Har bir hujjat vaqtida va sifatli ijro etilishi shart
29-may kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston, Qozog'iston, Rossiya, Xitoy mamlakatlariga tashriflari davomida hamda Turkiya rahbari bilan o'tkazilgan oliy darajadagi uchrashuvlari yakunlari bo'yicha imzolangan bitimlar, shartnomalar va muayyan sohalarda o'zaro sheriklikni rivojlantirishga doir loyihalarni amalga oshirish jarayonining holatini tahlil qilish va baholashga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda Bosh vazir, uning o'rinbosarlari, tegishli vazirliklar va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston rasmiy delegatsiyasining Turkmaniston, Qozog'iston, Rossiya va Xitoyga joriy yildagi tashriflari 2016-yilgi Prezident saylovidan keyingi ilk xorijiy safarlar bo'lib, ularning natijalari strategik sheriklar bilan o'zaro munosabatlarni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy hamkorlik ko'lamini yanada kengaytirishga xizmat qilayotganini ta'kidladi.
Qayd etish kerak, har bir tashrif yakunida bitim va shartnomalar qatorida qiymati bir necha milliard AQSh dollariga teng bo'lgan ko'plab loyihalar imzolandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mazkur davlatlar rahbarlari bilan muzokaralar chog'ida har bir loyihani alohida muhokama qilib, to'la amalga oshirishga oid masalalar, jumladan, moliyalashtirish imkoniyatlari yuzasidan atroflicha fikr almashdi. Loyihalarning "yo'l xaritalari" tasdiqlanib, ularning bosqichlari, ijro mexanizmlari va mas'ul shaxslar belgilab olindi.
Davlatimiz rahbari bu borada muhim kelishuvlarga erishilganiga qaramay, ayrim rahbar xodimlar imzolangan hujjatlar ijrosini ta'minlashga eskicha yondashayotgani, iqtisodiy hayotimizda ustuvor ahamiyat kasb etadigan, yangi ish o'rinlari tashkil etish, aholining turmush farovonligini oshirish imkonini beradigan bu masalaga yetarlicha mas'uliyat bilan qaramayotganini chuqur tahlil asosida, aniq misollar orqali ko'rsatib berdi.
Barcha zarur hujjatlar qabul qilingani, yangi tuzilmalar tashkil etilgani, eksportchi va sarmoyadorlar uchun har tomonlama qulaylik va imtiyozlar berilgani, bir so'z bilan aytganda, mamlakatimizdagi xalqaro iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik subyektlarining samarali ishlashi uchun barcha shart-sharoitlar yaratilganiga qaramasdan, hozircha aniq natijalar ko'zga tashlanmayapti, ijro muddatlari ortga surilmoqda.
Buning sabablaridan biri ishonchli xorijiy sherik va moliya manbalari mavjud bo'lmagan holda samarasiz loyihalar tayyorlash, amalda foyda bermaydigan hujjatlar imzolash holatlari bilan bog'liqdir. Bunday loyihalarning monitoringini yuritish bo'yicha tizimli ish olib borilmayapti. Iqtisodiyotimizga xorijiy sarmoyalarni jalb etish borasidagi ahvol qoniqarli emas.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bu masalada kamchilik va qoloqlikka yo'l qo'yayotgan har bir vazirlik va idora faoliyatiga tanqidiy nuqtai nazardan baho berdi.
Xususan, Turkmanistonga tashrif asnosida qishloq xo'jaligi texnikasi, mineral o'g'itlar, avtomobillar, qurilish materiallari, maishiy texnika va boshqa mahsulotlar yetkazib berish bo'yicha umumiy qiymati 151 million AQSh dollariga teng hujjatlar imzolangan edi. O'tgan uch oy davomida eksport hajmi 12 million dollarni tashkil etdi. Bu umumiy kelishilgan miqdorning 8 foizi, xolos.
Qozog'iston, Rossiya va Xitoyga tashriflar hamda Turkiya rahbari bilan o'tkazilgan muzokaralarda ham bir necha milliard dollarlik yirik kelishuvlarga erishildi. Lekin ularning ijrosiga oid natijalar kutilganidek emas.
Davlatimiz rahbari yig'ilishda hisobot bergan mutasaddi rahbarlar o'z mas'uliyatini keskin oshirishi zarurligini, bajarilmayotgan va kechikayotgan loyiha va shartnomalar uchun ular shaxsan javobgar ekanini alohida ta'kidladi. Har bir loyihaning bajarilishi bo'yicha birinchi galdagi chora-tadbirlarni aniq-ravshan belgilash, moliyalashtirish va ijro jarayonlari bo'yicha zamonaviy va tizimli asosda monitoring olib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Sheriklik to'g'risidagi hujjatning imzolanishi avvalo uning ijrosi bilan muhimdir. Davlatimiz rahbari faqat qog'ozda aks etadigan, amalda hech qanday foyda bermaydigan loyihalar tuzishdek eskicha amaliyotdan butunlay voz kechish, bunday odat va kayfiyat bilan ishlashga mutlaqo chek qo'yish lozimligiga alohida urg'u berdi.
Erishilgan barcha kelishuvlarning moliyaviy manbalari, ijro mexanizmlari, logistikasi, mas'ul idoralar va shaxslar hamda boshqa masalalar to'liq hal qilingan bo'lishi, ish puxta va qat'iy amalga oshirilishi kerak.
Prezidentimiz tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga chet davlatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalar va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish borasida maqsadli investitsion strategiya hamda qabul qilingan kelishuvlar ijrosini ta'minlash bo'yicha Nizom ishlab chiqish vazifasini topshirdi.
Ushbu tizimni takomillashtirish maqsadida mas'ul ijrochilarning har haftada bir marta Vazirlar Mahkamasida va har oyda bir marta Prezident huzurida xorijiy sheriklar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan joriy va ishlab chiqilishi ko'zda tutilayotgan yangi investitsion loyihalar yuzasidan hisobot berish tartibi o'rnatiladi.
Loyihalarning o'z vaqtida moliyalashtirilishi, mutasaddilarning ijro intizomi, mas'ul shaxslarning mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanishini nazorat qilish Hisob palatasi va Bosh prokuratura zimmasiga yuklandi.
Yig'ilishda dabdabali raqamlar va balandparvoz hisobotlar ortidan quvish emas, yangicha samarali usul va mexanizmlarni tatbiq etish, ahvolni qisqa muddatda sinchiklab o'rganib chiqish va zarur chora-tadbirlar belgilash yuzasidan tegishli ko'rsatmalar berildi.

Каждый документ должен быть исполнен своевременно и качественно
29 мая состоялось совещание, посвященное анализу и оценке состояния реализации соглашений, договоров и проектов по развитию взаимного партнерства в определенных сферах, подписанных по итогам визитов Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан, Казахстан, Россию и Китай, а также встреч на высшем уровне с Президентом Турции.
В совещании приняли участие Премьер-министр, его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств.
Глава нашего государства отметил, что состоявшиеся в текущем году визиты официальной делегации Узбекистана в Туркменистан, Казахстан, Россию и Китай являются первыми зарубежными визитами после выборов Президента в 2016 году, их результаты способствуют развитию отношений со стратегическими партнерами, дальнейшему расширению масштабов торгово-экономического сотрудничества.
Необходимо отметить, что по итогам каждого визита наряду с соглашениями и договорами было подписано множество проектов стоимостью несколько миллиардов долларов США.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе переговоров с главами этих государств подробно обсудил каждый проект, обстоятельно обменялся мнениями по вопросам их полной реализации, в том числе возможностям финансирования. Были утверждены "дорожные карты" проектов, определены этапы, механизмы их реализации и ответственные лица.
Глава нашего государства на основе глубокого анализа и конкретных примеров указал на то, что, несмотря на достижение важных договоренностей по исполнению проектов, некоторые руководители подходят к их реализации по-старому, проявляют безответственное отношение к данному вопросу, имеющему приоритетное значение для экономики нашей страны, позволяющему создать новые рабочие места и повысить благосостояние населения.
Несмотря на принятие необходимых документов, создание новых структур, предоставление всесторонних удобств и льгот экспортерам и инвесторам, одним словом, создание в нашей стране всех необходимых условий для эффективной деятельности субъектов международного экономического и инвестиционного сотрудничества, пока не видно конкретных результатов, реализация договоров отстает от сроков.
В числе причин этого – подготовка неэффективных проектов без наличия надежных иностранных партнеров и источников финансирования, подписание документов, не дающих практических результатов. Системная работа по мониторингу таких проектов не ведется. Неудовлетворительно положение с привлечением иностранных инвестиций в экономику нашей страны.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев критически оценил деятельность каждого министерства и ведомства, допускающего недостатки и проволочки в данном вопросе.
В частности, в ходе визита в Туркменистан были подписаны документы по поставке сельскохозяйственной техники, минеральных удобрений, автомобилей, строительных материалов, бытовой техники и другой продукции на общую сумму 151 миллион долларов США. За минувшие три месяца объем экспорта составил 12 миллионов долларов, что составляет лишь 8 процентов от общего объема достигнутых договоренностей.
В ходе визитов в Казахстан, Россию и Китай, переговоров с главой Турции также были достигнуты крупные соглашения на несколько миллиардов долларов. Однако результаты их реализации находятся не на должном уровне.
Глава нашего государства отметил, что ответственные руководители, отчитавшиеся на совещании, должны кардинально повысить свою ответственность, персонально отвечать за проекты и договоры, реализация которых не обеспечивается или отстает. Даны поручения по конкретному определению первоочередных мер при реализации каждого проекта, осуществлению современного и системного мониторинга процессов финансирования и исполнения.
Подписанный документ о партнерстве важен, прежде всего, исполнением. Глава нашего государства особо отметил, что необходимо полностью отказаться от устаревшей практики составления проектов, которые остаются только на бумаге и не дают никакого практического результата, решительно пресекать такие подходы и методы работы.
Во всех достигнутых соглашениях источники финансирования, механизмы реализации, логистика, ответственные ведомства, лица и другие вопросы должны быть указаны четко и ясно, работа должна проводиться тщательно и продуманно.
Президент нашей страны поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств разработать целевую инвестиционную стратегию по развитию торгово-экономических связей и инвестиционного сотрудничества с иностранными государствами и Положение по обеспечению исполнения достигнутых договоренностей.
С целью совершенствования работы в данной сфере будет установлен порядок, в соответствии с которым еженедельно в Кабинете Министров и ежемесячно у Президента будет представлен отчет о текущих реализуемых проектах и разрабатываемых совместно с иностранными партнерами новых инвестиционных проектах.
На Счетную палату и Генеральную прокуратуру возложен контроль за своевременным финансированием проектов, исполнительной дисциплиной соответствующих руководителей, эффективным использованием имеющихся возможностей ответственными лицами.
На совещании подчеркнута необходимость не увлекаться громкими цифрами и помпезными отчетами, а внедрять новые эффективные методы и механизмы, даны соответствующие поручения по всестороннему изучению положения дел в краткие сроки и определению необходимых мер.