Bunyodkorlik va obodonlashtirish – taraqqiyotimiz va farovonligimizning yorqin ifodasi
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 10-11-fevral kunlari Surxondaryo viloyatida bo'ldi.
Davlatimiz rahbari 10-fevral kuni qishloq xo'jaligini rivojlantirish, meva-sabzavot va paxtani qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish korxonalari loyihalari bilan tanishdi, yangi namunaviy loyihalar asosida bunyod etilgan uy-joylarda bo'lib, odamlar bilan suhbatlashdi. Surxondaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish bo'yicha yig'ilish o'tkazdi. Ushbu tadbirlarda 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi hamda "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturidagi maqsad-vazifalar o'z ifodasini topdi.
Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifining ikkinchi kunini Termiz shahrida perinatal markazini kengaytirish, urologiya va oftalmologiya markazlarini tashkil etish loyihalari bilan tanishishdan boshladi.
Prezidentimiz rahnamoligida sog'liqni saqlash tizimi tubdan isloh etilmoqda. Kasalliklarni profilaktika qilish va samarali davolash maqsadida tibbiyotning birlamchi bo'g'ini takomillashtirilmoqda, joylarda zamonaviy shifoxonalar tashkil etilmoqda.
Surxondaryo viloyati perinatal markazi investitsiya dasturi asosida 2011-2012-yillarda rekonstruksiya qilingan. Endi markazni yanada kengaytirib, uning tarkibida maslahat poliklinikasi tashkil etish mo'ljallanmoqda. Bu poliklinika xotin-qizlarni tibbiy tekshiruvdan o'tkazish, nuqsonli tug'ilishlarning oldini olish, tibbiy madaniyatni yuksaltirishga xizmat qiladi.
Respublika ixtisoslashtirilgan urologiya markazining Termiz filiali Surxondaryo viloyati ko'p tarmoqli tibbiyot markazi negizida tashkil etiladi. Bu bemorlarni qabul qilish imkoniyatini, urologik kasalliklarni aniqlash va davolash samaradorligini oshiradi. 415 o'rinli yangi markazda zarba-to'lqinli litotripsiya, teri orqali endourologiya kabi zamonaviy muolajalar amalga oshiriladi.
Respublika ixtisoslashtirilgan ko'z mikroxirirurgiya markazining Termiz filiali katarakta, glaukoma, diabetik retinopatiya kabi kasalliklarni erta aniqlash va bemorni samarali davolash imkonini yaratadi. Telemeditsina orqali Ko'z mikroxirirurgiya markazi bilan maslahatlashuv yo'lga qo'yiladi. Avtobusda mobil oftalmologik majmua tashkil etilib, olis qishloqlarda tibbiy tekshiruvlar o'tkaziladi. Ilgari ginekologik, urologik, oftalmologik kasalliklarga uchraganlar ko'pincha Toshkentga borib davolanar edi. Mazkur loyihalar amalga oshirilgach, bemorlar viloyatning o'zida zamonaviy texnologiyalar yordamida davolanadi.
Prezidentimiz ushbu tibbiyot markazlari loyihalari bilan tanishar ekan, uzoq va aholi ko'p yashaydigan tumanlarda ularning bo'limlarini tashkil etish, odamlarni ovora qilmaslik uchun joylarda ko'riklar o'tkazish, tibbiy va ovqatlanish madaniyatini yuksaltirish zarurligini ta'kidladi. Kadrlar tayyorlash, ushbu markaz va qishloqlardagi shifokorlarning malakasini oshirish, ularga tajribali shifokorlarni jalb etish, ajratilgan mablag'lar va tibbiy uskunalardan samarali foydalanish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Tibbiyotning boshqa yo'nalishlari bo'yicha ham shunday markazlar, xususan, kardiologiya va bolalar kasalliklariga ixtisoslashgan klinikalar tashkil etish yuzasidan ko'rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Termiz shahrida bunyod etiladigan ko'p qavatli uy-joylar, dehqon bozori va savdo kompleksi, zamonaviy istirohat bog'i loyihalari bilan tanishdi.
Prezidentimizning 2016-yil 22-noyabrdagi qaroriga muvofiq Termiz shahrida yetti qavatli 34 arzon uy-joy bunyod etilishi belgilangan. Bunday uylar aholi, ayniqsa, ehtiyojmand oilalarning uy-joyga bo'lgan talabini qondirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Imtiyozli ipoteka krediti asosida beriladigan ikki, uch va to'rt xonali beshta uy Sulton Saodat ko'chasida bunyod etilmoqda. 210 xonadonga mo'ljallangan zamonaviy uylar uchun o'n gektar yer ajratilgan. Loyihaga ko'ra, bu yerda ikkita maktabgacha ta'lim muassasasi, savdo va maishiy xizmat ko'rsatish obyektlari, mahalla markazi quriladi.
Shavkat Mirziyoyev yangi uylarni eng ulug', eng aziz bayram – Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligigacha foydalanishga topshirish, ularda aholining yashashi uchun barcha sharoit yaratish bo'yicha zarur ko'rsatmalar berdi.
Termiz shahrining Navoiy ko'chasida quriladigan dehqon bozori va savdo kompleksi loyihasiga 40 milliard so'm mablag' yo'naltirilishi rejalashtirilgan. Kompleksda dehqon bozori pavilyonlari, ikkita ko'p qavatli zamonaviy supermarket, avtomobillar to'xtash joyi qurish va yil oxirigacha foydalanishga topshirish mo'ljallanmoqda.
Bunday yirik obyektlarni barpo etishdan maqsad xalqimiz turmush farovonligini yanada oshirish, aholiga savdo va xizmat ko'rsatish madaniyatini yuksaltirishdan iborat, dedi davlatimiz rahbari. Buning uchun kompleksni zamonaviy arxitektura talablari asosida qurish, atrofini obodonlashtirish, odamlarga qulayliklar yaratishga alohida e'tibor qaratish zarur.
Barkamol avlod va At-Termiziy ko'chalari kesishgan joyda yoshlar bog'i barpo etiladi.
Prezidentimiz mazkur bog'ni shahar aholisi farzandlari bilan sayr qiladigan, hordiq chiqaradigan maskanga aylantirish zarurligini ta'kidladi. Shu nuqtai nazardan loyihani yana bir bor sinchiklab ko'rib chiqish lozimligi qayd etildi.
Bu maskanda shunday sharoit yaratish kerakki, unga kelib farzandlarimizning tafakkuri, dunyoqarashi o'zgarsin, ma'naviyati boyisin, dedi Shavkat Mirziyoyev. Shu maqsadda bog'ning konsepsiyasida qulaylik va madaniyat uyg'unligiga alohida e'tibor qaratish zarur. Istirohat bog'i atrofida avtomobillar tirbandligining oldini olish, hududdan oqib o'tuvchi kanal bo'yida odamlar dam oladigan joylar barpo etish lozim. Bularning barchasi ushbu maskanda tartib va sarishtalik, fayz hukm surishiga xizmat qilsin.
Davlatimiz rahbari Surxondaryo daryosi bo'yida bunyod etilayotgan "Amudaryo" bolalar sog'lomlashtirish markazi, bu yerda tashkil etiladigan infratuzilma obyektlari loyihasini ham ko'zdan kechirdi.
Prezidentimiz Adib Sobir Termiziy nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazi qurilishi bilan tanishdi.
Xalqimiz madaniyatini yuksaltirish, yosh avlod ma'naviyatini boyitish va ularni azaliy qadriyatlarimiz ruhida tarbiyalash millatimizga xos yuksak fazilatdir. Bugungi kunda mamlakatimiz hududlarida amalga oshirilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlari zamirida ham ana shunday ezgu maqsadlar mujassam.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 12-yanvardagi "Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ'ibot qilish bo'yicha komissiya tuzish to'g'risida"gi farmoyishi bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim dasturilamal bo'lmoqda.
Yangi axborot-kutubxona markazining loyiha qiymati 7 milliard 600 million so'm. Bu yerda 223 mingdan ortiq kitob fondiga ega o'quv zallari, multimedia mahsulotlarini qayta ishlash uchun media-studiyalar, ma'lumot almashish imkoniyatini beruvchi videotarmoq zallari barpo etilayotir.
Zamonaviy inshootning foydalanishga topshirilishi viloyat yoshlari salohiyatini yuksaltirib, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini yanada oshirish, izlanuvchan o'quvchilar va talabalarning ilmiy-ommabop, badiiy, tarixiy, tarbiyaviy-ma'rifiy adabiyotlarga bo'lgan ehtiyojini qondirishga xizmat qiladi.
Markazda mutolaa muhitini yaratishga alohida e'tibor qaratish lozim, dedi Prezidentimiz. O'quvchilarga barcha qulayliklarni yaratish, zamonaviy "bookcafe" faoliyatini yo'lga qo'yish kerak. Bu yerda odamlar nafaqat bilimini boyitishi, balki madaniyat va ma'naviyatdan ham bahramand bo'lishi muhim ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari Termiz shahri markazida bunyod etilayotgan "Baxt" bog'i va muhtasham San'at saroyi loyihalari bilan ham tanishdi. 32,2 gektar maydonda qurilayotgan bog'da San'at saroyi bilan birga zamonaviy amfiteatr, "Alpomish" yodgorligi va xotira xiyoboni, bolalar maydonchalari va stadionlar barpo etiladi. Bu yerga tutash hududda yapon bog'i va Surxondaryoning arxeologik yodgorliklarini o'rganishga katta hissa qo'shgan professor Kato muzeyini ham qurish rejalashtirilgan.
Bog'da yashil hududlarni kengaytirish, aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun zarur sharoitlar yaratish borasida muhim tavsiyalar berildi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 22-maydagi qaroriga muvofiq barpo etilayotgan San'at saroyi milliy me'morlik va zamonaviy arxitektura ko'rinishiga ega bo'ladi. Uni qurib, foydalanishga topshirish uchun davlat byudjetidan 132 milliard 238 million so'm sarflanadi. Murakkab konstruksiyali, noyob qurilish materiallaridan foydalangan holda bunyod etilayotgan 700 o'rinli San'at saroyi va 1,5 ming o'rinli amfiteatrda pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Mazkur majmua tom ma'noda madaniyat va ma'rifat maskani bo'lishi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Inshootni jahon standartlariga mos jihozlash, bu yerda aholining madaniy dam olishi uchun barcha qulayliklar yaratish muhim ahamiyatga ega.
Quruvchi va mutaxassislarga zarur ko'rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Surxondaryo viloyatidagi Xalq qabulxonasini borib ko'rdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan fuqarolarning davlat organlariga murojaat qilishi, maqsad-muddaolari amalga oshirilishini ta'minlaydigan tizim yaratilmoqda. 2017-yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e'lon qilingani, davlatimiz rahbarining 2016-yil 28-dekabrdagi "Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni qabul qilingani ana shu maqsadga xizmat qilmoqda.
Mazkur farmonga muvofiq Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida, shuningdek, har bir tuman va shaharda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari tashkil etilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Surxondaryo viloyatidagi Xalq qabulxonasida ham fuqarolar uchun barcha qulaylik yaratilgan. Murojaatlarni qabul qilish, tibbiyot, ona va bola xonalarida zarur sharoitlar tashkil etilgan. Qabulxona huquqiy adabiyotlar, zarur ma'lumotlar va axborot texnologiyalari bilan ta'minlangan.
Qabulxonaga kiraverishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning "Insonlarning dardu tashvishlarini o'ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir", degan so'zlari bitilgan. Muassasa faoliyati ana shu mezon asosida yo'lga qo'yilgan. Qabulxona At-Termiziy maydoni, 2-uyda joylashgan.
Xalq qabulxonalarini tashkil etishdan maqsad – jamiyatimizdagi adolat poydevorini yanada mustahkamlashdir, dedi Prezidentimiz. Hokim va mutasaddi rahbarlar bu yerda xalq bilan muloqot qilishi, har bir murojaat o'z yechimini topishi kerak. Aholini qiynayotgan masalalarni tahlil qilish orqali qonun hujjatlarini takomillashtirib boramiz.
Shavkat Mirziyoyev Termiz shahrida "Janub tekstil" mas'uliyati cheklangan jamiyati, "Amudar Teks" O'zbekiston – Angliya qo'shma korxonasi hamda Sherobod tumanida barpo etiladigan "Sherobod textile invest" mas'uliyati cheklangan jamiyatida to'qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish loyihalari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan to'qimachilik mahsulotlariga jahon bozorida talab ortib bormoqda. Surxon vohasining tabiiy iqlim sharoiti xaridorgir to'qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan xomashyo yetishtirish uchun juda qulay. Viloyat mirishkorlari paxta parvarishida boy tajriba to'plagan. Yurtimizda qulay ishbilarmonlik muhiti yaratilib, xorijiy sarmoyadorlarga qator imtiyoz va preferensiyalar qo'llanilayotgani to'qimachilik sanoatini yanada rivojlantirishda muhim omil bo'layotir. Yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanib, mahalliy sharoitda yetishtirilgan sifatli paxta tolasidan tayyor mahsulot ishlab chiqarishga e'tibor kuchaytirilmoqda.
"Janub tekstil" mas'uliyati cheklangan jamiyatida tashkil etiladigan to'qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan korxona ishga tushirilishi 350 ish o'rni yaratish imkonini beradi. Korxonada yiliga 5 ming tonnadan ortiq ip-kalava ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
2018-yilda ishga tushiriladigan "Amudar Teks" O'zbekiston –Angliya qo'shma korxonasi yiliga 7 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish quvvatiga ega bo'ladi. Bu yerda 300 kishi ish bilan ta'minlanadi. 10 million dollardan ortiq qiymatdagi to'qimachilik mahsulotlari eksport qilinadi.
"Sherobod textile invest" mas'uliyati cheklangan jamiyatida o'rnatiladigan zamonaviy texnologiyalar yiliga 17 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish imkoniyatini yaratadi. Korxona qurilishiga 46 million dollar mablag' sarflanadi. Sherobod tumanining "Seplon" qishloq fuqarolar yig'ini hududida bunyod etiladigan korxona ishga tushirilishi bilan 700 kishi ish bilan band bo'ladi.
Davlatimiz rahbari mazkur sanoat korxonalari paxtani qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishda istiqbolli loyihalar bo'lib, viloyat iqtisodiyotini barqaror rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidladi.
Shu yerda Termiz tumanida maishiy chiqindilarni saralash va qayta ishlash korxonasi loyihasi ham namoyish etildi.
Prezidentimiz Termiz shahrida barpo etilayotgan g'o'zapoya va qamishdan plita (DSP) ishlab chiqarish korxonasi loyihasi bilan tanishdi.
Bunyodkorlik va obodonlashtirish mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligining ifodasidir, dedi Shavkat Mirziyoyev. Shu bois arzon va sifatli qurilish materiallari ishlab chiqarishga, bu yo'nalishda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlarini har tomonlama qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor berish zarur.
"Termiz ta'minot" mas'uliyati cheklangan jamiyati negizida barpo etilayotgan korxonada yiliga 30 ming kubmetr DSP mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. 4,2 gektar maydonda 2,9 million dollar evaziga qad rostlaydigan yangi majmuada 160 ish o'rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerning o'zida "O'zqurilishmateriallari" aksiyadorlik jamiyati va "Komfort inert servis" mas'uliyati cheklangan jamiyati hamkorligida tashkil etilayotgan granit va gabbro toshlaridan qurilishbop pardozlash plitalari ishlab chiqarish, Termiz mexanika zavodini kengaytirish loyihalari bilan ham tanishdi.
Yiliga 80 ming kvadrat metr granit mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega bo'ladigan pardozlash plitalari korxonasida 205 ish o'rni yaratish rejalashtirilgan.
"Navoiy kon-metallurgiya kombinati" davlat korxonasi tomonidan amalga oshirilayotgan Termiz mexanika zavodini kengaytirish loyihasi qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash korxonalarini arzon, sifatli asbob-uskuna va ehtiyot qismlar bilan ta'minlaydi. Fermer xo'jaliklari va sohaga ixtisoslashgan korxonalarning elektr dvigatellari, asbob-uskuna va jihozlarini, nasoslarni sifatli ta'mirlaydi. Meva-sabzavot mahsulotlarini tozalab quritadigan qulay va ixcham texnologiyalarni ishlab chiqarib, fermerlarga yetkazib beradi.
Yangi korxonaning to'la quvvat bilan ishga tushirilishi viloyatda yetishtirilayotgan oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash ko'lamini kengaytirib, zamonaviy usulda qadoqlash va iste'molchilarga yetkazib berishda muhim omil bo'ladi. Korxonada 80 dan ortiq ish o'rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari yangi korxonalarni zamon talablariga mos texnologiyalar bilan jihozlash, mahsulotlarni nafaqat ichki bozorga, balki eksportga yo'naltirish choralarini ko'rish lozimligini ta'kidladi. Mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Созидание и благоустройство – яркое проявление нашего развития и благополучия
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, реализуемыми крупными проектами на местах, диалога с народом 10-11 февраля посетил Сурхандарьинскую область.
Глава нашего государства 10 февраля ознакомился с проектами по развитию сельского хозяйства, строительству предприятий по переработке плодоовощной продукции и хлопка, выпуску строительных материалов, побывал в домах, построенных по новым типовым проектам, и побеседовал с жителями. Состоялось собрание по вопросам социально-экономического развития Сурхандарьинской области, созданию достойных условий жизни. Эти мероприятия стали воплощением целей и задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годы и Государственной программе "Год диалога с народом и интересов человека".
Президент нашей страны второй день поездки в Сурхандарьинскую область начал со знакомства с проектами расширения перинатального центра, создания урологического и офтальмологического центров в Термезе.
Под руководством Президента нашей страны осуществляется коренное реформирование системы здравоохранения. В целях профилактики и эффективного лечения заболеваний совершенствуется первичное звено медицинского обслуживания, на местах создаются современные клиники.
Областной перинатальный центр был реконструирован на основе инвестиционной программы в 2011-2012 годах. Теперь намечено расширить центр и организовать в его составе консультативную поликлинику для обследования женщин, что будет способствовать предупреждению рождения детей с врожденными патологиями, повышению медицинской культуры.
Создание на базе Сурхандарьинского областного многопрофильного медицинского центра Термезского филиала Республиканского специализированного урологического центра нацелено на повышение эффективности диагностики и лечения урологических заболеваний. В новом центре на 415 мест будут применяться такие современные методики, как ударно-волновая литотрипсия, эндоурологические операции.
Организация Термезского филиала Республиканского специализированного центра микрохирурургии глаза создаст условия для раннего выявления и лечения таких заболеваний, как катаракта, глаукома, диабетическая ретинопатия. На основе внедрения телемедицины будет налажена связь с Республиканским центром микрохирургии глаза. Для организации офтальмологического обслуживания жителей отдаленных сел намечено наладить курсирование специальных автобусов, оснащенных мобильными офтальмологическими комплексами. Раньше люди с гинекологическими, урологическими и офтальмологическими заболеваниями ездили лечиться в Ташкент. После реализации указанных проектов медицинские услуги по этим направлениям будут оказываться в самой области с использованием современных технологий.
Знакомясь с проектами по организации медицинских центров, Президент нашей страны отметил необходимость создания отделений этих центров в отдаленных и густонаселенных районах, проведения медосмотров на местах для удобства людей, повышения медицинской культуры населения, широкой пропаганды правил рационального питания. Особое внимание уделялось вопросам подготовки кадров, повышения квалификации врачей, эффективного использования выделенных средств и медицинского оборудования.
Были даны поручения по созданию таких же центров и по другим направлениям медицины, в частности, кардиологической клиники и клиники, специализирующейся на детских заболеваниях.
Глава нашего государства ознакомился с проектами строительства в Термезе доступных и современных многоэтажных домов, дехканского рынка, торгового комплекса и современного парка.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны от 22 ноября 2016 года в Термезе намечено построить 34 семиэтажных дома по доступным ценам. Это позволит улучшить жилищное обеспечение населения, особенно нуждающихся в жилье семей.
Пять домов в общей сложности на 210 двух-, трех- и четырехкомнатных квартир, которые будут предоставляться на основе льготного ипотечного кредита, возводятся на улице Султон Саодат. Под жилой массив выделено 10 гектаров площади. Согласно проекту здесь также будут построены два дошкольных образовательных учреждения, объекты торгового и бытового обслуживания, махаллинский центр.
Шавкат Мирзиёев дал указания по завершению строительства новых домов к самому великому, самому дорогому празднику – 26-летию независимости нашей Родины, созданию в них комфортных условий.
Проектная стоимость дехканского рынка и торгового комплекса, которые будут построены на улице Навои в Термезе, – 40 миллиардов сумов. На территории комплекса намечено построить и сдать в эксплуатацию до конца этого года дехканский рынок, два современных супермаркета, автомобильную стоянку.
Цель строительства таких крупных объектов заключается в росте благополучия нашего народа, дальнейшем повышении культуры торговли и обслуживания, сказал глава нашего государства. Для этого необходимо использовать при возведении комплекса современные стандарты архитектуры и традиции национального зодчества, благоустроить территорию, создать удобства для людей.
На пересечении улиц Баркамол авлод и Ат-Термизи будет построен молодежный парк.
Президент нашей страны отметил, что он должен стать местом полноценного и комфортного отдыха горожан, указал на необходимость еще раз тщательно рассмотреть проект с учетом этих особенностей.
В парке необходимо создать такие условия, чтобы у детей менялось мышление, повышалась духовность, сказал Шавкат Мирзиёев. При строительстве парка необходимо уделить особое внимание взаимосвязи удобства и культурного досуга. Необходимо не допустить возникновения транспортных пробок рядом с парком, создать места для отдыха людей на берегу канала.
Глава нашего государства также ознакомился со строительством детского оздоровительного центра "Амударё" на берегу реки Сурхандарья, создаваемыми здесь объектами инфраструктуры.
Президент нашей страны ознакомился со строительством областного информационно-библиотечного центра имени Адиба Собира Термизи.
Повышение культуры нашего народа, особенно молодого поколения, его духовности составляет приоритетное направление реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Распоряжение главы нашего государства "О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января 2017 года является руководством к действию в дальнейшем совершенствовании этой работы.
Проектная стоимость нового информационно-библиотечного центра - 7 миллиардов 600 миллионов сумов. Он будет располагать книжным фондом в более чем 223 тысячи экземпляров. В центре предусмотрены читальные залы, помещения для работы с мультимедийной продукцией, видеозалы.
Сдача этого современного сооружения в эксплуатацию будет способствовать усилению потенциала молодежи области, дальнейшему повышению культуры чтения, удовлетворению потребностей читателей в научно-популярной, художественной, исторической и просветительской литературе.
Необходимо уделить особое внимание созданию в центре уютной атмосферы для читателей, сказал Президент нашей страны. Нужно предусмотреть все удобства для посетителей, открыть "bookсafe". Важно, чтобы люди здесь обогащали свои знания, повышали духовный и культурный уровень.
Глава нашего государства ознакомился также с проектами строительства парка "Бахт" и комплекса Дворца искусств, возводимыми в центре Термеза. В парке, который будет занимать 32,2 гектара, помимо Дворца искусств будут построены современный амфитеатр, монумент "Алпомыш", аллея Памяти, детские площадки и стадион. Неподалеку появятся японский сад и музей профессора Като, внесшего большой вклад в изучение археологических памятников Сурхандарьи.
Были даны необходимые рекомендации по дальнейшему расширению зеленых зон в парке, созданию условий для содержательного досуга населения.
Строящийся в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 22 мая 2015 года Дворец искусств сочетает в себе элементы национального зодчества и современной архитектуры. На его строительство из Государственного бюджета выделено 132 миллиарда 238 миллионов сумов. В настоящее время во Дворце искусств на 700 мест, возводимом с использованием уникальных строительных материалов, а также в амфитеатре на 1,5 тысячи мест уже ведутся отделочные работы.
Этот комплекс должен стать настоящим центром культуры и просветительства, сказал глава нашего государства. Необходимо его по-современному оснастить, создать все условия для культурного досуга населения.
Строителям и специалистам были даны необходимые указания.
Шавкат Мирзиёев посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Сурхандарьинской области.
По инициативе Президента нашей страны создается система, обеспечивающая решение вопросов, поднятых в обращениях граждан в государственные органы. Объявление в нашей стране 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека, принятие Указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы работы с обращениями физических и юридических лиц" от 28 декабря 2016 года служат достижению этой цели.
В соответствии с данным указом в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, а также в каждом районе и городе создаются народные приемные Президента Республики Узбекистан.
В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Сурхандарьинской области также созданы все возможности для граждан. Имеются необходимые условия в кабинетах по приему обращений граждан, медицинском кабинете, комнате матери и ребенка. Приемная оснащена правовой литературой, необходимыми информационными материалами и технологиями.
При входе в приемную написаны слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Жить заботами людей — самый важный критерий человечности". Деятельность учреждения налажена на этой основе. Приемная располагается в доме №2 на площади Ат-Термизи.
Цель создания этих приемных - дальнейшее укрепление принципов справедливости в обществе, сказал Президент нашей страны. Хокимы и ответственные работники в этой приемной должны общаться с народом, найти решение каждого обращения. Путем анализа проблем, тревожащих население, будут совершенствоваться законодательные акты.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по организации производства текстильной продукции в ООО "Жануб текстиль", на узбекско-английском совместном предприятии "Амудар Текс" в Термезе и в ООО "Sherobod textile invest" в Шерабадском районе.
На мировом рынке растет спрос на производимую в нашей стране текстильную продукцию. Природно-климатические условия Сурханского оазиса благоприятны для получения сырья для легкой промышленности. Земледельцы области накопили богатый опыт в выращивании хлопка. Созданный в нашей стране благоприятный деловой климат, предоставляемые иностранным инвесторам льготы и преференции служат важным фактором дальнейшего развития текстильной отрасли. В области большое внимание уделяется эффективному использованию создаваемых возможностей и производству готовой продукции из качественного хлопкового волокна.
Введение в строй организуемого ООО "Жануб текстиль" предприятия по производству текстильной продукции позволит создать 350 рабочих мест. На предприятии намечено производить в год более 5 тысяч тонн пряжи.
Узбекско-английское совместное предприятие "Амудар Текс", которое начнет деятельность в 2018 году, будет выпускать 7 тысяч тонн пряжи в год. Здесь будут трудоустроены 300 человек. Намечено экспортировать продукцию стоимостью более 10 миллионов долларов.
Благодаря современным технологиям проектная мощность производства ООО "Sherobod textile invest" - 17 тысяч тонн пряжи в год. На строительство объекта намечено направить 46 миллионов долларов. Введение в строй этого предприятия на территории схода граждан села "Сеплон" Шерабадского района позволит обеспечить занятость 700 человек.
Глава нашего государства отметил, что подобные промышленные предприятия, обладая огромным потенциалом в сфере переработки хлопка-сырца и производства готовой продукции, сыграют важную роль в устойчивом развитии экономики области.
Главе нашего государства здесь же был представлен проект организации предприятия по переработке бытовых отходов.
Президент нашей страны ознакомился с проектом по налаживанию производства плит из стеблей хлопчатника и камыша в Термезе.
Созидание и благоустройство являются проявлением развития и благополучия нашей страны, сказал Шавкат Мирзиёев. Поэтому необходимо уделять особое внимание производству доступных и качественных строительных материалов, всесторонней поддержке соответствующих субъектов предпринимательства.
На предприятии, создаваемом на базе ООО "Термиз таъминот", запланировано выпускать 30 тысяч кубометров древесно-стружечных материалов в год. В новом комплексе на площади 4,2 гектара, на строительство которого направлено 2,9 миллиона долларов, будет создано 160 рабочих мест.
Глава нашего государства здесь же ознакомился с совместным проектом АО "Узкурилишматериаллари" и ООО "Комфорт инерт сервис" по производству строительных отделочных плит из гранита и габбро, а также с проектом расширения Термезского механического завода.
На новом предприятии по выпуску отделочных плит мощностью 80 тысяч квадратных метров гранитной продукции в год будет создано 205 рабочих мест.
Расширение Термезского механического завода, проект которого реализуется государственным предприятием "Навоийский горно-металлургический комбинат", позволит выпускать доступное, качественное оборудование для предприятий по переработке сельхозпродукции и запасные части к нему, заниматься ремонтом электродвигателей, насосов и другой техники фермерских хозяйств, производить компактные технологии по очистке и сушке плодоовощной продукции.
Выход предприятия на полную проектную мощность расширит возможности переработки и современной упаковки производимой в области продовольственной продукции. На предприятии будет создано более 80 рабочих мест.
Президент нашей страны отметил, что необходимо оснастить новые предприятия технологиями, соответствующими современным требованиям, принять меры по поставке продукции не только на внутренний рынок, но и на экспорт. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Поездка Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Сурхандарьинскую область, определенные в ходе нее широкомасштабные созидательные работы, крупные проекты, искренний диалог с людьми вдохновили жителей оазиса на достижение новых рубежей.