9755 14-Iyun, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 184 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov 14-iyun kuni Oqsaroyda AQSh Qurolli Kuchlari Markaziy qo'mondonligi qo'mondoni general Jozef Votelni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari yangi lavozimga tayinlangandan so'ng mamlakatimizga ilk bor kelgan mehmonni qutlar ekan, uni yuksak va mas'uliyatli lavozim bilan tabriklab, faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog'ida O'zbekiston bilan AQSh o'rtasidagi hamkorlik aloqalari, avvalo, o'zaro manfaatga, jumladan, xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlashga asoslangani ta'kidlandi. Muntazamlik kasb etgan turli darajadagi o'zaro aloqalar va maslahatlar ikki tomon uchun ham manfaatli bo'lgan hamkorlikni izchil rivojlantirish imkonini bermoqda.
Uchrashuvda ayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar, jumladan, Afg'onistondagi vaziyatni tinch yo'l bilan hal etish masalalari muhokama etildi.
General Jozef Votel Prezidentimiz Islom Karimovga samimiy qabul va tomonlar uchun dolzarb bo'lgan masalalarni atroflicha muhokama etish imkoniyati yaratilgani uchun minnatdorlik bildirdi, AQSh rahbariyati mamlakatlarimiz o'rtasidagi serqirra munosabatlarni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

9892 14 июня, 2016 Распечатать Скачать (PDF 281 Kb)
Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 14 июня в резиденции Оксарой принял командующего Центральным командованием Вооруженных Сил США генерала Джозефа Вотела.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, прибывшего в нашу страну с первым после вступления в новую должность визитом, поздравил его с высоким и ответственным назначением и пожелал успехов в работе.
Как подчеркивалось во время беседы, конструктивный характер существующих узбекско-американских связей основан, прежде всего, на взаимном интересе, в том числе в укреплении безопасности и стабильности. Регулярные двусторонние контакты и консультации на различных уровнях позволяют последовательно развивать взаимовыгодное сотрудничество, расширяя его повестку дня.
В ходе встречи были обсуждены некоторые международные и региональные проблемы, включая процессы мирного урегулирования ситуации в Афганистане.
Генерал Джозеф Вотел выразил признательность главе нашего государства Исламу Каримову за теплый прием и возможность подробно обсудить актуальные для обеих сторон вопросы, отметив заинтересованность руководства США в дальнейшем развитии многоплановых отношений между нашими странами.