Elektr energetikasi tarmogʻini rivojlantirish boʻyicha 2020-yil uchun vazifalar muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-yanvar kuni elektr energetikasi sohasini yanada rivojlantirish boʻyicha joriy yilga asosiy vazifalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Elektr energetikasi iqtisodiy oʻsishning barqarorligini va aholi farovonligini taʼminlaydigan muhim manbadir. Bu tarmoqni modernizatsiya qilish, energiya quvvatlarini koʻpaytirish va isteʼmolchilarga uzluksiz yetkazib berish boʻyicha katta ishlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 1-fevraldagi qaroriga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tashkil etilgan edi. Oʻsha yilning 27-martidagi Prezident qaroriga asosan, "Oʻzbekenergo" aksiyadorlik jamiyati isloh qilinib, uning negizida "Issiqlik elektr stansiyalari", "Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari" va "Hududiy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyatlari tashkil topdi.
Oʻtgan yili mamlakatimizda 6 ta yirik loyiha doirasida jami 1076 megavatt elektr energiya quvvatlari ishga tushirildi.
Joriy yilda elektr energiyasi isteʼmoli 71 milliard kilovatt-soatni tashkil etib, oʻtgan yilgiga nisbatan oʻrtacha 9 foizga, yaʼni, iqtisodiyot tarmoqlari talabi 10, aholiniki esa 8,5 foizga oshishi kutilmoqda.
Yigʻilishda ushbu ehtiyoj qaysi manbalar hisobidan qoplanishi, Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan "yoʻl xaritasi" ijrosi muhokama qilindi.
Prezidentimiz 2020-yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish, taqsimlash va yetkazib berish boʻyicha belgilangan chora-tadbirlarni toʻliq, sifatli amalga oshirish zarurligini taʼkidladi.
Joriy yilda issiqlik elektr stansiyalarida 1177 megavatt, gidro elektr stansiyalarida 120 megavatt quvvatlar ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hisobiga 3 ming 500 megavattli bugʻ-gaz qurilmalari, 400 megavattli shamol va shunday quvvatga ega quyosh elektr stansiyalarini qurish boʻyicha loyihalar shakllantirilgan.
Yigʻilishda tarmoq korxonalarida rentabellikni taʼminlash, energiya isteʼmoli uchun qarzdorlikni bartaraf etish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Elektr energiyasini nazorat qilish va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimi bu borada yaxshi samara berayotgani qayd etilib, "Hududiy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyatiga yil yakunigacha yana 4 million 500 ming dona zamonaviy hisoblagichlar oʻrnatish vazifasi qoʻyildi.
Sohadagi islohotlarning keyingi bosqichida elektr energiyasining raqobatli ulgurji bozorini shakllantirish, generatsiya jarayoniga davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida investorlarni jalb qilish va bunda davlat kafolatini bosqichma-bosqich kamaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda sohani rivojlantirishning uzoq istiqbollari ham koʻrib chiqildi.
Hisob-kitoblarga koʻra, 2030-yilga borib yurtimizda elektr energiyasi isteʼmoli hozirgiga nisbatan 2 barobar koʻp boʻlishi kutilmoqda. Shu bois Energetika vazirligiga keyingi oʻn yilda umumiy quvvati 7 ming 900 megavattni tashkil etadigan yangi issiqlik elektr stansiyalarini ishga tushirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, investorlarni jalb qilgan holda, 8 ming megavatt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, gidro elektr stansiyalari quvvatini 1 ming 935 megavattga oshirish, kichik gidro elektr stansiyalar barpo etishni xususiy sektorga berish yuzasidan vazifalar belgilandi.
Mutasaddi tashkilotlarga Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan birgalikda elektr energiyasi sohasida zamonaviy texnologiyalar bilan bevosita ishlaydigan oʻrta va kichik boʻgʻin mutaxassislarini tayyorlash boʻyicha besh yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.

Обсуждены задачи по развитию электроэнергетики в 2020 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 января провел совещание, посвященное обсуждению основных задач на текущий год для дальнейшего развития электроэнергетической отрасли.
Данная индустрия является важным фактором обеспечения устойчивых темпов роста экономики и благосостояния населения. Принимаются масштабные меры по модернизации отрасли, наращиванию энергетических мощностей и бесперебойному снабжению потребителей электричеством.
Постановлением главы государства от 1 февраля 2019 года было организовано Министерство энергетики Республики Узбекистан. Согласно постановлению Президента от 27 марта того же года было преобразовано акционерное общество "Узбекэнерго", на его базе созданы акционерные общества "Иссиклик электр станциялари" (Тепловые электростанции), "Узбекистон миллий электр тармоклари" (Национальные электрические сети Узбекистана) и "Худудий электр тармоклари" (Региональные электрические сети).
В прошлом году в стране за счет реализации 6 крупных проектов введены в строй электрогенерирующие мощности в общей сложности на 1076 мегаватт.
Ожидается, что в нынешнем году объем потребления электроэнергии составит 71 миллиард киловатт-часов, что на 9 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
Потребность отраслей экономики, как ожидается, вырастет на 10 процентов, населения – на 8,5 процента.
На совещании обсуждены меры обеспечения этой потребности, а также реализации соответствующей "дорожной карты", разработанной совместно со Всемирным банком и Азиатским банком развития.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость полного и качественного выполнения определенных на 2020 год мер по производству, распределению и доставке электроэнергии.
Планируется, что в текущем году будут введены дополнительные мощности на 1177 мегаватт в тепловой энергетике и на 120 мегаватт в гидроэнергетике. Вместе с тем сформированы проекты с привлечением прямых иностранных инвестиций, предусматривающие строительство парогазовых установок мощностью 3,5 тысячи мегаватт, ветряных электростанций на 400 мегаватт и солнечных электростанций с такой же мощностью.
На совещании особое внимание уделено также обеспечению рентабельности на предприятиях отрасли, устранению задолженности за потребленную энергию. Отмечены удовлетворительные результаты внедрения автоматизированной системы контроля и учета потребления электричества, акционерному обществу "Худудий электр тармоклари" поручено установить до конца года еще 4,5 миллиона штук современных счетчиков.
Подчеркнуто, что на следующем этапе проводимых в отрасли реформ важно сформировать конкурентный оптовый рынок электроэнергии, привлекать инвесторов в процесс генерации на основе государственно-частного партнерства и поэтапного снижения государственного присутствия в сфере.
Рассмотрены также долгосрочные перспективы развития отрасли.
Расчеты показывают, что к 2030 году потребление электроэнергии в 2 раза превысит нынешний уровень. В связи с этим Министерству энергетики даны поручения по вводу новых тепловых электростанций совокупной мощностью 7,9 тысячи мегаватт в следующие десять лет.
Определены задачи по строительству солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 8 тысяч мегаватт с привлечением инвесторов, доведению мощности гидроэлектростанций до 1,935 тысячи мегаватт, передаче частному сектору заказов на строительство малых гидроэлектростанций.
Ответственным организациям поручено разработать совместно с Министерством высшего и среднего специального образования пятилетнюю программу подготовки специалистов среднего и нижнего звена, способных работать с современными технологиями в электроэнергетике.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты руководителей отраслевых предприятий, определены конкретные меры.