Barcha ezgu ishlarimiz xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga yo'naltirilgan
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan islohotlar jarayoni, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 10-mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari o'zining saylovoldi dasturida mamlakatimizning barcha hududlari qatori Buxoro viloyatini ham rivojlantirish bo'yicha ulkan rejalarni bayon etgan edi. Prezidentimiz Buxoro viloyatiga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, istiqbolli loyihalar bilan tanishmoqda.
Buxoro asrlar davomida jahon sivilizatsiyasi taraqqiyotiga ulkan hissa qo'shib kelgan, haqli ravishda shariflik maqomiga sazovor bo'lgan muqaddas shaharlardan.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida Buxoroda beqiyos bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. "Buxoro madaniy markazi", uning tarkibidagi "Ko'hna va boqiy Buxoro" monumenti buxoroliklar va viloyatga keluvchi sayyohlarning sevimli maskaniga aylangan.
So'nggi yillarda bu boradagi ishlar viloyatda yanada keng ko'lamda amalga oshirilmoqda. 2016-yilda viloyat iqtisodiyotida barqaror o'sish sur'atlari ta'minlanib, yalpi hududiy mahsulot hajmi 7,9 foizga oshdi. Viloyat yalpi hududiy mahsuloti tarkibida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning ulushi 67,9 foizni tashkil etdi.
Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi davom etmoqda. Majmua tarkibiga yiliga 8,1 milliard kub metr tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod, 114 qazish qudug'i, 11 maxsus maydon va 4 yig'uv punktini o'z ichiga olgan tabiiy gazni to'plash tizimi kiradi. 370 kilometr gaz quvuri, 160 kilometr avtomobil yo'li qurish rejalashtirilgan bu loyiha O'zbekiston gaz konlarini o'zlashtirishni yangi bosqichga ko'taradi. Markaziy Osiyodagi yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo'lgan ushbu zavodda 2 mingdan ziyod doimiy ish o'rni yaratiladi.
2016-yili eng ulug', eng aziz bayramimiz arafasida Toshkent – Buxoro yo'nalishida yuqori tezlikda harakatlanuvchi "Afrosiyob" elektr poyezdining ilk qatnovi amalga oshirildi. Bundan viloyat ahlining ko'ngli ko'tarilib, ertangi kunga ishonchi yanada mustahkamlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev viloyatga tashrifini buyuk allomalarimizdan biri Bahouddin Naqshband me'moriy majmuasini ziyorat qilishdan boshladi.
Eski tuzum davrida bu muqaddas maskan xarob bo'lib qolgan edi. Istiqlol yillarida milliy, madaniy va ma'naviy qadriyatlarimizni, tarixiy obidalarimizni tiklash borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 1993-yilda Bahouddin Naqshband tavalludining 675-yilligi munosabati bilan mazkur ziyoratgoh ta'mirlandi. Majmuadagi daxmalar, maqbaralar, masjidlar, ayvonlar va madrasaning tarixiy qiyofasi tiklanib, qutlug' qadamjoga aylantirildi.
Bugun bu maskan yurtdoshlarimiz va xorijiy sayyohlar qadami uzilmaydigan ziyoratgohlardan biridir.
Taomilga binoan Qur'on tilovat qilindi.
Prezidentimiz mazkur yodgorlik majmuasini yanada obodonlashtirish bo'yicha mutasaddilarga tegishli ko'rsatmalar berdi.
Buxoroning jahon sivilizatsiyasi va islom madaniyati rivojiga qo'shgan hissasi beqiyos. Bu zaminda ko'plab allomalar tavallud topgan va yashagan. Ularning boy merosini chuqur o'rganish va keng targ'ib qilish uchun bu yerda Toshkent islom universitetining maxsus fakultetini tashkil qilish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev Buxoro temir yo'l vokzalida yo'lovchilar uchun yaratilgan sharoitlarni borib ko'rdi.
Uzoq istiqbolga mo'ljallangan maxsus dasturlar, loyihalar asosida ushbu sohada keng ko'lamli islohotlar, ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Buning samarasida o'tgan yillarda yangi temir yo'l liniyalari barpo etilib, mavjudlari rekonstruksiya qilindi, elektrlashtirildi. Yangi yo'nalishlar ochilib, yangi temir yo'l vokzallari qurildi, mavjudlari ta'mirlandi.
Mazkur vokzal Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 6-martdagi 2015-2019-yillarda muhandislik-kommunikatsiyalari va yo'l-transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va rivojlantirish dasturi to'g'risidagi qaroriga asosan yangidan qurilib, foydalanishga topshirilgan.
Vokzalda VIP va turli xizmatlar ko'rsatish zallari, tibbiyot, ona va bola, dam olish xonalari, kutubxona, savdo shoxobchalari mavjud. Bino tashqarisida 4 yangi chiptaxona va favvora qurilgan.
Maydoni 2,9 gektar bo'lgan vokzal bir vaqtning o'zida 500 dan ziyod yo'lovchiga xizmat ko'rsatadi. Bir kecha-kunduzda 2 mingdan ortiq yo'lovchini kutib olib, jo'natish imkoniyatiga ega.
Davlatimiz rahbari shu yerda Buxoro – Miskin temir yo'l qurilishining borishi bilan tanishdi. Ushbu temir yo'l 350 kilometrdan ziyod. Loyihaning umumiy qiymati 283 million dollarni tashkil etadi. Mazkur yo'nalish bo'yicha quriladigan temir yo'lda 8 temir yo'l stansiyasi va razyezdlar barpo etish belgilangan.
2015-yil 6-noyabrda "O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati va Ispaniyaning "Patentes Talgo, S.L.U" kompaniyasi o'rtasida yuqori tezlikda harakatlanuvchi yana 2 elektropoyezdni xarid qilish bo'yicha shartnoma imzolangan edi. Shartnomaga muvofiq, ushbu zamonaviy elektropoyezdlarning bittasi mamlakatimizga olib kelindi.
Prezidentimiz yangi "Afrosiyob" elektropoyezdining imkoniyatlari, yo'lovchilar uchun yaratilgan qulayliklar bilan tanishdi.
Zamonaviy elektropoyezd oldingilariga qaraganda yanada keng imkoniyatlarga ega. Xususan, shu vaqtga qadar harakatlanayotgan yuqori tezlikdagi elektropoyezdlar 215 yo'lovchi sig'imiga ega edi. Yangi poyezd 287 yo'lovchiga mo'ljallangan. Unda "ekonom" toifali vagonlar soni 2 ta ko'p.
Tez kunlarda elektropoyezdning ikkinchisi ham olib kelinadi. Poyezdlar harakatini yo'lga qo'yish barobarida qo'shimcha ish o'rinlari yaratilib, 15 mashinist va 50 ga yaqin vagon kuzatuvchisini ish bilan ta'minlash ko'zda tutilgan. "O'ztemiryo'lmashta'mir" unitar korxonasi hududida yuqori tezlikda harakatlanuvchi elektropoyezdlarga xizmat ko'rsatish sexi qurilmoqda. Bu ham yangi ish o'rinlarini ko'paytirish imkonini beradi.
Prezidentimiz "Buxoro brilliant silk" O'zbekiston – Xitoy qo'shma korxonasida bo'lib, viloyatda aholi farovonligini oshirish, yangi ish o'rinlari yaratishga qaratilgan bir qancha loyihalar bilan tanishdi.
2010-yilda tashkil etilgan, zamonaviy texnologik uskunalar bilan jihozlangan korxonada pilla qayta ishlanib, turli o'lcham, ko'rinish va rangdagi matolar tayyorlanmoqda. Bunda buyurtmachi taklifi va bozor talabi asosida ish tutilmoqda. Hozir bu yerda "Bahor", "Yomg'ir", "Yulduzlar" kabi o'nlab ko'rinishdagi matolar ishlab chiqarilmoqda. Matoga bosilgan gullarning o'ziga xosligi shundaki, ularning rangi o'chmaydi, suv va quyosh nuriga chidamli.
Ipak matolar ekologik toza, har qanday iqlimga mos. Mahsulot buyurtma asosida Farg'ona, Samarqand, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahridagi xaridorlarga yetkazib berilmoqda. Tayyor mahsulotni eksport qilish bo'yicha xorijiy hamkorlar bilan muzokaralar olib borilayotir.
Ayni paytda "Buxoro brilliant silk" qo'shma korxonasining ipak tolalari xorijda xaridorgir. O'tgan yili Eron, Vetnam, Turkiya, Hindistonga qariyb 2,5 million dollarga teng mahsulot eksport qilindi.
Bunday korxonalarni ko'paytirishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari. Bu korxonalar uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, hududdagi kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlik qilish lozimligini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev shu yerda "O'zbekengilsanoat" aksiyadorlik jamiyati tomonidan sobiq "Buxoroteks" AJ negizida tashkil etiladigan "Indorama Indast LTD" O'zbekiston – Singapur qo'shma korxonasi loyihasi bilan tanishdi.
Buxoro viloyatida yetishtirilgan paxta tolasini qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan korxona ishga tushgach, 400 ga yaqin ish o'rni yaratiladi. Korxonaga Shveytsariyaning "Riter" kompaniyasida ishlab chiqarilgan zamonaviy va energiyatejamkor texnologiyalarni o'rnatish ko'zda tutilgan.
Mamlakatimizning barcha shahar va tumanlarida paxtani qayta ishlaydigan zamonaviy korxonalar tashkil etilmoqda. Bu hududda yetishtirilgan paxta tolasini shu yerning o'zida qayta ishlash, tayyor mahsulot ishlab chiqarish, yangi ish o'rinlari yaratish imkoniyatini kengaytirmoqda.
Prezidentimizga "O'zbekengilsanoat" aksiyadorlik jamiyati tomonidan 2017-2018-yillarda Buxoro viloyatida paxta tolasini qayta ishlash dasturi loyihasi haqida ma'lumot berildi.
Bugun Buxoroda yetishtirilayotgan paxta tolasining 20,6 foizi viloyat hududida sanoat usulida qayta ishlanmoqda. Yangi loyiha bo'yicha viloyatning 7 shahar va tumanida 13 yirik sanoat korxonasini foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Bu viloyatda yetishtirilgan paxta tolasining 65 foizini qayta ishlash, 5 mingga yaqin ish o'rni tashkil etish imkoniyatini yaratadi.
Dasturni bajarish uchun mamlakatimiz tijorat banklari mablag'lari va chet el investitsiyasini jalb qilish rejalashtirilgan.
Erdan unumli foydalanish, tutzorlar barpo etish bo'yicha yangi loyiha taqdimoti ham bo'lib o'tdi. Mamlakatimizda yetishtirilgan ipak tolasiga dunyo bozorida talab yuqori. Davlatimiz rahbari mazkur sohani yanada rivojlantirish, tutzorlarni ko'paytirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Bu boradagi ishlarni tizimli yo'lga qo'yish maqsadida tashkil etilayotgan "O'zbekipaksanoat" uyushmasining tarkibiy tuzilmasi bilan ham tanishdi.
Viloyatda agrar tarmoqni yanada rivojlantirishda hududdagi kasb-hunar kollejlarida qishloq xo'jaligining biz yangidan o'zlashtirayotgan sohalari bo'yicha mutaxassislar tayyorlash tizimini yo'lga qo'yish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Buxoro shahrida ishga tushirilayotgan "Buxoro kotton tekstil" korxonasi loyihasi bilan tanishar ekan, Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda yetishtirilgan paxtani tola ko'rinishida sotish eng kam daromad keltirishini, paxta tolasini qayta ishlab, eksportbop tayyor mahsulot ishlab chiqarishni yanada kengaytirish zarurligini ta'kidladi.
1000 kishining bandligi ta'minlanishi ko'zda tutilgan korxonada 6,5 ming tonna ip-kalava, 10 ming kvadrat metr jinsi mato va 1,5 million dona tayyor tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqariladi.
Prezidentimizga Olot tumanidagi "Merganteks" mas'uliyati cheklangan jamiyati, Peshku tumanidagi ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ko'p tarmoqli korxona, Buxoro shahrida paxta yetishtirishdan tayyor to'qimachilik mahsuloti ishlab chiqarishgacha bo'lgan jarayonni qamrab oladigan paxta-to'qimachilik klasteri tuzish, tabiiy va kimyoviy tolalardan integratsiya asosida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni tashkil qilish loyihalari haqida ham batafsil ma'lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev Buxoro shahridagi Ark qo'rg'oni majmuasida viloyatning turizm salohiyatini yanada oshirish dasturi taqdimotida ishtirok etdi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi tomonidan Buxoro viloyatining turizm salohiyatini yanada oshirish dasturi asosida 39 loyiha hayotga tatbiq etiladi.
Mamlakatimizda turizmning ziyorat qilish, ekologik, ma'rifiy, etnografik, gastronomik, sport, davolash-sog'lomlashtirish, qishloq, sanoat, ishbilarmonlik turizmi va boshqa turlarini rivojlantirish bo'yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Dastur doirasida BMTning Butunjahon turizm tashkiloti (YuNVTO) hamda turizm bo'yicha nufuzli xalqaro va milliy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish, sayyohlik industriyasi obyektlarini jadal rivojlantirish, yo'l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini qurish va rekonstruksiya qilish chora-tadbirlariga 18,5 milliard so'm mablag' sarflanishi ko'zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari sohada kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, gidlar va boshqa xodimlarning bilim va malakasini muntazam oshirib borish bo'yicha zarur ko'rsatmalar berdi.
Viloyatda raqobatbardosh turizm mahsulotlari va xizmatlarini yaratib, ularni ichki va xalqaro turizm bozorlarida targ'ib qilish bo'yicha strategiya ishlab chiqish, sohada reklama-axborot faoliyatini keng yo'lga qo'yish bugungi kun talabidir.
Buxoroning ko'hna va boqiy shahar, deb atalishida katta ma'no bor, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu yerdagi qadimiy obidalar, osori-atiqalar, xalqimizning betakror qadriyatlari, o'lmas an'analari asrlar osha yashab kelmoqda. Chet elliklarning, tarixchi va mutaxassislarning ularga qiziqishi doimo yuqori bo'lgan. Bundan samarali foydalanish kerak.
Buxoroda kichik halqa yo'li bunyod etish, yo'laklarga marmar va ishlov berilgan toshlar yotqizish, bino va yo'llarning yoritish tizimini zamonaviylashtirish, mehmonxona va inshootlar qurish, ular atrofiga hududning tabiiy iqlim sharoitiga mos daraxt va gullar ekish, mahalliy va chet ellik investorlar uchun barcha qulaylik va imkoniyatlar yaratish yuzasidan zarur topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz Buxoro tarixi davlat muzeyi loyihasini ko'zdan kechirdi.
1,2 gektar maydonni o'z ichiga oladigan ushbu muzey qurilishiga byudjet mablag'lari hisobidan 68,3 milliard so'm sarflanishi mo'ljallanmoqda. Muzey ishga tushirilganidan so'ng, Ark qo'rg'onida saqlanayotgan noyob eksponatlar u yerga ko'chiriladi. Oltmishdan ortiq ish o'rni yaratiladi.
Shavkat Mirziyoyev madaniy meros obyektlarining bugungi kundagi holati va ularni saqlashga doir loyihalar taqdimotlari bilan ham tanishdi.
Buxoro viloyatida 660 madaniy meros obyekti mavjud. Ularning aksariyati arxeologik obyektlar, monumental san'at asarlari, arxitektura yodgorliklaridir.
Prezidentimiz ushbu madaniy meros obyektlari xalqimizning bebaho boyligi, ularni asrash va avlodlarga bezavol yetkazish barchamizning burchimiz ekanini ta'kidladi. Madaniy meros obyektlarini saqlash va ta'mirlash yuzasidan soha mutaxassislari va usta-quruvchilarga zarur ko'rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbari Jondor tumanidagi "Jondor chinor chorva" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etiladigan parrandachilik majmuasi loyihasi bilan tanishdi.
Buxoro viloyatida parrandachilikni rivojlantirish maqsadida intensiv texnologiyalar keng joriy etilmoqda. Natijada tuxum va parranda go'shti ishlab chiqarish hajmi ortmoqda. Bugungi kunda viloyatda parrandalar 3,8 million boshga, tuxum ishlab chiqarish 347,7 million donaga yetdi.
Parhez go'sht yetishtirishni yanada ko'paytirish maqsadida "Jondor chinor chorva" mas'uliyati cheklangan jamiyati Niderlandiyadan naslli parranda olib keldi. Endi korxona negizida qo'shimcha ravishda parranda go'shtini qayta ishlash sexi, 110 ming bosh jo'ja o'stirishga mo'ljallangan majmua ishga tushiriladi. Umumiy qiymati 15 milliard so'm bo'lgan mazkur loyiha natijasida parranda go'shti tayyorlash 2 ming tonnaga yetkazilib, uning ming tonnasi qayta ishlanadi. Aholiga 18 million dona tuxum, 1 million dona jo'ja yetkazib beriladi. Jami 285 ish o'rni yaratiladi.
"O'zmilliybank" huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo'llab-quvvatlash jamg'armasi va "Property Industry" mas'uliyati cheklangan jamiyati ta'sischiligida Buxoro tumanida 38 gektarda agrologistika markazi barpo etilmoqda. 21,8 million dollarlik mazkur loyiha doirasida bu yerda Xitoy, Germaniya, Daniya texnologiyalari asosida meva-sabzavotlarni quritish, muzlatish, murabbo, jem va tuzlamalar ishlab chiqarish quvvatlari, muzlatkich va sublimatsiya tashkil etiladi. Bu yiliga 10 ming tonna meva-sabzavotni qayta ishlash, dastlabki yillarda 6,5 million dollarlik mahsulot eksport qilish imkonini beradi. 250 doimiy ish o'rni yaratiladi.
Ushbu agrologistika markazida mahalliy xomashyo asosida eni 12 metrlik polietilen plyonkalar, agrokimyoviy vositalar va suyuq o'g'itlar ham ishlab chiqariladi. Shu paytgacha xorijdan keltirilgan bu mahsulotlar import o'rnini bosish bilan birga, eksportga ham yo'naltiriladi.
Peshku tumanida tashkil etiladigan chorvachilik kompleksi loyihasi namoyish etildi.
2016-yilda Buxoro viloyatida qoramollar bosh soni 2015-yilga nisbatan 4,1 foizga, qo'y va echkilar 5,5, go'sht yetishtirish 7,1, sut ishlab chiqarish 9,5 foizga oshdi.
Yangi chorvachilik kompleksi 1000 bosh qoramol va 1 ming 500 bosh qo'y boqishga mo'ljallangan. Umumiy qiymati 10 milliard so'mdan ortiq bo'lgan mazkur loyiha natijasida 2 ming 650 tonna sut, 200 tonna go'sht, 2,5 tonna jun ishlab chiqarish rejalashtirilgan. 800 gektar maydonda ozuqa yetishtiriladi. 100 dan ortiq ish o'rni yaratiladi.
Shu yerda Buxoro, Peshku, Romitan, Olot tumanlarida tashkil etilayotgan chorvachilik xo'jaliklari loyihalari haqida ham ma'lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev Amu-Buxoro irrigatsiya tarmoqlari loyihasi taqdimoti bilan ham tanishdi.
Birinchi Prezidentimizning 2015-yil 25-avgustdagi qaroriga muvofiq "Amu-Buxoro irrigatsiya tizimlarini qayta tiklash" loyihasi amalga oshirilmoqda. Shu kungacha Quyi mozor, Qorako'l va Olot nasos stansiyalari rekonstruksiya qilindi. Umumiy qiymati 406 million dollardan ortiq bo'lgan mazkur loyiha doirasida Amu-Buxoro-I yangi nasos stansiyasi quriladi, Amu-Buxoro-II, Quyi mozor, Qiziltepa va Qiziltepa-I nasos stansiyalari rekonstruksiya qilinadi. Buning samarasida Buxoro viloyatida 275 ming, Navoiy viloyatida 40 ming gektar yer suv bilan barqaror ta'minlanadi. Yiliga 134,2 million kilovatt elektr energiyasi, 25,6 milliard so'mdan ziyod byudjet mablag'i tejaladi.
Prezidentimiz bu irrigatsiya tizimi Buxoro uchun juda muhim ahamiyatga ega ekanini ta'kidlab, ajratilgan mablag' va texnikalardan oqilona foydalanish, belgilangan tadbirlarni o'z vaqtida amalga oshirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Shu yerning o'zida joriy yilda Buxoro viloyatida tashkil qilinadigan intensiv bog'lar rejasi ham namoyish etildi.
Buxoro shahrida mutasaddi rahbarlar va viloyat faollari ishtirokida yig'ilish o'tkazildi. Unda viloyat iqtisodiyotini yangi bosqichga ko'tarish, infratuzilmani rivojlantirish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini yaxshilash, aholini ish bilan ta'minlash va turmush darajasini yanada oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Ushbu tadbirlarda 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi hamda "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturidagi maqsad-vazifalar o'z ifodasini topdi.

Все наши благородные дела направлены на дальнейшее повышение благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, процессом проводимых реформ, крупными проектами на местах и диалога с народом 10 марта прибыл в Бухарскую область.
Глава нашего государства в своей предвыборной программе изложил огромные задачи по развитию наряду со всеми регионами страны и Бухарской области. В ходе поездки в Бухарскую область Президент нашей страны знакомится с выполнением этих задач, проводимой созидательной работой, перспективными проектами.
Бухара - один из древнейших городов, сыгравший огромную роль в развитии мировой цивилизации.
В годы независимости под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в Бухаре проведена грандиозная созидательная работа. Комплекс "Бухоро маданий маркази", входящий в этот ансамбль монумент "Древняя и вечная Бухара" стали излюбленным местом посещения жителей и гостей области.
В последние годы в этом направлении осуществлена еще более масштабная работа. В 2016 году обеспечены устойчивые темпы роста экономики области, объем валового регионального продукта вырос на 7,9 процента, доля малого бизнеса и частного предпринимательства составила 67,9 процента.
Продолжается строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса, включающего в себя завод мощностью переработки 8,1 миллиарда кубометров природного газа в год, 114 скважин, 11 специальных площадок и 4 приемных пункта. Этот проект, в рамках которого намечена прокладка газопровода протяженностью 370 километров, 160 километров автомобильных дорог, выведет на новый уровень освоение газовых месторождений Узбекистана. На этом комплексе, одном из крупнейших в Центральной Азии, будет создано более 2 тысяч рабочих мест.
В 2016 году в канун самого великого, самого дорогого праздника - Дня независимости совершил первый рейс высокоскоростной электропоезд "Afrosiyob" по маршруту Ташкент-Бухара. Это расширило удобства и возможности для населения, у жителей области еще больше укрепилась уверенность в завтрашнем дне.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев начал поездку в область с посещения комплекса Бахауддина Накшбанда.
При бывшем строе эта святыня пришла в запустение. В годы независимости была проведена широкомасштабная работа по возрождению наших национальных, культурных и духовных ценностей, восстановлению исторических памятников. По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в 1993 году в связи с 675-летием Бахауддина Накшбанда этот комплекс был полностью отреставрирован, воссоздан первозданный вид гробниц, мечетей, террас и медресе.
Сегодня комплекс является одним из самых посещаемых нашими соотечественниками и зарубежными туристами мест.
Президент нашей страны дал поручения ответственным лицам по дальнейшему благоустройству этого мемориального комплекса.
Неизмерим вклад Бухары в развитие мировой цивилизации и исламской культуры. Эта земля является родиной многих выдающихся ученых и мыслителей. Для глубокого изучения и широкой пропаганды их богатого наследия необходимо открыть здесь специальный факультет Ташкентского исламского университета, сказал глава нашего государства.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными для пассажиров на железнодорожном вокзале Бухары.
Осуществляются широкомасштабные реформы в этой сфере на основе рассчитанных на долгосрочную перспективу специальных программ, проектов, огромная созидательная работа. В результате этого за прошедшие годы проложены новые железнодорожные линии, реконструированы и электрифицированы существующие. Проложены новые маршруты, построены новые и капитально отремонтированы действующие железнодорожные вокзалы.
Бухарский вокзал был кардинально обновлен и сдан в эксплуатацию в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 6 марта 2015 года о программе модернизации и развития инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы.
Вокзал располагает VIP- и общим пассажирским залами, медицинским кабинетом, комнатами матери и ребенка, отдыха, библиотекой, торговыми пунктами. Перед зданием построен современный фонтан.
Вокзал, занимающий площадь в 2,9 гектара, одновременно может обслуживать более 500 пассажиров. Его суточная пропускная способность составляет более 2 тысяч пассажиров.
Глава нашего государства ознакомился с ходом строительства железной дороги Бухара–Мискин. Протяженность этого железнодорожного пути - более 350 километров. Общая стоимость проекта составляет 283 миллиона долларов.
На прокладываемой в данном направлении железной дороге намечено построить 8 железнодорожных станций и разъездов.
6 ноября 2015 года между акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари" и испанской компанией "PATENTES TALGO, S.L.U" был подписан договор о покупке еще двух высокоскоростных электропоездов. Согласно договору один из них уже доставлен в Узбекистан.
Президент нашей страны ознакомился с возможностями нового электропоезда "Afrosiyob", созданными для пассажиров удобствами.
Новый современный электропоезд имеет ряд преимуществ по сравнению со своим предшественником. В частности, он рассчитан на 287 посадочных мест вместо 215 прежних, в нем на два вагона "эконом-класса" больше.
В ближайшие дни будет доставлен и второй электропоезд. Наряду с налаживанием движения поездов будут созданы дополнительные рабочие места, в частности, предусмотрено обеспечение работой 15 машинистов и около 50 проводников. Также на территории дочернего предприятия "Узтемирйулмаштаъмир" возводится цех по обслуживанию высокоскоростных электропоездов, а значит, откроются новые рабочие места.
Глава нашего государства посетил узбекско-китайское совместное предприятие "Бухоро бриллиант силк", где ознакомился с проектами, нацеленными на повышение благосостояния населения, создание новых рабочих мест.
На оснащенном современными технологиями предприятии, организованном в 2010 году, на основе переработки коконов с учетом спроса и предложения на рынке производятся десятки видов шелковых тканей, такие, как "Бахор", "Ёмгир", "Юлдузлар" и другие.
Из стойко окрашенных шелковых тканей изготавливается экологически чистая, соответствующая любому климату продукция, которая на заказной основе поставляется в Ферганскую, Самаркандскую, Хорезмскую области, город Ташкент. Сейчас ведутся переговоры по экспорту готовой продукции.
В настоящее время шелковая пряжа совместного предприятия "Бухоро бриллиант силк" пользуется спросом на внешнем рынке. В прошлом году предприятие экспортировало в Иран, Вьетнам, Турцию и Индию продукцию на 2,5 миллиона долларов.
Мы должны побольше строить таких предприятий, сказал Президент нашей страны. Необходимо совершенствовать систему подготовки квалифицированных кадров для подобных предприятий, сотрудничать с профессиональными колледжами области.
Шавкат Мирзиёев ознакомился здесь с реализуемым акционерным обществом "Узбекенгилсаноат" проектом по организации узбекско-сингапурского совместного предприятия "Индорама Индаст ЛТД" на базе АО "Бухоротекс". Предприятие будет перерабатывать заготавливаемое в Бухарской области хлопковое волокно и создаст около 400 рабочих мест. Предусмотрено оснастить предприятие современными и энергосберегающими технологиями компании "Ритер" (Швейцария).
Во всех регионах нашей страны создаются современные хлопкоперерабатывающие предприятия. Это расширяет возможности переработки хлопкового волокна в том регионе, где оно выращено, производства готовой продукции, создания новых рабочих мест.
Президенту нашей страны также была представлена информация о реализуемом АО "Узбекенгилсаноат" проекте Программы по переработке хлопкового волокна в Бухарской области на 2017-2018 годы.
Сегодня 20,6 процента заготавливаемого в области хлопкового волокна перерабатывается в самом регионе. Согласно новой программе намечено реализовать 13 крупных промышленных проектов в 7 районах и городах области. Это позволит перерабатывать в области 65 процентов местного сырья, создать около 5 тысяч рабочих мест.
К реализации программы намечено привлечь средства отечественных банков и иностранные инвестиции.
Состоялась презентация нового проекта по созданию тутовых плантаций на основе эффективного использования земель. Производимый в нашей стране шелк пользуется высоким спросом на мировом рынке. Глава нашего государства дал соответствующие поручения по дальнейшему развитию этой сферы, увеличению тутовых плантаций, а также ознакомился со структурой создаваемой ассоциации "Узбекипаксаноат".
Для дальнейшего развития аграрной отрасли в области необходимо наладить в профессиональных колледжах подготовку соответствующих специалистов, сказал глава нашего государства.
Знакомясь с проектом предприятия "Бухоро коттон текстил", вводимого в строй в Бухаре, Шавкат Мирзиёев отметил, что реализация только хлопкового волокна приносит значительно меньше прибыли, чем готовых изделий из него, в связи с чем необходимо еще больше расширять переработку сырья и выпуск экспортоориентированной готовой продукции.
На предприятии, где будут трудоустроены 1000 человек, будет производиться 6,5 тысячи тонн пряжи, 10 тысяч квадратных метров джинсовой ткани, 1,5 миллиона штук готовых швейных изделий.
Главе нашего государства также представили подробную информацию о проектах, реализуемых ООО "Мергантекс" Алатского района, создания многопрофильного текстильного предприятия в Пешкунском районе, хлопково-текстильного кластера в Бухаре, который будет охватывать все процессы - от выращивания хлопка до изготовления готовой продукции, а также производства готовой продукции из натурального и синтетического волокна.
Шавкат Мирзиёев в комплексе Арк в Бухаре принял участие в презентации Программы дальнейшего повышения туристического потенциала Бухарской области.
Государственным комитетом по развитию туризма на основе Программы дальнейшего повышения туристического потенциала Бухарской области будет осуществлено 39 проектов.
В нашей стране принимаются последовательные меры по развитию экологического, просветительского, этнографического, гастрономического, спортивного, лечебно-оздоровительного, аграрного, промышленного, бизнес-туризма и других видов.
В программе предусмотрены меры по расширению сотрудничества со Всемирной туристской организацией ООН (ЮНВТО), ведущими международными и национальными организациями в области туризма, ускоренному развитию объектов туриндустрии, строительству и модернизации дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры с направлением на эти цели 18,5 миллиарда сумов.
Глава нашего государства поручил коренным образом усовершенствовать систему подготовки кадров для сферы, регулярного повышения знаний и квалификации гидов и других работников.
Требованием сегодняшнего дня является разработка стратегии по производству в области конкурентоспособной туристической продукции и услуг, продвижению их на внутреннем и международном туристическом рынках, широкое налаживание соответствующей рекламно-информационной деятельности.
Бухару не случайно называют древним и вечным городом, сказал Шавкат Мирзиёев. Имеющиеся здесь исторические памятники, предметы старины, неповторимые ценности нашего народа, многовековые традиции передаются из поколения в поколение, не утрачивают своего значения даже спустя столетия. Интерес к ним иностранных туристов, историков и специалистов всегда был и остается высоким. Этим надо эффективно воспользоваться.
Были даны необходимые поручения по строительству в городе малой кольцевой дороги, облицовке пешеходных дорожек мрамором, модернизации системы освещения зданий и дорог, возведению гостиниц, озеленению прилегающих к ним территорий, созданию благоприятных условий и возможностей для отечественных и иностранных инвесторов.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства Государственного музея истории Бухары.
На возведение этого музея, который расположится на площади в 1,2 гектара, предусматривается выделить из Государственного бюджета 68,3 миллиарда сумов. С открытием музея сюда будут переданы уникальные экспонаты, хранящиеся сейчас в комплексе Арк, будет создано более шестидесяти рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев также ознакомился с презентациями проектов, касающихся содержания объектов культурного наследия.
В Бухарской области таких объектов насчитывается 660. Большинство из них - это археологические объекты, произведения монументального искусства, памятники архитектуры.
Президент нашей страны отметил, что эти объекты культурного наследия являются бесценным богатством нашего народа, беречь и сохранить их для грядущих поколений - наш долг. Шавкат Мирзиёев дал специалистам сферы, мастерам, строителям необходимые указания по сохранению и реставрации объектов культурного наследия.
Глава нашего государства ознакомился с проектом строительства птицеводческого комплекса, организуемого ООО "Жондор чинор чорва" Жондорского района.
В Бухарской области широко внедряются интенсивные технологии птицеводства, в результате чего возрастают объемы производства яиц и мяса птицы. Сегодня в области поголовье птицы достигло 3,8 миллиона, производства яиц – 347,7 миллиона штук.
С целью дальнейшего расширения заготовки диетического мяса ООО "Жондор чинор чорва" закупило в Нидерландах кур мясных пород. На базе предприятия намечено организовать цех по переработке куриного мяса и птицеферму на 110 тысяч цыплят. В результате осуществления данного проекта общей стоимостью 15 миллиардов сумов объем заготовки куриного мяса будет доведен до 2 тысяч тонн, на самом предприятии будет перерабатываться тысяча тонн сырья. На рынок намечено поставлять 18 миллионов штук яиц и 1 миллион цыплят. Будет создано 285 рабочих мест.
Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Узбекистана и ООО "Property Industry" в Бухарском районе создается агрологистический центр площадью 38 гектаров. В рамках проекта стоимостью 21,8 миллиона долларов будут введены в строй мощности по сушке, замораживанию фруктов и овощей, производству варенья, джема и консервов, а также морозильный и сублимационный цехи на основе китайской, немецкой и датской технологий. Это позволит перерабатывать в год 10 тысяч тонн фруктов и овощей. На начальном этапе намечено экспортировать продукцию на 6,5 миллиона долларов. Будет создано 250 рабочих мест.
В центре также намечено выпускать полиэтиленовую пленку шириной 12 метров, агрохимические средства и жидкие удобрения на основе местного сырья. Данная продукция не только заменит импортную, но и будет экспортироваться.
Был продемонстрирован осуществляемый в Пешкунском районе проект строительства животноводческого комплекса.
В 2016 году поголовье крупного рогатого скота в Бухарской области увеличилось на 4,1 процента, овец и коз – на 5,5 процента, объемы заготовки мяса – на 7,1 процента, производства молока – на 9,5 процента по сравнению с 2015 годом.
Новый животноводческий комплекс нацелен на содержание 1000 голов крупного рогатого скота и 1500 овец. В результате реализации проекта, общая стоимость которого составляет более 10 миллиардов сумов, в комплексе будут заготавливаться 2650 тонн молока, 200 тонн мяса, 2,5 тонны шерсти, выращиваться кормовые культуры на 800 гектарах площадей. Будет создано более 100 рабочих мест.
Здесь состоялась презентация животноводческих проектов, реализуемых в Бухарском, Пешкунском, Ромитанском и Алатском районах.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом реабилитации Аму-Бухарской ирригационной системы.
Проект "Реабилитация Аму-Бухарской ирригационной системы" реализуется в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны от 25 августа 2015 года. Уже реконструированы насосные станции Куйи-мазар, Каракуль и Алат. В рамках проекта общей стоимостью более 406 миллионов долларов будет построена новая насосная станция Аму-Бухара-I, реконструированы станции Аму-Бухара-II, Куйи-мазар, Кизилтепа и Кизилтепа-I. В результате будет обеспечено стабильное водоснабжение 275 тысяч гектаров земель в Бухарской области и 40 тысяч гектаров в Навоийской области. В год будет сэкономлено 134,2 миллиона кВт/ч электроэнергии и более 25,6 миллиарда сумов бюджетных средств.
Президент нашей страны отметил, что данная ирригационная система имеет очень важное значение для области, поручил эффективно использовать выделенные средства и технику, качественно и своевременно выполнять работу.
Также был презентован план создания в текущем году интенсивных садов и виноградников в Бухарской области.
В Бухаре состоялось заседание с участием ответственных руководителей и актива области. На нем особое внимание было уделено вопросам выведения экономики области на новый уровень развития, совершенствования инфраструктуры, улучшения инженерно-коммуникационных сетей, дальнейшему повышению уровня занятости и качества жизни населения.
На этих мероприятиях шла речь о целях и задачах, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственной программе "Год диалога с народом и интересов человека".