"Davlat xaridlari to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi qonuni nima uchun qabul qilindi?
"Davlat xaridlari to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi qonunini davlat xaridlari ochiqligini va shaffofligini hamda bu sohada tadbirkorlarning raqobat kurashuvini ta'minlaydi, davlat byudjeti, markazlashtirilgan manbalar va davlat ulushiga ega bo'lgan korxonalar mablag'laridan samarali foydalanishga imkon yaratadi.
Qonun qabul qilinishidan avval mazkur soha 30 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar bilan tartibga solingan, bunda davlat xaridlarining yaxlit tizimi mavjud bo'lmagan, buning natijasida huquqiy kolliziyalar vujudga kelgan. Ko'p bosqichli kelishishlar va takrorlovchi tartib-taomillar korrupsiyaga sharoit yaratgan va ko'p vaqt yo'qotishga sabab bo'lgan.
Qonun davlat xaridlarini amalga oshirishning amaldagi tajribasini hamda xalqaro tajribani, jumladan, BMTning Xalqaro savdo huquqi bo'yicha Komissiyasining (YuNSITRAL) model qonunchiligining asosiy qoidalarini, Yevropa Ittifoqi, AQSh, Rossiya, Belarus, Qozog'iston va boshqa davlatlar qonunchiligini hisobga olgan. Xalqaro tashkilotlar, Xalqaro bank, ekspert va biznes-hamjamiyati, vazirlik va idoralar vakillari bilan muhokamalar o'tkazilgan.
Qonundagi asosiy yangiliklar:
Davlat buyurtmachisining ikkita yangi kategoriyalari kiritilgan – "byudjet" va "korporativ" buyurtmachilar;
vakolatli organ sifatida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi belgilandi. Ilgari davlat xaridlari sohasida vakolatli organ mavjud emas edi;
davlat xaridlarining barcha turlari uchun maxsus axborot portali joriy etilmoqda. Elektron do'kon va auksionda g'olibni aniqlash avtomatik tarzda elektron tizim orqali amalga oshiriladi;
maxsus talablar tatbiq etilmaydigan tovarlar (ishlar, xizmatlar) elektron do'kon orqali xarid etiladi. Byudjet buyurtmachilari uchun -25 EKIX, yiliga 2500 EKIXdan ortiq bo'lmagan holda, korporativ buyurmachilar uchun – 250 EKIXdan ortiq bo'lmagan limitlar o'rnatildi. Avval elektron savdo orqali birjada faqat 10-13 tovar, ish, xizmatlar guruhi ro'yhatiga kirgan, 100 ming AQSh dollari qiymatigacha bo'lgan faqat birinchi darajada zarur bo'lgan tovarlar xarid qilingan;
tanlov savdolari o'rnatilgan mezonlarga javob beradigan tovar (ishlar, xizmatlar)ning barcha turlariga tadbiq etiladi. Ilgari tanlov savdolarini o'tkazish mexanizmi faqat kapital qurilish sohasida amal qilar edi;
tender tanlovlari uchun so'm limitlar o'rnatilgan: byudjet buyurtmachilari uchun – 6000 EKIX dan yuqori, korporativ buyurtmachilar uchun- 25000 EKIX dan yuqori. Ilgari tender savdolari 100 ming AQSh dollaridan yuqori bo'lgan summaga o'tkazilgan;
xarid qilish tartib-taomillari ustidan monitoring va nazorat tartibga solinmoqda.
Davlat xaridlari sohasidagi shikoyatlarni ko'rib chiqish bo'yicha tuzilayotgan Komissiyaning faoliyati xaridlarning barcha turlariga tadbiq etiladi. Ilgari davlat xaridlarini nazorat qilish masalasi tartibga solinmagan, nizo va kelishmovchiliklar faqat elektron savdolar bo'yicha maxsus komissiya tomonidan ko'rib chiqilgan.
Qonunni realizatsiya qilish sog'lom raqobat muhitini yanada rivojlantirishga, tadbirkorlik subyektlari uchun davlat xaridlariga teng erkinlik yaratish, davlat sektorini optimal muddatlarda tovarlar (ishlar, xizmatlar) bilan samarali va oqilona ta'minlashga xizmat qiladi hamda mamlakatda qulay investitsion muhitni shakllantirish jarayonini davom ettiradi, xalqaro reytinglarda O'zbekiston ko'rsatkichlarini yaxshilashga xizmat qiladi.

Что изменилось в сфере госзакупок
Президент подписал закон "О государственных закупках". Ранее эта сфера регулировалась более чем 30 нормативно-правовыми актами.
9 апреля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон "О государственных закупках", принятый Законодательной палатой парламента 25 января и одобренный Сенатом 29 марта.
Как сообщили "Газете.uz" в Национальном агентстве проектного управления при президенте, которое совместно с министерствами и ведомствами занималось разработкой документа, закон обеспечит открытость и прозрачность государственных закупок, конкурентную борьбу в этой сфере и позволит эффективно использовать средства государственного бюджета, централизованных источников и предприятий с долей государства.
Закон определяет пять видов закупочных процедур, две из которых полностью исключают человеческий фактор при принятии решений о государственной закупке. В остальных закупочных процедурах прозрачность обеспечивается путем публикации необходимой информации на специальном портале.
Впервые с учетом международных стандартов вводится такой вид закупочной процедуры, как закупка у единого поставщика.
До принятия закона данная сфера регулировалась более чем 30 нормативно-правовыми актами, при этом отсутствовала целостность системы государственных закупок, вследствие чего возникали правовые коллизии. Многоэтапные согласования и дублирующие процедуры создавали предпосылки для коррупции и влекли за собой значительную потерю времени.
Закон учитывает имеющийся опыт осуществления госзакупок, а также международную практику, в том числе основные положения модельного законодательства Комиссии ООН по праву международной торговли (ЮНСИТРАЛ), законодательства Европейского союза, США, России, Беларуси, Казахстана и других стран. В процессе разработки закона проводились обсуждения с международными организациями, в том числе Всемирным банком, экспертным и бизнес-сообществом, а также представителями министерств и ведомств.
Основные нововведения в сфере госзакупок
Введены две разные категории государственных заказчиков — "бюджетный" и "корпоративный";
Уполномоченным органом в сфере госзакупок определено Национальное агентство проектного управления. Ранее уполномоченный орган в этой сфере отсутствовал;
Вводится специальный портал для всех видов госзакупок. В электронном магазине и аукционе выбор победителя осуществляется автоматически электронной системой;
Все виды товаров (работ, услуг), к которым не предъявляются специфические требования, закупаются через электронный магазин. Лимит для бюджетных заказчиков — до 25 МРЗП, но не более 2500 МРЗП в год, для корпоративных заказчиков — не более 250 МРЗП. Ранее через электронные торги на бирже закупались только товары первой необходимости, вошедшие в перечень из 10−13 групп товаров, работ и услуг, на сумму до 100 тысяч долларов США;
Конкурсные торги распространяются на все виды товаров (работ, услуг), соответствующие установленным критериям. Ранее механизм проведения конкурсных торгов действовал только в сфере капитального строительства;
Установлены сумовые лимиты для тендерных торгов: для бюджетных заказчиков — свыше 6000 МРЗП, для корпоративных заказчиков — свыше 25 тысяч МРЗП. Ранее лимит по тендерным торгам составлял 100 тысяч долларов;
Регламентируются мониторинг и контроль закупочных процедур;
Комиссия по рассмотрению жалоб рассматривает жалобы по всем видам закупок. Ранее вопросы контроля госзакупок не регламентировались, а споры и разногласия рассматривались специальной комиссией только в электронных закупках.