10618 5-Mart, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 105-moddasi, "Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 23-moddasi, "Fuqarolar yig'ini raisi (oqsoqoli) va uning maslahatchilari saylovi to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 8, 10 va 11-moddalariga muvofiq, shuningdek, fuqarolar yig'inlari raislari va ular maslahatchilarining vakolat muddati 2016-yil may-iyunda tugashi munosabati bilan O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashi
QAROR QILADI:
1. Fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ular maslahatchilarining navbatdagi saylovini o'tkazish muddati 2016-yilning may-iyun oylari etib belgilansin.
2. Bo'lajak saylovda 9764 nafar fuqarolar yig'ini raisi (oqsoqoli) va ularning 99 ming nafardan ziyod maslahatchisi saylanishi rejalashtirilayotganligi ma'lumot uchun qabul qilinsin.
3. 2016-yil may-iyun oylarida fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishga doir tadbirlar rejasi 1-ilovaga muvofiq;
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishga ko'maklashuvchi komissiyasi tarkibi 2-ilovaga muvofiq;
fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) saylovi bo'yicha saylov byulleteni namunasi 3-ilovaga muvofiq;
fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) maslahatchilarining saylovi bo'yicha saylov byulleteni namunasi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesiga, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlariga 2016-yilning 20-martigacha bo'lgan muddatda fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishga ko'maklashuvchi komissiyalarni tuzish;
Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyat, tuman va shahar hokimliklariga fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishda fuqarolar yig'inlariga ko'maklashish, zarurat bo'lganda ularni binolar, transport va aloqa vositalari bilan ta'minlash;
xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlariga o'z saylov okruglarida fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlariga saylovga tayyorgarlik ko'rish hamda uni o'tkazishni tashkil etishda faol ishtirok etish;
ommaviy axborot vositalariga fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazish jarayonini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining a'zolari fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishga ko'maklashuvchi Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar, tumanlar va shaharlar komissiyalari tomonidan o'tkaziladigan tadbirlarda faol ishtirok etsin.
6. O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovini tashkil etish hamda o'tkazishga ko'maklashuvchi komissiyasi o'tkazilgan fuqarolar yig'inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovi to'g'risidagi axborotni umumlashtirsin hamda 2016-yil 20-iyulga qadar O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Kengashiga saylov yakunlari to'g'risida axborot bersin.

О подготовке и проведении выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников
В соответствии со статьей 105 Конституции Республики Узбекистан, статьей 23 Закона Республики Узбекистан "Об органах самоуправления граждан", статьями 8, 10 и 11 Закона Республики Узбекистан "О выборах председателя (аксакала) схода граждан и его советников", а также в связи с истечением сроков полномочий председателей сходов граждан и их советников в мае-июне 2016 года Кенгаш Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить сроками проведения очередных выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников май-июнь 2016 года.
2. Принять к сведению, что на предстоящих выборах планируется избрать 9764 председателя (аксакала) сходов граждан и свыше 99 тысяч их советников.
3. Утвердить:
План мероприятий по организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников в мае-июне 2016 года согласно приложению №1;
состав Комиссии Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников согласно приложению №2;
образец избирательного бюллетеня по выборам председателей (аксакалов) сходов граждан согласно приложению №3;
образец избирательного бюллетеня по выборам советников председателей (аксакалов) сходов граждан согласно приложению №4.
4. Рекомендовать:
Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, областным, районным и городским Кенгашам народных депутатов до 20 марта 2016 года создать комиссии по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, районов и городов оказывать сходам граждан содействие в организации и проведении выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников, при необходимости обеспечивать их помещениями, транспортом и средствами связи;
депутатам областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов принимать активное участие в организации подготовки и проведения выборов в органы самоуправления граждан в своих избирательных округах;
средствам массовой информации широко освещать ход организации и проведения выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников.
5. Членам Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан принять активное участие в мероприятиях, проводимых комиссиями Республики Каракалпакстан, областей, г.Ташкента, районов и городов по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников.
6. Комиссии Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по содействию организации и проведению выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников обобщить информацию о проведенных выборах председателей сходов граждан и их советников и до 20 июля 2016 года информировать Кенгаш Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан об итогах выборов.