Eksport, investitsiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15 yanvar kuni eksport, investitsiya va mahalliylashtirishni kengaytirish masalalariga bag'ishlangan videoselektor yig'ilishi o'tkazildi.
Jahonda iqtisodiy raqobat tobora kuchayib borayotgan hozirgi davrda barqarorlikning asosiy omili ishlab chiqarishni kengaytirish va tashqi bozorlarda mustahkam o'rin egallashdir.
Eksport faoliyatini qo'llab-quvvatlash bo'yicha ko'rilgan choralar natijasida o'tgan yili mamlakatimiz eksporti hajmi 28 foizga o'sdi. Hududiy sanoat eksporti qariyb 2 barobarga oshdi.
Mazkur yo'nalishdagi ko'rsatkichlarni yanada oshirish maqsadida bu yildan boshlab prognoz ko'rsatkichlarini belgilash va monitoring qilish bo'yicha yangi tizim joriy etildi.
Avvalambor, eksport prognozi 3 yillik qilib tasdiqlandi. 2020 yil rejasi o'tgan yilgiga nisbatan 22 foiz ko'p belgilandi.
Videoselektor yig'ilishida eksport, investitsiya va mahalliylashtirish yo'nalishlariga mas'ul mutasaddilarning vazifalari ko'rib chiqildi. Har bir dollardan unumli foydalanish bo'yicha hududlar va tarmoqlar rahbarlarining shaxsiy mas'uliyati belgilandi.
Davlatimiz rahbari bundan buyon tarmoq yoki hududning masalasi degan sansolarlik bo'lmasligi, eksport prognozi ijrosini ta'minlashga har bir vazir, xo'jalik birlashmasi rahbari hokim bilan birga teppa-teng javob berishini ta'kidladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga joriy yilgi eksport prognozi ijrosini to'liq ta'minlash bo'yicha "yo'l xaritasi" ishlab chiqib, mahsulotlarni qayerga, qachon eksport qilish va buni amalga oshirish bo'yicha aniq chora-tadbirlarni belgilash vazifasi qo'yildi.
To'qimachilik, meva-sabzavotchilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari va avtomobil sanoati kabi yetakchi tarmoqlar salohiyatidan samarali foydalanish zarurligi ko'rsatib o'tildi.
"O'zto'qimachiliksanoat" uyushmasiga paxta tolasini qayta ishlash quvvatlarini 80 foizga yetkazish, yangi korxonalar hisobiga eksport nomenklaturasini diversifikatsiya qilish hamda geografiyasini kengaytirish topshirildi.
Mamlakatimiz eksportyorlarining salohiyatli bozorlarga kirishini yengillashtirish uchun imtiyozli savdo rejimini joriy etish, "GSP+" umumiy preferensiyalar tizimiga qo'shilish yuzasidan ham ko'rsatmalar berildi.
Yig'ilishda meva-sabzavotlar eksporti masalasi atroflicha muhokama qilindi.
Meva-sabzavot ekinlarini eksport talabidan kelib chiqib optimal joylashtirish, salohiyatli tashqi bozorlarda savdo uylari va dilerlik tarmoqlarini tashkil etish bo'yicha topshiriqlar berildi. Ixtisoslashgan 55 ta tumanda meva-sabzavotlar ishlab chiqarishni klaster shakliga o'tkazish masalasiga ham to'xtalib o'tildi.
"O'zstandart" agentligiga hududiy hokimliklar bilan birgalikda 155 ta fermer xo'jaligida "Global G.A.P." xalqaro standartini joriy etish, O'simliklar karantini davlat inspeksiyasiga qishloq xo'jaligi mahsulotlarini tashqi bozorlar talablariga muvofiqlashtirish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Eksport faoliyati jozibadorligini oshirish uchun eksport va eksportoldi moliyalashtirish tizimini tashkil etish, tashish xarajatlarini qoplash mexanizmini kengaytirish borasida chora-tadbirlar belgilandi.
Videoselektor yig'ilishida investitsiyalarni jalb etish masalalari tahlil qilindi.
O'tgan yili barcha manbalar hisobidan o'zlashtirilgan investitsiyalarning qariyb 30 foizini to'g'ridan-to'g'ri xorijiy sarmoyalar tashkil etdi. Sanoati rivojlanmagan, olis tumanlarga ham katta investitsiyalar kirib bordi. Umumiy qiymati 5,4 milliard dollar bo'lgan 145 ta tarmoq va 167 ta hududiy loyihalar ishga tushirildi.
Joriy yildan boshlab Investitsiya dasturlari yangi tizim asosida ishlab chiqildi. 2020 yil uchun 1569 ta xususiy va to'g'ridan-to'g'ri investitsiya loyihalari ro'yxati tasdiqlandi. Mazkur dasturga asosan shu yilda 233 trillion 200 milliard so'm, jumladan 7,1 milliard dollar miqdorida to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar o'zlashtirilishi ko'zda tutilgan.
Yig'ilishda tarmoqlar va hududlar rahbarlari bu borada amalga oshirishi zarur bo'lgan chora-tadbirlar belgilab berildi.
Tegishli vazirlik, idora va xo'jalik birlashmalari rahbarlariga tarmoq loyihalarini o'z vaqtida ishga tushirish bo'yicha javobgarlik yuklandi. Hududlarda amalga oshiriladigan to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar ishtirokidagi har bir loyihaga respublika idoralari rahbarlari mas'ul sifatida biriktirildi.
Mutasaddilarga galdagi loyihalar bo'yicha loyihaoldi ishlarini yakunlab, xorijiy investorlar bilan shartnomalar imzolash va ijrosini qat'iy nazoratga olish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Videoselektorda joriy yilda byudjet mablag'lari hisobidan amalga oshiriladigan ijtimoiy va infratuzilma loyihalar ijrosi ham muhokama qilindi.
Prezidentimiz byudjet mablag'larining samarali sarflanishi, belgilangan 2 ming 190 ta ob'ektda qurilish-ta'mirlash ishlari sifatli bajarilishini qat'iy nazoratga olish zarurligini ta'kidladi.
Joriy yilda 372 ta bolalar bog'chasi, 343 ta maktab, 228 ta tibbiyot muassasasi, 61 ta oliy o'quv yurti, 44 ta sport inshooti, 187 ta ichimlik va oqova suv tarmog'i, 241 ta irrigatsiya va melioratsiya ob'ektida qurilish-ta'mirlash ishlari belgilangan.
O'tgan yili boshlangan loyihalarni sifatli amalga oshirish, yangi ob'ektlar bo'yicha tender savdolarini yakunlash va moliyalashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz investitsiya loyihalarini ishlab chiqish, amalga oshirish va monitoring qilish, investitsiyalar samaradorligini baholashda muammolar saqlanib qolayotganini ko'rsatib o'tdi.
Mutasaddilarga xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda tarmoqlar va hududlar bo'yicha investitsiya strategiyasini ishlab chiqish, bunda jalb qilinayotgan investitsiyalar samaradorligi va iqtisodiy-ijtimoiy ta'sirini baholash, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy sarmoyalarni yo'naltirish uchun yetakchi sohalarni belgilash vazifasi qo'yildi.
Investitsiya loyihalarini joylashtirishda birinchi navbatda infratuzilmaga ulanish imkoniyatlari va xarajatlariga alohida e'tibor qaratish zarurligi ta'kidlandi.
Bugungi kunning dolzarb masalalaridan yana biri – mahalliylashtirishni chuqurlashtirish orqali ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish.
2019 yil yakuni bo'yicha lokalizatsiya doirasida 800 dan ortiq loyihalar ishga tushirildi. Xususan, polivinilxlorid, katanka, elektrodvigatel, shisha idishlar, maishiy texnika, har xil dori-darmonlar va boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish o'zlashtirildi.
Joriy yildan boshlab mahalliylashtirish dasturini yangicha yondashuvlar asosida shakllantiramiz, dedi davlatimiz rahbari.
Xususan, 830 ta loyiha doirasida 9 trillion so'mlik yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
"O'zeltexsanoat" uyushmasi, "O'zagrotexsanoat-xolding" AJ, "O'zavtosanoat" AJ, "Farmatsevtika tarmog'ini rivojlantirish" agentligi, "O'zsanoatqurilishmateriallari" uyushmasi, shuningdek, Toshkent shahri, Farg'ona viloyati, Xorazm, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlari aniq loyihalarni amalga oshirishlari lozimligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan, Vazirlar Mahkamasi hamda Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga har bir vazirlik va idora bilan birgalikda bir oy muddatda 2020 yil mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan loyihalar bo'yicha tarmoq jadvallarini tasdiqlash vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, loyihalarni amalga oshirishda asosiy e'tibor mahsulotning raqobatbardoshligi va iqtisodiy samaradorligiga, tannarxini kamaytirishga qaratilishi kerak.
"O'zstandart" agentligiga tadbirkorlik sub'ektlariga import o'rnini bosuvchi sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni o'zlashtirishda standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlash bo'yicha amaliy yordam ko'rsatish belgilandi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga mahalliylashtirish dasturi doirasidagi loyihalarning o'z vaqtida amalga oshirilishi bo'yicha shaxsiy nazorat o'rnatish topshirig'i berildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Savdo-sanoat palatasiga joylardagi mas'ullar bilan birgalikda Respublika sanoat yarmarkasi doirasida tuzilgan shartnomalar ijrosini to'liq va o'z vaqtida ta'minlash choralarini ko'rish vazifasi qo'yildi.

Issues of expanding exports, investments and localization are considered
On January 15, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of expanding exports, investments and localization.
In the current conditions of intense competition in the global economy, the main factor in ensuring stability is the expansion of production and the establishment of strong positions in foreign markets.
Thanks to measures taken to support the sphere last year, the export figures of Uzbekistan increased by 28 percent. The volume of regional industrial exports increased almost 2 times.
For further increasing the export volumes, a new system for determining and monitoring forecast indicators began to operate in 2020. Thus, the export forecast is approved for a three-year period. The plan for 2020 is defined at a level that exceeds last year by 22 percent.
At the meeting, the tasks facing agencies and those responsible for export, investment and localization were discussed. The personal responsibility of the leaders of the regions and industries for the effective use of each dollar was indicated.
The Head of the state noted that from now on it is not allowed to shift responsibility from the industry to the region and vice versa, for the execution of the export forecast, each minister, head of the business association will be responsible along with khokims.
The Ministry of Investments and Foreign Trade has been instructed to develop a roadmap to ensure the full implementation of the export forecast for the current year, specifically determining where and when products will be exported, what measures will be taken to do this.
The need for the effective use of potential in such leading industries as textiles, horticulture, leather and shoe production, construction materials, and the automotive industry was indicated.
Uztuqimachiliksanoat Association was instructed to bring cotton fiber processing capacities to 80 percent, diversify the range with new enterprises and expand the geography of exports.
Instructions were given on introducing a preferential trading regime to facilitate domestic exporters entering potential markets, joining the GSP+ universal preference system.
The issue of export of fruits and vegetables was considered in detail.
It was entrusted to ensure the optimal placement of fruits and vegetables based on export requirements, to organize trading houses and a dealer network in promising foreign markets. The issue of transferring the harvesting of fruits and vegetables in 55 specialized areas to the cluster system.
Uzstandard Agency was entrusted with local khokimiyats to introduce the international standard Global G.A.P. in 155 farms, and the State Plant Quarantine Committee to bring agricultural products in line with foreign market requirements.
Instructions were given on organizing an export and pre-export financing system to increase the attractiveness of export activities and expand the mechanism for compensating transportation costs.
At the meeting, investment support activity was reviewed.
Almost 30 percent of investments mastered last year from all sources were foreign direct investment. Investments began to come in remote areas with poor industrial development. 145 sectoral and 167 regional projects worth 5.4 billion dollars were implemented.
Starting this year, investment programs are being formed according to the new system. For 2020, a list of 1569 projects implemented through private and direct investment was approved. According to the program, this year it is planned to use 233 trillion 200 billion soums, including 7.1 billion dollars of foreign direct investment and loans.
Tasks of the heads of industries and regions in the investment sphere were identified at the meeting.
Heads of relevant ministries, agencies and business associations were instructed to timely launch industrial projects. Heads of agencies of the republican level are assigned for each project implemented in the regions with participation of direct investments.
Responsible persons were instructed to complete the pre-design work, the signing of contracts with foreign investors and take their execution under strict control.
Social and infrastructure projects planned for the current year at the expense of budget funds were also discussed.
The President noted the need for establishing strict control over the efficient spending of budget funds, qualitative execution of construction and repair work at 2190 facilities.
This year, construction and repair work is planned to be executed or completed in 372 kindergartens, 343 schools, 228 medical institutions, 61 higher education institutions, 44 sports facilities, 187 drinking water supply and sanitation facilities, 241 irrigation and land reclamation facilities.
Instructions were given on qualitative implementation of projects begun last year, the completion of tenders for new facilities, and financing.
The President noted the remaining problems in development, implementation and monitoring of investment projects, in assessing the effectiveness of attracted investments.
Responsible persons were given the task to develop investment strategies by industry and region with the assistance of foreign experts, assess the effectiveness and economic efficiency of attracted investments, and identify priority areas for foreign direct investment.
It was emphasized that when placing investment projects, first of all, special attention should be paid to the possibilities of connecting to the infrastructure and associated costs.
One of the relevant issues today is production of products competitive on the domestic and foreign markets by deepening localization.
To this end, over 800 projects were implemented in 2019. In particular, the production of polyvinyl chloride, wire rod, electric motors, glass containers, household appliances, medicines and other types of products was mastered.
Starting this year, the localization program will be formed on the basis of new approaches, the Head of the state noted.
In particular, within the framework of 830 projects, production of new types of products for 9 trillion soums is planned.
The need for the implementation of specific localization projects in the system of associations Uzeltechsanoat, Uzsanoatqurilishmateriallari, joint-stock companies Uzagrotechsanoat-holding, Uzavtosanoat, the Agency for Development of the Pharmaceutical Industry, as well as in the city of Tashkent, along with Fergana, Khorezm, Jizzakh, Syrdarya and Tashkent regions.
In this regard, the Cabinet of Ministers and the Ministry of Economy and Industry were instructed to approve, within a month, sectoral schedules for projects included in the localization program for 2020 together with ministries and agencies.
The Head of the state noted that the main attention in the implementation of projects should be paid to competitiveness and socio-economic efficiency, reducing the cost of production.
The Uzstandard Agency was instructed to provide business entities with practical assistance in issues of standardization, metrology and certification in the process of mastering the production of import-substituting industrial goods.
The Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokims of the regions and the city of Tashkent were instructed to establish personal control over the timely implementation of projects under the localization program.
The Ministry of Economy and Industry, the Chamber of Commerce and Industry have been tasked to take measures to fully and timely fulfill the agreements concluded during the Republican Industrial Fair together with local officials.
At the meeting, the reports of senior executives were heard, important tasks for the future were identified.