8213 13-Iyun, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 28 Kb)
Toshkent shahrida 12-iyun kuni videoselektor yig'ilishi bo'lib o'tdi. Unda joriy yilning birinchi yarim yilligi bo'yicha kutilayotgan natijalarni oldindan tahlil qilish, mavjud kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etgan holda, barcha soha va tarmoqlarda belgilangan prognoz ko'rsatkichlari va maqsadli parametrlarga erishishni ta'minlash borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri va uning o'rinbosarlari, Prezidentning Davlat maslahatchilari, vazirlik va idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi. Videokonferensiya aloqasi orqali yig'ilishda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi va Vazirlar Kengashi raislari, viloyat, shahar va tuman hokimlari, vazirlik va idoralarning hududiy bo'linmalari, joylardagi korxonalarning rahbarlari, jamoatchilik vakillari va tadbirkorlar qatnashdi.
Yig'ilishda mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarish bo'yicha belgilab olingan strategik vazifalarni amalga oshirish yuzasidan joriy yilning o'tgan davrida erishilgan ijobiy natijalar e'tirof etilib, bugungi islohotlar jarayonidagi kamchilik va muammolar, ularni hal etish yo'llari, ijro intizomini mustahkamlash masalalari atroflicha tahlil qilindi. Jumladan, davlat boshqaruvi organlari tizimida to'planib qolgan muammolarni hal etish, ushbu tizimni tubdan takomillashtirish va samarasini oshirish bo'yicha keyingi paytda keng ko'lamli ishlar amalga oshirilayotgani ta'kidlandi. Bu borada, ayniqsa, 22 vazirlik, davlat qo'mitasi, kompaniya, uyushma va boshqa tuzilmalar yangidan yoki qayta tashkil etilgani, Vazirlar Mahkamasi komplekslari tarkibidagi o'nlab idoralar tuzilmasi o'zgartirilib, ularning asosiy vazifa va funksiyalariga aniqliklar kiritilgani muhim amaliy qadam sifatida qayd etildi.
Ayni paytda mazkur o'zgarishlar hamma sohada ham kutilgan natijalarni bermayotgani, ba'zi yangi vazirlik va idoralar o'z faoliyatini hanuzgacha samarali yo'lga qo'ymagani, bu esa 2017-yil uchun belgilangan dasturlar ijrosini ta'minlashga salbiy ta'sir ko'rsatayotgani tanqid qilindi. Jumladan, tashkil etish to'g'risida qaror qabul qilinganiga bir necha oy o'tganiga qaramasdan, "O'zagroeksportbank" va "Poytaxtbank"ning muassislari tomonidan ushbu banklarning faoliyatini yo'lga qo'yish haligacha ta'minlanmagani sabablari chuqur tahlil qilinib, ularni bartaraf etish bo'yicha aniq topshiriqlar berildi.
Yig'ilishda, ayniqsa, iqtisodiyotni boshqarish sohasida eski qolipdagi, real hayotdan uzoq, yuzaki yondashuvlarga yo'l qo'yib bo'lmasligi, bugungi shiddatli taraqqiyot hamma sohalarda vaziyatni tanqidiy baholab, ularni rivojlantirishda yangicha usul va samarali tizimlarni, zamonaviy boshqaruv usullarini joriy etishni, yuksak mas'uliyat va tashabbuskorlikni talab etishiga alohida e'tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari Hukumatning shu davrdagi faoliyatini tahlil qilib, hududlar bilan ishlash, har bir muammoni joylarga borgan holda, chuqur va puxta o'rganib, izchil hal etish, samara va natijadorlik Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari faoliyatini baholashda muhim mezon bo'lishini ta'kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotning ayrim soha va tarmoqlarida birinchi yarim yillik yakuni bo'yicha kutilayotgan natijalar haqida so'z yuritib, bu borada qator komplekslar, vazirlik va tarmoqlar rahbarlariga jiddiy e'tirozlar borligini qayd etdi. Masalan, "O'zbekneftgaz" milliy xolding kompaniyasining qo'shma korxonalarida gaz qazib chiqarishda qoloqlikka yo'l qo'yilmoqda. Yengil, oziq-ovqat, charm-poyabzal sanoatining ayrim korxonalarida mahsulot ishlab chiqarish hajmini ko'paytirish yetarli darajada ta'minlanmagan.
Yig'ilishda ta'kidlanganidek, joylarga borib, har bir viloyatning o'zida qo'shimcha rezerv va imkoniyatlar izlab topish, shu asosda istiqbolli loyihalar ishlab chiqish amaliyoti ijobiy natija bermoqda. Bugungi kungacha umumiy qiymati 23 trillion so'mdan ortiq 1260 loyihani ishlab chiqish va amalga oshirish bo'yicha yangi imkoniyatlar mavjudligi aniqlandi. Shu bilan birga, hududlarni rivojlantirish, ichki bozorni mahsulotlar bilan to'ldirish, eksport hajmini ko'paytirishga, eng muhimi, odamlarni ish bilan ta'minlash, ularning hayot darajasi va sifatini oshirishga yo'naltirilgan ushbu muhim loyihalarni amalga oshirishda ham, afsuski, oqsoqlik va kamchiliklarga yo'l qo'yilmoqda.
Prezidentimiz hududlarni rivojlantirish borasida davlat organlarining o'rni va mas'uliyati haqida so'z yuritar ekan, o'tgan haftada Samarqand viloyatiga tashrifi davomida ayrim rahbarlarning befarqligi va harakatsizligi oqibatida bu hududda juda ko'plab jiddiy muammolar to'planib qolgani ma'lum bo'lganini qattiq tanqid qildi. Ayniqsa, viloyat hokimi va uning o'rinbosarlari, shahar va tumanlar hokimlari, viloyat idoralari rahbarlari o'rtasida amaliy va sog'lom munosabatga putur yetgani Samarqandning bugungi taraqqiyotiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.
Viloyat hokimining jamoatchilik va rahbarlar fikrini inobatga olmasdan ish tutishi, ijrochilar oldiga sayoz o'ylangan vazifa va topshiriqlarni qo'yishi, unda jur'at va tashabbuskorlik, mas'uliyatni dadillik bilan o'ziga olish fazilatlari yetishmasligi hozirgi vaqtda viloyatda o'ta jiddiy va dolzarb vazifalarni hal etish imkonini bermayapti. Xalq bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqot mavjud emas, ommaviy axborot vositalari bilan aloqalarda uzilish paydo bo'lgan.
Mazkur hududda barpo etilayotgan obyektlarni qurish, investitsiya mablag'larini o'zlashtirish ishlari oqsamoqda, eksportga chiqariladigan mahalliy mahsulotlar hajmini ko'paytirish ta'minlanmayapti. Shahar va tumanlarda obodonchilik, odamlar uchun qulay, toza-ozoda muhit yaratish masalalari ham o'z holiga tashlab qo'yilgan. Viloyat moliya va soliq idoralari soliq bazasini kengaytirish imkoniyatlarini izlash va ularni to'liq ishga solish ishlari bilan yetarli darajada shug'ullanmayapti. Ana shu muammolarni hal etish, bu yo'lda butun Samarqand ahlini birlashtirish va o'z ortidan ergashtirish uchun viloyat hokimi H.Oqbo'tayevda bilim va salohiyat, rahbarlik tajribasi yetishmadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Samarqand viloyati hokimi H.Oqbo'tayev ish faoliyatida yo'l qo'ygan ana shunday jiddiy kamchilik va nuqsonlar uchun egallab turgan lavozimidan ozod qilindi.
Yig'ilishda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan barcha islohot va davlat dasturlarining pirovard maqsadi aholi turmush darajasi va sifatini oshirishga, ularning og'irini yengil qilish va xalq dasturxonining to'kin-sochin bo'lishini ta'minlashga yo'naltirilgani alohida ta'kidlandi. Shuning uchun ham joylarda xalq bilan muloqot, aholini o'ylantirayotgan tashvish va muammolarni har tomonlama o'rganish asosida qabul qilinayotgan har bir qonun, farmon va qaror ijrosi qattiq nazoratga olinishi va so'zsiz bajarilishi lozimligi uqtirib o'tildi.
– Bu bizning doimiy, qat'iy siyosatimiz va uni albatta oxiriga yetkazamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig'ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari, viloyatlar, tuman va shaharlar hokimlarining hisobotlari atroflicha muhokama etilib, tegishli qarorlar qabul qilindi.

Further increasing the effectiveness of reforms and strengthening the executive discipline in all spheres are the most important tasks
On June 12, a videoconference dedicated to discussion of tasks on preliminary analysis of expected results of socio-economic development of our country in the first half of this year, prompt elimination of existing shortcomings and achievement of forecast indicators and target parameters in all spheres and sectors, was held in Tashkent.
The event was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan and his deputies, state advisers to the President of the Republic of Uzbekistan, heads of ministries and departments, economic associations. Chairmen of Jokargy Kenes and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokims of regions, cities and districts, heads of territorial subdivisions of ministries and departments, enterprises at places, representatives of public and entrepreneurs took part at the meeting through videoconference.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev led the meeting.
At the meeting, positive results achieved in the past period of this year in implementation of strategic tasks on raising our country to a new level of development were noted, shortcomings and problems in the process of reforms, ways for their solution, and issues of strengthening executive discipline were comprehensively analyzed. It was noted that large-scale activities has been carried out recently on solving problems existing in the system of state governing bodies, improving and increasing the efficiency of their activities. Formation or reorganization of 22 ministries, state committees, companies, associations and other structures, introduction of changes into structures, specification of the main tasks and functions of dozens of departments that are included in the Cabinet of Ministers' complexes were noted as important practical measures in this direction.
At the same time, it was noted that results expected from these reforms are achieved not in all spheres, some newly formed ministries and departments have not yet established their effective activities, which negatively affects implementation of programs identified for 2017. In particular, several months have passed since the adoption of decrees on organization of "Uzagroexportbank" and "Poytahtbank", but founders of these banks have not yet ensured the beginning of their activities. The reasons of this situation were deeply analyzed, specific assignments were given for their elimination.
At the meeting, special attention was paid to inadmissibility of work on the basis of old stereotypes, superficial and severed from reality approaches, especially in the sphere of economic management. It was noted that current time requires a critical assessment of the situation in all spheres, introduction of new methods and effective systems for their development, modern management mechanisms, as well as high responsibility and initiative.
The head of our state analyzed activities of the government over the past period and noted that working with regions, in-depth and comprehensive study and consistent solution of each problem while visiting places, effectiveness will become important criteria in assessing activities of heads of complexes of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, local authorities.
President Shavkat Mirziyoyev, speaking about the expected results of activities carried out in the first half of the year in certain spheres and sectors of the economy noted that there are serious shortcomings in the activity of the heads of a number of complexes, ministries and industries. For example, gas production delays are allowed at joint ventures of the National Holding Company "Uzbekneftegaz". Growth in volumes of production at some enterprises of light, food, leather and shoe industry is not provided at proper level.
At the meeting, it was noted that the practice of researching additional reserves and projects in each region with visiting places, development of promising projects on this basis, gives positive results. So far, new opportunities have been identified for the development and implementation of 1 260 projects for a total amount of more than 23 trillion sums. At the same time, delays and shortcomings are allowed even in implementation of these important projects aimed at development of the regions, saturation of domestic market, expanding export, most importantly, ensuring employment of the population, raising the level and quality of their lives.
The President of our country, speaking of the role and responsibility of the state bodies in development of the regions, criticized the situation in Samarkand region, where, due to indifference and inaction of some leaders, a number of serious problems were accumulated. It was identified during the trip to the region last week. Development of the region is hampered by the lack of close interaction and constructive relation between the khokim of the region, his deputies, khokims of cities and districts, heads of regional departments.
The regional khokim does not take into account the opinion of public and leaders, puts not deeply thought out tasks and assignments before executors, does not show determination and initiative, ability to confidently assume responsibility, which does not allow to solve serious and actual tasks facing the region today. There is no direct dialogue with people, no close interaction with the mass media.
Work on construction of objects in the region, investment development lags behind, the growth of production of domestic products oriented for export is not ensured. Issues of improving cities and villages, creating an enabling environment for people have been neglected. Financial and tax departments of the region are not working enough on finding and using opportunities for expanding the tax base. The khokim of the region Kh.Okbutayev did not have enough knowledge and potential of management experience in solving these problems, uniting all residents of Samarkand region around a common goal.
President of the Republic of Uzbekistan dismissed Kh.Okbutayev, the khokim of Samarkand region from his post for such serious shortcomings and omissions.
At the meeting, it was emphasized that all reforms implemented in our country and state programs are aimed at raising the level and quality of life of the population, relief from worries and improving people's well-being. It is necessary to take under strict control and ensure unconditional execution of each law, decree and resolution adopted on the basis of dialogue with people, comprehensive study of concerns and problems of the population at places.
– We will always pursue such a strict policy and will certainly bring it to the end, said Shavkat Mirziyoyev.
At the videoconference, reports of the heads of complexes of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, economic associations, khokims of the regions, districts and cities were thoroughly discussed. Appropriate decisions were taken.