Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to'g'risida
Aholi daromadlari va turmush darajasini oshirish, aholining ijtimoiy zaif qatlamlarini davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanishini kuchaytirish, shuningdek, mehnatiga kam haq to'lanadigan xodimlar ish haqi miqdorini jadal ravishda oshirishni ta'minlash maqsadida:
1. 2018-yilning 1-noyabridan boshlab byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar hamda nafaqalar miqdori 1,1 baravar oshirilsin.
2. 2018-yilning 1-noyabridan boshlab O'zbekiston Respublikasi hududida eng kam:
ish haqi — oyiga 202 730 so'm;
yoshga doir pensiyalar — oyiga 396 500 so'm;
bolalikdan nogironlarga beriladigan nafaqa — oyiga 396 500 so'm;
zarur ish stajiga ega bo'lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa oyiga 243 300 so'm miqdorida belgilansin.
3. Belgilansinki, ish haqi hamda pensiyalarga qo'shilgan ustama va qo'shimcha haqlarning barcha turlari, eng kam ish haqiga nisbatan belgilangan kompensatsiya va boshqa to'lovlar 2018 yilning 1 noyabridan boshlab mazkur Farmonda belgilangan eng kam ish haqi miqdoridan kelib chiqqan holda amalga oshiriladi.
4. O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
Mehnatga haq to'lash yagona tarif setkasining quyi razryadlari tarif koeffitsientlarini o'rtacha 10 foizga, shu jumladan, 1-razryad bo'yicha 15 foizga, 2-razryad bo'yicha 10 foizga va 3-razryad bo'yicha 5 foizga oshirish orqali mehnatiga kam haq to'lanadigan xodimlarning ish haqi miqdorining jadal ravishda oshirilishini ko'zda tutgan holda 2019-yil 1-yanvardan Mehnatga haq to'lashning yagona tarif setkasini qayta ko'rib chiqsin;
O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan saqlanadigan tashkilotlarda band bo'lgan universal kasblar xodimlari mehnatiga haq to'lashga doir razryadlarni tanqidiy ko'rib chiqsin va 2019 yil 1 yanvaridan ularning yangilanganlarini joriy etsin;
xalqaro moliyaviy institutlar bilan birgalikda mehnatga haq to'lash miqdorining uning natijalari, bajarilayotgan mehnat funktsiyalarining murakkabligi va mas'uliyati bilan yanada uzviy bog'liqligini ta'minlashni nazarda tutadigan Byudjet tashkilotlarida mehnatga haq to'lash tizimini yanada takomillashtirish kontseptsiyasining ishlab chiqilishini va 2019-yil 1-sentyabrga qadar muddatda kiritilishini ta'minlasin.
5. O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar, Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan tashkilotlar bilan birgalikda pensiyalar, stipendiyalar hamda byudjet tashkilotlari xodimlarining lavozim maoshlari miqdorini mazkur Farmon qoidalaridan kelib chiqqan holda o'z vaqtida qayta hisoblab chiqishni ta'minlasin.
6. Byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar, nafaqalar va stipendiyalarning oshirilishi bilan bog'liq xarajatlar O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg'armasi mablag'lari hisobidan amalga oshirilsin.
Xo'jalik hisobidagi korxona va tashkilotlarga ish haqining qonun hujjatlarida belgilangan mehnatga haq to'lashning eng kam miqdoridan kam bo'lmagan holda to'lashni ta'minlab, ish haqi miqdorlarini eng kam ish haqiga muvofiq oshirish tavsiya etilsin.
7. Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar Xalq deputatlari kengashlariga mazkur Farmonning qabul qilinishidan so'ng qo'shimcha xarajatlarni qoplash uchun tegishli byudjetlar parametrlariga o'zgartirish kiritish to'g'risida takliflar kiritsin.
8. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 2-iyuldagi "Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to'g'risida"gi PF-5469-son Farmoni uning 6-bandi istisno qilingan holda 2018-yilning 1-noyabridan o'z kuchini yo'qotgan deb hisoblansin.
9. O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o'zgartish va qo'shimchalar to'g'risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O'zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий
В целях повышения доходов и уровня жизни населения, усиления государственной поддержки социально уязвимых слоев населения, а также обеспечения опережающего повышения размеров заработной платы низкооплачиваемых работников:
1. Повысить с 1 ноября 2018 года размеры заработной платы работникам бюджетных организаций, пенсий, стипендий и пособий в 1,1 раза.
2. Установить с 1 ноября 2018 года на территории Республики Узбекистан минимальные размеры:
заработной платы – 202 730 сумов в месяц;
пенсии по возрасту – 396 500 сумов в месяц;
пособия инвалидам с детства в размере 396 500 сумов в месяц;
пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, в размере 243 300 сумов в месяц.
3. Определить, что все виды надбавок и доплат к заработной плате и
к пенсиям, компенсационные и другие выплаты, установленные в отношении
к минимальной заработной плате, производятся с 1 ноября 2018 года
от определенного настоящим Указом размера минимальной заработной платы.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
пересмотреть с 1 января 2019 года тарифные коэффициенты Единой тарифной сетки по оплате труда, предусмотрев опережающий рост заработной платы низкооплачиваемых работников путем увеличения тарифных коэффициентов
по нижним разрядам Единой тарифной сетки в среднем на 10 процентов, в том числе по 1 разряду – на 15 процентов, по 2 разряду – на 10 процентов и 3 разряду
– на 5 процентов;
критически пересмотреть и ввести с 1 января 2019 года обновленные разряды по оплате труда работников сквозных профессий, занятых в организациях, содержащихся за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан;
обеспечить совместно с международными финансовыми институтами разработку и внесение в срок до 1 сентября 2019 года проект Концепции дальнейшего совершенствования системы оплаты труда в бюджетных организациях, предусматривающей обеспечение более тесной взаимосвязи размера оплаты труда
с его результатами, сложностью и ответственностью выполняемых трудовых функций.
5. Министерству финансов совместно с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами
и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, организациями, финансируемыми из Государственного бюджета Республики Узбекистан, обеспечить своевременный пересчет размеров пенсий, стипендий и должностных окладов работников бюджетных организаций исходя из положений настоящего Указа.
6. Расходы, связанные с повышением заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий, пособий и стипендий, произвести за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан и внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
Рекомендовать хозрасчетным предприятиям и организациям производить повышение размеров заработной платы в соответствии с минимальной заработной платой, обеспечив выплату заработной платы не ниже минимального размера оплаты труда, установленного законодательством.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей
и города Ташкента внести в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, кенгаши народных депутатов областей и города Ташкента предложения о внесении изменений
в параметры соответствующих бюджетов для покрытия дополнительных расходов
с принятием настоящего Указа.
8. Признать с 1 ноября 2018 года утратившим силу, за исключением пункта 6, Указ Президента Республики Узбекистан от 2 июля 2018 года № УП-5469
"О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий".
9. Министерству юстиции совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения
об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.