6081 4-Noyabr, 2020 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda gidrometeorologiya xizmati faoliyatini takomillashtirish bo'yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan yig'ilish o'tkazdi.
Gidrometeorologiya xizmati qishloq xo'jaligi, energetika, transport, ekologiya kabi bir qancha sohalar uchun juda muhim. Lekin yillar davomida e'tibor berilmagani oqibatida O'zbekistonda bu yo'nalish zamondan orqada qolib ketgan. Aerologik kuzatuv 1995-yildan buyon o'tkazilmaydi. Bu esa ob-havo haqidagi ma'lumotlarning ishonchliligini pasaytiradi. Xalqaro standart bo'yicha qaralsa, yurtimiz hududida 4 mingta stansiya bo'lishi zarur, amalda esa 335 ta bor, xolos.
Gidrometeorologiya xizmati markazining moddiy-texnik bazasi eskirgan, iqtisodiy rentabelligi ham past. Xususan, markaz o'tgan 9 oydagi xarajatlarning atigi 6 foizini o'z daromadidan qoplagan.
– Gidrometeorologiya xavfsizligimizni ta'minlaydigan muhim sohalardan biri. Bugun eng asosiy vazifa – tizimda xizmat sifatini o'zgartirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig'ilishda sohada xizmat ko'rsatishni bosqichma-bosqich tijoratlashtirish yuzasidan taqdimot o'tkazildi.
Bugungi kunda meteorologik ma'lumotlar 35 ta idoraga, jumladan, 20 ga yaqin tijorat tashkilotiga bepul berilmoqda. Xizmat narxlari xarajatga nisbatan kam bo'lib, 15 yildan buyon ko'rib chiqilmagan.
Davlatimiz rahbari ushbu narxlarni qayta ko'rib chiqish va pulli xizmatlar qamrovini kengaytirish muhimligini ta'kidladi.
Bu borada foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko'p. Masalan, kelgusi yili davlat-xususiy sheriklik asosida Karmana va Nurobod tumanlarida bittadan qo'yosh elektr stansiyasi, 2022-yilda uchta quyosh va bitta shamol elektr stansiyasi barpo etiladi. Ularda ishlab chiqarish hajmini rejalashtirish uchun meteorologiya xizmatlariga zarurat bor.
Shuningdek, ob-havoni prognoz qiluvchi internet platformalar, klasterlar va xorijiy ilmiy muassasalarga pulli xizmatlar ko'rsatish mumkin.
Gidrometeorologiya markazida 100 yillik ma'lumotlar saqlanmoqda. Ular qog'oz shaklida bo'lib, 18 million varaqdan iborat. Ushbu ma'lumotlarni to'liq raqamlashtirish vazifasi qo'yildi.
Yig'ilishda meteorologiya xizmatining moddiy-texnik ta'minotidagi kamchiliklar atroflicha ko'rib chiqildi. Qayd etilishicha, 70 ta stansiyaning atigi 14 tasi avtomatlashgan. Ob-havo prognozi o'n yil oldingi dasturiy mahsulotlar asosida tayyorlanmoqda. Oqibatda ob-havo va tabiiy ofatlar haqidagi ma'lumotlar kechikmoqda. Toshkent, Samarqand va Nukusdagi 3 ta meteorologik lokator ma'lumotlari yetarli bo'lmayapti.
Shu bois kelgusi yillarda Buxoro, Navoiy, Surxondaryo va Namangan viloyatlarida lokatorlar o'rnatish, barcha stansiyalarni avtomatlashtirish, yangi stansiya va postlar qurish bo'yicha topshiriqlar berildi. Bular natijasida meteorologiya xizmatining sifati va tezligi ancha oshadi.
O'zgidromet Jahon meteorologiya tashkilotining mintaqaviy markazi hisoblanadi. Davlatimiz rahbari bu maqomni saqlab qolish muhimligini ta'kidlab, 2022 yilda Samarqandda zaxira ma'lumotlarni yig'ish, qayta ishlash va saqlash bo'yicha mintaqaviy xab tashkil qilishga ko'rsatma berdi.
Meteorologiya ma'lumotlari qishloq xo'jaligida samaradorlikni ta'minlaydigan muhim omillardan biri. Chet elda agrar sohadagi korxonalar uchun o'simlik namligi, yomg'ir miqdori, chuqurlikdagi tuproq haroratini aniqlash kabi 20 dan ortiq xizmat ko'rsatiladi. Yurtimizda bunday xizmatlar atigi 9 xildan iborat. Agrometeorologik xizmatlar 96 ta stansiya va postda olib borilayotgani, ularning soni so'nggi 10 yilda atigi 5 taga ko'paygani sababli prognozning ishonchliligi 80-85 foizdan ortmaydi.
Gidrometeorologiya xizmati markaziga kelgusi yilda har bir viloyatda qo'shimcha agrometeorologiya postlari tashkil etish bo'yicha topshiriq berildi. Jahon oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkilotining granti doirasida Jizzax va Qashqadaryoda agrometeorologik stansiya hamda o'lchov vositalari o'rnatib, xizmatlar sonini 14 taga yetkazish, keyinchalik buni barcha hududlarda joriy etish muhimligi ta'kidlandi. Fermer xo'jaligi va klasterlarga onlayn xizmat ko'rsatadigan dasturiy ta'minot ishlab chiqish vazifasi qo'yildi.
Sohada ilm-fanni rivojlantirish va kadrlar salohiyatini oshirish masalalariga ham e'tibor qaratildi. Kelgusi o'quv yilidan O'zbekiston Milliy universitetida gidrometeorologiya fakulteti tashkil etish, Toshkent gidrometeorologiya texnikumida zamonaviy o'rta bo'g'in mutaxassislari tayyorlash va malakasini oshirish zarurligi aytildi.
Soha xodimlarining oylik maoshini oshirish va uzoq muddatli xizmat uchun ustama to'lash tizimini joriy etish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.

Обсуждены вопросы развития гидрометеорологической службы
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное приоритетным задачам совершенствования деятельности отечественной гидрометеорологической службы.
Гидрометеорологическая служба имеет важное значение для  множества сфер, таких как сельское хозяйство, энергетика, транспорт, экология. Но из-за отсутствия на протяжении многих лет должного внимания эта сфера в Узбекистане отстала от времени. Аэрологические наблюдения не ведутся с 1995 года, что снижает надежность данных о погоде. По международным стандартам на территории нашей страны должно быть 4 тысячи станций, но на деле их всего лишь 335.
Устарела материально-техническая база Центра гидрометеорологической службы, низка экономическая рентабельность. В частности, за последние 9 месяцев центр смог покрыть за счет собственных доходов только 6 процентов расходов.
– Гидрометеорология – одна из важных для обеспечения нашей безопасности сфер. Сегодня главная задача – изменить качество услуг в системе, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании представлена презентация по поэтапной коммерциализации услуг центра.
Сегодня метеорологические данные бесплатно предоставляются 35 ведомствам, в том числе около 20 коммерческим организациям. Стоимость услуг ниже затрат и не пересматривалась 15 лет.
Глава государства подчеркнул важность пересмотра цен и расширения охвата платных услуг.
Указано на наличие многих незадействованных возможностей. К примеру, в следующем году на основе государственно-частного партнерства будут построены по одной солнечной электростанции в Карманинском и Нурабадском районах, а в 2022 году – три солнечные и одна ветряная электростанции. Для планирования объемов выработки энергии эти станции будут пользоваться услугами метеорологической службы.
Кроме того, имеется возможность оказания платных услуг интернет-сервисам по прогнозу погоды, кластерам и зарубежным научным учреждениям.
В Гидрометцентре хранятся данные наблюдений за последние 100 лет. Это 18 миллионов листов. На совещании поставлена задача полностью оцифровать эти данные.
Подробно рассмотрены недостатки в материально-техническом обеспечении метеорологической службы. Отмечено, что автоматизированы только 14 из 70 метеостанций. Прогноз погоды составляется с использованием программного обеспечения десятилетней давности, что негативно сказывается на оперативности подготовки данных о погоде и стихийных бедствиях. Подчеркнуто, что действующих трех метеолокаторов – в Ташкенте, Самарканде и Нукусе – недостаточно.
В связи с этим поручено установить в ближайшие годы локаторы в Бухарской, Навоийской, Сурхандарьинской и Наманганской областях, автоматизировать все метеостанции, построить новые станции и посты. Реализация этих мер позволит повысить качество и оперативность деятельности метеорологической службы.
Узгидромет является региональным центром Всемирной метеорологической организации. Подчеркнув важность сохранения этого статуса, глава государства дал указание организовать в 2022 году в Самарканде региональный хаб для сбора, обработки и хранения резервных данных.
Метеорологические данные – один из важных факторов обеспечения эффективности сельского хозяйства. За рубежом предприятиям агропромышленного комплекса предоставляется более 20 видов таких услуг, как определение влажности растений, количества осадков, температуры почвы. В нашей стране таких услуг насчитывается всего 9. Агрометерологические наблюдения ведутся на 96 станциях и постах, их число за последние 10 лет увеличилось только на 5, из-за чего надежность прогнозов не превышает 80-85 процентов.
Центру гидрометеорологической службы поручено в следующем году создать дополнительные агрометеорологические посты в каждом регионе. Президент отметил важность установки агрометеорологических станций и измерительных приборов в Джизакской и Кашкадарьинской областях в рамках гранта Всемирной продовольственной и сельскохозяйственной организации, расширения спектра услуг до 14, последующего внедрения этого опыта во всех регионах. Поставлена задача разработать программное обеспечение для обслуживания фермерских хозяйств и кластеров в режиме онлайн.
Шавкат Мирзиёев уделил особое внимание развитию науки и повышению кадрового потенциала сферы. Указано на необходимость организации в следующем учебном году факультета гидрометеорологии в Национальном университете Узбекистана, на базе Ташкентского гидрометеорологического техникума наладить подготовку и повышение квалификации современных специалистов среднего звена.
Поручено также повысить размер заработной платы работников сферы и ввести систему надбавок за многолетний стаж.