Do'stlik va o'zaro ishonchga asoslangan hamkorlik
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevning taklifiga binoan 5-sentabr kuni davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatga keldi.
Bishkek shahridagi "Manas" xalqaro aeroportida mamlakatimiz Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo'lib o'tdi. Davlatimiz rahbarini Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev kutib oldi. Ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan aeroportda oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
O'zbekiston va Qirg'iziston davlat madhiyalari yangradi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o'tdilar.
So'nggi vaqtlarda O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasidagi an'anaviy hamkorlik yanada boyib, o'zaro aloqalar sezilarli ravishda faollashdi. Davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlari, hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar tashrifi amalga oshirildi.
Xalqlarimiz azaldan bir daryoning ikki qirg'og'ida, yaqin qo'shni sifatida yashab kelgan. Tariximiz umumiy, madaniy va diniy qadriyatlarimiz mushtarak, an'ana va urf-odatlarimiz o'xshash. Mashhur adib Chingiz Aytmatov aytganidek, "Xalqlarimizning qoni bir, tili bir".
Bishkek shahridagi Ala-Archa qarorgohida Prezidentlarning tor doiradagi uchrashuvi bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash istiqbollari, mamlakatlarimizning chegaraoldi hududlari aloqalarini faollashtirish, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar muhokama qilindi.
Prezidentimiz Qirg'iziston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul va O'zbekiston delegatsiyasiga ko'rsatilgan yuksak ehtirom uchun minnatdorlik bildirdi.
Xalqlarimiz o'rtasida tarixan shakllangan qardoshlik va ahil qo'shnichilik munosabatlarini yuksak qadrlaymiz. Aynan mana shu munosabatlar ikki davlat o'rtasidagi aloqalarning mustahkam poydevori bo'lib xizmat qilmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Almazbek Atamboyev Shavkat Mirziyoyevni Qirg'izistonga davlat tashrifi bilan qutlab, bu ikki davlat o'rtasida oliy darajadagi muloqotlarning mantiqiy davomi, tomonlarni qiziqtirgan masalalarni muhokama etish uchun qulay imkoniyat ekanini ta'kidladi. Ikki davlat o'rtasidagi o'zaro hamkorlik aloqalari barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotganini qayd etdi.
O'zbekiston va Qirg'iziston Prezidentlari muzokaralari rasmiy delegatsiyalar ishtirokida davom ettirildi.
Muzokaralarda ikki va ko'p tomonlama munosabatlarga oid dolzarb masalalar muhokama qilindi. Siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida atroflicha fikr almashildi.
O'zbekistonning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasi asosiy yo'nalish sifatida ustuvorlik kasb etadi. Qirg'iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning o'tgan yil dekabr oyida Samarqandga tashrifi bugungi muloqotlarga debocha bo'lib, muzokaralar "Samarqand uchrashuvi ruhi" asosida davom ettirildi.
2017-yilning o'tgan davrida mamlakatlarimiz o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 60 foiz o'sdi.
Uchrashuvda Prezidentlar suv resurslaridan davlatlarimiz umumiy manfaatlariga mos ravishda oqilona foydalanish borasida ham kelishib oldi.
Ikki davlat rahbarlari avvalgi muloqotlarida mintaqada samarali transport yo'llarini rivojlantirish, Qirg'iziston hududi orqali Xitoy bilan bog'laydigan qisqa masofali temir yo'l barpo etish bo'yicha muzokaralar olib borgan edi. Bu galgi uchrashuvlarda uning huquqiy asoslarini yaratishni jadallashtirish bo'yicha kelishib olindi.
Qisqa vaqt ichida hududlarimiz o'rtasidagi aloqalar mustahkamlandi. Qirg'izistonning Batken, Jalolobod, O'sh viloyatlari vakillarining Andijon shahriga, O'zbekiston delegatsiyasining O'sh shahriga tashrifi amaliy natijalar tasdig'idir.
Prezidentimiz shartnomaviy majburiyatlarni amaliyotga izchil tatbiq etish maqsadida chegaraoldi hududlarda Hokimlar kengashi tuzishni taklif qildi.
Ikki davlat o'rtasida madaniy-gumanitar sohalardagi yaqin hamkorlik, do'stlik va qo'shnichilik aloqalarini mustahkamlash va kengaytirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Shu ma'noda, joriy yil fevral oyida Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi O'sh davlat o'zbek musiqali akademik drama teatrining Farg'ona vodiysiga ijodiy safarini, iyun oyida esa Muqimiy nomidagi O'zbekiston davlat musiqali teatri jamoasining O'sh, O'zgan, Aravon, Novqat, Qorasuv, Jalolobod shaharlariga ijodiy safarini alohida qayd etish lozim.
O'zbekiston ko'magida O'sh shahrida qurilayotgan umumta'lim maktabi xalqlarimiz do'stligining yorqin namunasi bo'ldi. Mazkur maktab zamonaviy o'quv jihozlari va anjomlari, darsliklar, badiiy adabiyotlar bilan ta'minlanadi.
Joriy yil oktabr oyida Qirg'izistonda O'zbekiston madaniyati kunlari, 2018-yil O'zbekistonda Qirg'iziston madaniyati kunlarini o'tkazishga kelishib olindi.
Yaqinda Samarqand shahrida bo'lib o'tgan "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivalida Qirg'iziston vakillari muvaffaqiyatli ishtirok etib, ikkinchi o'rinni qo'lga kiritdi.
Bugun O'zbekistonda 300 mingga yaqin qirg'iz millatiga mansub yurtdoshlarimiz istiqomat qiladi. Ularning o'z madaniyati, tili, an'ana va urf-odatlarini rivojlantirish uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan. 6 ta qirg'iz milliy madaniy markazi faoliyat ko'rsatmoqda, 56 maktabda ta'lim qirg'iz tilida olib boriladi.
Muzokaralar o'zaro munosabatlar izchil rivojlanayotgani va ustuvor yo'nalishlar bo'yicha hamkorlikning istiqboli porloq ekanini yorqin namoyon etdi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev O'zbekiston Respublikasi va Qirg'iziston Respublikasi o'rtasida Qo'shma bayonot va O'zbekiston – Qirg'iziston davlat chegarasi to'g'risida shartnomani imzoladilar. Andijon va O'sh, Toshkent va Bishkek shaharlari o'rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik to'g'risida, ikki davlat Savdo-sanoat palatalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida, Soliq qonunchiligiga rioya qilish masalalari bo'yicha hamkorlik va o'zaro yordam to'g'risida, Mintaqalararo hamkorlik to'g'risida hukumatlararo, ilmiy-texnikaviy hamkorlik, Oliy ta'lim sohasidagi hamkorlik to'g'risida bitimlar, Chegaradosh mintaqalar o'rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish bo'yicha 2017-2019-yillarga mo'ljallangan qo'shma tadbirlar rejasi, Parlamentlararo hamkorlik to'g'risidagi memorandum va boshqa muhim hujjatlar imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev muzokaralar o'zaro hurmat, ishonch va amaliy ruhda o'tganini, erishilgan tarixiy kelishuvlar O'zbekiston Qirg'iziston hamkorligini sifat jihatdan yangi bosqichga ko'tarishini ta'kidladilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg'iziston Respublikasiga davlat tashrifi davom etmoqda.

Сотрудничество, основанное на дружбе и взаимном доверии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева 5 сентября прибыл с государственным визитом в эту страну.
В международном аэропорту "Манас" состоялась церемония официальной встречи. Главу нашего государства встретил Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев. В украшенном государственными флагами аэропорту в честь высокого гостя был выстроен почетный караул.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Кыргызстана. Главы государств обошли строй почетного караула.
В последнее время традиционное сотрудничество между Узбекистаном и Кыргызстаном обогатилось новым содержанием, заметно активизировались взаимосвязи. Проведены встречи глав государств на высшем уровне, состоялись визиты делегаций на уровне правительств и регионов.
Наши народы издревле жили бок о бок, на берегах одной реки. У нас общая история, схожи культурные и религиозные ценности, традиции и обычаи. Как говорил известный писатель Чингиз Айтматов, "у наших народов одна кровь, один язык".
В резиденции Ала-Арча в Бишкеке состоялась встреча Президентов в узком формате. На ней были обсуждены перспективы дальнейшего расширения и углубления сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, вопросы активизации взаимодействия приграничных регионов двух стран, а также актуальные региональные и международные проблемы, представляющие взаимный интерес.
Президент нашей страны выразил признательность Президенту Кыргызской Республики за искренний прием и проявленное особое уважение к делегации Узбекистана.
Мы высоко ценим исторически сложившиеся между нашими народами братские и добрососедские отношения. Это служит прочной основой укрепления сотрудничества между нашими государствами, сказал глава нашего государства.
Алмазбек Атамбаев, приветствуя Шавката Мирзиёева, прибывшего с государственным визитом в Кыргызстан, отметил, что это является логическим продолжением диалога между нашими государствами на высшем уровне, удобной возможностью для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, подчеркнул последовательное развитие взаимовыгодного сотрудничества между двумя государствами во всех сферах.
Переговоры президентов Узбекистана и Кыргызстана были продолжены с участием официальных делегаций.
В ходе переговоров были обсуждены актуальные вопросы двусторонних и многосторонних отношений. Состоялся подробный обмен мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Во внешней политике Узбекистана Центральноазиатский регион имеет приоритетное значение. Визит Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева в декабре прошлого года в Самарканд послужил отправной точкой для нынешних переговоров, которые были продолжены в духе самаркандской встречи.
За минувший период 2017 года объем товарооборота между нашими странами вырос на 60 процентов.
На встрече Президенты договорились также о рациональном использовании водных ресурсов в соответствии с общими интересами наших государств.
Главы двух государств на предыдущих переговорах обсуждали вопросы развития эффективных транспортных коммуникаций в регионе, строительства железной дороги через территорию Кыргызстана, которая позволит сократить путь в Китай. В этот раз была достигнута договоренность об ускорении создания правовых основ сотрудничества в этом направлении.
За короткое время укрепились взаимосвязи между нашими регионами. Подтверждением тому являются визиты представителей Баткенской, Джалалабадской, Ошской областей в Андижан, делегации Узбекистана - в Ош.
Президент нашей страны в целях последовательного претворения в жизнь достигнутых договоренностей предложил создать Совет хокимов на приграничных территориях.
Уделяется особое внимание укреплению и расширению тесного сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, дружбы и добрососедских связей между двумя государствами. В этом смысле следует особо отметить успешные гастроли в феврале текущего года Ошского Государственного академического узбекского музыкально-драматического театра имени Захириддина Мухаммада Бабура в Ферганской долине, а в июне - коллектива Узбекского Государственного музыкального театра имени Мукими в Оше, Узгене, Араване, Навкате, Карасу, Джалалабаде.
Возводимая при содействии Узбекистана в Оше общеобразовательная школа также является ярким примером дружбы наших народов. Эта школа будет обеспечена современным учебным оборудованием и принадлежностями, учебниками, художественной литературой.
Решено в октябре текущего года провести в Кыргызстане Дни культуры Узбекистана, в 2018 году в Узбекистане - Дни культуры Кыргызстана.
На недавно состоявшемся в Самарканде международном музыкальном фестивале "Шарк тароналари" представители Кыргызстана заняли второе место.
Сегодня в Узбекистане проживает около 300 тысяч наших соотечественников кыргызской национальности. Созданы все условия для развития ими своей культуры, языка, традиций и обычаев. Действуют 6 кыргызских национальных культурных центров, в 56 школах обучение ведется на кыргызском языке.
Переговоры ярко продемонстрировали последовательное развитие двусторонних отношений и широкие перспективы укрепления сотрудничества по приоритетным направлениям.
По итогам переговоров Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев подписали Совместное заявление, Договор об узбекско-кыргызской государственной границе. Подписаны также межправительственные соглашения о торгово-экономическом и культурно-гуманитарном сотрудничестве между городами Андижан и Ош, Ташкент и Бишкек, сотрудничестве между торгово-промышленными палатами двух стран, сотрудничестве и взаимопомощи по вопросам соблюдения налогового законодательства, сотрудничестве между регионами, соглашения о научно-техническом сотрудничестве, о сотрудничестве в сфере высшего образования, План совместных мероприятий по дальнейшему углублению и расширению сотрудничества между приграничными регионами Республики Узбекистан и Кыргызской Республики на 2017-2019 годы, Меморандум о межпарламентском сотрудничестве и другие важные документы.
На встрече с представителями средств массовой информации Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев отметили, что переговоры прошли в атмосфере взаимного уважения, доверия и конструктивности и что достигнутые исторические договоренности поднимут на качественно новый уровень сотрудничество между нашими странами.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Кыргызскую Республику продолжается.