanida naslli echkilarni ko'paytirish va echki sutini qayta ishlash agrofirmasi tashkil qilish, G'allaorol tumanida yong'oqzorlar barpo etish, Aydar-Arnasoy ko'llar tizimida baliqchilikni rivojlantirish loyihalarining taqdimotlari ham o'tkazildi.
Prezidentimiz ushbu loyihalar bilan tanishib, ularning har biri bo'yicha mutasaddilarga tegishli ko'rsatmalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev "Jizzax" erkin iqtisodiy zonasida ham bo'ldi.
Hozir ushbu erkin iqtisodiy hududda yuk va yengil avtomobillar uchun tormoz kolodkalari, televizor, konditsioner, muzlatkich, kir yuvish mashinalari, mikroto'lqinli pech, svetodiodli lampalar, polipropilen iplar, video va IP telefonlar, telekommunikatsiya uskunalari, internet tezligini oshiruvchi butlovchi qismlar kabi turli sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda.
Istiqbolda ishlab chiqarilishi mo'ljallanayotgan yangi mahsulotlar haqida ma'lumot berildi. Bezakli, float va ultrayupqa oynalar ishlab chiqarish loyihasi shulardan biri. Yangi taqdim qilinayotgan loyihada telefon va planshetlar uchun oynalar ishlab chiqariladi.
Sharof Rashidov tumanida mutasaddi rahbarlar va viloyat faollari ishtirokida videoselektor yig'ilishi o'tkazildi. Unda viloyat iqtisodiyotini yanada rivojlantirish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini yaxshilash, aholini ish bilan ta'minlash va turmush darajasini yanada oshirish, tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Основная цель – дальнейшее развитие нашей страны и повышение благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами на местах, для диалога с народом 27 апреля побывал в Джизакской области.
В годы независимости область всесторонне развивалась, преобразились города и села, повысились уровень жизни и благосостояние населения. В результате реализуемых последовательных реформ достигаются большие успехи в развитии строительной, сельскохозяйственной отраслей, малого бизнеса и частного предпринимательства, социальной сферы.
В 2016 году в области темпы роста валового регионального продукта составили 9,6 процента. Объемы производства промышленной продукции выросли на 17,8 процента, сельхозпродукции – на 6,3, строительных работ – на 11,8, розничного товарооборота – на 15,2 процента.
В прошлом году реализованы в сфере промышленности 304, сельском хозяйстве – 696 проектов.
В результате мер по поддержке субъектов предпринимательства и защите их интересов доля субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом региональном продукте в 2016 году составила 80,3 процента.
Областными предприятиями осуществлен экспорт продукции и услуг на 38 миллионов долларов.
Свободная экономическая зона "Джизак" имеет важное значение в развитии промышленности области. В 2016 году действующими здесь предприятиями произведено продукции на 163 миллиарда сумов.
На этой специальной территории, созданной на основе Указа Первого Президента нашей страны "О создании специальной индустриальной зоны "Джизак" от 18 марта 2013 года, за прошедший период задействовано 20 (в Джизаке – 15, в Сырдарье – 5) предприятий.
На оснащенных современными технологиями предприятиях создано более 1000 рабочих мест. 60 процентов рабочих мест занимают выпускники высших учебных заведений и профессиональных колледжей.
Шавкат Мирзиёев в своей предвыборной программе изложил большие планы и цели по последовательному продолжению проводимой огромной созидательной работы, всестороннему развитию области, обеспечению интересов народа. В ходе поездки в Джизак Президент нашей страны ознакомился с исполнением этих планов, реализуемыми реформами и перспективными проектами.
Глава нашего государства посетил Зафарабадский район. В сельском сходе граждан "Чимкургон" состоялась церемония закладки первого камня Джизакского нефтеперерабатывающего комплекса.
На церемонии выступил Президент Шавкат Мирзиёев.
- В Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах особое внимание уделено повышению конкурентоспособности национальной экономики за счет укрепления макроэкономической стабильности, модернизации и диверсификации ведущих отраслей, углубления структурных преобразований, - сказал Президент нашей страны. - В достижении этих приоритетных целей важнейшими задачами на сегодняшний день и на перспективу являются обеспечение населения и промышленных предприятий качественными нефтепродуктами, а также повышение экспортного потенциала страны в этой сфере.
Джизакская область располагает большим промышленным, научно-техническим и интеллектуальным потенциалом, что будет способствовать эффективной работе комплекса. Новое предприятие не только станет локомотивом экономики области, но и позволит кардинально улучшить систему обеспечения нефтепродуктами всех регионов страны.
Несомненно, Джизакский нефтеперерабатывающий завод станет одним из уникальных промышленных объектов как в Узбекистане, так и во всей Центральной Азии.
Осуществление проекта стоимостью 2,2 миллиарда долларов позволит перерабатывать в год 5 миллионов тонн нефти.
Протяженность трубопровода для этого комплекса, прокладываемого от территории Казахстана до Джизакской области, составит 95 километров. Это позволит значительно сократить расходы на доставку энергетических ресурсов и повысить экономическую эффективность проекта. Удобное географические расположение комплекса создаст возможности для обеспечения всех регионов нашей страны произведенной продукцией и экспорта с минимальными затратами.
На заводе будут установлены самые современные, экологически чистые и энергоэффективные технологии по глубокой переработке углеводородного сырья. Будет налажено производство бензина, соответствующего стандарту Евро-5, авиационного керосина, бензола, мазута, битума и другой нефтяной продукции.
Налаживание производства авиационного керосина будет способствовать развитию авиационной отрасли нашей страны, расширению географии полетов наших воздушных судов, интенсификации торгово-экономических связей, повышению туристического потенциала.
Сдача комплекса в эксплуатацию позволит создать более 2 тысяч рабочих мест, обеспечить занятость еще 14 тысяч человек в смежных отраслях экономики и сфере услуг.
Торжественно заложен первый камень комплекса.
Участники мероприятия выразили главе нашего государства благодарность за проводимую благородную работу по развитию экономики регионов, повышению благополучия населения.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Центра содействия предпринимательству в городе Джизаке. В центре оказывают все необходимые услуги для предпринимателей.
В эпоху стремительного развития ИКТ интернет и другие современные средства связи становятся неотъемлемым элементом повседневной жизни даже отдаленных районов нашей страны. Эффект от внедрения современных ИКТ повышается с каждым годом, развивается электронный документооборот и совершенствуется программное обеспечение. Во всех сферах информационно-коммуникационные технологии становятся важным средством обмена данными и оказания услуг.
В Центре содействия предпринимательству деловые люди могут получить от специалистов ответы на все интересующие их вопросы.
Теперь предприниматель не будет ходить по различным организациям, чтобы решить волнующие его вопросы. Здесь специалисты изучат его проблемы и предложения, найдут решение. Центр содействия предпринимательству должен стать настоящим помощником деловых людей, отметил Шавкат Мирзиёев.
В районах будут организованы центры по вовлечению населения в предпринимательство, которые будут заниматься вопросами эффективного использования приусадебных участков, налаживания микробизнеса, оформления микрокредитов, мониторингом использования выделенных кредитных средств. По области намечено открыть 91 такой центр.
Коммерческими банками под девизом "Сделать народ предпринимателем" проводится системная работа по эффективному задействованию внутренних возможностей для развития предпринимательства в сельской местности, обеспечению субъектов малого бизнеса надежными финансовыми ресурсами.
Для развития предпринимательства в самых отдаленных районах необходимо прежде всего сформировать у людей достаточно знаний и навыков по бизнесу. Используя предоставленные благоприятные условия и возможности, предприниматели обеспечат работой и себя, и население, сказал Президент нашей страны.
Здесь же представлена информация о результатах работы, осуществляемой экономическим комплексом области, принимаемых мерах по формированию деловой среды и содействию предпринимательству, социально-экономическому развитию области.
Глава нашего государства посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Джизакской области.
В Народной приемной Президента Республики Узбекистан, расположенной в доме № 117 по проспекту Ш. Рашидова города Джизака, созданы все условия для обеспечения конституционного права граждан на обращение в государственные органы.
Президент нашей страны ознакомился со строительными проектами в рамках реализации генерального плана развития города Джизака.
В последние годы в Джизаке, как и во всех городах нашей страны, осуществляется широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. Возводятся современные дома, прокладываются новые дороги, улицы, создаются аллеи.
Проект архитектурного решения улиц Темирйулчилар и Ташкентской нацелен на развитие железнодорожной инфраструктуры, обеспечение населения современным и доступным жильем. Согласно проекту будет построена новая четырехполосная дорога протяженностью 900 метров, это улучшит транспортное движение, создаст удобства для тех, кто пользуется железнодорожным вокзалом. Вдоль новой улицы будут возведены современные пяти- и семиэтажные дома. На улице Мустакиллик также намечено строительство семиэтажных домов. Планируется расширить улицу Узбекистанскую.
Глава нашего государства отметил, что новое жилье сыграет важную роль в изменении облика города, повышении благополучия населения.
Представлены проекты создания аллей Шарафа Рашидова, Хамида Алимджана и Зульфии.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 18 ноября 2016 года встрече с избирателями Джизакской области предложил отметить 100-летие со дня рождения выдающегося сына нашего народа Шарафа Рашидова, создать в его родном Джизаке мемориальный комплекс. В рамках реализации этой инициативы Джизакский район был переименован в Шараф-Рашидовский район. 27 марта 2017 года было принято постановление Президента нашей страны "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова". В соответствии с этим документом проводится последовательная работа.
Даны поручения по созданию аллей Хамида Алимджана и Зульфии, их творческих школ.
Состоялась презентация проектов четырехэтажных современных домов, которые будут построены в районных центрах области.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил сход граждан махалли "Янгиобод" Шараф-Рашидовского района, осмотрел возведенное здесь служебное жилье для инспектора профилактики, а также дома, построенные по обновленным типовым проектам на массиве Учтепа.
Два двухэтажных дома на 16 квартир каждый и один одноэтажный дом на десять 2-х и 3-комнатных квартир с земельными участками в 2 сотки, возведенные в соответствии с постановлением главы нашего государства "О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы" от 21 октября 2016 года, имеют все современные удобства для 42 семей.
Подобное современное жилье не только улучшает облик сел и повышает уровень жизни людей, но и укрепляет их уверенность в завтрашнем дне, доверие к государству.
Новые дома по рекомендации схода граждан махалли "Янгиобод" предоставлены в первую очередь молодым семьям, нуждающимся в жилье.
Глава нашего государства побеседовал с людьми.
В нынешнем году в Джизакской области на основе обновленных типовых проектов намечено построить 866 домов. На массиве Учтепа продолжается строительство шести домов на 16 квартир каждый. Эти дома намечено сдать в эксплуатацию до праздника независимости.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил Пахтакорский район, где ознакомился с перспективными проектами, которые будут реализованы в Джизакской области в сферах легкой промышленности, кожевенно-обувного производства и сельского хозяйства.
Широкие возможности для этого создает постановление главы нашего государства "О Программе мер по дальнейшему развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности на 2017-2019 годы" от 21 декабря 2016 года.
В рамках программы развития легкой промышленности в 2017-2018 годах в области намечено реализовать ряд перспективных проектов. В частности, на предприятиях "Элеганс текс", "Пахтакор голд текс", "Фориш голд текс", "Зомин текстиль", "Зарбдор текстиль" и других Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан планируется осуществить проекты на 111 миллионов долларов и создать 2 890 новых рабочих мест.
Проекты, реализуемые при содействии банков "Асака", "Алока" и "Ипотека банк", нацелены на дальнейшее развитие текстильной и швейно-трикотажной промышленности, расширение объемов переработки заготавливаемого хлопкового волокна на местных предприятиях и обеспечение населения качественной одеждой.
Президент нашей страны подчеркнул важное значение каждого создаваемого рабочего места, необходимость широкого использования современных строительных материалов при возведении предприятий и ускорения их ввода в строй.
Холдинговой компанией "Узбекозиковкатхолдинг" на базе ООО "Жиззахулгуржисавдо" создается агрологистический центр. Предприятие, расположенное на территории свободной экономической зоны "Джизак", займется переработкой, упаковкой, хранением и подготовкой к экспорту сельхозпродукции, организацией теплиц. Предприятие подключено к сетям газо-, водо- и электроснабжения.
Агрологистический центр планируется оснастить современным оборудованием из Италии по переработке сельхозпродукции. Проект предусматривает строительство холодильника для плодоовощной и склада для зернобобовой продукции вместимостью 2 тысячи тонн каждый, производственной мощности по переработке 3 тысяч тонн фруктов и овощей, теплицы на четырех гектарах. Общее число работников будет доведено до 150.
Действующее в городе Джизаке предприятие "Бону ширинликлари" представило проект по выпуску кондитерских изделий и шоколада. На предприятии, где трудятся 140 человек, намечено установить линии по изготовлению экспортоориентированной кондитерской продукции. Общая стоимость проекта – 14 миллиардов сумов, из них 9,8 миллиарда сумов – кредит Народного банка. Будет создано дополнительно 150 рабочих мест.
Стремление к новому – важный фактор развития нашей экономики, сказал Шавкат Мирзиёев. Сегодня на мировом рынке растет спрос на произведенную в Узбекистане продукцию. Это свидетельствует о все более развивающейся экономике нашей страны. Реализуемые в Джизакской области проекты не только дадут большой экономический эффект, но и будут иметь важное значение в повышении экспортного потенциала нашей страны.
Также были представлены проекты по развитию животноводства и птицеводства в области, созданию виноградников, теплиц, пчеловодческих хозяйств в Зааминском районе, завода в Бахмальском районе по переработке молока, где будет содержаться 2-тысячное поголовье крупного рогатого скота, агрофирмы по разведению племенных коз и переработке козьего молока в Фаришском районе, созданию ореховых плантаций в Галляаральском районе, развитию рыбоводства в Айдар-Арнасайской системе озер.
Президент нашей страны, ознакомившись с этими проектами, дал ответственным лицам соответствующие поручения по каждому из них.
Шавкат Мирзиёев посетил также свободную экономическую зону "Джизак".
В настоящее время на территории свободной экономической зоны производятся тормозные колодки для грузовых и легковых автомобилей, телевизоры, кондиционеры, холодильники, стиральные машины, микроволновые печи, светодиодные лампы, полипропиленовая нить, видео- и IP-телефоны, телекоммуникационное оборудование и другие виды промышленной продукции.
Главе нашего государства представлена информация о новых видах продукции, производство которых будет освоено в будущем. В их числе – проект по организации производства декоративного, ультратонкого стекла на основе флоат-процесса. Проект позволит освоить выпуск стекла для дисплеев мобильных телефонов и планшетов.
В Шараф-Рашидовском районе состоялось видеоселекторное совещание с участием ответственных руководителей и актива области. На нем особое внимание уделялось дальнейшему развитию экономики области, улучшению инженерно-коммуникационных сетей, повышению уровня занятости и качества жизни населения, укреплению мира и спокойствия.