Erkin iqtisodiy zonalar to'rttaga ko'payadi
Samarqand viloyatining Urgut tumani, Buxoro viloyatining G'ijduvon tumani, Farg'ona viloyatining Qo'qon shahri va Xorazm viloyatining Xozarasp tumanida "Urgut", "G'ijduvon", "Qo'qon" va "Xozarasp" erkin iqtisodiy zonalari (EIZ) tashkil etiladi. Davlat rahbarining O'zbekiston Vazirlar Mahkamasi tomonidan tayyorlangan shu haqdagi qarori loyihasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga muhokama uchun joylashtirildi.
Yangi tashkil etiladigan EIZlar mineral-xomashyo resurslari va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash bo'yicha zamonaviy ishlab chiqarishni tashkil etish uchun xorijiy va mahalliy investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, to'rt viloyatning ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan kompleks va samarali foydalanish bo'yicha qulay sharoitlarni yaratishga qaratilgan.
Ko'rsatib o'tilgan zonalarni shakllantirish muddati kelgusida uzaytirish imkoniyati bilan 30 yilni tashkil etib, mazkur muddat davomida bu yerda alohida soliq va bojxona imtiyozlari amalda bo'ladi. EIZ hududlarida logistika markazlari hamda bojxona postlari tashkil etiladi.
Meva-sabzavot hamda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, saqlash va qadoqlash, tekstil, gilamchilik, oyoq kiyimi va charm, ekologik xavfsiz kimyoviy, farmatsevtik, oziq-ovqat, elektronika sanoati, mashinasozlik va avtomobilsozlik, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa yo'nalishlar bo'yicha yangi ishlab chiqarishni tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Ayni paytda O'zbekistonda uchta erkin iqtisodiy zona — "Navoiy", "Jizzax" va "Angren" faoliyat ko'rsatmoqda.

Свободных экономических зон станет на четыре больше
В Ургутском районе Самаркандской области, в Гиждуванском районе Бухарской области, в городе Коканде Ферганской области и Хазараспском районе Хорезмской области планируется создать свободные экономические зоны (СЭЗ) "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп". Проект указа главы государства об этом, подготовленный Кабинетом Министров Узбекистана, размещен для обсуждения на Едином портале интерактивных государственных услуг.
Создание новых СЭЗ направлено на формирование благоприятных условий по привлечению иностранных и отечественных инвестиций для создания современных производств по глубокой переработке минерально-сырьевых ресурсов и сельскохозяйственной продукции, а также комплексное и эффективное использование производственного и ресурсного потенциала четырех областей.
Срок функционирования указанных зон составит 30 лет с возможностью последующего продления, в течение этого времени здесь будут действовать особые налоговые и таможенные льготы. На территориях СЭЗ также намечено создание логистических центров и таможенных постов.
Новые производства планируется создать в сферах глубокой переработки, хранения и упаковки плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, текстильной, ковроткацкой, обувной и кожгалантерейной, экологически безопасной химической, фармацевтической, пищевой, электротехнической промышленности, машиностроения и автомобилестроения, производства строительных материалов и других направлениях.
В Узбекистане в настоящее время действуют три свободные экономические зоны — "Навои", "Джизак" и "Ангрен".