Investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirish – eng muhim va dolzarb vazifa
Toshkent shahrida 30-may kuni videoselektor yig'ilishi o'tkazildi. Unda 2017-yilgi Investitsiya dasturiga kiritilgan va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz hududlariga tashriflari davomida ishlab chiqilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish borasidagi ishlarning holatini tanqidiy tahlil qilish va baholash masalalari ko'rib chiqildi.
Yig'ilishda Bosh vazir va uning o'rinbosarlari, Prezidentning Davlat maslahatchilari, tegishli vazirlik va idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi. Shuningdek, videokonferensiya orqali Toshkent va Nukus shaharlari, viloyatlar markazida tashkil etilgan studiyalarda Qoraqalpog'iston Respublikasi rahbariyati, mahalliy hokimliklar, vazirlik va idoralarning hududiy tuzilmalari, korxonalar rahbarlari, tadbirkor va investorlar qatnashdilar.
Davlatimiz rahbari investitsiyalar hajmini izchil ko'paytirib borish, zamonaviy ishlab chiqarish obyektlarini ishga tushirish mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirish, yangi ish o'rinlari yaratish, muhim ijtimoiy dasturlarni amalga oshirish, eng asosiysi, aholining hayot darajasi va sifatini yanada yaxshilashning hal qiluvchi omili ekanini ta'kidladi.
2017-yilgi Investitsiya dasturiga umumiy qiymati 50 milliard AQSh dollariga teng 545 investitsiya loyihasi kiritilgan bo'lib, yil davomida 7,3 milliard dollarlik sarmoyalarni o'zlashtirish belgilangan.
Shuningdek, 2017-yilda umumiy qiymati 2,4 milliard dollarga teng bo'lgan 170 yangi ishlab chiqarish obyektini ishga tushirish mo'ljallanmoqda. Joriy yilning yanvar-aprel oylarida umumiy qiymati 73,5 million dollarlik 9 loyihani amalga oshirish ishlari yakunlangani alohida qayd etildi.
Investitsiya dasturiga kirmagan, davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri tumanlariga tashriflari davomida ishlab chiqilgan, hududlar miqyosida muhim ahamiyatga ega bo'lgan 19 trillion 300 milliard so'mlik mingdan ziyod yirik loyihalar amalga oshirilayotgani, bugungi kunda ularning 39 tasi bo'yicha obyektlar ishga tushirilgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, yig'ilishda ayrim tarmoqlar va hududlar rahbarlarida mas'uliyat, talabchanlik va tashabbuskorlik yetishmayotgani, buning oqibatida ko'pgina investitsiya loyihalarini amalga oshirishda sustkashlikka yo'l qo'yilayotgani qattiq tanqid qilindi. Jumladan, shu yilning birinchi yarmida 10 loyiha bo'yicha obyektlarni ishga tushirish muddatlari asossiz ravishda kechiktirib yuborilgani, 9 loyihani moliyalashtirish bo'yicha shartnomalar tuzish, 10 loyiha yuzasidan loyiha-smeta hujjatlarini tasdiqlash ishlari paysalga solib kelinayotgani aniq misollar bilan ko'rsatib o'tildi. Tarmoqlar rahbarlari va loyihalar tashabbuskorlari oldiga ana shunday muammolarni tezlik bilan hal qilish, bu boradagi qoloqlik holatlarini bartaraf etish qat'iy vazifa qilib qo'yildi.
Davlatimiz rahbari investitsiya loyihalarining o'z vaqtida va sifatli amalga oshirilmasligi oqibatida zamonaviy obyektlarni ishga tushirish muddatlari kechikishi, bu esa talab yuqori bo'lgan mahsulotlarning bozorga yetib borishiga, qancha-qancha odamlar, avvalo, yoshlarning ish bilan ta'minlanishiga salbiy ta'sir ko'rsatishini ta'kidlab, bunday holatlarga yo'l qo'ygan mutasaddi rahbarlarga nisbatan qat'iy choralar ko'rilishi haqida ogohlantirdi.
Yig'ilishda investitsiya loyihalarini amalga oshirishdagi sustkashlik sabablaridan biri eng quyi tizimda, ya'ni, tashabbuskor tuzilmalar va loyiha institutlari darajasida tegishli hujjatlar yetarlicha puxta ishlab chiqilmasligi bilan bog'liq ekani qayd etildi.
O'tkazilgan o'rganish va tahlillardan ayon bo'lmoqdaki, ayrim istiqbolsiz loyihalarni Investitsiya dasturiga kiritish holatlari mavjud bo'lib, ularning moliyalashtirish manbalari va maqsadli strategiyasi aniq belgilanmagan, kutilayotgan natijalar bo'yicha zarur hisob-kitoblar ishlab chiqilmagan.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari tomonidan tegishli vazirlik va idoralarga ikki oy muddatda mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning strategik vazifalaridan kelib chiqqan holda, Investitsiya dasturini shakllantirish va uni amalga oshirish, istiqbolli investitsiya loyihalari bazasini yaratish bo'yicha me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish yuzasidan qaror loyihasini ishlab chiqish va tasdiqlash uchun kiritish haqida topshiriqlar berildi.
Bu borada kelgusi yil uchun mo'ljallangan Investitsiya dasturiga faqat puxta ishlab chiqilgan, loyiha-smeta hujjatlari tayyor va moliyalashtirish manbalari aniq bo'lgan investitsiya loyihalarini kiritishga alohida e'tibor berish zarurligi ta'kidlandi.
Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, xo'jalik birlashmalari va hududlar rahbarlarining istiqbolli loyihalarni shakllantirish sifati uchun shaxsiy javobgarligi va mas'uliyatini oshirish lozimligi qayd etildi. Bu borada har bir rahbar o'z tarmog'i yoki hududini rivojlantirish bo'yicha aniq ustuvor yo'nalishlar va vazifalarni, kelgusi yillarda qanday loyihalarni amalga oshirish zarurligini har tomonlama chuqur bilishi, yaqqol tasavvur qilishi shart.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan yangi nazorat mexanizmini joriy etish bugungi kun talabiga aylanib borayotgan dolzarb vazifa ekanini ta'kidladi. Ana shu mexanizm asosida Iqtisodiyot vazirligi har bir loyiha bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlarni muntazam monitoring qilib, uning natijalari to'g'risidagi haftalik axborot va takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritib borishi kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Vazirlar Mahkamasi har haftada tegishli tarmoqlar rahbarlari bilan mavjud muammolar va qoloqlik sabablarini muhokama qilib, ularni bartaraf etish, loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish yuzasidan tegishli choralar ko'rishi lozim. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi Bosh prokuratura va Hisob palatasi bilan birgalikda har oyda ikki marta amalga oshirish jarayonida qandaydir muammo paydo bo'layotgan loyihalar bo'yicha muhokamalar o'tkazib, ularni amaliy jihatdan hal etishi zarurligiga e'tibor qaratildi.
Yig'ilishda Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, kompaniya va uyushmalar, hokimliklar rahbarlarining hisobotlari, takliflari eshitildi va muhokama qilindi, investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, mavjud muammolarni hal etish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Эффективная реализация инвестиционных проектов – самая важная и актуальная задача
В Ташкенте 30 мая состоялось видеоселекторное совещание, на котором были рассмотрены вопросы критического анализа и оценки хода реализации инвестиционных проектов, включенных в Инвестиционную программу 2017 года и разработанных в ходе поездок Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в регионы нашей страны.
В совещании приняли участие Премьер-министр, его заместители, Государственные советники Президента, руководители соответствующих министерств и ведомств, хозяйственных объединений, а также присутствовавшие в студиях в Ташкенте и Нукусе, областных центрах руководители Республики Каракалпакстан, местных хокимиятов, территориальных подразделений министерств и ведомств, предприятий, предприниматели и инвесторы.
Глава нашего государства отметил, что последовательное увеличение объемов инвестиций, сдача в эксплуатацию современных производственных объектов являются решающим фактором развития экономики страны, создания новых рабочих мест, выполнения важных социальных программ, самое главное – дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения.
В Инвестиционную программу 2017 года включены 545 инвестиционных проектов общей стоимостью 50 миллиардов долларов США, в течение года намечено освоить 7,3 миллиарда долларов инвестиций.
Также в 2017 году предусмотрено задействование 170 новых производственных объектов общей стоимостью 2,4 миллиарда долларов. На совещании особо подчеркивалось, что в январе-апреле текущего года завершена реализация 9 проектов на общую сумму 73,5 миллиона долларов.
Отмечалось, что осуществляется более тысячи крупных проектов, имеющих важное региональное значение, на общую сумму 19 триллионов 300 миллиардов сумов, которые не включены в Инвестиционную программу и были разработаны в ходе поездок главы нашего государства в Республику Каракалпакстан, области и районы города Ташкента. В настоящее время по 39 из них задействованы объекты.
Наряду с этим на совещании жесткой критике был подвергнут недостаток ответственности, требовательности и инициативности руководителей некоторых отраслей и регионов, в результате чего допускается промедление в реализации множества инвестиционных проектов. В частности, приведены конкретные примеры необоснованного затягивания сроков задействования объектов по 10 проектам, составления договоров по финансированию 9 проектов, утверждения проектно-сметной документации по 10 проектам в первом полугодии нынешнего года. Перед руководителями отраслей и инициаторами проектов поставлены конкретные задачи по безотлагательному решению имеющихся проблем, устранению отставания в этом направлении.
Глава нашего государства подчеркнул, что из-за невыполнения инвестиционных проектов своевременно и качественно отстает сдача в эксплуатацию современных объектов, что оказывает негативное воздействие на поставку на рынок пользующейся большим спросом продукции, обеспечение работой множества людей, прежде всего молодежи, и предупредил о принятии строгих мер в отношении должностных лиц, допустивших такие случаи.
На совещании подчеркивалось, что одна из причин инертности в реализации инвестиционных проектов связана с тем, что в самом нижнем звене, то есть на уровне структур-инициаторов и проектных институтов, не на должном уровне разрабатывается соответствующая документация.
Проведенный анализ показывает, что имеют место факты включения в Инвестиционную программу некоторых бесперспективных проектов, конкретно не определены источники их финансирования и целевая стратегия, не сделаны необходимые расчеты по ожидаемым результатам.
В связи с этим Президентом нашей страны даны поручения соответствующим министерствам и ведомствам по разработке и внесению на утверждение в двухмесячный срок проекта постановления о совершенствовании нормативно-правовой базы по формированию и реализации Инвестиционной программы исходя из стратегических задач социально-экономического развития страны, созданию базы перспективных инвестиционных проектов.
Отмечалась необходимость обратить особое внимание на включение в Инвестиционную программу на будущий год только тщательно разработанных инвестиционных проектов с готовой проектно-сметной документацией и конкретно указанными источниками финансирования.
Подчеркивалось повышение персональной ответственности руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, хозяйственных объединений и регионов за качество разработки перспективных проектов. Каждый руководитель обязан всесторонне и глубоко знать, иметь четкое представление о конкретных приоритетных направлениях и задачах по развитию возглавляемой им отрасли или территории, необходимости реализации актуальных проектов в последующие годы.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев отметил, что внедрение нового механизма контроля за реализацией инвестиционных проектов является актуальной задачей, являющейся требованием сегодняшнего дня. На основе этого механизма Министерство экономики должно вести регулярный мониторинг осуществляемой работы по каждому проекту и еженедельно представлять в Кабинет Министров информацию и предложения по его результатам, сказал глава нашего государства.
Кабинет Министров еженедельно должен обсуждать имеющиеся проблемы и причины отставания с участием руководителей соответствующих отраслей, принимать конкретные меры по их устранению, ускорению реализации проектов. Также было уделено внимание необходимости проведения Кабинетом Министров совместно с Генеральной прокуратурой и Счетной палатой два раза в месяц обсуждений по проектам, в процессе реализации которых возникают проблемы, и практическому их разрешению.
На совещании были заслушаны и обсуждены отчеты и предложения руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, компаний и ассоциаций, хокимиятов, даны конкретные поручения по активизации реализации инвестиционных проектов, решению имеющихся проблем.