8741 25-Oktyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 32 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-oktyabr kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent metropolitenining Yunusobod yoʻnalishi ikkinchi bosqichida olib borilayotgan qurilish ishlarini koʻzdan kechirdi.
Keyingi yillarda Toshkent metropolitenini rivojlantirish, uning yangi yoʻnalishlarini ishga tushirish va yoʻlovchilarga yanada qulayliklar yaratish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, shahar transport tizimini rivojlantirish strategiyasiga muvofiq, metropoliten aholiga poytaxtning istalgan hududiga tez va xavfsiz yetib olish imkonini beradi. Bundan tashqari, barcha metro yoʻnalishlarida bepul Wi-Fi ishlamoqda, kelasi yildan Toshkent metropolitenida uyali aloqa tizimini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan. Bularning barchasi metroda yoʻlovchi tashish koʻlamini bir necha barobar oshirishga xizmat qiladi. Ayni paytda ushbu jamoat transporti xizmatidan kuniga 240 ming yoʻlovchi foydalansa, jami 21 kilometrdan iborat uchta yangi – Yunusobod, Sergeli va Qoʻyliq yoʻnalishlari qurilishi natijasida yana 150 mingdan ziyod kishi qamrab olinadi. Bu aholiga katta qulaylik yaratish barobarida, koʻchalardagi tirbandlikni bartaraf etish va yoʻlovchilar xavfsizligini taʼminlashda muhim omil boʻladi.
Prezidentimizning 2016-yil 7-noyabrdagi qaroriga muvofiq, barpo etilayotgan metropolitenning Yunusobod yoʻnalishi ikkinchi bosqichi bu boradagi ishlar koʻlamini kengaytiradi.
Inshootning umumiy qiymati 103,8 million dollar boʻlib, qurilish boshlanganidan buyon 67,5 million dollarlik ish bajarilgan. "Shahriston" bekatidan qariyb 3 kilometr yoʻl tortilib, ikkita yangi – "Yunusobod" va "Turkiston" stansiyalari qurilgan. Tunnelning oʻng qismi toʻliq burgʻilanib, temir-beton bilan mustahkamlangan. Chap tunnelni burgʻilash, tashqi muhandislik-kommunikatsiya tizimlarini koʻchirish tez kunlarda yakunlanadi. Yangi metro bekatlarida qurilish-montaj ishlari jadal olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari "Turkiston" bekatida amalga oshirilayotgan ishlarni koʻzdan kechirib, qurilish sifati va yoʻlovchilar uchun qulayligiga alohida eʼtibor qaratdi.
– Bu bunyodkorlik ishlari xalqimizga boʻlgan yuksak ehtiromimiz ifodasidir. Shu bois, eng muhimi, sifatga eʼtibor qaratish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qurilish ishlariga Germaniya texnologiyasi va mutaxassislari jalb etilgan. Sifat va xavfsizlik ham Germaniya standartlariga muvofiq boʻladi.
Davlatimiz rahbari bu yerga oʻtgan yilgi tashrifi chogʻida metropoliten va avtobus qatnovlarini optimallashtirish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Hisob-kitoblarga koʻra, mazkur bosqichning ishga tushirilishi natijasida Yunusobod tumanida qatnaydigan avtobuslar soni va masofasi ancha qisqarib, kuniga 5,5 tonna yoqilgʻi iqtisod qilinadi. Yoʻlovchilarning manziliga yetib olishi 20 daqiqaga tezlashadi.
Shu yerda "Buyuk ipak yoʻli" metro bekatidan "Toshkent traktor zavodi" avtoshohbekatigacha boʻlgan yangi yoʻnalish, Samarqand xalqaro aeroportining yangi terminali loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.
Prezident Chilonzor tumanidagi "Oriyent keramik" masʼuliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlash boʻyicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda eksportga yoʻnaltirilgan yangi turdagi raqobatbardosh qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmini oshirish va ushbu mahsulotlarga boʻlgan ichki ehtiyojni qondirishga alohida eʼtibor qaratilayotir. Bu esa mahalliy va xorijiy tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash borasida keng imkoniyatlar yaratmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil Chilonzor tumaniga tashrifi doirasida "Oriyent keramik" korxonasi loyihasi bilan tanishgan, uni oʻz vaqtida va sifatli yakunlash boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi. Shundan soʻng korxonaga Chilonzor tumani hududidan 3,6 gektar joy ajratildi. Oʻtgan vaqt mobaynida zamonaviy korxona binosi qad rostlab, xorijdan keramika mahsulotlari va kafel ishlab chiqaradigan uskunalar keltirib oʻrnatildi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur korxonaning ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi, ishchilar bilan muloqot qildi.
Joriy yil iyul oyida faoliyat boshlagan korxonaning umumiy qiymati qariyb 14 million dollar boʻlib, yiliga 3,6 million kvadrat metr keramik mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Ayni paytda bu yerda 270 ishchi va mutaxassis mehnat qilmoqda.
Ahamiyatli jihati, korxona mahsulotlari deyarli 100 foiz mahalliy xomashyodan tayyorlanmoqda. Shu bois bu yerda tayyorlanayotgan kafellar xorijnikidan bir necha barobar arzon narxlarda ichki bozorga chiqarilmoqda.
Ayni paytda korxona mahsulotlarining 30 foizi Qozogʻiston, Tojikiston, Qirgʻiziston va Afgʻonistonga eksport qilinmoqda. Oʻtgan oylarda 500 ming dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilgan.
Prezidentimizga "Oriyent keramik" MCHJ tomonidan 2020-2021 yillarda amalga oshirilishi belgilangan loyiha haqida ham maʼlumot berildi. Umumiy qiymati 25 million dollar boʻlgan loyiha doirasida yiliga 7,3 million kvadrat metr import oʻrnini bosuvchi keramogranit kafellar ishlab chiqarish koʻzda tutilgan. Ushbu mahsulotlardan asosan bino va inshootlarning tashqi qismini bezashda foydalaniladi. Korxona ishga tushirilgach, yana 700 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.
Oʻzbekistonda ilk bor amalga oshirilayotgan ushbu loyiha natijasida 120x60, 90x30, 80x40, 80x80 oʻlchamdagi zamonaviy kafellar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi. Hozirda ana shunday mahsulotlar mamlakatimizga toʻliq import qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari ushbu jamiyat negizida barcha viloyatlarda kichik korxonalar tashkil etish, logistikaga qulay joylar ajratib, ularni keramik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi klaster tizimida ishlatish, mahsulot turini koʻpaytirib, narxini tushirish evaziga eksport hajmini oshirish zarurligini taʼkidladi.
Shu yerda Toshkent shahrida sanoat va xizmat koʻrsatish sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbariga Chilonzor tumani janubi-gʻarbiy sanoat hududida amalga oshirilgan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Unga koʻra, 313 gektar maydonda tashkil qilingan 256 korxonada 9600 dan ziyod ish oʻrni yaratilgan.
Shavkat Mirziyoyev har bir loyihani oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish boʻyicha aniq vazifalarni belgilab berdi.
"Oʻzbekiston temir yoʻllari" aksiyadorlik jamiyati buyurtmasi va "Boshtransloyiha" aksiyadorlik jamiyati loyihasi asosida "Koʻprik qurilish tresti" unitar korxonasi tomonidan barpo etilayotgan Toshkent metropolitenining Sergeli metro yoʻnalishida qurilish ishlari avjida.
Davlatimiz rahbari mazkur yoʻnalishda olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishdi.
Loyiha doirasida uzunligi 7,1 kilometr boʻlgan metropoliten liniyasi va 6 ta bekat qurilishi belgilangan. Obyekt qurilishiga 82,6 million dollar mablagʻ sarflanadi.
2017-2020 yillarda qurib bitkazilishi rejalashtirilgan loyiha boshlangandan buyon 42,44 million dollarlik ish bajarilgan. Ayni paytda "Choshtepa", "Toshkent xalqa yoʻli", "Sergeli", "Afrosiyob", "Qipchoq" va "Chinor" kabi 6 ta bekatda qurilish-montaj ishlari davom etmoqda.
Jumladan, "Toshkent xalqa yoʻli" bekatida tashqi fasadni marmar bilan qoplash, elektr yoritish va tashqi bezak ishlari yakunlangan. Platforma toʻsinlarini montaj qilish ishlari tugallangan. Bekatning yoʻlovchi platformasi metall konstruksiyalarini oʻrnatish ishlari boshlangan.
"Sergeli" bekatida poydevor quyish, kotlovan qazish, gʻisht terish va eskalator poydevorini quyish ishlari toʻliq yakuniga yetkazilgan. Qolgan bekatlarda ham bunday ishlar sifatli amalga oshirilgan.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, mazkur metro liniyasining ahamiyatli jihati shundaki, u nafaqat mamlakatimiz, balki Markaziy Osiyoda ham bugungi kungacha qoʻllanilmagan butunlay yangicha estakada usulida bunyod etilmoqda. Bekatlarda yoʻlovchilarga qulaylik yaratish maqsadida maxsus lift va eskalatorlar oʻrnatiladi.
Prezidentimizga metro yoʻnalishida olib borilayotgan qurilish ishlari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Sergeli yoʻnalishi Chilonzor liniyasining "Olmazor" bekatiga ulanadi. Shu tariqa aholi koʻp yashaydigan Sergeli tumani shahar markazi va boshqa tumanlar bilan yana bir vosita orqali bogʻlanadi. Jumladan, Sergelidan metroga oʻtirgan yoʻlovchi "Buyuk ipak yoʻli" bekatigacha boshqa liniyaga oʻtmasdan yetib olishi mumkin.
Davlatimiz rahbari Sergeli yoʻnalishining Chilonzor yoʻnalishidagi "Olmazor" bekatiga bogʻlanadigan qismida amalga oshirilgan qurilish ishlarini koʻzdan kechirdi.
Sergeli tumanining rivojlanib borayotgani, koʻp qavatli yangi uylar qurilayotgani nuqtayi nazaridan bu metro yoʻnalishi ulkan ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi. Yoʻlovchilarning metropolitengacha yetib olishi va metroda harakatlanishi uchun yaratiladigan sharoitlar bilan qiziqdi.
Shavkat Mirziyoyev Yashnobod tumaniga tashrif buyurib, yerusti halqa metrosining qurilishi bilan ham tanishdi.
Davlatimiz rahbari ushbu yirik qurilish jarayoni bilan bir necha bor tanishgan, bunyodkorlik ishlarini yanada jadallashtirish va sifatli yakunlash boʻyicha topshiriqlar bergan edi.
Uzunligi qariyb 55 kilometr boʻlgan va 35 bekatdan iborat ushbu transport tarmogʻi metro loyihasining qiymati 422,3 million dollarga teng. Loyiha besh bosqichda amalga oshiriladi. Dastlab metroning "Doʻstlik" bekatidan "Qoʻyliq" bozorigacha boʻlgan qismi quriladi. 11 kilometrlik masofada 7 bekat bunyod etish moʻljallangan. Ikkinchi bosqichda "Qoʻyliq" bozori bilan "Olmazor" bekati bogʻlanadi. Soʻng "Beruniy" bekatigacha, undan keyin "Bodomzor" bekatigacha boʻlgan qismlar quriladi. Soʻnggi bosqichda esa halqa metro liniyasi yana "Doʻstlik" bekatiga ulanadi.
Davlatimiz rahbari yangi keltirilgan poyezdga chiqib, qurilishi yakunlangan "Doʻstlik-2" va "Ohangaron" bekatlari oraligʻida yurib koʻrdi, stansiyalarda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Ayni paytda "Doʻstlik-2" – "Qoʻyliq" yoʻnalishida qurilish ishlari jadal davom ettirilmoqda. Bunyodkorlik ishlariga 2 mingdan ortiq muhandis va ishchi, 300 ga yaqin texnika jalb qilingan.
Bekatlar yoʻlovchilarga qulaylik yaratuvchi zamonaviy texnologiyalar, yoʻlkirani elektron toʻlash imkonini beruvchi turniketlar, eskalator bilan jihozlangan.
"Qoʻyliq" bozorigacha boʻlgan qolgan qismida ham poydevorlar quyilib, tayanch oʻrnatish ishlari yakunlangan.

Нынешняя созидательная работа - яркое воплощение потенциала нашей страны и народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 октября ознакомился с ходом созидательной работы и крупными проектами, осуществляемыми в городе Ташкенте.
Глава государства ознакомился со строительством второго этапа Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена.
В последние годы осуществляется колоссальная работа по развитию Ташкентского метрополитена, введению в эксплуатацию новых линий и созданию дополнительных удобств для пассажиров.
В частности, согласно Стратегии развития транспортной системы метрополитен должен предоставить пассажирам возможность для быстрого и безопасного передвижения по городу. Кроме того, на всех станциях метро запущен бесплатный Wi-Fi, со следующего года в Ташкентском метрополитене планируется налаживание сети мобильной связи. Все это послужит дальнейшему повышению объема пассажирских перевозок в метро. Если Ташкентским метрополитеном пользуются в среднем 240 тысяч человек в день, то дальнейшее расширение сети метро за счет продолжения Юнусабадской линии, строительства Сергелийской и Куйлюкской линий общей протяженностью 21 километр позволит охватить услугами метро еще 150 тысяч человек. Это не только создаст большие удобства населению, но и будет способствовать устранению "пробок" на дорогах и обеспечению безопасности пассажиров.
Второй этап Юнусабадской линии метрополитена, строящейся в соответствии с постановлением главы государства от 7 ноября 2016 года, еще более расширит масштаб работ в данном направлении.
Общая стоимость проекта составляет 103,8 миллиона долларов, уже выполнены работы на 67,5 миллиона долларов. От станции "Шахристон" проложены пути протяженностью почти 3 километра, построены две новые станции - "Юнусобод" и "Туркистон". Завершено бурение и укрепление железобетонными конструкциями правой части тоннеля, в скором времени завершатся бурение левого тоннеля и прокладка инженерно-коммуникационных систем. Ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на новых станциях метро.
Президент ознакомился с проводимой работой на станции "Туркистон", уделил особое внимание качеству строительства и удобству станции для пассажиров.
– Эта созидательная работа осуществляется во благо народа. Поэтому качество - самый важный фактор, - сказал Шавкат Мирзиёев.
К строительным работам привлечены немецкие специалисты и технологии. Соответственно, качество и безопасность будут на уровне немецких стандартов.
Глава государства в ходе посещения этого места в прошлом году дал указания по оптимизации движения метрополитена и автобусов.
По расчетам, введение в строй продолжения линии значительно сократит время движения и увеличит частоту курсирования автобусов в Юнусабадском районе, позволит экономить 5,5 тонны топлива в день. Пассажиры смогут добираться до места назначения на 20 минут быстрее.
Здесь же состоялась презентация проектов новой линии от станции метро "Буюк ипак йули" до автостанции "Ташкентский тракторный завод", а также нового терминала Самаркандского международного аэропорта.
Президент ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью "Ориент керамик" Чиланзарского района.
В нашей стране осуществляется комплекс мероприятий по глубокой переработке местного сырья. В данном процессе особое внимание уделяется повышению объема производства новых видов конкурентоспособных, экспортоориентированных строительных материалов и удовлетворению внутреннего спроса на эту продукцию. Это создает широкие возможности для поддержки отечественных и зарубежных предпринимателей.
В ходе посещения Чиланзарского района столицы в 2017 году глава нашего государства ознакомился с проектом предприятия "Ориент керамик" и дал указания по его своевременному и качественному завершению. После этого для предприятия на территории Чиланзарского района было выделено 3,6 гектара площади. За прошедший период построено здание современного предприятия по производству керамических изделий и кафеля, оснащенного ввезенным из-за рубежа оборудованием.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с производственным процессом, побеседовал с рабочими предприятия.
Общая стоимость предприятия, начавшего деятельность в июле текущего года, составляет почти 14 миллионов долларов, оно способно производить 3,6 миллиона квадратных метров керамических изделий в год. В настоящее время здесь трудятся 270 человек.
Заслуживает внимания тот факт, что продукция предприятия почти полностью изготавливается из местного сырья, в связи с чем она намного дешевле зарубежных аналогов. 30 процентов продукции поставляется в Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Афганистан. Объем экспорта за прошедший период нынешнего года составил 500 тысяч долларов.
Главе государства дана информация о проекте, который ООО "Ориент керамик" планирует реализовать в 2020-2021 годах. В рамках проекта общей стоимостью 25 миллионов долларов предусмотрено производство 7,3 миллиона квадратных метров импортозамещающего керамогранитного кафеля. Данная продукция в основном будет использоваться в декоре фасада зданий и сооружений. С вводом в эксплуатацию предприятия будет создано еще 700 новых рабочих мест.
В результате впервые реализуемого в Узбекистане данного проекта будет налажено производство современного кафеля размером 120х60, 90х30, 80х40, 80х80. В настоящее время подобная продукция полностью импортируется в нашу страну из-за рубежа.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость организации в каждом регионе малых предприятий на основе опыта данной компании, выделения логистически удобных площадок для производства, образования кластеров по производству керамической продукции, увеличения объемов экспорта за счет расширения ассортимента и снижения себестоимости.
Здесь же состоялась презентация планируемых к реализации в Ташкенте проектов в области промышленности и сфере услуг.
Главе государства дана информация о проектах, реализованных в юго-западной промышленной зоне Чиланзарского района. На 256 предприятиях, организованных на 313 гектарах площади, создано свыше 9600 новых рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев определил задачи по своевременной и качественной реализации каждого проекта.
Президент ознакомился со строительной работой, осуществляемой на Сергелийской линии Ташкентского метрополитена.
Данный проект разработан специалистами акционерного общества "Боштранслойиха". Строительство осуществляется унитарным предприятием "Куприк курилиш трести" акционерного общества "Узбекистон темир йуллари".
На новой линии протяженностью 7,1 километра будет шесть станций. На строительство объекта будет затрачено 82,6 миллиона долларов.
В рамках проекта, рассчитанного на 2017-2020 годы, уже выполнены работы на 42,44 миллиона долларов. В настоящее время продолжаются строительно-монтажные работы на 6 станциях - "Чоштепа", "Тошкент халка йули", "Сергели", "Афросиёб", "Кипчок" и "Чинор".
В том числе, на станции "Тошкент халка йули" завершены фасадные работы, внешняя отделка и установка приборов освещения. Начата работа по установке металлических конструкций на пассажирской платформе.
По словам специалистов, особенность данной линии метро заключается в том, что она строится по новому не только для нашей страны, но и для Центральной Азии эстакадному методу. В целях создания удобств для пассажиров будут установлены специальные лифты и эскалаторы.
Президенту дана подробная информация о строительной работе, осуществляемой на новой линии метро.
Сергелийская ветка соединится со станцией "Олмазор" Чиланзарской ветки, что свяжет густонаселенный Сергелийский район с центром и другими районами города. Пассажир, отправляющийся из Сергели на метро, может доехать до станции "Буюк ипак йули" без пересадок.
Глава государства ознакомился со строительной работой, осуществляемой на месте соединения Сергелийской линии со станцией "Олмазор" Чиланзарской линии. Он отметил исключительную важность данной линии с учетом растущих темпов развития Сергелийского района и жилищного строительства. Президент поинтересовался тем, какие условия будут созданы для пассажиров метро.
Президент также ознакомился с ходом строительства Ташкентской надземной кольцевой линии метро в Яшнабадском районе.
Стоимость проекта этой транспортной сети протяженностью почти 55 километров и состоящей из 35 станций - 422,3 миллиона долларов.
Проект будет реализован в пять этапов. На первом этапе будет построен отрезок от станции "Дустлик" до рынка "Куйлюк". Протяженность линии составит 11 километров, намечается построить 7 станций. На втором этапе линия метро свяжет рынок "Куйлюк" и станцию "Олмазор". На третьем этапе будет построен участок между станциями "Олмазор" и "Беруни". На следующем этапе линия метро свяжет станции "Беруни" и "Бодомзор". На заключительной стадии линия метро будет соединена со станцией "Дустлик" и образует кольцо.
Глава государства совершил поездку между станциями "Дустлик-2" и "Охангарон" на новом подвижном составе, ознакомился с созданными на станциях условиями.
К строительным работам привлечены более 2 тысяч инженеров и рабочих, почти 300 единиц техники. Станции оснащены по последнему слову техники, турникетами с возможностью бесконтактной оплаты проезда, эскалаторами.
В настоящее время в рамках первого этапа прокладывается линия надземного метро от станции "Дустлик" до рынка "Куйлюк".