Geologiya sohasini xalqaro talablar asosida rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyul kuni geologiya sohasini yanada rivojlantirish, geologik qidiruv va qazib olishni kengaytirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda sanoatlashtirish mumkin boʻlgan 73 turdagi foydali qazilma zaxirasiga ega 2 mingdan ziyod kon bor. Shundan 437 tasi oʻzlashtirilmagan. Yangi istiqbolli konlarni oʻrganish yetarli darajada emas. Qidiruv ishlariga jalb qilinayotgan texnikalarning 70 foizi eskirgan.
Sohaga investitsiyalar jalb qilib, qayta ishlashni yoʻlga qoʻyish ishlari ham sustligi qayd etildi. Bugungi kunda 111 ta istiqbolli konning atigi 14 tasida toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar ishtirokida 39 million dollarlik 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda, xolos.
Yigʻilishda geologorazvedka va qazib olish ishlari uchun belgilangan soliq stavkalarini optimallashtirish, byudjet mablagʻlari samaradorligini oshirish, tarmoqqa xususiy investitsiyalarni keng jalb qilish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Geologiya-qidiruv ishlarini moliyalashtirish tizimini isloh qilish, xorijiy ekspertlarni jalb etib, eng ilgʻor tajribalarni amaliyotga joriy qilish zarurligi taʼkidlandi. 2020-2021-yillarga moʻljallangan mutlaqo yangi formatdagi qidiruv ishlari dasturini shakllantirish, sohaning moddiy-texnik bazasini yangilash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Mineral xomashyo bazasini xalqaro standartlar asosida baholash, jumladan, konlar zaxiralarini JORC kodeksi talablari asosida hisoblash va maʼlumotlar ochiqligini taʼminlash muhimligi qayd etildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasiga yangi investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish hamda ularni oʻz veb-saytlariga joylashtirish, xorijda biznes tadbirlar va roud-shoular tashkillashtirish orqali salohiyatli investorlarni jalb qilish vazifasi qoʻyildi.
Volfram, grafit kabi talab yuqori xomashyolar boʻyicha investitsiya jalb qilib, kamida 20 ta loyihani amalga oshirish yuzasidan topshiriq berildi.

Определены задачи по развитию сферы геологии на уровне международных стандартов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июля провел совещание по вопросам дальнейшего развития сферы геологии, расширения масштаба работ по геологоразведке и добыче полезных ископаемых.
В нашей стране имеется более 2 тысяч месторождений с запасами 73 видов полезных ископаемых. Из них 437 депозитов остаются неосвоенными. Темпы изучения новых перспективных месторождений неудовлетворительны. Изношено 70 процентов привлекаемой к разведочной работе техники.
На совещании отмечался также слабый уровень работы по привлечению инвестиций в отрасль и переработке сырья. В настоящее время лишь на 14 из 111 перспективных месторождений реализуются 6 проектов с участием прямых иностранных инвестиций на 39 миллионов долларов.
На совещании определены задачи по оптимизации ставок налогов на геологоразведку и добычу, повышению эффективности направляемых на эти работы бюджетных средств, широкому привлечению частных инвестиций в отрасль.
Указано на необходимость реформирования системы финансирования геологоразведочных работ с привлечением иностранных экспертов, внедрения в эту практику самого передового опыта. Поручено разработать программу геологоразведочных работ абсолютно нового формата сроком на 2020-2021 годы, обновить материально-техническую базу отрасли.
Отмечалась важность оценки минерально-сырьевой базы на основе международных стандартов, в том числе обеспечения учета запасов месторождений и открытости данных согласно требованиям кодекса JORC.
Перед Министерством инвестиций и внешней торговли, Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам поставлена задача сформировать портфель новых инвестиционных проектов и разместить информацию о них на ведомственных веб-сайтах, проводить работу по привлечению потенциальных инвесторов через организацию бизнес-мероприятий и роуд-шоу за рубежом.
Даны поручения по привлечению инвестиций для освоения месторождений вольфрама, графита и других востребованных видов полезных ископаемых, реализации не менее 20 проектов в этом направлении.
Ответственные лица отчитались о нынешнем состоянии сферы и представили информацию касательно выполнения поставленных на совещании задач.