Iqtisodiy manfaatdorlik avtomobilsozlik rivojida bosh omil bo'lishi zarur
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 26 iyun kuni avtomobil sanoatida joriy yil uchun belgilangan ishlab chiqarish va eksport ko'rsatkichlarini ta'minlash, tarmoqning rivojlanish istiqbollarini belgilash masalalariga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazildi.
Mamlakatimiz avtosanoati iqtisodiyotimizni yuksaltirishga salmoqli hissa qo'shayotgan tarmoqlardan biridir. "General Motors", "MAN", "Isuzu" kabi jahondagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlikda yurtimizda yengil va yuk avtomobillari, avtobuslar ishlab chiqarilmoqda. Shu bilan birga, bugungi kun avtomobil sanoatini modernizatsiya qilish va bosqichma-bosqich rivojlantirish, raqobatbardosh va eksportbop avtomobillar ishlab chiqarish, ularning modellarini muntazam yangilash vazifalarini qo'ymoqda.
Yig'ilishda tarmoqda mahalliylashtirish, aholiga avtomobillarni tez va arzon yetkazib berish, tashqi bozorga eksport qilish zamon talablariga umuman javob bermasligi tanqid qilindi.
Mamlakatimiz bir paytlar yiliga 100 mingdan ziyod avtomobil eksport qilgan bo'lsa, oxirgi 5 yilda uni ishlab chiqarish va eksport qilish hajmi kamaygan. Tarmoqning barcha darajadagi boshqaruvida korrupsiya, tovlamachilik, tanish-bilishchilik kabi illatlar tomir otib ketgani bunga sabab bo'lmoqda.
Keyingi 2,5 yilda avtomobil sotishda korrupsiya va tovlamachilik holatlari bo'yicha 99 ta jinoiy ish ochilgan. "O'zavtosanoat" aksiyadorlik kompaniyasida yuzaga kelgan qarzdorlik oqibatida o'tgan yili tizimdagi bir nechta korxona faoliyatini zarar bilan yakunlagan. Avtomobillar yillar davomida o'z tannarxidan past qiymatda eksportga chiqarilgan. O'z navbatida, tannarxni tushirish bo'yicha sezilarli ish qilinmagan.
Avtomobil ehtiyot qismlari tayyorlashni o'zlashtirish ham qoniqarsiz ahvolda. Butlovchi qismlar importi ham hanuz yuqoriligicha qolmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur kamchiliklarni bartaraf etish, avtomobilsozlikda mahsulot tannarxini kamaytirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish, importni qisqartirish bo'yicha topshiriqlar berdi. Tarmoq korxonalarini aylanma mablag'lar bilan to'ldirish, avtomobillar ishlab chiqarish, ichki va tashqi bozorlarda sotish tizimini takomillashtirish lozimligini ta'kidladi.
Avtomobil sanoatining eksport salohiyatini kengaytirishda yuzaga kelayotgan zarar hajmini qisqartirish muhim o'rin tutadi. Prezidentimiz shu maqsadda 2020 yilgacha bosqichma-bosqich foyda bilan eksport qilish choralarini ko'zda tutuvchi kompleks dastur ishlab chiqish zarurligini ta'kidladi.
Ichki bozorda avtomobil sotishda korrupsiya bartaraf etilmayotgani aholi noroziligiga olib kelmoqda. Avtosalonlarning joylashishi va avtomobillar taqsimoti hududlar aholisining talablariga javob bermaydi, – dedi davlatimiz rahbari. – Misol uchun, 3 million aholisi bo'lgan Qashqadaryo viloyatida atigi 2 ta avtosalon xizmat ko'rsatayotgan bo'lsa, 2,8 millionlik aholisi bor Toshkent viloyatida 12 ta avtosalon mavjud. Natijada aholi qo'shni viloyatlardan avtomobil qidirib sarson bo'lmoqda.
Yuqoridagi kamchiliklardan kelib chiqib, yig'ilishda avtomobil ishlab chiqarishda iqtisodiy manfaatdorlikni oshirish, tashqi bozorda raqobatga chidamli mahsulotlar tayyorlashni yo'lga qo'yish, ularni sotish tizimini takomillashtirish yuzasidan aniq vazifalar belgilab berildi.
Hukumat va "O'zavtosanoat" kompaniyasi rahbariyatiga mamlakatimiz avtomobilsozlik tarmog'i jahon bozorida munosib o'rin egallashi uchun uni izchil rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish, iste'molchilar ehtiyojini inobatga olgan holda, yanada zamonaviy mashinalar ishlab chiqarishni kengaytirish, tarmoqqa innovatsion texnologiyalarni jalb etish va investitsiyalar oqimini ko'paytirish, kadrlar salohiyatini oshirish, yangi ish o'rinlari tashkil etish yuzasidan zarur ko'rsatmalar berildi.

Экономическая заинтересованность – основной фактор развития автомобилестроения
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 июня состоялось совещание, посвященное выполнению производственных и экспортных показателей в автомобильной промышленности на текущий год, вопросам определения перспектив развития отрасли.
Автомобильная промышленность нашей страны является одной из отраслей, вносящих весомый вклад в развитие экономики. Совместно с такими ведущими компаниями мира, как "General Motors", "MAN", "Isuzu", в нашей стране производятся легковые и грузовые автомобили, пассажирские автобусы. Вместе с тем нынешнее время ставит задачи по модернизации и поэтапному развитию автомобильной промышленности, производству конкурентоспособных и экспортоориентированных автомобилей, регулярному обновлению линейки моделей.
На совещании подвергнуто критике то, что в отрасли совершенно не отвечают требованиям времени процессы локализации, экспорта автомобилей за рубеж, своевременность поставки автомобилей населению по доступным ценам. Если раньше данная отрасль экономики страны экспортировала более 100 тысяч автомобилей в год, то за последние 5 лет объемы производства и экспорта сократились. На всех уровнях управления отраслью пустили корни такие пороки, как коррупция, мошенничество, кумовство, что привело к печальным последствиям.
За истекшие два с половиной года заведено 99 уголовных дел по случаям коррупции и мошенничества при реализации автомобилей. В результате возникшей задолженности несколько предприятий акционерной компании "Узавтосаноат" завершили прошлый год с убытками. Автомобили годами продавались на экспорт по цене ниже себестоимости. В свою очередь, не проделана значимая работа по снижению себестоимости.
Ситуация с освоением изготовления запасных частей к автомобилям также в неудовлетворительном состоянии. Доля импорта комплектующих частей все еще остается высокой.
Глава нашего государства дал поручения по устранению этих недостатков, снижению себестоимости продукции в автомобилестроении, повышению уровня локализации, сокращению импорта. Отмечалась необходимость пополнения предприятий отрасли оборотным капиталом, совершенствования системы производства автомобилей, их реализации на внутреннем и внешнем рынках.
Важное значение имеет сокращение объема ущерба, возникающего в процессе расширения экспортного потенциала автомобильной промышленности. Президент нашей страны отметил необходимость разработки комплексной программы мер, предусматривающей поэтапный экспорт с прибылью до 2020 года.
Неустранение случаев коррупции при реализации автомобилей на внутреннем рынке вызывает недовольства населения. Размещение автосалонов и распределение автомобилей не отвечают требованиям жителей регионов, подчеркнул глава нашего государства. К примеру, в Кашкадарьинской области с 3-миллионным населением функционируют всего 2 автосалона, в Ташкентской области с населением 2,8 миллиона имеются 12 автосалонов. В результате граждане вынуждены искать автомобили в соседних областях.
Исходя из вышеуказанных недостатков, на совещании были даны конкретные поручения по повышению экономической заинтересованности в производстве автомобилей, налаживанию производства конкурентоспособной на внешнем рынке продукции, совершенствованию системы реализации.
Правительству и руководству компании "Узавтосаноат" даны поручения по дальнейшему развитию автомобильной отрасли для обретения ею достойного места на мировом рынке, с учетом нужд потребителей – по расширению производства более современных машин, привлечению в отрасль инновационных технологий и увеличению инвестиционного потока, повышению уровня кадрового потенциала, созданию новых рабочих мест.