Byudjet va eksport tushumlari – ijtimoiy soha rivojining muhim manbai
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev raisligida 4 aprelь kuni 2019 yilning birinchi choragi yakunlari bo'yicha Davlat byudjetiga tushumlar va eksport prognozlari ijrosi natijadorligi hamda birinchi yarim yillik uchun belgilangan ko'rsatkichlarning so'zsiz bajarilishini ta'minlash yuzasidan videoselektor yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Birinchi chorakda mamlakatimiz bo'yicha byudjet tushumlari to'liq hamda o'tgan yilning mos davriga nisbatan 2 barobar ko'p bajarildi. Chorak yakuni bo'yicha mahalliy byudjet daromadlari rejaga nisbatan 1 trillion 253 milliard so'm ortig'i bilan bajarilib, hududlar ixtiyorida o'tgan yilning mos davriga nisbatan 1,5 barobar ko'p mablag' qoldi.
Mahalliy byudjetda qancha ko'p daromad bo'lsa, dolzarb ijtimoiy masalalarni shuncha tezkorlik bilan hal qilish mumkin, dedi davlatimiz rahbari. Qo'shimcha mablag'lar, jumladan, Beshta tashabbus, "Obod qishloq", "Obod mahalla", "Ichimlik suvi", "Har bir oila – tadbirkor" kabi davlat dasturlarini joylarda tizimli amalga oshirish, aholi daromadlarini ko'paytirish va hayotini yaxshilash uchun zarur bo'ladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev ushbu vazifaning ahamiyatini hamma rahbar ham birdek anglab yetmayotganini keskin tanqid qildi. Jumladan, byudjetga tushumlar prognozi 9 tuman va shaharda bajarilmagan.
Xususan, Toshkent shahrining o'n bitta tumanidan yettitasida tushumlar prognozi bajarilmagan. Ushbu tumanlar soliq inspektsiyalari rahbarlari lavozimlaridan ozod etildi.
Shahar hokimligi va soliq idoralari rahbarlari tomonidan byudjetga tushumlarni ta'minlashda sustkashlikka yo'l qo'yilganligi qattiq tanqid ostiga olindi.
Bunday holatlar viloyatlarda ham qayd etilgan. Shu sababli Davlat soliq qo'mitasiga mahalliy byudjetga tushumlar prognozi bajarilmagan qator tuman va shahar soliq idoralari rahbarlarining lavozimiga loyiqligini tanqidiy ko'rib chiqish topshirildi.
Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasi soliq siyosatini takomillashtirish kontseptsiyasining asosiy maqsadi soliq yukini teng taqsimlashdan iborat.
Prezidentimiz soliq islohotlarini samarali amalga oshirish uchun hukumat oldida juda ko'p vazifalar turganini ta'kidladi.
Jumladan, joriy yildan boshlab qo'shimcha qiymat solig'i to'lovchilari soni qariyb 5 baravarga oshgan. Lekin qo'shimcha qiymat solig'ini hisoblashning samarali va sodda mexanizmlari tashkil etilmagani sababli ushbu tizimga o'tgan 26 mingta korxonadan 9 mingtasi tegishli soliq hisobotlarini topshira olmagan.
Vazirlar Mahkamasi va Davlat soliq qo'mitasiga bir oy muddatda xalqaro ekspertlar bilan birgalikda O'zbekistonda soliq islohotlarini amalga oshirishda vujudga kelayotgan muammolarni bartaraf etish bo'yicha qaror loyihasini ishlab chiqish topshirildi.
Byudjet tushumlarini ta'minlashdagi asosiy to'siqlardan biri iqtisodiyotda norasmiy faoliyatning saqlanib qolayotganidir.
Prezidentimiz bu boradagi ishlar natijalari mutlaqo qoniqarli emasligini ta'kidladi. Shu sababli qabul qilingan dasturiy choralarni jonlantirish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Savdo-sanoat palatasi, Biznes-ombudsmanga hokimliklar bilan birgalikda faoliyatini to'xtatgan tadbirkorlar uchun uchrashuvlar o'tkazish va faoliyatini tiklashda ko'maklashish vazifasi yuklatildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, yuqorida ko'rsatilgan muammolar o'z vaqtida bartaraf qilinsa, yil oxiriga qadar byudjetga qo'shimcha kamida 6 trillion so'm tushishini ta'minlash mumkin.
Jumladan, joriy yilning ikkinchi choragida Buxoro, Navoiy, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida 200 milliard so'mdan, Qashqadaryoda 170 milliard so'm, Аndijonda 140 milliard so'm, Qoraqalpog'istonda 130 milliard, Farg'onada 100 milliard, Samarqand va Namanganda 80 milliard so'mdan, Jizzax, Surxondaryo, Sirdaryo va Xorazmda 60 milliard so'mdan, jami qariyb 2 trillion so'm byudjetga qo'shimcha mablag' tushirish imkoniyati mavjud.
Yig'ilishda mamlakatimizning eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan choralar ham muhokama qilindi.
Ikkinchi chorakda o'tgan chorakka nisbatan 1,1 milliard dollar ko'p eksportni amalga oshirish vazifasi turganligi qayd etildi. Jumladan, aprelь-iyunь oylarida hokimliklar birinchi chorakka nisbatan 3 barobar ko'p meva-sabzavot mahsulotlari eksportini ta'minlashi zarur.
Davlatimiz rahbari ayrim soha va tarmoq mutasaddilari va hududlar rahbarlarini bu borada mavjud imkoniyatlar to'liq ishga solinmayotgani uchun keskin tanqid qildi.
Eksportbop mahsulotlar bo'yicha qanday ustun jihatlar mavjudligi, qaysi hududda qanday mahsulot yetishtirish va qaerga eksport qilish maqsadga muvofiqligi bo'yicha qisqa muddatda amaliy takliflar ishlab chiqish yuzasidan topshiriq berildi.
Yig'ilishda ta'kidlanganidek, eksport qilinayotgan tovarlarni bojxonada rasmiylashtirish, tovarlar uchun nazorat idoralaridan ruxsat olishni soddalashtirish bo'yicha qator vazifalarni hal etish lozim. Misol uchun, mamlakatimizda eksport hujjatlarini rasmiylashtirish 96 soat vaqt olsa, xorijda bunga 12 soatu 20 daqiqa ketadi, xolos.
Bu sohada "Yagona darcha" tizimi to'liq joriy etilmagani oqibatida tadbirkorlar o'z mahsulotini eksport qilishga ruxsat olish uchun kamida 10 ta idoraga borishi lozim.
Shu munosabat bilan Vazirlar Mahkamasiga eksport-import operatsiyalariga ruxsat beruvchi idoralarni jalb qilgan holda tashqi iqtisodiy faoliyat bilan bog'liq davlat xizmatlarini qamrab oluvchi "Yagona darcha" tizimini joriy etish vazifasi topshirildi.
Davlat bojxona qo'mitasiga pishiqchilik davrida bojxona postlarining o'tkazuvchanligini oshirish va tirbandlikka yo'l qo'ymaslik uchun tegishli choralar ko'rish vazifasi yuklatildi.
Prezidentimiz eksportbop qishloq xo'jaligi ekinlarini joylashtirish va mahsulot yetishtirishning prognoz hajmlari ijrosini to'liq ta'minlash lozimligini alohida ta'kidladi.
Eksport bozorlarida mamlakatimiz o'rnini mustahkamlash maqsadida meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan G'allaorol, Zomin, Bulung'ur, Urgut, Qibray, Parkent, Oltiariq tumanlari va Quvasoy shahrida tashkil etilayotgan qishloq xo'jaligi birlashmalari faoliyatini samarali yo'lga qo'yish zarur.
Shuningdek, "O'zdavkarantin" inspektsiyasiga gilos, o'rik, olcha kabi bozori chaqqon mevalarning xorijiy bozorlarga faol kirib borishini ta'minlash maqsadida chet el karantin xizmatlari bilan muzokaralar o'tkazib, eksportchilarimiz uchun qulay sharoitlar yaratish choralarini ko'rish topshirildi.
Transport-logistika xarajatlari yuqoriligi mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirishga salbiy ta'sir ko'rsatayotgani qayd etildi. Ushbu muammoni hal etish yo'lidagi birinchi qadam sifatida joriy yil fevralь oyidan yurtimizga import qilinadigan vagonlar bojxona bojlaridan ozod qilindi.
Bu borada Transport vazirligiga meva-sabzavot mahsulotlari eksportini amalga oshirishda temir yo'l transporti imkoniyatlaridan keng foydalanish, "Yagona darcha" tamoyili asosida soddalashtirilgan mexanizmni joriy etish vazifasi qo'yildi.
Bundan tashqari, yuk transporti parkini to'ldirish uchun ishlab chiqarilganiga 4 yildan oshmagan avtomobilь-transport vositalarini sotib olish uchun kreditlash tizimini joriy etish bo'yicha taklif kiritish topshirig'i berildi.
Yig'ilishda har bir tarmoq va hudud rahbari eksport tushumlari barqaror va o'z vaqtida kelib tushishi uchun shaxsan javobgar ekani belgilab qo'yildi.

Budget incomes and export revenues – important source of social sector development
On April 4, a videoconference session under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was held on performance in the realization of forecast revenues in the State budget and exports, as well as securing strict implementation of forecast indicators for the first half of 2019.
In the first quarter, revenues to the national budget have met the forecast parameters to the full. This is twice the figure of the same period last year. In the first quarter, revenues of local budgets exceeded the forecast by 1 trillion 253 billion soums, 1.5 times more funds remained at the disposal of the regions than in the same period of 2018.
The Head of the state noted that the greater the incomes of local budgets, the faster current social issues are addressed. Additional funds may be allocated to the local implementation of the Five Initiatives, the government programs "Obod Qishloq", "Obod Mahalla", "Drinking Water", "Every Family Entrepreneur" and others, increase incomes, improve the level and quality of life of the population.
President Shavkat Mirziyoyev sharply criticized the fact that not all managers are aware of the importance of this issue. In particular, 9 districts and cities have failed to meet the forecasts for budget revenues.
In seven of the eleven districts of the city of Tashkent, the forecast parameters on revenues were not fulfilled. The heads of tax inspections of these districts are dismissed. The passivity of the heads of khokimiyats and tax departments of the capital in ensuring revenues to the budget has been criticized.
This situation is observed in the regions, too. In this regard, the State Tax Committee is charged to consider the issue of competency of the heads of tax departments in a number of districts and cities to the position held.
As is known, one of the main goals of the Concept of Improving the Tax Policy of Uzbekistan is to equally distribute the tax burden.
The Head of the state noted that the government faces a number of tasks that must be performed to effectively implement the tax reform.
In particular, since early this year the number of payers of value added tax has increased fivefold. Due to the lack of effective and simplified mechanisms for calculating the value added tax, 9 thousand of the 26 thousand enterprises that have switched to the new system have failed to submit tax reports on time.
The Cabinet of Ministers and the State Tax Committee are instructed, within a month, to develop jointly with international experts a draft resolution on elimination of problems arising from the implementation of tax reform.
One of the main obstacles in ensuring revenues to the budget is the continuing informal activity in the economy.
President Shavkat Mirziyoyev stressed the completely unsatisfactory state of affairs in the area. In this regard, the Head of the state instructed to intensify the measures taken in this area.
Thus, the Chamber of Commerce and Industry and the Business Ombudsman were instructed, together with the khokimiyats, to approve a schedule of meetings with businesspeople who had suspended their activity and take measures to facilitate the resumption of their work.
According to preliminary calculations, with the timely elimination of these problems by the end of the year, the budget could receive additionally at least 6 trillion soums.
In particular, there are opportunities for providing, in the second quarter of this year, 200 billion soums of additional budget revenues in Bukhara, Navoi, Tashkent regions and the city of Tashkent, 170 billion soums in Kashkadarya, 140 billion soums in Andijan region, 130 billion in Karakalpakstan, 100 billion in Fergana region, 80 billion each in Samarkand and Namangan, 60 billion each in Jizzakh, Surkhandarya, Syrdarya and Khorezm regions, 2 trillion soums in total.
At the meeting, measures taken to increase the country's export potential were also discussed.
It was noted that in the second quarter the task was executed at 1.1 billion USD more in exports than in the first quarter. In particular, in April-June, khokimiyats should provide 3 times more exports of fruits and vegetables compared to the first quarter.
The Head of the state criticized responsible persons in certain areas and industries, as well as regional leaders, because the available opportunities are not fully exploited.
It was entrusted to submit practical proposals in the near future with an indication of what competitive advantages our country has for the production of export-oriented products, in which region and what types of products it is advisable to produce and to which countries to export it.
A number of tasks are to be resolved to simplify customs clearance of exported goods, obtaining permits from regulatory agencies. For example, if the execution of export documentation in Uzbekistan takes 96 hours, then abroad this figure is an average of 12 hours and 20 minutes.
Due to the inadequate implementation of the Single Window system in the area of issuing export permits, entrepreneurs have to visit at least 10 departments.
In this regard, the Cabinet of Ministers was instructed to introduce, with the assistance of the departments responsible for export-import operations, the Single Window system, which will provide public services related to foreign economic activity.
The State Customs Committee was pointed out the need to take appropriate measures on increasing the capacity of customs posts during the ripening season of fruits and vegetables, as well as to prevent queues.
The President noted the need for ensuring full compliance with the forecast volumes of placement and cultivation of agricultural products.
In order to strengthen Uzbekistan's position in export markets, it is necessary to establish effective activity of agricultural associations organized in fruit growing in Gallaaral, Zaamin, Bulungur, Urgut, Kibray, Parkent, Altyarik districts and the city of Kuvasoy.
In addition, the State Plant Quarantine Inspectorate was entrusted with conducting negotiations with similar services of foreign countries to actively promote locally grown cherries, apricots and other popular products in the foreign market, as well as take measures to create favorable conditions for domestic exporters.
It was emphasized that a high level of transport and logistics costs has a negative impact on the growth of the export potential of the country. As the first step towards solving this problem, cars imported into Uzbekistan are exempted from customs duties since February of this year.
The Ministry of Transport has been instructed to extensively use the rail transport opportunities in the export of fruits and vegetables, to introduce a simplified mechanism on Single Window principle.
In addition, in order to expand the truck fleet, the task was set to make reasonable proposals for the introduction of a system for granting loans for the purchase of vehicles with a production date of not more than 4 years.
At the meeting, the leaders of each industry and region were indicated their personal responsibility for ensuring the stability and timeliness of export revenues.