Bank tizimini rivojlantirish boʻyicha dolzarb vazifalar belgilab olindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22 noyabr kuni bank tizimini isloh qilish va banklarning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash, hududlar va tadbirkorlikni rivojlantirishda tijorat banklari rolini oshirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Kredit ishlab chiqarish va infratuzilmani rivojlantirish, tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlashda zarur manba hisoblanadi. Boʻsh mablagʻlarni jalb qilib, ularni kredit sifatida tadbirkor va investorlarga taqdim etadigan tijorat banklari iqtisodiy jarayonlarda muhim oʻrin tutadi.
Bu borada koʻrilgan tizimli choralar natijasida oxirgi ikki yilda banklar tomonidan investitsiya loyihalarini kreditlash koʻlami sezilarli darajada kengayib, kredit portfeli hajmi 3,2 barobar oshdi. Hududlarni rivojlantirish dasturlari doirasida 6 ming 400 ta loyiha uchun 27 trillion soʻmlik kredit ajratildi.
Yigʻilishda bank tizimida ijobiy natijalar bilan birga, qator muammolar ham borligi qayd etildi. Joriy yilda Prezidentning Virtual va Xalq qabulxonalariga bank sohasi boʻyicha 24 mingdan ziyod murojaat boʻlgani shundan dalolat beradi.
Videoselektorda muammoli kreditlar masalasi muhokama qilindi. Bunday kreditlar jami kreditlarning 1,8 foizidan kam boʻlsa-da, yil boshiga nisbatan oshgani qayd qilindi. Hududlar kesimida muammoli kreditlarning 76 foizi Toshkent shahriga, 5 foizi Qashqadaryo, 3 foizi Buxoro viloyatiga toʻgʻri keladi.
Shuningdek, hokimliklar va tarmoqlar tomonidan ayrim loyihalar puxta ishlab chiqilmagani oqibatida bir qator obyektlar oʻz vaqtida ishga tushmagani va kreditlar qaytishi choʻzilayotgani koʻrsatib oʻtildi. Jumladan, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Jizzax, Surxondaryo viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida kredit mablagʻlari ajratilgan ayrim investitsiya loyihalari haligacha boshlanmagani tanqid qilindi.
Uy-joy fondini taʼmirlash va turar joy binolarini barpo etishga qaytarish manbalari va imkoniyatlari toʻliq oʻrganilmasdan kredit ajratilishi natijasida umidsiz qarzlar koʻpaymoqda. Masalan, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari va koʻp qavatli uy-joylar qurilishi boʻyicha katta miqdorda muammoli kreditlar mavjud. Ulardan eng koʻpi – Toshkent shahrida 32 milliard soʻm, Qashqadaryo viloyatida 27 milliard soʻm, Andijon viloyatida qariyb 20 milliard soʻm va Buxoro viloyatida 14 milliard soʻmdir.
Davlatimiz rahbari muammoli kreditlarni qaytarish banklarning imkoniyatlarini yanada kengaytirishini, ularni undirish boʻyicha banklar, qarzdor korxonalar, kompaniya va uyushmalar, hududlar rahbarlari birgalikda ish olib borishi zarurligini taʼkidladi.
Banklarning kredit uchun resurslar jamlashdagi faolligi ham yetarli emas. Aholi va yuridik shaxslarning boʻsh mablagʻlarini bank depozitlariga, birinchi navbatda, muddatli va jamgʻarib boriladigan depozitlarga jalb qilish banklarning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash imkonini beradi.
Prezidentimiz tijorat banklari tomonidan xalqaro moliya institutlari kredit liniyalarini yanada koʻproq jalb etish va ularni toʻliq oʻzlashtirishni faollashtirish lozimligini qayd etdi.
Tijorat banklari ustav kapitali asosan davlat ulushi hisobiga oshirilib, xususiy sektor mablagʻlari deyarli yoʻnaltirilmagani jiddiy tanqid qilindi.
Oʻtgan ikki yilda davlat tomonidan banklarning kapitaliga qariyb 1 milliard dollar miqdorida mablagʻlar ajratilgan. Koʻrilayotgan chora-tadbirlarga qaramasdan davlat ulushiga ega deyarli barcha banklar, jumladan, "Qishloq qurilish bank", "Oʻzsanoatqurilishbank", "Asaka" bank, "Agrobank", "Mikrokreditbank", "Aloqabank" va "Ipoteka-bank" ustav kapitalida jismoniy va yuridik shaxslarning aksiyalari ulushi keskin kamaygan. Shuning uchun xususiy sektor mablagʻlarini banklarning ustav kapitaliga faol jalb etish kerakligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda tijorat banklarining kuzatuv kengashlari banklarning strategik rivojlanish yoʻnalishlarini belgilash va faoliyatini yaxshilash boʻyicha kutilganidek ishlamayotganiga eʼtibor qaratilib, Markaziy bank, Iqtisodiyot vazirligi davlat tasarrufidagi banklarning kuzatuv kengashlari faoliyatini tanqidiy oʻrgangan holda, ular tarkibini tubdan qayta koʻrib chiqishi va samaradorligini oshirishi boʻyicha koʻrsatma berildi. Mamlakatimiz moliya muassasalari faoliyatini takomillashtirish uchun xorijdan yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish vazifasi qoʻyildi.

Current tasks of the banking system development are defined
On November 22, a meeting was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, devoted to issues of reforming the banking system and strengthening the financial stability of banks, enhancing the role of commercial banks in development of regions and entrepreneurship.
Loans are a necessary resource for development of entrepreneurship, production and infrastructure. Therefore, in the economic process, the role of commercial banks attracting available funds and lending them to entrepreneurs and investors is very important.
As a result of systemic measures taken in this direction over the past two years, the scale of lending by banks of investment projects has increased significantly, the loan portfolio increased by 3.2 times. Within the framework of regional development programs, 6.4 thousand projects have been allocated loans at the amount of 27 trillion UZS.
At the meeting, along with positive results, a number of problems in the banking system were noted. This is evidenced by the receipt in the current year in the Virtual and People's Reception of the President of over 24 thousand appeals regarding the banking sector.
At the meeting, the issue of problem loans was considered. Although their volume is less than 1.8 percent of total loans, this indicator has grown since the beginning of the year. In the regions, 76 percent of problem loans are accounted for the city of Tashkent, 5 percent for Kashkadarya and 3 percent for Bukhara region.
It was also noted that due to imperfect development of some projects by khokimiyats and industries, a number of objects were not put into operation in a timely manner and as a result, the return of loans was delayed.
In particular, it was criticized that in Tashkent, Samarkand, Jizzakh, Surkhandarya regions and the Republic of Karakalpakstan the implementation of some investment projects for which credit funds have already been allocated, has not yet begun.
The amount of bad debts is growing due to allocation of loans for the repair of the housing stock and construction of housing without a full study of sources of repayment and sufficiency. For example, there are bad loans for a large amount related to partnerships of private homeowners and construction of multi-storey buildings. The highest rates are in the city of Tashkent – 32 billion, Kashkadarya region – 27 billion, Andijan region – almost 20 billion, and Bukhara region – 14 billion UZS.
The Head of the state noted that repayment of problem loans will further expand capabilities of banks, and when collecting them, the joint work of heads of banks, enterprises, companies and associations, regions and debtors is necessary.
Activity of banks in attracting resources for loans is insufficient. Attracting free funds of the population and legal entities, primarily in term and savings deposits, contributes to increasing the financial stability of banks.
The President noted the need for a broader attraction and intensification of development of credit lines of international financial institutions.