Iqtisodiyotning barqaror o'sishini ta'minlash – xalqimiz farovonligini oshirishning muhim omili
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-avgust kuni 2017-yilgi Investitsiya dasturiga kiritilgan yirik va muhim ahamiyatga ega investitsiya loyihalarini amalga oshirish va yil yakuni bo'yicha kutilayotgan natijalar, shuningdek, davlatimiz rahbarining Andijon viloyati va poytaxtimizning Chilonzor tumaniga tashriflari chog'ida belgilangan vazifalar ijrosiga bag'ishlangan videoselektor yig'ilishi o'tkazildi.
Yig'ilishda Bosh vazir va uning o'rinbosarlari, Prezidentning Davlat maslahatchilari, tegishli vazirliklar, idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi. Videokonferensiya aloqasi orqali Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, mahalliy hokimliklar, vazirlik va idoralarning hududiy tuzilmalari, korxonalar rahbarlari, tadbirkorlar va investorlar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari investitsiyalar hajmi yildan-yilga ortib borishini ta'minlash, yuqori qo'shimcha qiymatli, chuqur qayta ishlangan mahsulotlar ishlab chiqaruvchi yangi zamonaviy korxonalarni ishga tushirish – mamlakatimiz iqtisodiyotining barqaror o'sishini ta'minlash, avvalo, aholi hayoti va farovonligi darajasini yanada oshirishning eng muhim omillaridan biri ekanini ta'kidladi.
Prezident huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi tashkil etilgani iqtisodiyotimizga investitsiya jalb etish masalasi nechog'li muhim strategik vazifalardan biri ekanini yaqqol namoyon etdi. Yig'ilishda ushbu Agentlik faoliyatini oqilona tashkil qilish, avvalo, investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va hayotga tatbiq etish samaradorligini oshirishga, barcha jarayonlarning ochiq bo'lishini ta'minlashga alohida e'tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
2017-yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq, joriy yilda 552 loyiha doirasida 7,2 milliard AQSh dollarini o'zlashtirish va 67 yirik loyihani amalga oshirish belgilangan. Jumladan, 2017-yilning o'zida umumiy qiymati 2,4 milliard dollarga teng 170 loyiha, jumladan, 16 yirik loyiha ijrosi yakuniga yetkaziladi.
Faol investitsiya siyosatini izchil davom ettirish natijasida o'tgan 7 oyda 32 loyiha ijrosi yakunlandi, yil oxirigacha yana 138 loyihani amalga oshirib, obyektlarni ishga tushirish yuzasidan barcha zaruriy chora-tadbirlar belgilandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakat miqyosida va joylarda ayrim rahbarlar investitsiya loyihalarini amalga oshirishda yuzaga kelayotgan muammolarni tezkor hal etish va ularni kafolatlangan moliyaviy manbalar bilan ta'minlashga yuzaki, mas'uliyatsizlik bilan yondashayotganiga e'tibor qaratdi.
O'tgan 7 oy mobaynida 27 loyiha bo'yicha mablag'larni o'zlashtirish rejadan ortda qolayotgani, 8 loyiha bo'yicha hujjatlar haligacha tasdiqlanmagani kabi tanqidiy misollar keltirildi.
Shu munosabat bilan tarmoqlar rahbarlari va loyihalar tashabbuskorlari zimmasiga mavjud muammolarni tezlik bilan hal qilish, sustkashlik holatlarini bartaraf etish choralarini ko'rish yuzasidan aniq vazifalar yuklandi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, investitsiya loyihalarini amalga oshirishda yuzaga kelayotgan asosiy kamchiliklarga tegishli hujjatlar puxta ishlab chiqilmagani, ko'plab rahbarlar tegishli tarmoqlar va sohalar kelajagi to'g'risida muayyan tasavvurga ega emasligi, ya'ni o'zi boshqarayotgan sohaning bir necha yildan keyingi rivojlanish istiqboli haqida aniq hisob-kitob yuritmayotgani sabab bo'layotganini qayd etdi.
Bosh vazir o'rinbosarlari, vazirlik va idoralar, xo'jalik birlashmalari va hududiy hokimliklar rahbarlariga investitsiya loyihalari ijrosi ustidan haftalik nazoratni yanada kuchaytirish, aniqlangan muammolarni bartaraf etish va kamchilikka yo'l qo'ygan mas'ul shaxslar faoliyatini baholash yuzasidan ko'rilayotgan aniq choralar to'g'risida har oy yakunida hisobot berib borish vazifasi topshirildi.
Yana bir muammo shundan iboratki, investitsiya loyihalari bo'yicha obyektlar ishga tushgani haqida tegishli hujjat qabul qilingandan so'ng yangi quvvatlar qay darajada ishlayotganini tahlil qilish tizimi mavjud emas. Shundan kelib chiqqan holda, davlatimiz rahbari Iqtisodiyot vazirligiga tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda ishga tushirilgan yangi obyektlar faoliyatini monitoring qilish tartibini ishlab chiqish vazifasini yukladi.
Yig'ilishda Iqtisodiyot vazirligi, Investitsiyalar bo'yicha davlat qo'mitasi, Moliya vazirligiga yirik xo'jalik birlashmalari va hududiy hokimliklar bilan birga 2018-yilgi Investitsiya dasturini shakllantirishda faqat loyihalashtirish hujjatlari tayyor bo'lgan va qiymati kamida 5 million dollarga teng loyihalarni kiritish, sarmoyadorlarning dasturga loyiha kiritishini rag'batlantirish uchun ularga soliq imtiyozlari va boshqa preferensiyalar berish bo'yicha aniq takliflar ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bunda kelasi yil uchun Investitsiya dasturiga faqat puxta ishlab chiqilgan, loyiha-smeta hujjatlari tayyor va moliyalashtirish manbalari aniq bo'lgan investitsiya loyihalarini kiritishga alohida e'tibor berish zarurligi ta'kidlandi.
Investitsiyalar bo'yicha davlat qo'mitasi rahbariyatiga xorijiy hamkorlar bilan teng sheriklik va o'zaro manfaatdorlik tamoyillari asosida ishlash uchun aniq yo'nalishlarni belgilash, shuningdek, import shartnomalarini tizimli ravishda va o'z vaqtida ko'rib chiqib, xulosa berish yuzasidan alohida tartib-qoidalar ishlab chiqishni tezlashtirish vazifasi topshirildi.
O'zbekistonning xorijiy davlatlar bilan hamkorligini rivojlantirish uchun tuzilgan qator hukumatlararo komissiyalar faoliyatini yana bir bor tanqidiy tahlil qilib, ularning samaradorligini oshirish zarurligi qayd etildi.
Yig'ilishda davlatimiz rahbarining 2-3-iyun kunlari Andijon viloyatiga hamda 12-aprel kuni Toshkent shahrining Chilonzor tumaniga tashriflari natijasiga binoan rasmiylashtirilgan bayonnomalar va qabul qilingan dasturlarda belgilangan topshiriqlar ijrosining borishi ham muhokama qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida mazkur bayon va dasturlarni amalga oshirishning joriy holatini bosqichma-bosqich ko'rib chiqib, ijrochilar hisobotini tinglash va baholash bo'yicha yangi nazorat tizimi joriy etilishi ta'kidlandi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri va uning o'rinbosarlariga Andijon viloyati va Chilonzor tumanini, umuman, barcha hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha belgilangan vazifalar ijrosini tizimli ravishda o'rganib, birorta ham muammoli masala qoldirmaslik yuzasidan aniq ko'rsatmalar berildi.
Yig'ilishda Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirliklar, idoralar, kompaniyalar, uyushmalar va hokimliklar rahbarlarining hisobotlari va takliflari tinglanib, muhokama qilindi hamda investitsiya loyihalari ijrosini jadallashtirish va mavjud muammolarni hal etish yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

Обеспечение устойчивого развития экономики – важный фактор повышения благосостояния народа
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 августа 2017 года проведено видеоселекторное совещание, посвященное ходу реализации крупных и значимых инвестиционных проектов, включенных в Инвестиционную программу на 2017 год, ожидаемым результатам по итогам текущего года, а также исполнению задач, определенных в ходе поездок главы нашего государства в Андижанскую область и Чиланзарский район города Ташкента.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, Государственные советники Президента, руководители соответствующих министерств, ведомств и хозяйственных объединений. Посредством видеоконференцсвязи в совещании участвовали Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, руководители местных хокимиятов, территориальных структур министерств и ведомств, предприятий, предприниматели и инвесторы.
Глава нашего государства отметил, что обеспечение поступательного роста объемов инвестиций из года в год, введение в строй новых современных предприятий по производству продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки – одни из важнейших факторов обеспечения устойчивого развития экономики нашей страны, прежде всего, дальнейшего повышения уровня жизни и благосостояния населения.
Организация Национального агентства по проектному управлению при Президенте в очередной раз показала, что вопрос привлечения инвестиций в нашу экономику имеет важное стратегическое значение. На совещании указано на необходимость качественной организации деятельности этого агентства, обращения прежде всего особого внимания на повышение результативности работы по разработке и реализации инвестиционных проектов, обеспечение прозрачности всех связанных с этими вопросами процессов.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2017 год в текущем году предусмотрено освоить 7,2 миллиарда долларов США в рамках 552 проектов и реализовать 67 крупных проектов. В частности, уже в этом году будет завершена реализация 170, в том числе 16 крупных проектов общей стоимостью 2,4 миллиарда долларов.
В результате последовательного продолжения активной инвестиционной политики за минувшие 7 месяцев завершено выполнение 32 проектов, определены все необходимые меры по завершению еще 138 проектов и сдаче в эксплуатацию соответствующих объектов до конца года.
Президент нашей страны обратил внимание на то, что некоторые руководители республиканского уровня и на местах поверхностно и безответственно относятся к вопросам оперативного устранения проблем, возникающих в процессе реализации инвестиционных проектов, а также обеспечения их гарантированными источниками финансирования.
В течение минувших 7 месяцев затянуты сроки освоения средств по 27 проектам, по 8 проектам все еще не утвержден необходимый пакет документов.
В связи с этим на руководителей отраслей и инициаторов проектов возложены конкретные задачи по оперативному решению имеющихся проблем и устранению случаев пассивности.
Глава нашего государства отметил, что причиной большинства недостатков, возникающих при реализации инвестиционных проектов, становится отсутствие четко разработанной документации, у многих руководителей нет видения конкретного будущего соответствующих отраслей и сфер на основе точных расчетов их развития с прицелом на несколько лет вперед.
Заместителям Премьер-министра, руководителям министерств и ведомств, хозяйственных объединений и хокимиятов поручено усилить еженедельный контроль за реализацией инвестиционных проектов, представлять по итогам каждого месяца отчет о принимаемых конкретных мерах по устранению выявленных проблем и оценке деятельности ответственных лиц, допустивших недостатки.
Еще одна проблема заключается в отсутствии системы анализа состояния работы новых мощностей после принятия соответствующего документа о запуске объектов в рамках инвестиционных проектов. В связи с этим глава нашего государства поручил Министерству экономики разработать совместно с соответствующими министерствами и ведомствами порядок мониторинга работы введенных в строй новых объектов.
На совещании Министерству экономики, Государственному комитету по инвестициям, Министерству финансов поручено совместно с крупными хозяйственными объединениями и хокимиятами на местах включать в Инвестиционную программу на 2018 год только те проекты, по которым подготовлены проектные документы и стоимость составляет не менее 5 миллионов долларов, разработать конкретные предложения по предоставлению инвесторам налоговых льгот и других преференций для стимулирования их участия со своими проектами в Инвестиционной программе.
Отмечалось, что особое внимание необходимо уделять включению в Инвестиционную программу 2018 года только глубоко продуманных инвестиционных проектов с готовой проектно-сметной документацией и конкретными источниками финансирования.
Руководству Государственного комитета по инвестициям поручено определить конкретные направления работы с иностранными инвесторами на основе принципов равного партнерства и взаимного интереса, а также ускорить разработку отдельных процедур по системному и своевременному рассмотрению импортных контрактов, выдаче заключений по ним.
Указано также на необходимость еще раз критически проанализировать деятельность ряда межправительственных комиссий, образованных для развития сотрудничества Узбекистана с зарубежными государствами, повысить эффективность их работы.
На совещании рассмотрено исполнение протоколов и программ, принятых по итогам поездок главы нашего государства в Андижанскую область 2-3 июня и Чиланзарский район города Ташкента 12 апреля текущего года.
Отмечалось, что при Президенте Республики Узбекистан будет внедрена новая система контроля по поэтапному рассмотрению текущего состояния исполнения этих протоколов и программ, заслушиванию и оценке отчетов исполнителей.
Премьер-министру Республики Узбекистан и его заместителям даны конкретные поручения по системному изучению исполнения задач, обозначенных по социально-экономическому развитию Андижанской области и Чиланзарского района, всех регионов страны, рассмотрению всех без исключения проблемных вопросов.
На совещании заслушаны и обсуждены отчеты и предложения руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, компаний, ассоциаций и хокимов, приняты соответствующие решения по ускорению реализации инвестиционных проектов и решению имеющихся проблем.