Do'stlik va o'zaro ishonchga asoslangan hamkorlik
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevning taklifiga binoan 5-sentabr kuni davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatga keldi.
Bishkek shahridagi "Manas" xalqaro aeroportida mamlakatimiz Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo'lib o'tdi. Davlatimiz rahbarini Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev kutib oldi. Ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan aeroportda oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
O'zbekiston va Qirg'iziston davlat madhiyalari yangradi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o'tdilar.
So'nggi vaqtlarda O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasidagi an'anaviy hamkorlik yanada boyib, o'zaro aloqalar sezilarli ravishda faollashdi. Davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlari, hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar tashrifi amalga oshirildi.
Xalqlarimiz azaldan bir daryoning ikki qirg'og'ida, yaqin qo'shni sifatida yashab kelgan. Tariximiz umumiy, madaniy va diniy qadriyatlarimiz mushtarak, an'ana va urf-odatlarimiz o'xshash. Mashhur adib Chingiz Aytmatov aytganidek, "Xalqlarimizning qoni bir, tili bir".
Bishkek shahridagi Ala-Archa qarorgohida Prezidentlarning tor doiradagi uchrashuvi bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash istiqbollari, mamlakatlarimizning chegaraoldi hududlari aloqalarini faollashtirish, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar muhokama qilindi.
Prezidentimiz Qirg'iziston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul va O'zbekiston delegatsiyasiga ko'rsatilgan yuksak ehtirom uchun minnatdorlik bildirdi.
Xalqlarimiz o'rtasida tarixan shakllangan qardoshlik va ahil qo'shnichilik munosabatlarini yuksak qadrlaymiz. Aynan mana shu munosabatlar ikki davlat o'rtasidagi aloqalarning mustahkam poydevori bo'lib xizmat qilmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Almazbek Atamboyev Shavkat Mirziyoyevni Qirg'izistonga davlat tashrifi bilan qutlab, bu ikki davlat o'rtasida oliy darajadagi muloqotlarning mantiqiy davomi, tomonlarni qiziqtirgan masalalarni muhokama etish uchun qulay imkoniyat ekanini ta'kidladi. Ikki davlat o'rtasidagi o'zaro hamkorlik aloqalari barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotganini qayd etdi.
O'zbekiston va Qirg'iziston Prezidentlari muzokaralari rasmiy delegatsiyalar ishtirokida davom ettirildi.
Muzokaralarda ikki va ko'p tomonlama munosabatlarga oid dolzarb masalalar muhokama qilindi. Siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida atroflicha fikr almashildi.
O'zbekistonning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasi asosiy yo'nalish sifatida ustuvorlik kasb etadi. Qirg'iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning o'tgan yil dekabr oyida Samarqandga tashrifi bugungi muloqotlarga debocha bo'lib, muzokaralar "Samarqand uchrashuvi ruhi" asosida davom ettirildi.
2017-yilning o'tgan davrida mamlakatlarimiz o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 60 foiz o'sdi.
Uchrashuvda Prezidentlar suv resurslaridan davlatlarimiz umumiy manfaatlariga mos ravishda oqilona foydalanish borasida ham kelishib oldi.
Ikki davlat rahbarlari avvalgi muloqotlarida mintaqada samarali transport yo'llarini rivojlantirish, Qirg'iziston hududi orqali Xitoy bilan bog'laydigan qisqa masofali temir yo'l barpo etish bo'yicha muzokaralar olib borgan edi. Bu galgi uchrashuvlarda uning huquqiy asoslarini yaratishni jadallashtirish bo'yicha kelishib olindi.
Qisqa vaqt ichida hududlarimiz o'rtasidagi aloqalar mustahkamlandi. Qirg'izistonning Batken, Jalolobod, O'sh viloyatlari vakillarining Andijon shahriga, O'zbekiston delegatsiyasining O'sh shahriga tashrifi amaliy natijalar tasdig'idir.
Prezidentimiz shartnomaviy majburiyatlarni amaliyotga izchil tatbiq etish maqsadida chegaraoldi hududlarda Hokimlar kengashi tuzishni taklif qildi.
Ikki davlat o'rtasida madaniy-gumanitar sohalardagi yaqin hamkorlik, do'stlik va qo'shnichilik aloqalarini mustahkamlash va kengaytirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Shu ma'noda, joriy yil fevral oyida Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi O'sh davlat o'zbek musiqali akademik drama teatrining Farg'ona vodiysiga ijodiy safarini, iyun oyida esa Muqimiy nomidagi O'zbekiston davlat musiqali teatri jamoasining O'sh, O'zgan, Aravon, Novqat, Qorasuv, Jalolobod shaharlariga ijodiy safarini alohida qayd etish lozim.
O'zbekiston ko'magida O'sh shahrida qurilayotgan umumta'lim maktabi xalqlarimiz do'stligining yorqin namunasi bo'ldi. Mazkur maktab zamonaviy o'quv jihozlari va anjomlari, darsliklar, badiiy adabiyotlar bilan ta'minlanadi.
Joriy yil oktabr oyida Qirg'izistonda O'zbekiston madaniyati kunlari, 2018-yil O'zbekistonda Qirg'iziston madaniyati kunlarini o'tkazishga kelishib olindi.
Yaqinda Samarqand shahrida bo'lib o'tgan "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivalida Qirg'iziston vakillari muvaffaqiyatli ishtirok etib, ikkinchi o'rinni qo'lga kiritdi.
Bugun O'zbekistonda 300 mingga yaqin qirg'iz millatiga mansub yurtdoshlarimiz istiqomat qiladi. Ularning o'z madaniyati, tili, an'ana va urf-odatlarini rivojlantirish uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan. 6 ta qirg'iz milliy madaniy markazi faoliyat ko'rsatmoqda, 56 maktabda ta'lim qirg'iz tilida olib boriladi.
Muzokaralar o'zaro munosabatlar izchil rivojlanayotgani va ustuvor yo'nalishlar bo'yicha hamkorlikning istiqboli porloq ekanini yorqin namoyon etdi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev O'zbekiston Respublikasi va Qirg'iziston Respublikasi o'rtasida Qo'shma bayonot va O'zbekiston – Qirg'iziston davlat chegarasi to'g'risida shartnomani imzoladilar. Andijon va O'sh, Toshkent va Bishkek shaharlari o'rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik to'g'risida, ikki davlat Savdo-sanoat palatalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida, Soliq qonunchiligiga rioya qilish masalalari bo'yicha hamkorlik va o'zaro yordam to'g'risida, Mintaqalararo hamkorlik to'g'risida hukumatlararo, ilmiy-texnikaviy hamkorlik, Oliy ta'lim sohasidagi hamkorlik to'g'risida bitimlar, Chegaradosh mintaqalar o'rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish bo'yicha 2017-2019-yillarga mo'ljallangan qo'shma tadbirlar rejasi, Parlamentlararo hamkorlik to'g'risidagi memorandum va boshqa muhim hujjatlar imzolandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev muzokaralar o'zaro hurmat, ishonch va amaliy ruhda o'tganini, erishilgan tarixiy kelishuvlar O'zbekiston Qirg'iziston hamkorligini sifat jihatdan yangi bosqichga ko'tarishini ta'kidladilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg'iziston Respublikasiga davlat tashrifi davom etmoqda.

Cooperation based on friendship and mutual trust
Оn September 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Kyrgyzstan with a state visit at the invitation of the President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev.
The official meeting was held at "Manas" international airport. The President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev met the head of our state. The national flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up at the airport in honor of the honored guest.
National anthems of Uzbekistan and Kyrgyzstan has sounded. The heads of the states passed the guard of honor.
Recently, traditional cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan has been enriched with new content, interrelationship has been significantly intensified. The meetings of the heads of the states at the highest level and visits of delegations at the level of governments and regions were held.
Our people have lived side by side on the banks of one river since ancient times. We have a common history, similar cultural and religious values, traditions and customs. As the well-known writer Chingiz Aitmatov said, "our people share one blood, one language".
At the Ala-Archa residence in Bishkek, the meeting of the heads of the two states in a narrow format was held. The sides discussed prospects of further expansion and deepening of cooperation in political, trade, economic, transport, communication, cultural, humanitarian and other spheres, issues of intensification of cooperation between the border regions of the two countries, as well as current regional and international problems of mutual interest.
The President of our country expressed gratitude to the President of the Kyrgyz Republic for the sincere reception and special respect shown to the delegation of Uzbekistan.
We highly appreciate historical fraternal and good-neighborly relations between our people. This serves as a solid basis for strengthening cooperation between our states, said the head of our state.
Almazbek Atambayev, welcoming Shavkat Mirziyoyev who arrived in Kyrgyzstan with a state visit, noted that this is a logical continuation of the dialogue between our states at the highest level, a convenient opportunity for discussing issues of mutual interest, emphasized the consistent development of mutually beneficial cooperation between the two states in all spheres.
The meeting of the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan continued with participation of official delegations.
During the meetings, current issues of bilateral and multilateral cooperation were discussed. Views were exchanged on further development of relations in political, trade and economic, investment, cultural and humanitarian spheres.
The Central Asian region has a priority in the foreign policy of Uzbekistan. The visit of the President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev last December to Samarkand served as a starting point for the current negotiations, which were continued in the spirit of Samarkand meeting.
Over the past period of 2017, the trade turnover between our countries has increased by 60 percent.
At the meeting, the Presidents agreed also on the rational use of water resources in accordance with the common interests of our states.
At the previous meetings, the heads of the two states discussed issues of development of effective transport communications in the region, construction of a railway through the territory of Kyrgyzstan, which will allow to shorten the route to China. This time, an agreement was reached on accelerating the creation of a legal framework for cooperation in this direction.
In a short time, relations between our regions have become stronger. Confirmation of this is the visits of representatives of Batkent, Jalalabad, Osh regions to Andijan, the delegation of Uzbekistan to Osh.
The President of our country proposed creation of a Council of khokims in the border areas in order to consistently fulfill the reached agreements.
Special attention is paid to strengthening and expanding close cooperation in cultural and humanitarian sphere, friendship and good-neighborly relations between the two states. In this regard, it is worth noting the successful tour of the Osh State Academic Uzbek Music and Drama Theater named after Zahiriddin Muhammad Babur in Fergana Valley in February this year, and in June – the collective of the Uzbek State Music Theater named after Mukimi in Osh, Uzgen, Aravan, Navkat, Karasu, Jalalabad.
A secondary school that is being built with the assistance of Uzbekistan in Osh is also a vivid example of friendship of our people. This school will be provided with modern educational equipment and supplies, textbooks, literature.
In October this year it was decided to hold Days of Culture of Uzbekistan in Kyrgyzstan, and in 2018 – Days of Culture of Kyrgyzstan in Uzbekistan.
Representatives of Kyrgyzstan took the second place at the recently held "Sharq taronalari" International Music Festival in Samarkand.
Today there are about 300 thousand of our compatriots of Kyrgyz nationality in Uzbekistan. All conditions have been created for the development of their culture, language, traditions and customs. There are 6 Kyrgyz national cultural centers, education in 56 schools is conducted in the Kyrgyz language.
The negotiations clearly demonstrated the consistent development of bilateral relations and broad prospects for strengthening cooperation in priority areas.
As a result of negotiations, Shavkat Mirziyoyev and Almazbek Atambayev signed the Joint Statement, the Agreement on Uzbek-Kyrgyz state border. Intergovernmental agreements on trade and economic, cultural and humanitarian cooperation between the cities of Andijan and Osh, Tashkent and Bishkek, cooperation between the chambers of commerce and industry of the two countries, cooperation and mutual assistance on the issues of compliance with tax legislation, cooperation between the regions, agreements on scientific and technical cooperation in the sphere of higher education, Plan for joint activities on further deepening and expanding cooperation between the border regions of the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic for 2017-2019, Memorandum on Inter-parliamentary Cooperation and other important documents were also signed.
At the meeting with mass media representatives, Shavkat Mirziyoyev and Almazbek Atambayev noted that the negotiations were held in an atmosphere of mutual respect, trust and constructiveness and that the achieved historic agreements will raise the level of cooperation between our countries to a qualitatively new level.
The state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Kyrgyz Republic continues.