16698 9-Oktyabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 29 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizdagi erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarini rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi tahliliga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazdi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri va uning o'rinbosarlari, Prezidentning davlat maslahatchilari, tegishli vazirlik, idora va xo'jalik yurituvchi sub'ektlar rahbarlari ishtirok etdi.
2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash,iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga xorijiy, avvalo, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish, davlat mulki xususiylashtirilgan ob'ektlar bazasida xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, viloyat, tuman va shaharlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha ko'plab vazifalar belgilangan. Mamlakatimizda erkin iqtisodiy zonalar, texnoparklar va kichik sanoat zonalari samaradorligini oshirish, yangilarini tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2016 yil 26 oktyabrdagi "Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini faollashtirish va kengaytirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoniga muvofiq ushbu zonalar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratildi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 14 ta erkin iqtisodiy zona faoliyat yuritmoqda. "Navoiy", "Angren", "Jizzax", "Urgut", "G'ijduvon", "Ko'qon" va "Hazorasp" erkin iqtisodiy zonalarida umumiy qiymati 486 million dollarga teng 62 loyiha amalga oshirilgan, 4,6 mingdan ortiq ish o'rni yaratilgan.
Yig'ilishda bu ko'rsatkichlar qoniqarli emasligi, uni yanada oshirish uchun tartib-taomillarni soddalashtirish, investor va tadbirkorlarni jalb etishni kengaytirish zarurligi ta'kidlandi.
Prezidentimiz topshirig'iga asosan erkin iqtisodiy zonalarda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, xorijdan yuqori texnologik uskunalar xarid qilish uchun O'zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg'armasi mablag'i hisobidan 100 million dollar miqdorida chet el valyutasidagi kredit liniyasi ochilgan.
Farmatsevtika sohasiga ixtisoslashgan "Nukus-farm", "Zomin-farm", "Kosonsoy-farm", "Sirdaryo-farm", "Boysun-farm", "Bo'stonliq-farm", "Parkent-farm" singari 7 yangi erkin iqtisodiy zonani rivojlantirish bo'yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri tumanlari, Qoraqalpog'iston Respublikasi va viloyatlarga tashriflari chog'ida bo'sh turgan yoki samarasiz ish yuritayotgan ishlab chiqarish binolarini borib ko'rdi. Ulardan samarali foydalanish, yangi korxonalar tashkil etishni rag'batlantirish maqsadida ushbu binolar negizida kichik sanoat zonalari tashkil etildi. Mamlakatimizdagi kichik sanoat zonalari 96 taga yetdi.
Bugungi kungacha ushbu hududlarda umumiy qiymati 535 milliard so'mga teng 1021 loyiha amalga oshirilgan. Yangi korxonalar ishga tushishi tufayli 9,6 mingdan ziyod ish o'rni yaratilgan. Loyihalar doirasida nafaqat ichki, balki tashqi bozorda ham xaridorgir bo'lgan yengil sanoat, kimyo, oziq-ovqat mahsulotlari, elektr texnikasi buyumlari, zamonaviy qurilish materiallari, mebel va boshqa tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Bundan tashqari, 248 loyihani amalga oshirish natijasida 11 ming yangi ish o'rni yaratish rejalashtirilmoqda.
Yig'ilishda kichik sanoat zonalarining sarmoyalarni jalb qilish, tadbirkorlikni rivojlantirish, yangi ish o'rinlari yaratish va aholi farovonligini oshirishdagi ahamiyati xususida alohida to'xtalib o'tildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tegishli vazirlik, idora va xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning bu sohadagi faoliyatini tanqid qilib, ularda tashabbuskorlik yetishmasligi,erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarini rivojlantirish bo'yicha ishlarni tashkil qilish darajasi sustligini ta'kidladi.
Xususan, mas'ul vazirlik va idoralar tomonidan loyihalarni ko'rib chiqish va muvofiqlashtirish jarayoni murakkabligicha qolib, odatda rasmiy xarakter kasb etmoqda. Erkin iqtisodiy zona qatnashchilariga yer uchastkalari ajratish masalalarini hal etishda hanuz byurokratizm asoratlari saqlanib qolmoqda.
"Urgut", "Ko'qon", "G'ijduvon" va "Hazorasp" erkin iqtisodiy zonalari, shuningdek, farmatsevtika yo'nalishidagi erkin iqtisodiy hududlarda yangi korxonalar tashkil etish uchun xorijiy sarmoyalarni jalb qilish ishlari sust bormoqda. Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarini elektr energiyasi, tabiiy gaz, suv va boshqa kommunikatsiya tarmoqlari bilan barqaror ta'minlashda muammolar kuzatilmoqda.
Davlatimiz rahbari erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalaridagimavjud kamchiliklarni bartaraf etish, investor va tadbirkorlarga yanada keng imkoniyatlar yaratishga oid kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqish bo'yicha topshiriqlar berdi.
Avvalo, ushbu zonalar faoliyatini rivojlantirishga doir me'yoriy-huquqiy bazani qayta ko'rib chiqish, bugungi zamon talablariga moslashtirish, barcha uchun ochiq va tushunarli mexanizm yaratish zarurligi ta'kidlandi.
Yer uchastkalari, bo'sh turgan binolarni ajratish tartibini soddalashtirish masalasiga ham alohida e'tibor qaratildi. Xususan, erkin iqtisodiy zonalarda amalga oshiriladigan loyihalar Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ma'muriy kengash tomonidan ko'rib chiqiladi. Shu paytgacha bu kengash 17 ta vazirlik va idoradan iborat edi. Prezidentimiz ko'rsatmasiga muvofiq ularning soni 4 ta etib belgilandi.
Shuningdek, iqtisodiy zonalarda joylashtirish uchun investitsiya loyihalarini tanlab olish mezoni qayta ko'rib chiqiladi, erkin iqtisodiy zona ishtirokchilarini kreditlash sharoitlarini yaxshilash hamda muhandislik ta'minoti vositalari bilan ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar qabul qilinadi.
Shu jihatdan, yig'ilish davomida erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida joylashgan korxonalarni barcha zarur muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va infratuzilma bilan o'z vaqtida ta'minlash bo'yicha topshiriqlar berildi.

Issues of development of free economic zones and small industrial zones are discussed
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting devoted to the analysis of the effectiveness of activities on development of free economic and small industrial zones established in the country.
The meeting was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, his deputies, state advisers to the President, heads of relevant ministries, departments and business entities.
The Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 outlines a number of tasks on strengthening macroeconomic stability, actively attracting investment in the economy and regions, especially foreign ones, creation of favorable conditions for development of private entrepreneurship on the basis of privatized state facilities, socio-economic development of districts and cities. Important in this direction is the ongoing activity on improving the efficiency of free economic zones, technoparks and small industrial zones, creation of new ones.
In accordance with the decree of the Head of our state on additional measures of activating and expanding free economic zones of October 26, 2016, even more favorable conditions have been created for this work.
Currently, there are 14 free economic zones in the country. 62 projects worth 486 million dollars are realized in "Navoi", "Angren", "Jizzakh", "Urgut", "Gijduvan", "Kokand" and "Khazarasp" FEZ, more than 4,6 thousand workplaces are created.
At the meeting, the unsatisfactory state of activities on establishment of new and improving the effectiveness of the existing FEZ, the need in this regard for simplifying organizational procedures, increasing the attraction of investors and entrepreneurs was noted.
On behalf of the President of our country, a separate credit line in foreign currency was opened at the expense of the Fund for Reconstruction and Development of Uzbekistan in the amount of 100 million dollars for accelerating the implementation of investment projects in free economic zones, acquisition of imported high-tech equipment.
Active work is being also carried out on development of 7 new free economic zones specialized in pharmaceutics: "Nukus-pharm", "Zomin-pharm", "Kosonsoy-pharm", "Sirdaryo-pharm", "Boysun-pharm", "Bustonlik-pharm" and "Parkent-pharm".
President of our country Shavkat Mirziyoyev during his visit to the districts of Tashkent, the Republic of Karakalpakstan and the regions examined the buildings and structures that had been empty for many years and gave instructions on effectively using these facilities, organizing new enterprises, establishment of small industrial zones on their basis. As a result, the number of small industrial zones in our country reached 96.
By now, 1021 projects worth 535 billion sums have been implemented in these territories. As a result of involvement of new enterprises, more than 9,6 thousand workplaces were created. Within the framework of projects, products of light, chemical, food industry, electrical engineering, modern construction materials, furniture and other products are in demand not only in the domestic market, but also in the foreign market.
In addition, it is planned to create 11 thousand new workplaces as a result of implementation of 248 projects.
During the meeting, special attention was paid to the role of small industrial zones that are being established in attracting investments, organizing new workplaces and, on this basis, improving the well-being of the population.
President of our country Shavkat Mirziyoyev criticized activities of the heads of relevant ministries, departments and business entities, noted the lack of initiative and organization of activities on development of free economic zones and small industrial zones.
In particular, it remains a complex and often formal procedure for reviewing and approving projects by authorized ministries and departments. The facts of bureaucratism are still being observed when solving the issues of allocating land for participants of free economic zones.
Activities on attraction of foreign investments in creating new industries in the newly created "Urgut", "Kokand", "Gijduvan" and "Khazarasp" FEZ, as well as in all pharmaceutical free economic zones does not meet due requirements. There are problems in stable and timely maintenance of free economic and small industrial zones with electricity, natural gas, water, in general engineering communication networks.
The Head of our state instructed to develop a set of measures on eliminating shortcomings in free economic and small industrial zones, creating more opportunities for investors and entrepreneurs.
The need was emphasized, first of all, for revising the normative-legal framework for the development of activities of these zones, bringing it in line with modern requirements, creating an open and understandable mechanism for all.
Special attention was also paid to the issue of simplifying the procedure for allocating land plots and vacant buildings. In particular, projects to be implemented in free economic zones will be considered by the Administrative Council under the Cabinet of Ministers. So far, this council has included 17 ministries and departments. According to the instruction of the President of our country, their number has been reduced to 4.
The criteria for selection of investment projects for placement in economic zones will be reviewed, additional measures will be taken on improvement of lending conditions for participants of free economic zones and providing engineering communications.
In this regard, at the meeting, instructions were given on adoption of effective measures aimed at timely provision of enterprises located in free economic and small industrial zones with all necessary engineering and communication networks and infrastructure.