Huquqiy bilimlar kuniga bag'ishlangan o'quv seminari
Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasida huquqiy bilimlar kuniga bag'ishlangan,  qo'mita markaziy apparati hamda tarkibiy tuzilma korxona va tashkilotlarining xodimlari ishtirokida o'quv seminari bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 8-fevraldagi "Qonun hujjatlarini tarqatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-2761 qaroriga muvofiq normativ-huquqiy hujjatlar tarqatish tizimini tubdan takomillashtirish, ijro etuvchilar va aholini huquqiy xabardor qilish sifatini oshirish choralari ko'rish borasida qo'mita tizimida qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu qarorning 1-bandi bilan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni, ularga kiritilgan o'zgartirish va qo'shimchalarni ijrochilarga o'z vaqtida yetkazishni ta'minlash, ularning mohiyati va ahamiyatini tushuntirish, shuningdek tegishli qonun hujjatlari matnidan moneliksiz foydalanish imkonini yaratish hamda tarkibiy va hududiy bo'linmalarida qonun hujjatlari normalarining bir xilda qo'llanilishi ustidan doimiy nazoratni amalga oshirish vazirlik, davlat qo'mitalari, idoralar, xo'jalik boshqaruvi organlari va mahalliy davlat hokimiyati organlarining muhim vazifalari etib belgilangan.
Binobarin, mazkur seminar ham O'zbekiston Respublikasining "Huquqiy axborotni tarqatish va undan foydalanishni ta'minlash to'g'risida"gi, "Ma'muriy tartib-taomillar to'g'risida"gi qonunlari talablaridan kelib chiqib o'tkazildi.
Tadbirda so'nggi vaqtlarda Respublikamizda qabul qilinayotgan, sohaga taalluqli bo'lgan normativ-huquqiy hujjatlar mazmun-mohiyati bo'yicha ma'lumotlar berildi.

Учебный семинар, посвященный дню юридических знаний
В Государственном комитете по автомобильным дорогам проведен учебный семинар, посвященный дню юридических знаний.
Надо подчеркнуть, что настоящий семинар проведен по исполнению Постановления Президента Республики Узбекистан "О мерах по коренному совершенствованию системы распространения актов законодательства" от 8 февраля, 2017 г. Как указано, в Постановлении, в обеспечении безусловного и своевременного исполнения принятых актов законодательства важное значение имеет создание эффективных механизмов распространения нормативно-правовых актов, разъяснения исполнителям и населению их сути и содержания.
Согласно 1 пункта настоящего документа, одна из важнейших задач комитета яыляется – обеспечение своевременного доведения до исполнителей принятых нормативно-правовых актов, вносимых в них изменений и дополнений, разъяснение их сути и значения, а также предоставление беспрепятственного доступа к текстам соответствующих актов законодательства и осуществление постоянного контроля за единообразным применением норм законодательства в своих структурных и территориальных подразделениях.
На мероприятии участники осведомлены последними нормативно-правовыми документами, касающиеся дорожно-строительной отрасли.