Geologiya sohasini xalqaro talablar asosida rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyul kuni geologiya sohasini yanada rivojlantirish, geologik qidiruv va qazib olishni kengaytirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda sanoatlashtirish mumkin boʻlgan 73 turdagi foydali qazilma zaxirasiga ega 2 mingdan ziyod kon bor. Shundan 437 tasi oʻzlashtirilmagan. Yangi istiqbolli konlarni oʻrganish yetarli darajada emas. Qidiruv ishlariga jalb qilinayotgan texnikalarning 70 foizi eskirgan.
Sohaga investitsiyalar jalb qilib, qayta ishlashni yoʻlga qoʻyish ishlari ham sustligi qayd etildi. Bugungi kunda 111 ta istiqbolli konning atigi 14 tasida toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar ishtirokida 39 million dollarlik 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda, xolos.
Yigʻilishda geologorazvedka va qazib olish ishlari uchun belgilangan soliq stavkalarini optimallashtirish, byudjet mablagʻlari samaradorligini oshirish, tarmoqqa xususiy investitsiyalarni keng jalb qilish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Geologiya-qidiruv ishlarini moliyalashtirish tizimini isloh qilish, xorijiy ekspertlarni jalb etib, eng ilgʻor tajribalarni amaliyotga joriy qilish zarurligi taʼkidlandi. 2020-2021-yillarga moʻljallangan mutlaqo yangi formatdagi qidiruv ishlari dasturini shakllantirish, sohaning moddiy-texnik bazasini yangilash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Mineral xomashyo bazasini xalqaro standartlar asosida baholash, jumladan, konlar zaxiralarini JORC kodeksi talablari asosida hisoblash va maʼlumotlar ochiqligini taʼminlash muhimligi qayd etildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasiga yangi investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish hamda ularni oʻz veb-saytlariga joylashtirish, xorijda biznes tadbirlar va roud-shoular tashkillashtirish orqali salohiyatli investorlarni jalb qilish vazifasi qoʻyildi.
Volfram, grafit kabi talab yuqori xomashyolar boʻyicha investitsiya jalb qilib, kamida 20 ta loyihani amalga oshirish yuzasidan topshiriq berildi.

Tasks for development of geology at the international standards level are defined
On July 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of further development of geology, expansion of the scope of activities on geological exploration and mining operations.
There are more than 2 thousand fields with reserves of 73 types of minerals in Uzbekistan. Of these, 437 fields remain undeveloped. The pace of exploration of new promising fields is unsatisfactory. 70% of the equipment used for exploration is worn out.
Weak level of work on attracting investment in the industry and processing of raw materials was also noted at the meeting. Currently, only 14 out of 111 promising fields are implementing 6 projects involving foreign direct investment worth 39 million USD.
Tasks for optimizing tax rates for geological exploration and production, increasing the efficiency of budget funds allocated for this work, wide attraction of private investment in the industry were defined at the meeting.
The need for reforming the system of financing geological exploration with involvement of foreign experts, introducing the most advanced experience into this practice, was noted. Instructions were given on development of a program of geological exploration of a completely new format for 2020-2021, updating the material and technical base of the industry.
The importance of assessing the mineral resource base on the basis of international standards, including ensuring the accounting of reserves and openness of data in accordance with the requirements of the JORC Code, was noted.
The Ministry of Investments and Foreign Trade, the State Committee on Geology were tasked to form a portfolio of new investment projects and place information about them on departmental websites, conduct activities on attracting potential investors through the organization of business events and road shows abroad.
Instructions were given on attracting investments for development of deposits of tungsten, graphite and other popular types of minerals, implementation of at least 20 projects in this direction.
Responsible persons reported on the current state of the industry and provided information regarding the implementation of tasks set at the meeting.