Barcha sa'y-harakatlarimiz obodlik, bunyodkorlik va aholi farovonligiga xizmat qilsin
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-fevral kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida poytaxtimiz tumanlarida bo'ldi.
Toshkent shahrida so'nggi yillarda misli ko'rilmagan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Bugun poytaxtimiz tom ma'nodagi qurilishlar maydoniga aylangan. Yangidan-yangi inshootlar, korxonalar, tibbiyot va ta'lim muassasalari, sport majmualari, ravon yo'llar, ko'priklar, mahalla guzarlari, bozorlar, bog'lar, xiyobonlar qurilib, foydalanishga topshirildi. Bu boradagi ishlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida jadallik bilan davom ettirilmoqda.
Davlatimiz rahbari dastlab Toshkent metropoliteni Yunusobod yo'nalishidagi 2-bosqich qurilish ishlarini ko'zdan kechirdi. Shavkat Mirziyoyev bu kabi murakkab jarayon nafaqat mablag', balki aqliy mehnat va yuksak mahorat, chuqur bilim va tafakkur, yuqori texnologiyalarni talab qilishini ta'kidladi.
Qurilishga 200 dan ortiq ishchi va muhandis, 40 ta texnik vosita va mexanizm jalb etilgan. Metro qurilishiga Germaniyadan yerosti tunnelini qaziydigan kompleks, burg'ulash va temir-beton qoziq qoqish texnikasi, shuningdek, GFR va Xitoy kranlari olib kelingan.
Qurilayotgan metro uchastkasining uzunligi 2,9 kilometr bo'lib, uni 2019 yilda foydalanishga topshirish mo'ljallanmoqda.
Prezidentimizga metro bekatlarining dizayni va qiyofasi, ularni zamonaviy va milliy an'analar asosida qurish va bezash bo'yicha ma'lumot berildi. Davlatimiz rahbari metro qurilishida ishlatilayotgan eng zamonaviy texnik vositalar bilan tanishtirildi.
Shu yerning o'zida Toshkent shahri metropolitenini rivojlantirish va kengaytirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ham ma'lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda barpo etilayotgan "Navro'z" istirohat bog'i loyihasini ko'zdan kechirdi.
Navro'zi olam – xalqimizning eng qadimiy milliy bayrami. Yurtimizda kattayu kichik barcha sharqona yangi yil bo'lmish ushbu ayyomni orziqib kutadi. Ezgulik, mehr-muruvvat, xayr-saxovat ayyomi qalblarga olam-olam surur va orzu-havaslar baxsh etadi.
Joriy yilda ham Navro'z bayramini ko'tarinki ruhda, umumxalq sayli tarzida nishonlash yuzasidan keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimiz tashabbusi bilan Toshkent shahrining Abdulla Qodiriy, Sharof Rashidov va Labzak ko'chalari kesishgan joyda "Navro'z" bog'i barpo etilmoqda.
Bog' uchun 32 gektar yer ajratilgan bo'lib, bu yerda 6 ming kishilik usti ochilib yopiladigan amfiteatr, diametri 72 metrlik charxpalak, har bir viloyat aholisining o'ziga xos urf-odatlari, ajdodlarimizning yashash tarzi, milliy hunarmandlik, pazandalik an'analarini aks ettiruvchi uylar quriladi. Bu yerga kelgan xorijiy delegatsiyalar a'zolari va sayyohlar ajdodlarimizning o'ziga xos boy madaniy merosi, folklori, etnografiyasi, kiyinish madaniyati, san'ati bilan tanishish, har bir hududning lazzatli taomlaridan tatib ko'rish imkoniyatiga ega bo'ladi.
Joriy yildan boshlab xalqimizning Mustaqillik, Navro'z kabi ulug' bayramlari mazkur bog'da o'tkaziladi. Bundan tashqari, majmuada ommaviy sayillar, konsertlar tashkil etish uchun barcha sharoit yaratiladi. Istirohat bog'i markaziga quyosh shaklida Navro'z ramzi o'rnatiladi. Majmua 2019-yili to'liq qurib bitkaziladi.
"Navro'z" bog'idan Anhor kanali uzra uchta piyodalar ko'prigini bunyod etish mo'ljallangan. Bog' cheti "Anhor-Lokomotiv" parkiga tutashib ketadi. Odamlar bu ko'priklardan amfiteatrga kirib keladi, Anhor kanali bo'ylab sayr qilish imkoniyatiga ega bo'ladi.
Mazkur bog' Navro'z bayramimizni tarannum qiladigan, millatimizning o'zligini ko'rsatadigan markaz bo'ladi, dedi Prezidentimiz. Bog'ning har bir elementida, har bir qarich yerida xalqimizning madaniyati ufurib turishi zarur. Buning uchun Anhor kanali bo'ylariga Toshkent shahri tumanlari, viloyatlarimiz uchun o'rinlar tashkil qilish kerak, toki hududlar bu yerda o'zining asl an'analari, bahoriy udumlarini namoyish etsin. Yurtimizga kelgan sayyohlar avval Islom sivilizatsiyasi markaziga, so'ng bu yerga kelib, xalqimizning boy madaniy merosi bilan tanishsin.
Davlatimiz rahbari bog' hududini obodonlashtirish, manzarali daraxt va gul ko'chatlari o'tqazish, Anhor bo'yida qayiqlar bekati bunyod etish, majmuada aholi, ayniqsa, yoshlar ma'naviyatini yuksaltirishga xizmat qiladigan sahna asarlari namoyish etishni tashkillashtirish yuzasidan mutasaddilarga zarur tavsiyalar berdi.
Shu yerda O'zbekiston davlat konservatoriyasi hududida Musiqa san'ati professor-o'qituvchilari malakasini oshirish markazini bunyod etish loyihasi taqdimoti ham o'tkazildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Olmazor tumani Qichqiriq kanali bo'yida madaniyat va istirohat bog'i barpo etilishi rejalashtirilgan. Bu yerga tashrif asnosida Shavkat Mirziyoyevga mazkur park loyihasi yuzasidan ma'lumot berildi. Ma'lum qilinganidek, bog'da bolalar va sport maydonchalari, zamonaviy attraksionlar tashkil etiladi. Abdulla Qodiriy va Cho'lpon nomidagi kutubxonalar, Nuroniylar maskani quriladi.
Prezident kutubxonalarning poytaxt maktablari bilan hamkorligini yo'lga qo'yish, Abdulla Qodiriy va Cho'lpon ijodini yoshlarga chuqur o'rgatish zarurligini ta'kidladi. Aholining dam olishi uchun qulayliklar yaratish, xususan, Nuroniylar maskanida choyxona va askiya markazi tashkil qilish, yaqin joyda poliklinika barpo etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Bog' bilan tanishuv chog'ida Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda "Xavfsiz shahar" konsepsiyasi doirasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi. Davlatimiz rahbari uyma-uy yurib, odamlar bilan suhbatlashish, ularning muammolarini hal qilishga ko'maklashish, ish o'rinlari yaratish, jaholatga qarshi ma'rifat bilan kurashish zarurligini ta'kidladi.
Prezident Shayxontohur tumanidagi "Suzuk ota" majmuasida olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishdi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbari 2017-yil 26-may kuni bu maskanda bo'lib, maqbara va masjidni rekonstruksiya qilish, atrofini obodonlashtirish bo'yicha topshiriqlar bergan edi.
Manbalarda keltirilishicha, 1363-1364-yillarda Sohibqiron Amir Temur Ahmad Yassaviyning nabirasi Suzuk ota qabri ustida maqbara va masjid bunyod ettirgan.
Ayni paytda bu yerda bunyodkorlik va rekonstruksiya ishlari davom etmoqda. "Ijod-Ijod" xususiy korxonasi tomonidan masjidning gumbaz qismiga o'zgartirish kiritilib, tarixiy xonaqoh bilan uyg'unlashtirilgan, 900 kishiga mo'ljallangan ayvon qurilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, hunarmandlar uchun ustaxonalar, avtoturargoh va boshqa inshootlar barpo etilmoqda. Chillaxona tiklanayotir. Qurilish ishlari joriy yilning 1 sentyabrida yakunlanishi mo'ljallangan.
Prezident masjidni milliy me'morlik an'analari asosida bunyod etish va bu yerda ziyoratchilar uchun keng qulayliklar yaratish bo'yicha topshiriqlar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Chilonzor tumanidagi Biznes-markazida yuqori va tejamkor texnologiyalarga asoslangan "High Tech Sity" shaharchasi qurilishi loyihasi bilan tanishdi. Janubiy Koreyaning "Posco Daewoo" kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan mazkur loyihaning qiymati 1,4 milliard AQSh dollarini tashkil etadi.
"High Tech Sity" shaharchasi hududida xalqaro biznes-markaz, ko'p qavatli turar joylar, ilmiy ishlab chiqarish klasteri, yuqori texnologiyalarni rivojlantirishga ixtisoslashgan institut, politexnika kolleji, savdo shoxobchalari, madaniy ko'ngilochar inshootlar, mehmonxona va boshqa ijtimoiy ob'ektlar qurilishi mo'ljallanmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Chilonzor tumanidagi Bunyodkor va Cho'ponota ko'chalari kesishmasida "O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyatiga qarashli "Ko'prik qurilish tresti" korxonasi tomonidan bunyod etilayotgan yo'l o'tkazgich qurilishini ko'zdan kechirdi. Mazkur o'tkazgichda avtomobillar harakati 6 yo'lakdan iborat bo'ladi. Ayni paytda qurilish ishlariga 30 dan ortiq texnika vositalari, turli murakkab mashina va mexanizmlar, 200 dan ziyod malakali muhandis va ishchi jalb qilingan.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishuvi jarayonida Chilonzor tumanida barpo etilayotgan yangi masjidga tashrif buyurdi. Prezident ushbu maskanga shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nomini berishni taklif qildi.
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nafaqat yurtimizda, balki butun islom olamida tan olingan olim edi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Hayotini muqaddas dinimiz arkonlarini o'rganish va targ'ib etish, xalqimiz, yoshlarimizni diniy ma'rifat ruhida tarbiyalashga bag'ishlagan edi.
Prezident Sergeli tumanidagi qo'p qavatli yangi uy-joylar qurilishi bilan ham tanishdi.
Loyihaga asosan 5 ming 40 xonadonli 7 qavatli uylar qurilishi belgilangan. 120 ta uyning handagi qazildi. 8 ta uyning uchinchi, 33 ta uyning birinchi qavatida g'isht terish ishlari olib borilmoqda. 20 tasida plita yotqizish, 59 tasida poydevor qo'yish, blok terish va metall ishlari bajarilmoqda. Qurilishga 6 mingdan ziyod mutaxassis, 450 dan ziyod maxsus texnika jalb etilgan.
Loyihalashtirish ishlari "Qishloq qurilish loyiha" instituti, "ToshuyjoyLITI" AJ, "Tashgiprogor" AJ, "O'zshaharsozlik LITI" AJ tomonidan amalga oshirilmoqda.
Alohida ta'kidlash kerakki, yangi uylar mamlakatimizda ishlab chiqarilgan qurilish materiallaridan barpo etilmoqda. Ularning tevaragida maktablar, dam olish joylari, bolalar maydonchalari, avtomobil turar joylari va boshqa infratuzilma ob'ektlari qurilishi ko'zda tutilgan.
Shavkat Mirziyoyev topshirig'iga asosan 8 ta uyning birinchi qavatida maktabgacha ta'lim muassasalari, 3 ta uyning pastki qavatlarida oilaviy poliklinikalar joy oladi. Shu tariqa qurilayotgan yangi massiv aholisi uchun qulayliklar yanada ko'payadi.
Yangi uylarni joriy yilning sentyabr oyida o'z egalariga topshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari quruvchilar bilan muloqotda xonadon sohiblari uchun barcha sharoitlar yaratish lozimligini, buning uchun qurilish, dizayn, infratuzilma kabi sohalarni har tomonlama o'zlashtirgan, ularning uzviy bog'liqligidan kelib chiqib ishlaydigan yetuk kadrlar tayyorlashga alohida e'tibor qaratish zarurligini ta'kidladi. Qurilish ishlarini belgilangan muddatda sifatli qilib yakunlash bo'yicha topshiriqlar berdi.

Все наши устремления должны служить благоустройству, созиданию и росту благосостояния народа
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 9 февраля ознакомился с ходом созидательной и благоустроительной работы в Ташкенте.
В последние годы в Ташкенте осуществлена колоссальная созидательная работа. Сегодня столица нашей страны превратилась в огромную строительную площадку. Возводятся новые сооружения, предприятия, медицинские и образовательные учреждения, спортивные комплексы, широкие дороги, современные путепроводы, махаллинские гузары, рынки, парки и аллеи. Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева работа в этом направлении ведется ускоренными темпами.
Глава государства ознакомился со вторым этапом строительства Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена. Шавкат Мирзиёев отметил, что такой сложный процесс требует не только больших средств, но и профессионального мастерства, использования высоких технологий.
К строительным работам привлечено более 200 рабочих и инженеров, 40 единиц техники и различных механизмов. Из Германии и Китая доставлены тоннелепроходческий комплекс, бурильная техника и техника для забивки железобетонных свай, краны.
Данный участок метро протяженностью 2,9 километра намечено сдать в эксплуатацию в 2019 году.
Президенту была представлена информация об оформлении станций метро, дизайн которых будет сочетать современные тенденции и национальные традиции. Была продемонстрирована используемая современная строительная техника.
Здесь же была представлена подробная информация о работе по развитию и расширению Ташкентского метрополитена.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом создаваемого в столице парка "Навруз".
Навруз - самый древний национальный праздник нашего народа. Все - и стар и млад - с нетерпением ожидают это торжество, знаменующее начало восточного нового года. Этот праздник милосердия, благотворительности и добрых поступков дарит людям огромную радость и вдохновляет на новые свершения.
В текущем году также проводится широкомасштабная работа по проведению праздника на высоком организационном уровне, как всенародного сайиля. По инициативе главы государства на пересечении улиц Абдуллы Кадыри, Шарафа Рашидова и Лабзак создается парк "Навруз".
Под парк выделено 32 гектара земель, в нем будут построены амфитеатр с закрывающейся крышей на 6 тысяч зрителей, обзорное колесо диаметром 72 метра, павильоны, посвященные уникальным обычаям каждого региона нашей страны, образу жизни наших предков, национальному ремесленничеству и кухне. Делегации зарубежных государств и туристы, посетив этот парк, получат возможность приобщиться к богатому культурному наследию, фольклору, этнографии и искусству нашего народа, попробовать блюда регионов Узбекистана.
Начиная с текущего года торжества по случаю празднования Дня независимости, Навруза и других важных праздников будут проводиться в этом парке. Кроме того, в комплексе будут созданы все условия для массовых гуляний, концертов. В центре парка будет установлен символ Навруза в форме солнца. Строительство парка будет полностью завершено в 2019 году.
На территории парка намечено построить три пешеходных моста через канал Анхор, которые соединят комплекс с парком "Анхор-Локомотив" и прогулочной набережной вдоль канала.
Этот парк станет центром, возвеличивающим ценности Навруза, демонстрирующим наше национальное самосознание, отметил Президент страны. Каждый элемент, каждая пядь территории парка должны отражать культуру нашего народа. Для этого необходимо отвести на берегу Анхора отдельные места для районов города Ташкента и областей, чтобы они представляли здесь свои традиции и весенние обычаи. Пусть туристы приходят сюда сразу после посещения Центра исламской цивилизации и знакомятся с богатой культурой нашего народа.
Глава государства дал ответственным лицам необходимые рекомендации по благоустройству парка, посадке декоративных деревьев и цветов, строительству лодочной станции на Анхоре, организации представлений, способствующих повышению духовности населения, особенно молодежи.
Здесь же состоялась презентация проекта по организации Центра повышения квалификации преподавателей музыкального искусства на территории Государственной консерватории Узбекистана.
По инициативе главы государства на берегу канала Кичкирик в Алмазарском районе будет создан парк культуры и отдыха. Шавкату Мирзиёеву была представлена информация по проекту данного парка. Здесь будут организованы детские и спортивные площадки, современные аттракционы, разместятся библиотеки имени Абдуллы Кадыри и Чулпана, центр аксакалов.
Глава государства отметил необходимость налаживания сотрудничества библиотек со столичными школами, широкого приобщения молодежи к творчеству Абдуллы Кадыри и Чулпана, дал поручения по расширению удобств для отдыха населения, организации чайханы и центра аскии для аксакалов, строительству неподалеку поликлиники.
В ходе знакомства с парком Президенту было рассказано о проводимой в столице работе в рамках концепции "Безопасный город". Шавкат Мирзиёев указал на необходимость тесного диалога с людьми, создания рабочих мест, борьбы против невежества через просвещение.
Глава государства ознакомился с ходом строительных работ в комплексе "Сузук-ота" в Шайхантахурском районе.
В ходе прошлого посещения мавзолея и мечети Сузук-ота 26 мая 2017 года Шавкат Мирзиёев дал поручения по их реконструкции и благоустройству прилегающей к ним территории.
Как свидетельствуют исторические источники, мавзолей и мечеть были возведены в 1363-1364 годах по поручению Сахибкирана Амира Темура на месте упокоения внука Ахмада Яссави Сузука-ота.
В настоящее время здесь продолжаются строительные и реконструкционные работы. Частным предприятием "Ижод-Ижод" внесены изменения в купольную часть мечети, возводится гармонично сочетающаяся с сохранившейся здесь молельней терраса на 900 человек. Также строятся ремесленнические мастерские, автостоянка и другие сооружения. Сама молельня реставрируется. Строительные работы намечено завершить к 1 сентября текущего года.
Президент страны дал поручения по строительству мечети на основе традиций национальной архитектуры и созданию широких удобств для посетителей.
В бизнес-центре Чиланзарского района Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства в столице городка "High Тech Сity" на основе высоких энергосберегающих технологий. Стоимость данного проекта, который планируется реализовать совместно с южнокорейской компанией "Posco Daewoo", составляет 1,4 миллиарда долларов.
На территории "High Тech Сity" планируется строительство международного бизнес-центра, многоэтажных домов, научно-производственного кластера, института по развитию высоких технологий, политехнического колледжа, магазинов, культурно-развлекательных заведений, гостиниц и других социальных объектов.
Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством шестиполосного путепровода на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота в Чиланзарском районе, возводимого предприятием "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари". В строительных работах задействовано более 30 единиц техники, свыше 200 инженеров и рабочих.
Глава нашего государства, посетив строящуюся в Чиланзарском районе новую мечеть, предложил назвать ее именем шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф был широко известным не только в нашей стране, но и во всем исламском мире ученым, сказал Шавкат Мирзиёев. Он посвятил свою жизнь изучению и пропаганде основ нашей священной религии, воспитанию молодежи в духе просвещенного ислама.
Президент страны ознакомился также с ходом строительства новых многоэтажных домов в Сергелийском районе.
Проект предусматривает возведение семиэтажных домов в общей сложности на 5040 квартир. Выкопан котлован 120 домов, ведется кладка кирпича на третьем этаже восьми домов и первом этаже 33 домов, в 20 домах выкладывается плитка, в 59 - идет заливка фундамента, укладка блоков и установка металлоконструкций. К строительным работам привлечено более 6 тысяч специалистов, свыше 450 единиц спецтехники.
Проектировочные работы выполняются институтом "Кишлоккурилишлойиха", акционерными обществами "ТошуйжойЛИТИ", "Ташгипрогор", "Узшахарсозлик ЛИТИ".
Следует особо отметить, что новые дома строятся из строительных материалов отечественного производства. Планируется также возведение школ, детских садов, мест отдыха, поликлиник, детских площадок, автомобильных стоянок и других объектов инфраструктуры.
По поручению Президента страны на первых этажах восьми домов будут размещены дошкольные образовательные учреждения, на нижних этажах трех домов - семейные поликлиники, что создаст широкие удобства для жителей нового массива.
Новые дома намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В беседе со строителями глава нашего государства отметил необходимость создания всех условий для жителей, особого внимания к подготовке квалифицированных специалистов, в том числе по дизайну и инфраструктуре, хорошо осознающих тесную взаимосвязь между этими сферами. Президент Шавкат Мирзиёев дал поручения по качественному завершению строительных работ в установленные сроки.