Iqtisodiy va ijtimoiy investitsiya loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-oktyabr kuni xorijiy mamlakatlar bilan erishilgan kelishuvlar ijrosi, yangi investitsiyaviy va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Dastlab Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikdagi investitsiya loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi. Joriy yil mart oyida davlatimiz rahbarining ushbu mamlakatga rasmiy tashrifi juda samarali boʻlgan, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha aprel oyida "yoʻl xaritasi" ishlab chiqilgan edi.
Undan koʻplab istiqbolli loyihalar oʻrin olgan. 300 million dollar evaziga Samarqand shahri infratuzilmasini rivojlantirish, Navoiy viloyatida 200 million dollarlik shamol va 150 million dollarlik quyosh elektr stansiyalari qurish, 203 million dollar evaziga Sirdaryo viloyatida sellyuloza, omuxta yem va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi agrosanoat klasteri tashkil etish loyihalari shular jumlasidandir.
Mutasaddilar investitsiya oʻzlashtirilishi boshlangan loyihalar ijrosining borishi boʻyicha hisobot berdi. Shuningdek, neft-gaz, kimyo, energetika, meva-sabzavotlarni qayta ishlash sohalaridagi istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi ishlarning, qurilajak zavod va korxonalarning iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatiga eʼtibor qaratib, ularni tez va puxta amalga oshirish lozimligini taʼkidladi. Yangi loyihalar boʻyicha muzokaralarni yakunlash, qurilish ishlarini boshlash boʻyicha tegishli topshiriqlar berdi.
Maʼlumki, joriy yil oxirida Prezidentimizning Yaponiyaga tashrifi rejalashtirilgan boʻlib, unga tayyorgarlik doirasida Tokio bilan energetika, transport, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish sohalariga doir kelishuvlarga erishilgan.
Kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish, yapon texnologiyalari asosida elektrostansiya qurish, suv tozalash va suv taʼminoti tizimini modernizatsiya qilish, shahar qatnoviga moʻljallangan elektrobuslar ishlab chiqarishga oid loyihalar boʻyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Ushbu oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik hamda Yaponiya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik holati boʻyicha maʼlumot berildi.
Yigʻilishda joriy yil yanvar-sentyabr oylarida eksport va investitsiya prognoz koʻrsatkichlarining ijrosi holati va yil yakuni boʻyicha ushbu yoʻnalishlarda amalga oshirilishi zarur boʻlgan choralar ham koʻrib chiqildi. Toʻqqiz oylikda eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollarini tashkil etib, reja oshigʻi bilan bajarildi. Eksport nomenklaturasi 74 ta yangi turdagi mahsulot, geografiyasi 42 mamlakatga kengaydi. Oʻsish surʼati asosan meva-sabzavotchilik, toʻqimachilik, avtomobilsozlik, energetika tarmoqlari hissasiga toʻgʻri keldi.
Shu bilan birga, ayrim tashkilot va hududlarda rejalashtirilgan prognoz bajarilmagani qayd etildi. Yil yakuniga qadar bu boradagi qoloqlikni bartaraf etish, barcha tarmoq va hududlar boʻyicha eksport prognozini bajarish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini 2020-2022 yillarda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ham muhokama qilindi. Dasturga muvofiq, Qoʻqon shahrida umumiy qiymati 420 million dollarlik 250 ta, Margʻilon shahrida 192 million dollarlik 172 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Ajratilayotgan investitsiyalar ushbu shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash va yangi turar joylar qurishga yoʻnaltiriladi. Prezidentimiz mazkur uch yoʻnalish Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini har tomonlama yangilash, odamlar hayot sifatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi.
Toshkent shahrida oʻtkazilgan Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlar kengashi va investitsiya forumi yakunlariga ham eʼtibor qaratildi.

Implementation of investment projects in socio-economic sphere is considered
On October 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the implementation of the agreements reached with foreign partners, as well as discussion of new investment and socio-economic projects.
Implementation of investment projects in cooperation with the United Arab Emirates was considered. Following the fruitful official visit of the President of Uzbekistan to this country in March this year, a roadmap was developed in April to implement the agreements reached.
This program includes many promising projects, including the development of the infrastructure of the city of Samarkand in the amount of 300 million USD, the construction of wind power stations in Navoi region for 200 million and the solar power station for 150 million USD, the organization in Syrdarya region of an agrocluster for production of cellulose, animal feed and building materials worth 203 million USD.
Responsible persons reported on the progress of implementing projects for which investment development has begun. Promising projects in the oil and gas, chemical, energy sectors, and the field of processing fruits and vegetables were also discussed.
The Head of the state paid attention to the economic and social significance of the upcoming work of the planned production capacities, noted the need for speedy and qualitative implementation of projects. It was instructed to expedite negotiations on new projects and preparation for construction work.
By the end of this year, the visit of Uzbekistan's President to Japan is planned. Within the framework of preparation for this event, agreements were reached on implementation of projects in the energy sector, transport, agriculture, and the service sector.
Negotiations are also conducted on projects aimed at production of chemical products, construction of a power plant using Japanese technologies, modernization of the water treatment and water supply systems, and production of city electric buses.
At the meeting, information was provided on preparations for the high-level visit and the state of Uzbekistan – Japan trade, economic and investment cooperation.
Implementation of export and investment forecasts in January-September this year and forthcoming measures in this direction by the end of the year were also considered.
Over the specified period of time, the volume of exports amounted to about 10 billion dollars, the forecast was exceeded. Growth fell mainly to horticulture, textile production, automotive industry and energy. The range of exports expanded to 74 new products, geography – up to 42 countries.
At the same time, it was noted that forecast indicators were not fulfilled in some organizations and regions. Instructions were given on eliminating the backlog before the end of the year, ensuring that the export forecast is fulfilled in all sectors and regions.
The program for comprehensive socio-economic development of Kokand and Margilan in 2020-2022 was discussed at the meeting. The program provides for the implementation of 250 projects worth 420 million dollars in Kokand and 172 projects for 192 million dollars in Margilan.
These funds will be used to develop urban infrastructure, improve social conditions and build new housing. The President noted that work in these three areas is important for a comprehensive renewal of the image of Kokand and Margilan, and improving the quality of people's life.
The results of the meeting of the Business Council and Investment Forum of Turkic-Speaking States in Tashkent were also considered.
Responsible persons reported on the progress of execution of instructions given earlier, priority tasks for the future were identified.