14610 12-Dekabr, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 70 Kb)
O'zLiDeP Prezidentga Abdulla Aripov nomzodini bosh vazir lavozimiga ko'rib chiqish uchun taqdim etdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashi 12-dekabr kuni bo'lib o'tgan majlisda Prezidentga Abdulla Nigmatovich Aripov nomzodini mamlakat bosh vaziri lavozimiga ko'rib chiqish uchun taqdim etish to'g'risida qaror qabul qildi. Bu haqda partiya matbuot xizmati xabar qildi.
Majlisda Abdulla Aripovning mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarning muvaffaqiyati uchun mas'uliyatni to'la zimmasiga olishga qodir, tashabbuskor va talabchan, yangilikka intiluvchan, jonkuyar va vatanparvar, quyidan yuqorigacha bo'lgan barcha bo'g'inlardagi ijro organlarini boshqarishda yetarli tajriba va salohiyatga ega bo'lgan fidoyi inson ekani ta'kidlandi.
Konstitutsiyaga muvofiq, O'zbekiston bosh vaziri nomzodi O'zbekiston Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga saylovda eng ko'p deputatlik o'rinlarini olgan siyosiy partiya tomonidan O'zbekiston Prezidentiga ko'rib chiqish uchun taqdim etiladi.
Eslatib o'tamiz, Abdulla Aripov (1961-yilda tug'ilgan) Prezident v. b. Shavkat Mirziyoyevning sentyabrdagi qarori bilan Vazirlar Mahkamasida Yoshlar siyosati, madaniyat, axborot tizimlari va telekommunikatsiyalari masalalari kompleksi rahbari etib tayinlangan edi.
Ungacha 10 yildan ziyodroq muddat davomida — 2002-yil mayidan 2012-yil avgustiga qadar bosh vazir o'rinbosari lavozimida faoliyat olib borgan. Bir vaqtning o'zida 2005−2009-yillarda O'zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligini boshqargan.

На пост премьера будет предложен Абдулла Арипов
УзЛиДеП внесет на рассмотрение Президента кандидатуру Абдуллы Арипова на должность премьер-министра.
Политический совет Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) на заседании 12 декабря принял решение о внесении на рассмотрение Президента кандидатуры Абдуллы Нигматовича Арипова на должность премьер-министра страны. Об этом сообщила пресс-служба партии.
На заседании отмечалось, что Абдулла Арипов является самоотверженным, инициативным и требовательным, стремящимся к новому, радеющим за народ и патриотичным человеком, способным полностью взять на себя ответственность за успешную реализацию осуществляемых в стране реформ, обладает достаточным опытом и потенциалом для руководства исполнительными органами всех уровней.
В соответствии с Конституцией, кандидатура премьер-министра предлагается на рассмотрение Президента политической партией, набравшей наибольшее количество депутатских мест на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Напомним, Абдулла Арипов (1961 года рождения) был назначен вице-премьером указом и. о. Президента Шавкатом Мирзиёевым в сентябре. В правительстве он руководит Комплексом по вопросам молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций.
Ранее Абдулла Арипов также работал вице-премьером (более 10 лет) — с мая 2002 года по август 2012-го. Параллельно в 2005—2009 годах возглавлял Узбекское агентство связи и информатизации.