Islohotlardan ko'zlangan asosiy maqsad – aholi turmush farovonligini yuksaltirishdir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 5-yanvar kuni Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar, bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab, Zangiota tumanidagi "Highway Logistics" logistika markaziga tashrif buyurdi.
Ko'p tarmoqli xizmat turlarini o'zida jamlagan, zamonaviy qulayliklar yaratilgan markaz faoliyatini tashkil etishda Germaniya, Fransiya, Rossiya, Qozog'iston, Gruziya kabi davlatlarning mazkur sohadagi tajribasi o'rganildi.
Umumiy qiymati 40 million AQSh dollaridan ziyod va hududi 14,2 gektar bo'lgan markazda 350 ish o'rni yaratilgan. Uning eksport va import tovarlari uchun logistika xizmatlari ko'rsatish yillik quvvati 1 million 200 ming tonnaga teng.
Markaz hududida bojxona bo'limi tashkil etilgan. Bu yerda markazlashgan mahsulotlar ombori, bojxona posti, bank, deklaratsiya to'ldirish, sertifikatlashtirish va ko'rikdan o'tkazish bo'limlari, logistika xizmatlari ko'rsatish, tovar jo'natish va qabul qilish kompaniyalari, bojxona brokerlari faoliyati yo'lga qo'yilgan.
Bu kabi logistika markazlarini har bir viloyatda tashkil qilish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtirish va saqlashda zamonaviy texnologiyalarni qo'llash bo'yicha mutasaddilarga zarur ko'rsatmalar berildi.
Shu yerning o'zida Toshkent viloyatining eksport salohiyatini oshirish, 2018-2019-yillarda meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish, saqlash va qayta ishlash, chorvachilik, issiqxona xo'jaligini tashkil etish, charm-poyabzal sohasini rivojlantirish dasturlari taqdimoti bo'lib o'tdi.
Davlatimiz rahbari Zangi ota majmuasini ziyorat qildi.
O'tganlar xotirasi yod etilib, Qur'on tilovat qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yangiyo'l shahridagi "Fayzli" mahalla fuqarolar yig'inida bo'ldi.
Shu yerda Yangiyo'l shahrining Bosh rejasi loyihasi, shahardagi ko'p qavatli uy-joylarni ta'mirlash dasturi hamda xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini zamonaviy texnologiyalar asosida takomillashtirish borasidagi ishlar haqida ma'lumot berildi.
Yangiyo'l shahrida qariyb 87 ming aholi istiqomat qiladi. Shaharda 241 ta ko'p qavatli uy bo'lib, ularga xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari xizmat ko'rsatadi.
Davlatimiz rahbari xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini zamon talablari darajasida takomillashtirish, sohaga axborot texnologiyalarini keng joriy qilish zarurligini ta'kidladi. Joriy yilda Yangiyo'l shahridagi ko'p qavatli uylarni ta'mirlash, 7 qavatli 12 ta yangi uy-joy qurish, zamonaviy bog', bozor, supermarket, ko'prik barpo etish bo'yicha topshiriqlar berdi.
Prezidentimizga taqdim qilingan loyihalardan shaharda oqova suv tarmoqlarini rekonstruksiya qilish va yangilash dasturi, Qibray va Zangiota tumanlarida suv ta'minotini yaxshilash, Chirchiq shahrining issiqlik tizimini takomillashtirish kabi ma'lumotlar o'rin oldi.
Davlatimiz rahbari "Fayzli" mahalla fuqarolar yig'ini profilaktika inspektori Anvar Toshevning xonadonida bo'ldi.
Bugungi kunda ushbu mahallada 4 ming 200 nafar aholi istiqomat qiladi.
Shavkat Mirziyoyev mahalla ahli bilan muloqot qildi.
Keyingi manzil Yangiyo'l tumani tibbiyot birlashmasi bo'ldi.
Shavkat Mirziyoyev tibbiyot birlashmasi faoliyati bilan tanishdi. Bemorlar ahvoli, turmush sharoiti bilan qiziqdi, muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari shifoxonaning kardiologiya bo'limida davolanayotgan Zulayho Aliyeva bilan suhbatlashdi, uning turmush sharoiti, oilasidagi ahvol bilan qiziqdi. Shu kunning o'zida Prezidentimiz topshirig'iga binoan Z.Aliyeva poytaxtimizdagi Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markaziga davolanishga yuborildi. Shuningdek, ushbu oilaga uch xonali yangi uy ajratiladigan bo'ldi.
Yangiyo'l tumanida 262 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Tuman tibbiyot birlashmasining birinchi binosi 1912-yilda qurilgan. So'nggi binosi 1979-yilda foydalanishga topshirilgan. Keyingi yillarda binolarda qisman ta'mirlash ishlari bajarilgan. Bugungi kunga kelib shifo maskanining aksariyat binolari ma'nan eskirgan. Tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlanish darajasi ham zamon talablariga javob bermaydi. Oddiy holatlarda ham bemorlar poytaxtdagi tibbiyot maskanlariga qatnab, muolaja olishga majbur bo'lmoqda.
Tibbiyot sohasida amalga oshirilayotgan islohotlardan ko'zlangan asosiy maqsad odamlarni rozi qilish, salomatligini yanada mustahkamlashdir, dedi Prezidentimiz. Joylardagi ahvol bilan tanishayotganimiz, tibbiyot muassasalaridagi sharoitlarni o'rganayotganimiz kelgusi ishlarimizni to'g'ri yo'lga solishda yaxshi samara beradi.
Yangiyo'l tumani tibbiyot birlashmasi hududi salkam 10 gektar. Davlatimiz rahbari bu yerda yaqin kelajakda 5 gektarda 20 dan ortiq yo'nalishda xususiy, qolgan qismida davlat tibbiyot muassasalari tashkil etish, ularni eng zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Quyi Chirchiq tumanidagi sobiq "Kanop" zavodi hududida bo'lib, qishloq xo'jaligi texnikalari va agregatlarini ko'zdan kechirdi, agrar sohani rivojlantirish loyihalari bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimiz qishloq xo'jaligida yetishtiriladigan xomashyodan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo'lgan barcha jarayonni o'z ichiga olgan klasterlar faoliyati yo'lga qo'yilmoqda. Bunday chora-tadbirlar yaxshi natija bermoqda.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda, jumladan, Piskent, O'rta Chirchiq, Quyi Chirchiq, Oqqo'rg'on va Bo'ka tumanlarida tashkil etiladigan paxta-to'qimachilik klaster loyihalari bilan tanishdi. Xususan, Quyi Chirchiq tumanida 2018-2020-yillarda paxta yetishtirishdan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo'lgan jarayonni o'zida to'la jamlagan klaster loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu maqsadlar uchun 59 million dollardan ziyod investitsiya jalb etiladi, 600 dan ortiq ish o'rni yaratiladi. Joriy yilda mamlakatimizda 60 dan ziyod ana shunday loyiha amalga oshirilishi ko'zda tutilgan.
Quyi Chirchiq tumanida "Gold Agro Standart" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan go'sht yetishtirishga ixtisoslashgan qiymati 7 milliard so'mlik chorvachilik fermasi tashkil etilmoqda. 2018-yilning to'rtinchi choragida ishga tushirilishi rejalashtirilgan mazkur majmua aholiga yiliga 360 tonna go'sht va go'sht mahsulotlari yetkazib beradi. Loyiha amalga oshirilgach, 25 kishi doimiy ish o'rniga ega bo'ladi.
Bekobod tumanida agrologistika markazi tashkil etish loyihasida meva-sabzavotlarni muzlatish, quritish, qadoqlash va saqlash ko'zda tutilgan. Umumiy maydoni 2,5 gektar bo'lgan markaz 2019-yilning uchinchi choragida ishga tushiriladi. Buning natijasida 200 nafar aholi bandligi ta'minlanadi. Yiliga 8,6 million dollarlik mahsulot Yaponiya, Janubiy Koreya va Yevropa Ittifoqiga eksport qilinadi.
Shuningdek, Toshkent viloyatida amalga oshiriladigan chorvachilik, parrandachilik, baliqchilikni yanada rivojlantirish, kanop yetishtirish, sholini qayta ishlash, sport va xizmat otlari uchun karantin hamda veterinariya xizmati ko'rsatish bo'yicha hamda ot zavodi majmuasi, issiqxonalar tashkil etish kabi loyihalar taqdimoti ham o'tkazildi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida aholi, jamoatchilik vakillari bilan o'tkazgan uchrashuv va muloqotlari chog'ida, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari va Virtual qabulxonasiga ota-onalardan bo'lgan murojaatlarda umumta'lim maktablarida 10-11-sinflarni tashkil etish yuzasidan ko'plab takliflar bildirildi.
2017/2018-o'quv yilidan maktablarda 10-sinflar tashkil qilingani munosabati bilan kasb-hunar kollejlarining bo'sh yotgan binolaridan yanada samarali foydalanish choralari ko'rilmoqda.
Prezidentimizga Oqqo'rg'on tumanidagi sobiq kasb-hunar kollejlari binosidan samarali foydalanish, aholini tadbirkorlikka jalb qilish, hunarmandchilik to'garaklari tashkil etish taklifi bildirildi. Oqqo'rg'on qurilish va kommunal xo'jaligi kolleji binosida yoshlarni kasbga tayyorlash va migratsiya markazi tashkil etish, "Jamoatchilik markazi", "Oqqo'rg'on savdo markazi" kabi loyihalar o'rin olgan.
Bo'sh turgan obyektlarni sotishda ochiqlik va adolat tamoyillariga amal qilish zarur. Buning uchun elektron savdolarni yo'lga qo'yish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda tuman markazini zamonaviy shaharsozlik andozalari asosida qayta qurish, eski bozorni yangi joyga ko'chirish va o'rnida ko'rkam bog' barpo etish, shahar Bosh rejasi loyihasi taqdimoti bo'lib o'tdi. Prezidentimiz loyihalar bilan tanishar ekan, ularni yanada takomillashtirish, yangi ish o'rinlari yaratish lozimligini ta'kidladi.
Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo'lib o'tdi.
Sessiyada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, moliyalashtirish manbasini kengaytirish, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, ish o'rinlari yaratish, ijtimoiy sharoitni yaxshilash chora-tadbirlari haqida so'z yuritdi.

Главная цель реформ – повысить благосостояние населения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 января 2018 года ознакомился с осуществляемыми реформами и созидательной работой в Ташкентской области.
Глава нашего государства посетил логистический центр "Highway Logistics" в Зангиатинском районе.
При организации многофункционального центра с современными удобствами был изучен опыт Германии, Франции, России, Казахстана, Грузии и других стран в области логистики.
В центре общей стоимостью более 40 миллионов долларов США и площадью 14,2 гектара создано 350 рабочих мест. Его годовая мощность оказания логистических услуг по экспорту и импорту товаров составляет 1,2 миллиона тонн.
На территории центра организован таможенный отдел. Здесь действуют централизованный склад продукции, таможенный пост, банк, отделы заполнения деклараций, сертификации и досмотра, компании по отправке и приему товаров, таможенные брокеры.
Подобные таможенные центры необходимо организовать в каждой области, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны необходимые указания по применению современных технологий в заготовке и хранении сельхозпродукции.
Здесь же состоялась презентация программ по повышению экспортного потенциала Ташкентской области, выращиванию, хранению и переработке плодоовощной продукции, организации животноводческих и тепличных хозяйств, развитию кожевенно-обувной промышленности в 2018-2019 годах.
Глава нашего государства посетил комплекс "Занги ота".
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев побывал в сходе граждан махалли "Файзли" города Янгиюля.
Здесь были представлены проект генерального плана Янгиюля, программа ремонта многоквартирных домов города и совершенствования деятельности товариществ частных собственников жилья на основе современных технологий.
В Янгиюле проживает около 87 тысяч человек. В городе существует 241 многоэтажный дом, их обслуживают товарищества частных собственников жилья.
Глава нашего государства отметил, что настало время усовершенствовать деятельность товариществ частных собственников жилья в соответствии с современными требованиями, широко внедрять информационные технологии в сферу.
Должностным лицам даны поручения по выполнению полного ремонта многоэтажных домов Янгиюля в текущем году, строительству 12 семиэтажных домов, рынка, супермаркета, моста и возведению современного парка.
Представленные Президенту нашей страны проекты предусматривают реконструкцию и обновление канализационных сетей города, улучшение питьевого водоснабжения Кибрайского и Зангиатинского районов, совершенствование отопительной системы города Чирчика.
Шавкат Мирзиёев побывал в доме инспектора по профилактике махалли Файзли Анвара Тошева. В этой махалле проживают 4,2 тысячи человек.
Президент нашей страны побеседовал с жителям махалли.
Глава нашего государства посетил Янгиюльское районное медицинское объединение. Ознакомился с деятельностью данного медицинского объединения, побеседовал с больными, справился об их здоровье.
Глава нашего государства побеседовал с Зулайхо Алиевой, лечащейся в кардиологическом отделении больницы, интересовался об условиях жизни, семье. В этот же день по поручению Президента нашей страны З.Алиева направлена на лечение в Республиканский специализированный центр кардиологии. Также ее семье будет выделено новое трехкомнатное жилье.
В Янгиюльском районе проживает более 262 тысяч человек. Первый корпус районного медицинского объединения был построен в 1912 году, последний корпус был сдан в эксплуатацию в 1979 году. В последние годы в корпусах был выполнен частичный ремонт. К настоящему времени большинство зданий медицинского учреждения морально устарело, оснащенность медицинским оборудованием не отвечает современным требованиям. Пациенты вынуждены обращаться за медицинской помощью в столичные медицинские учреждения.
Главная цель осуществляемых в медицинской сфере реформ – достижение удовлетворенности жизнью людей, укрепление их здоровья, сказал Президент нашей страны. Знакомство с положением дел на местах, изучение условий в медицинских учреждениях поможет нам в будущем поднять качество оказываемых услуг на более высокий уровень.
Территория районного медицинского объединения составляет почти 10 гектаров. Глава нашего государства дал поручения по организации в ближайшем будущем на 5 гектарах этой площади частных, на оставшейся части – государственных медицинских учреждений, их оснащению самым современным медицинским оборудованием.
Президент нашей страны побывал на территории бывшего завода "Каноп", где осмотрел сельскохозяйственную технику и агрегаты, ознакомился с проектами по развитию аграрной отрасли.
В настоящее время в нашей стране организуется деятельность кластеров, включающих в себя все процессы от заготовки сырья до производства готовой продукции. Эта работа дает весомые результаты.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по организации в стране, в том числе Пскентском, Уртачирчикском, Куйичирчикском, Аккурганском и Букинском районах, хлопково-текстильных кластеров. Так, в 2018-2020 годах в Куйичирчикском районе намечено реализовать проект по организации кластера с полным циклом производства готовой продукции из хлопка. На эти цели будут привлечены инвестиции на более чем 59 миллионов долларов, создано свыше 600 рабочих мест. В нынешнем году в нашей стране планируется реализовать более 60 таких проектов.
Обществом с ограниченной ответственностью "Gold Agro Standart" в Куйичирчикском районе создается животноводческая ферма проектной стоимостью 7 миллиардов сумов. В комплексе, введение в строй которого ожидается в четвертом квартале текущего года, будет заготавливаться в год 360 тонн мяса и мясной продукции. С реализацией проекта постоянную работу получат 25 человек.
В Бекабадском районе планируется организовать агрологистический центр, который будет заниматься заморозкой, сушкой, упаковкой и хранением плодоовощной продукции. Центр общей площадью 2,5 гектара будет введен в строй в третьем квартале 2019 года. В результате будет обеспечена занятость 200 человек. В год предприятие будет экспортировать продукцию на 8,6 миллиона долларов в Японию, Южную Корею и страны Европейского Союза.
Состоялась также презентация проектов по дальнейшему развитию животноводства, птицеводства, рыбоводства, выращиванию технической конопли, переработке риса, организации комплекса по карантину и ветеринарным услугам для спортивных и служебных лошадей, конного завода, теплиц и другие.
В ходе проведенных главой нашего государства встреч и бесед с жителями Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, представителями общественности, в обращениях родителей в Виртуальную и Народные приемные Президента Республики Узбекистан поступило множество предложений об организации 10-11-х классов в общеобразовательных школах.
После организации 10-х классов в школах начиная с 2017/2018 учебного года принимаются меры по эффективной эксплуатации освобождаемых в связи с этим зданий профессиональных колледжей.
Президенту были представлены проекты эффективного использования зданий бывших профессиональных колледжей Аккурганского района, в том числе в целях привлечения населения к предпринимательству, организации ремесленнических кружков. В качестве примера было рассказано о проектах по организации центра профессионального обучения молодежи, миграционного центра, центра общественности, торгового центра в здании Аккурганского колледжа строительства и коммунального хозяйства.
При реализации пустующих объектов должны соблюдаться принципы справедливости и открытости. Для этого необходимо наладить электронные торги, сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась презентация проектов реконструкции районного центра в соответствии с требованиями современного градостроительства, переносу старого рынка и созданию на его месте парка, а также генерального плана города. Знакомясь с этими проектами, Президент нашей страны отметил необходимость их совершенствования и создания новых рабочих мест.
Состоялась внеочередная сессия Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов.
На сессии выступил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства говорил о мерах по развитию экономики Ташкентской области, расширению источников финансирования региона, поддержке предпринимательства, созданию рабочих мест, улучшению социальных условий.
На сессии был рассмотрен организационный вопрос. Г.Ибрагимов утвержден на должность хокима Ташкентской области.