9062 3-Iyun, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 33 Kb)
Davlatimiz rahbari Bo'z tumani "Chorvador" mahalla fuqarolar yig'ini hududida qurilgan ana shunday uylarni borib ko'rdi. Akmal va Zilolaxon Rahmonovlar xonadonida bo'lib, yaratilgan sharoitlar, oilaning turmushi, farzandlar tarbiyasi bilan qiziqdi.
Ushbu mahallada maydoni 2 sotixli, uch xonali 10 zamonaviy uy bunyod etilgan. Uylar tabiiy gaz, toza ichimlik suvi va elektr energiyasi bilan ta'minlangan.
Shavkat Mirziyoyev bunday turar joylarni ko'proq qurib, odamlarga munosib sharoitlar yaratish doimo e'tiborda bo'lmog'i zarurligini ta'kidladi. Mutasaddilarga uy-joylarni aholi istagi va zamon talablari asosida loyihalashtirish va bunyod etish yuzasidan tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Bo'z tumanida yengil sanoat sohasidagi loyihalar bilan tanishdi.
Andijon viloyatida 20 yirik yengil sanoat korxonasi faoliyat ko'rsatmoqda.
"O'zbekengilsanoat" aksiyadorlik jamiyati va tijorat banklari hamkorligida Andijon viloyatida 2017-2018-yillarda 19 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularning samarasida tarmoqning eksport salohiyati 2,8 barobar oshadi, qariyb 9 ming 850 ish o'rni yaratiladi.
Ushbu loyihalarning 8 tasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy bankining moliyaviy ko'magida Andijon shahri, Andijon, Paxtaobod, Shahrixon, Bo'z, Baliqchi tumanlarida amalga oshiriladi. Mazkur loyihalar 4,3 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 1 ming 325 kishini ish bilan ta'minlash imkonini beradi.
Xo'jaobod tumanidagi "Nil Granit" mas'uliyati cheklangan jamiyati "Samo" brendi ostida yiliga 5 million dona tayyor kiyim ishlab chiqarmoqda. 480 kishi mehnat qilayotgan korxona mahsulotlari Rossiya, Ukraina, Moldova, Qozog'iston, Qirg'iziston kabi mamlakatlarga eksport qilinmoqda.
Korxonada ip-kalava va mato bo'yash, tayyor mato ishlab chiqarish va ularga bezak berishni yo'lga qo'yish rejalashtirilgan. Buning samarasida eksport hajmini yiliga 25 million dollarga yetkazish, qo'shimcha 1 ming 180 ish o'rni yaratish mo'ljallangan.
"Oltin mato teks" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Andijon shahrida tashkil etiladigan korxona ham sohadagi istiqbolli loyihalardan biridir. Korxonada Yaponiya, Belgiya, Turkiyadan keltiriladigan uskunalar asosida tayyor kiyim-kechaklar, trikotaj mato, ip-kalava ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi.
"Vodiy sanoat faxri" va "Sayyora favvorasi" mas'uliyati cheklangan jamiyatlarida ham ishlab chiqarishni kengaytirish, mahsulotlarni jahon bozoriga chiqarish, aholini ish bilan ta'minlashga qaratilgan istiqbolli loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz mazkur loyihalarning tashabbuskori bo'lgan tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Bozor talablaridan kelib chiqqan holda mahsulot tayyorlash, zamonaviy texnologiya va tendensiyalardan keng foydalanish, aniq hisob-kitob bilan ish yuritish bo'yicha tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Oltinko'l tumanidagi "Baxt imkon rivoj chorvasi" ko'p tarmoqli fermer xo'jaligi faoliyati bilan tanishdi.
Xo'jalikda 2 ming boshga yaqin zotli qoramol, 300 bosh naslli echki boqilmoqda. Ilg'or texnologiyalar asosida ish tashkil etilgan xo'jalikda mahsuldorlik yuqori. Har bir sigirdan kuniga 25-28 litr, echkidan 3-3,5 litr sut sog'ib olinmoqda. Umuman, xo'jalik tomonidan sutni qayta ishlash korxonalariga bir kecha-kunduzda qariyb 20 tonna sut yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari Germaniyadan keltirilgan zotdor echkilarni boqish jarayoni, yurtimiz iqlimiga moslashishi bilan qiziqdi.
Echki sutining sifati yuqoriligi ko'pchilikka ma'lum. Echki suti tibbiy xususiyatlarga ega bo'lib, oshqozon kasalliklari, kamqonlik, ko'z nuri pasayishining oldini olish va diatezda foydalidir.
Echki suti uzoq vaqt yaxshi saqlanadi. Xona haroratida uch kun, muzlatgichda bir haftadan ko'p vaqt davomida o'z xususiyatini yo'qotmaydi. Echki sutida ko'p miqdorda kaliy bo'lib, yurak-nafas olish tizimi faoliyatini yaxshilaydi.
Fermer xo'jaligida qo'shimcha ish o'rinlari yaratish maqsadida yangi loyihalar amaliyotga tatbiq qilinmoqda.
Davlatimiz rahbariga ko'rsatilgan loyihaga ko'ra, 700 bosh naslli echki olib kelish orqali yangi tarmoq yo'lga qo'yiladi. Istiqboli yuqori baholanayotgan mazkur loyihani joriy yilda ishga tushirish mo'ljallanmoqda.
Chorvachilik serdaromad soha hisoblanadi, buni unutmaylik, dedi Prezidentimiz. Shifobaxsh bo'lgan echki sutiga nafaqat yurtimizda, balki chet elda ham talab yuqori. Shuning uchun bu sohani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratish, har tomonlama qo'llab-quvvatlash lozim.
Viloyatning Ulug'nor tumanidan fermer xo'jaligiga 300 gektar yer ajratilgan. Bu yerning 200 gektariga yong'oq, 100 gektariga unabi ekilib, tomchilatib sug'orish texnologiyasi yo'lga qo'yiladi.
Fermer xo'jaligining yana bir istiqbolli loyihasi biogaz ishlab chiqarish tarmog'idir. Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy texnologiyalar yordamida yiliga 600 ming kub metr biogaz ishlab chiqarish loyihasi ishga tushgach, 40 yangi ish o'rni yaratiladi.
Prezidentimiz loyihalar doirasida olib borilayotgan ishlar yuzasidan tegishli tavsiyalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev viloyatda qishloq xo'jaligi sohasida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi.
Ulug'nor tumanida tashkil etiladigan 2000 bosh qoramol va 10 000 bosh naslli echki boqishga mo'ljallangan chorvachilik kompleksi va sutni qayta ishlash loyihasining taqdimoti bo'lib o'tdi. Loyiha haqida batafsil ma'lumot berildi. Davlatimiz rahbari aholini sifatli sut va sut mahsulotlari bilan ta'minlash muhim vazifalardan biri ekanini ta'kidladi.
Bo'z tumanidagi "Evro Ekfin" mas'uliyati cheklangan jamiyati jahon bozori talablaridan kelib chiqib, eng so'nggi texnologiyalar asosida sutni qayta ishlash va sut mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirmoqda.
Bugungi kunda qurilish ishlari olib borilayotgan chorvachilik kompleksida 2 ming bosh naslli qoramol boqish ko'zda tutilgan. 200 kishining bandligi ta'minlanadigan kompleks ishga tushgach, yiliga 13 ming tonna sut yetkazib beriladi.
Asaka tumanidagi "Umid" xususiy korxonasining parranda boqishga ixtisoslashgan kompleksi loyihasi ham ko'rildi. Hozirgi kunda korxonada 80 ming parranda boqilmoqda. Yangi loyihaga ko'ra, 80 million dona tuxum va 150 tonna parranda go'shti yetkazib beriladi. Majmua ishga tushgach, 100 kishi doimiy ish joyiga ega bo'ladi.
Oltinko'l tumanida tomorqalardan unumli foydalanish borasida ilg'or tajriba to'plangan. Ayniqsa, "Ko'makay", "Cho'ntak" mahalla fuqarolar yig'inlarida ish namunali yo'lga qo'yilgan. Davlatimiz rahbari tijorat banklari va tadbirkorlar tomonidan aholi xonadonlariga limon, unabi va yong'oq ko'chatlari va parranda yetkazib berish dasturining ushbu tuman misolidagi taqdimoti bilan tanishdi. Loyihalarni yanada takomillashtirish, ularni belgilangan muddatlarda ishga tushirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

В основе всех наших действий – интересы народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов на местах, для диалога с народом 2 июня прибыл в Андижанскую область.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы" от 21 октября 2016 года во всех регионах нашей страны возводится современное и комфортное жилье.
Глава нашего государства ознакомился с такими домами, построенными на территории махалли "Чорвадор" Бозского района. Побывал в гостях у семьи Акмаля и Зилолахон Рахмоновых, ознакомился с созданными условиями жизни и быта, побеседовал о воспитании детей.
В махалле возведено 10 современных трехкомнатных домов площадью две сотки каждый. Дома подключены к сетям газо-, водо- и электроснабжения.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость строить еще больше таких домов, уделять постоянное внимание созданию достойных условий для людей. Ответственным лицам даны рекомендации по проектированию и строительству домов с учетом пожеланий населения и современных требований.
Президент нашей страны ознакомился в Бозском районе с проектами, реализуемыми в сфере легкой промышленности.
Сегодня в Андижанской области действуют 20 крупных предприятий легкой промышленности.
В 2017-2018 годах акционерным обществом "Узбекенгилсаноат" и коммерческими банками намечено совместно реализовать 19 проектов в Андижанской области. В результате экспортный потенциал отрасли увеличится в 2,8 раза, будет создано почти 9 850 рабочих мест. Восемь из этих проектов будут реализованы при финансовом содействии Национального банка внешнеэкономической деятельности в городе Андижане, Андижанском, Пахтаабадском, Шахриханском, Бозском и Балыкчинском районах. Проекты позволят наладить экспорт продукции на 4,3 миллиона долларов и обеспечить занятость 1 325 человек.
Действующее в Ходжаабадском районе ООО "Нил Гранит" изготавливает в год 5 миллионов единиц готовой одежды под брендом "Samo". Продукция предприятия, на котором трудятся 480 человек, экспортируется в Россию, Украину, Молдову, Казахстан, Кыргызстан и другие страны.
На предприятии планируется наладить изготовление, покраску и отделку пряжи и тканей. В результате объем экспорта предприятия возрастет до 25 миллионов долларов в год, будет создано дополнительно 1 180 рабочих мест.
Перспективным является и проект ООО "Олтин мато текс" по организации в городе Андижане предприятия, которое будет производить с использованием оборудования из Японии, Бельгии и Турции готовую одежду, трикотажные ткани и пряжу.
В ООО "Водий саноат фахри" и "Сайёра фаввораси" намечено реализовать перспективные проекты, направленные на расширение производства, выведение продукции на внешние рынки, обеспечение занятости населения.
Глава нашего государства побеседовал с предпринимателями – инициаторами данных проектов. Дал им рекомендации по выпуску продукции на основе требований рынка, широкому использованию современных технологий, организации работы с точным расчетом.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью многопрофильного фермерского хозяйства "Бахт имкон ривож чорваси" Алтынкульского района.
Здесь содержатся около 2 тысяч голов породистого крупного рогатого скота и 300 голов породистых коз. Хозяйство, оснащенное передовыми технологиями, добивается высокой производительности. Суточный удой от каждой коровы составляет 25-28 литров, от каждой козы – 3-3,5 литра. Хозяйство поставляет перерабатывающим предприятиям около 20 тонн молока в сутки.
Глава нашего государства поинтересовался условиями содержания коз, завезенных из Германии, их адаптацией к местному климату.
Как известно, козье молоко обладает лечебными свойствами, полезно при заболеваниях желудка, анемии, снижении зрения, диатезе и других болезнях.
Козье молоко не теряет свежести и качества в течение трех дней при комнатной температуре, более недели – в холодильнике. Содержит большое количество калия, улучшает работу сердечной и дыхательной систем.
В фермерском хозяйстве для создания дополнительных рабочих мест реализуются новые проекты.
Согласно проекту, представленному Президенту, намечено наладить новую линию и ввезти 700 голов породистых коз. Проект, перспективы которого высоко оцениваются, будет завершен в текущем году.
Не стоит забывать, что животноводство является высокодоходной отраслью, сказал глава нашего государства. Обладающее целебными свойствами козье молоко востребовано как в нашей стране, так и за рубежом. Поэтому необходимо уделять особое внимание развитию этой отрасли, всемерно поддерживать ее.
В Улугнорском районе хозяйству выделено 300 гектаров площадей, где на 200 гектарах намечено разбить ореховую плантацию, на 100 гектарах – плантацию унаби с внедрением капельного орошения.
Хозяйство намерено реализовать еще один перспективный проект, который позволит с привлечением современных технологий из Китая вырабатывать в год 600 тысяч кубометров биогаза и создать 40 новых рабочих мест.
Президент нашей страны дал соответствующие рекомендации по реализации этих проектов.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с сельскохозяйственными проектами, которые будут осуществлены в области.
Состоялась презентация проекта по организации в Улугнорском районе животноводческого комплекса на 2 тысячи голов крупного рогатого скота и 10 тысяч голов породистых коз, а также переработке молока. Была представлена подробная информация о проекте. Отмечено, что обеспечение населения качественным молоком и молочной продукцией является одной из важных задач.
ООО "Evro Ekfin" Бозского района реализует проект по переработке молока и производству молочной продукции на основе современных технологий.
В строящемся сегодня животноводческом комплексе будут выращиваться 2 тысячи голов породистого крупного рогатого скота. Комплекс обеспечит занятость 200 человек и будет заготавливать в год 13 тысяч тонн молока.
Действующее в Асакинском районе частное предприятие "Умид" представило проект птицеводческого комплекса. В настоящее время предприятие выращивает 80 тысяч птиц. Новый проект предусматривает заготовку 80 миллионов штук яиц и 150 тонн мяса птицы в год. Комплекс обеспечит работой 100 человек.
В Алтынкульском районе накоплен большой опыт эффективного использования приусадебных участков. Большая работа в этом направлении ведется особенно в махаллях "Кумакай" и "Чунтак". Глава нашего государства ознакомился с разработанной на примере данного района программой по обеспечению коммерческими банками и предпринимателями населения саженцами лимона, унаби и орешин, а также птицей, дал ответственным лицам поручения по дальнейшему совершенствованию проектов, их реализации в установленные сроки.
На состоявшемся в хокимияте Андижанской области совещании под председательством Президента нашей страны особое внимание было уделено дальнейшему развитию экономики, улучшению инженерно-коммуникационных сетей области, повышению уровня жизни и занятости населения, исполнению Стратегии действий и другим вопросам.