Birlashgan Arab Amirliklariga oliydarajadagi tashrif yakunida qabul qilingan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish boʻyicha asosiy vazifalar belgilab berildi
6544 2-Aprel, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 25 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 aprel kuni oʻtgan hafta Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrif doirasida erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Avval xabar qilinganidek, davlatimiz rahbari Abu-Dabi va Dubay shaharlarida Abu-Dabi Amirligi valiahdi, Birlashgan Arab Amirliklari Qurolli Kuchlari Oliy Bosh qoʻmondoni oʻrinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon, BAA Vitse-prezidenti, Bosh vazir, Dubay amiri Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum hamda ushbu mamlakat hukumati aʼzolari va qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan samarali uchrashuv va muzokaralar oʻtkazdi.
Ikki tomonlama tadbirlar yakunida Qoʻshma bayonot hamda qator muhim kelishuvlar, jumladan, umumiy qiymati 10 milliard dollardan ziyod boʻlgan istiqbolli investitsiya loyihalari va dasturlarini amalga oshirish boʻyicha bitimlar imzolandi.
Ushbu kelishuvlar innovatsiyalar, neft-gaz tarmogʻi, anʼanaviy va muqobil energetika, zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, transport va logistika, qishloq xoʻjaligi, turizm, taʼlim kabi oʻzaro hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini qamrab olgan.
Taʼkidlash joizki, tashrif davomida BAAning oliy darajadagi rahbariyati Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan tub islohotlar va yangilanishlarni bir necha bor eʼtirof etib, ularni toʻliq qoʻllab-quvvatladi. Amirliklar ishbilarmon doiralari mamlakatimizga tobora katta qiziqish bildirayotgani Oʻzbekistonga ishonch ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yigʻilishda Prezidentimiz erishilgan kelishuvlarning oʻz vaqtida va soʻzsiz ijrosini taʼminlash lozimligini qayd etib, qabul qilingan "yoʻl xaritasi"ni amalga oshirishni samarali usul va mexanizmlarni joriy etgan holda darhol boshlash muhim ekanini taʼkidladi.
BAAning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan birgalikda amalga oshiriladigan ustuvor qoʻshma loyihalar sifatida "Navoiy" quruqlik porti va erkin iqtisodiy zonasini rivojlantirish, mamlakatimizda uglevodorodlar qazib olishni koʻpaytirish va ularni chuqur qayta ishlash, Tallimarjon issiqlik elektr stansiyasi va boshqa IESlarni modernizatsiya qilish va kengaytirish, quyosh va shamol elektr stansiyalarini, Sirdaryo viloyatida ammiak va karbamid ishlab chiqarish zavodini barpo etish va boshqalar belgilandi.
Bundan tashqari, agrosanoat klasterlarini tashkil etish va mamlakatimiz qishloq xoʻjaligi eksport salohiyatini yuksaltirish, Samarqand shahrida turizm va kommunal infratuzilmani, ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, tadbirkorlik tashabbuslarini, jumladan, Abu-Dabi taraqqiyot fondi ishtirokida taʼsis etilayotgan nizom jamgʻarmasi 1 milliard dollar boʻlgan investitsiya kompaniyasi mablagʻlarini jalb etgan holda qoʻllab-quvvatlash masalalari koʻrib chiqildi.
Yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash sohasidagi sheriklikni kengaytirish, "Masdar" kompaniyasi va Al Xalifa universiteti bilan koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlash masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bu boradagi ishlarni muvofiqlashtirish va loyihalarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida BAAda oʻz vakolatxonasini ochadi.
Davlatimiz rahbari "yoʻl xaritasi"da belgilangan tadbirlarni oʻz vaqtida amalga oshirish boʻyicha aniq topshiriqlar berdi.
Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, tarmoq kompaniyalari rahbarlariga eng qisqa muddatda investitsiya loyihalarining tarmoq jadvalini tasdiqlash va ularni amalga oshirishni boshlash, oliy darajada erishilgan Oʻzbekiston – BAA kelishuvlarining soʻzsiz ijrosini taʼminlash boʻyicha samarali mexanizmlarni joriy etish vazifasi qoʻyildi.

Определены основные задачи по реализации договоренностей и соглашений, принятых по итогам визита на высшем уровне в ОАЭ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 апреля провел совещание по вопросам практической реализации договоренностей и соглашений, достигнутых в ходе состоявшегося на прошлой неделе официального визита в Объединенные Арабские Эмираты.
Как сообщалось ранее, глава нашего государства провел в городах Абу-Даби и Дубай продуктивные встречи и переговоры с Наследным принцем Эмирата Абу-Даби, заместителем Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахаяном, Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, Эмиром Дубая шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом, а также членами правительства и руководителями ряда ведущих компаний этой страны.
По итогам двусторонних мероприятий были приняты Совместное заявление и ряд важных соглашений, в том числе по реализации перспективных инвестиционных проектов и программ на сумму более 10 миллиардов долларов.
Договоренности охватывают такие приоритетные сферы и направления взаимодействия, как инновации, нефтегазовая отрасль, традиционная и альтернативная энергетика, развитие современной инфраструктуры, транспорт и логистика, сельское хозяйство, туризм, образование и многие другие.
Следует особо подчеркнуть, что в ходе визита высшее руководство ОАЭ выразило полную поддержку осуществляемым в Узбекистане коренным реформам и преобразованиям. Свидетельством растущего доверия к нашей стране является усиливающийся интерес бизнес-кругов Эмиратов к Узбекистану.
На совещании Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость своевременного и неукоснительного исполнения принятых документов, а также указал на важность незамедлительного начала реализации принятой "дорожной карты" на основе внедрения эффективных методов и механизмов их продвижения.
В качестве приоритетных совместных проектов с ведущими компаниями и организациями Объединенных Арабских Эмиратов определены развитие сухопутного порта и свободной экономической зоны "Навои", увеличение добычи углеводородов в нашей стране с последующей их глубокой переработкой, модернизация и расширение Талимарджанской и других теплоэлектростанций, строительство ветровых и солнечных электростанций, завода по производству аммиака и карбамида в Сырдарьинской области и другие.
Кроме того, рассмотрены вопросы практической реализации совместных проектов по созданию агропромышленных кластеров и наращиванию экспортного потенциала сельского хозяйства страны, развитию деловой, туристической и коммунальной инфраструктуры в Самарканде, поддержке бизнес-инициатив, в том числе за счет привлечения средств учреждаемой с участием Абу-Дабийского фонда развития инвестиционной компании с уставным фондом в размере 1 миллиарда долларов.
Отдельное внимание уделено углублению партнерства в области подготовки высококвалифицированных специалистов, укреплению многопланового сотрудничества с компанией "Масдар" и Университетом Аль-Халифа.
В целях координации проводимой в этом направлении работы и поддержки проектов Министерство инвестиций и внешней торговли откроет свое представительство в Объединенных Арабских Эмиратах.
Главой нашего государства даны конкретные поручения по своевременному выполнению мероприятий "дорожной карты".
На Кабинет Министров, руководителей министерств, ведомств и отраслевых компаний республики возложены задачи в самые ближайшие сроки утвердить отраслевые графики и приступить к практической реализации инвестиционных проектов, внедрить эффективные механизмы неукоснительного исполнения узбекско-эмиратских договоренностей на высшем уровне.