Islohotlardan ko'zlangan asosiy maqsad – aholi turmush farovonligini yuksaltirishdir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 5-yanvar kuni Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar, bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab, Zangiota tumanidagi "Highway Logistics" logistika markaziga tashrif buyurdi.
Ko'p tarmoqli xizmat turlarini o'zida jamlagan, zamonaviy qulayliklar yaratilgan markaz faoliyatini tashkil etishda Germaniya, Fransiya, Rossiya, Qozog'iston, Gruziya kabi davlatlarning mazkur sohadagi tajribasi o'rganildi.
Umumiy qiymati 40 million AQSh dollaridan ziyod va hududi 14,2 gektar bo'lgan markazda 350 ish o'rni yaratilgan. Uning eksport va import tovarlari uchun logistika xizmatlari ko'rsatish yillik quvvati 1 million 200 ming tonnaga teng.
Markaz hududida bojxona bo'limi tashkil etilgan. Bu yerda markazlashgan mahsulotlar ombori, bojxona posti, bank, deklaratsiya to'ldirish, sertifikatlashtirish va ko'rikdan o'tkazish bo'limlari, logistika xizmatlari ko'rsatish, tovar jo'natish va qabul qilish kompaniyalari, bojxona brokerlari faoliyati yo'lga qo'yilgan.
Bu kabi logistika markazlarini har bir viloyatda tashkil qilish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtirish va saqlashda zamonaviy texnologiyalarni qo'llash bo'yicha mutasaddilarga zarur ko'rsatmalar berildi.
Shu yerning o'zida Toshkent viloyatining eksport salohiyatini oshirish, 2018-2019-yillarda meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish, saqlash va qayta ishlash, chorvachilik, issiqxona xo'jaligini tashkil etish, charm-poyabzal sohasini rivojlantirish dasturlari taqdimoti bo'lib o'tdi.
Davlatimiz rahbari Zangi ota majmuasini ziyorat qildi.
O'tganlar xotirasi yod etilib, Qur'on tilovat qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yangiyo'l shahridagi "Fayzli" mahalla fuqarolar yig'inida bo'ldi.
Shu yerda Yangiyo'l shahrining Bosh rejasi loyihasi, shahardagi ko'p qavatli uy-joylarni ta'mirlash dasturi hamda xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini zamonaviy texnologiyalar asosida takomillashtirish borasidagi ishlar haqida ma'lumot berildi.
Yangiyo'l shahrida qariyb 87 ming aholi istiqomat qiladi. Shaharda 241 ta ko'p qavatli uy bo'lib, ularga xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari xizmat ko'rsatadi.
Davlatimiz rahbari xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini zamon talablari darajasida takomillashtirish, sohaga axborot texnologiyalarini keng joriy qilish zarurligini ta'kidladi. Joriy yilda Yangiyo'l shahridagi ko'p qavatli uylarni ta'mirlash, 7 qavatli 12 ta yangi uy-joy qurish, zamonaviy bog', bozor, supermarket, ko'prik barpo etish bo'yicha topshiriqlar berdi.
Prezidentimizga taqdim qilingan loyihalardan shaharda oqova suv tarmoqlarini rekonstruksiya qilish va yangilash dasturi, Qibray va Zangiota tumanlarida suv ta'minotini yaxshilash, Chirchiq shahrining issiqlik tizimini takomillashtirish kabi ma'lumotlar o'rin oldi.
Davlatimiz rahbari "Fayzli" mahalla fuqarolar yig'ini profilaktika inspektori Anvar Toshevning xonadonida bo'ldi.
Bugungi kunda ushbu mahallada 4 ming 200 nafar aholi istiqomat qiladi.
Shavkat Mirziyoyev mahalla ahli bilan muloqot qildi.
Keyingi manzil Yangiyo'l tumani tibbiyot birlashmasi bo'ldi.
Shavkat Mirziyoyev tibbiyot birlashmasi faoliyati bilan tanishdi. Bemorlar ahvoli, turmush sharoiti bilan qiziqdi, muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari shifoxonaning kardiologiya bo'limida davolanayotgan Zulayho Aliyeva bilan suhbatlashdi, uning turmush sharoiti, oilasidagi ahvol bilan qiziqdi. Shu kunning o'zida Prezidentimiz topshirig'iga binoan Z.Aliyeva poytaxtimizdagi Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya markaziga davolanishga yuborildi. Shuningdek, ushbu oilaga uch xonali yangi uy ajratiladigan bo'ldi.
Yangiyo'l tumanida 262 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Tuman tibbiyot birlashmasining birinchi binosi 1912-yilda qurilgan. So'nggi binosi 1979-yilda foydalanishga topshirilgan. Keyingi yillarda binolarda qisman ta'mirlash ishlari bajarilgan. Bugungi kunga kelib shifo maskanining aksariyat binolari ma'nan eskirgan. Tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlanish darajasi ham zamon talablariga javob bermaydi. Oddiy holatlarda ham bemorlar poytaxtdagi tibbiyot maskanlariga qatnab, muolaja olishga majbur bo'lmoqda.
Tibbiyot sohasida amalga oshirilayotgan islohotlardan ko'zlangan asosiy maqsad odamlarni rozi qilish, salomatligini yanada mustahkamlashdir, dedi Prezidentimiz. Joylardagi ahvol bilan tanishayotganimiz, tibbiyot muassasalaridagi sharoitlarni o'rganayotganimiz kelgusi ishlarimizni to'g'ri yo'lga solishda yaxshi samara beradi.
Yangiyo'l tumani tibbiyot birlashmasi hududi salkam 10 gektar. Davlatimiz rahbari bu yerda yaqin kelajakda 5 gektarda 20 dan ortiq yo'nalishda xususiy, qolgan qismida davlat tibbiyot muassasalari tashkil etish, ularni eng zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Quyi Chirchiq tumanidagi sobiq "Kanop" zavodi hududida bo'lib, qishloq xo'jaligi texnikalari va agregatlarini ko'zdan kechirdi, agrar sohani rivojlantirish loyihalari bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimiz qishloq xo'jaligida yetishtiriladigan xomashyodan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo'lgan barcha jarayonni o'z ichiga olgan klasterlar faoliyati yo'lga qo'yilmoqda. Bunday chora-tadbirlar yaxshi natija bermoqda.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda, jumladan, Piskent, O'rta Chirchiq, Quyi Chirchiq, Oqqo'rg'on va Bo'ka tumanlarida tashkil etiladigan paxta-to'qimachilik klaster loyihalari bilan tanishdi. Xususan, Quyi Chirchiq tumanida 2018-2020-yillarda paxta yetishtirishdan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo'lgan jarayonni o'zida to'la jamlagan klaster loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu maqsadlar uchun 59 million dollardan ziyod investitsiya jalb etiladi, 600 dan ortiq ish o'rni yaratiladi. Joriy yilda mamlakatimizda 60 dan ziyod ana shunday loyiha amalga oshirilishi ko'zda tutilgan.
Quyi Chirchiq tumanida "Gold Agro Standart" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan go'sht yetishtirishga ixtisoslashgan qiymati 7 milliard so'mlik chorvachilik fermasi tashkil etilmoqda. 2018-yilning to'rtinchi choragida ishga tushirilishi rejalashtirilgan mazkur majmua aholiga yiliga 360 tonna go'sht va go'sht mahsulotlari yetkazib beradi. Loyiha amalga oshirilgach, 25 kishi doimiy ish o'rniga ega bo'ladi.
Bekobod tumanida agrologistika markazi tashkil etish loyihasida meva-sabzavotlarni muzlatish, quritish, qadoqlash va saqlash ko'zda tutilgan. Umumiy maydoni 2,5 gektar bo'lgan markaz 2019-yilning uchinchi choragida ishga tushiriladi. Buning natijasida 200 nafar aholi bandligi ta'minlanadi. Yiliga 8,6 million dollarlik mahsulot Yaponiya, Janubiy Koreya va Yevropa Ittifoqiga eksport qilinadi.
Shuningdek, Toshkent viloyatida amalga oshiriladigan chorvachilik, parrandachilik, baliqchilikni yanada rivojlantirish, kanop yetishtirish, sholini qayta ishlash, sport va xizmat otlari uchun karantin hamda veterinariya xizmati ko'rsatish bo'yicha hamda ot zavodi majmuasi, issiqxonalar tashkil etish kabi loyihalar taqdimoti ham o'tkazildi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbarining Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida aholi, jamoatchilik vakillari bilan o'tkazgan uchrashuv va muloqotlari chog'ida, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari va Virtual qabulxonasiga ota-onalardan bo'lgan murojaatlarda umumta'lim maktablarida 10-11-sinflarni tashkil etish yuzasidan ko'plab takliflar bildirildi.
2017/2018-o'quv yilidan maktablarda 10-sinflar tashkil qilingani munosabati bilan kasb-hunar kollejlarining bo'sh yotgan binolaridan yanada samarali foydalanish choralari ko'rilmoqda.
Prezidentimizga Oqqo'rg'on tumanidagi sobiq kasb-hunar kollejlari binosidan samarali foydalanish, aholini tadbirkorlikka jalb qilish, hunarmandchilik to'garaklari tashkil etish taklifi bildirildi. Oqqo'rg'on qurilish va kommunal xo'jaligi kolleji binosida yoshlarni kasbga tayyorlash va migratsiya markazi tashkil etish, "Jamoatchilik markazi", "Oqqo'rg'on savdo markazi" kabi loyihalar o'rin olgan.
Bo'sh turgan obyektlarni sotishda ochiqlik va adolat tamoyillariga amal qilish zarur. Buning uchun elektron savdolarni yo'lga qo'yish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda tuman markazini zamonaviy shaharsozlik andozalari asosida qayta qurish, eski bozorni yangi joyga ko'chirish va o'rnida ko'rkam bog' barpo etish, shahar Bosh rejasi loyihasi taqdimoti bo'lib o'tdi. Prezidentimiz loyihalar bilan tanishar ekan, ularni yanada takomillashtirish, yangi ish o'rinlari yaratish lozimligini ta'kidladi.
Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo'lib o'tdi.
Sessiyada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, moliyalashtirish manbasini kengaytirish, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, ish o'rinlari yaratish, ijtimoiy sharoitni yaxshilash chora-tadbirlari haqida so'z yuritdi.

Increasing well-being of the population is the main goal of reforms
On January 5, 2018, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the ongoing reforms and construction activities in Tashkent region.
The Head of our state visited the "Highway logistics" center in Zangiata district.
The experience of Germany, France, Russia, Kazakhstan, Georgia and other countries in the field of logistics was studied in organizing a multifunctional center with modern facilities.
350 jobs have been created at the center with a total cost of more than 40 million US dollars and with an area of 14,2 hectares. Its annual capacity of providing logistics services on the export and import of goods is 1,2 million tons.
The customs department is organized on the territory of the center. There is a centralized warehouse of products, customs post, bank, departments for filling in declarations, certification and inspection, companies on sending and receiving goods, customs brokers.
Such customs centers need to be organized in each region, said Shavkat Mirziyoyev.
Responsible persons were given necessary instructions on application of modern technologies in harvesting and storage of agricultural products.
Presentation of programs on increasing the export potential of Tashkent region, growing, storage and processing of fruit and vegetable products, organization of cattle-breeding and greenhouse farming, development of leather and footwear industry in 2018-2019 was held.
The Head of our state visited "Zangi ota" complex.
President Shavkat Mirziyoyev visited citizens' gathering of "Fayzli" makhalla in the city of Yangiyul.
The draft general plan of Yangiyul, a program of repairing the apartment buildings of the city and improving activities of private homeowners' associations on the basis of modern technologies was presented.
About 87 thousand people are living in Yangiyul. There are 241 multi-storey houses in the city. They are served by private homeowners' associations.
The Head of our state noted that time has come for improving activity of private homeowners' associations in accordance with modern requirements, introduction of information technologies into the sphere.
The officials were given instructions on carrying out full repair of multi-storey houses of Yangiyul in the current year, construction of 12 seven-storey houses, a market, a supermarket, a bridge and a modern park.
The projects presented to the President of our country envisage reconstruction and renovation of the city's sewerage networks, improvement of drinking water supply of Kibray and Zangiata districts, and of the heating system of the city of Chirchik.
Shavkat Mirziyoyev visited the house of prevention inspector of "Fayzli" makhalla, Anvar Toshev. 4,2 thousand people are living in this makhalla.
The President of our country talked with residents of the makhalla.
The Head of our state visited Yangiyul district medical association, got acquainted with activities of this medical association, talked with patients, asked about their health.
Shavkat Mirziyoyev talked with Zulaykho Aliyeva, who is receiving treatment in the cardiology department of the hospital, was interested in conditions of life, the family. On the same day, on the instruction of the President of our country, Z.Aliyeva has been sent for treatment to the Republican Specialized Center of Cardiology. Her family will be allocated a new three-room apartment.
More than 262 thousand people are living in Yangiyul district. The first building of the district medical association was built in 1912, the last building was put into operation in 1979. In recent years, partial repair has been carried out in the buildings. To date, most of the buildings of the medical institution are outdated, the medical equipment does not meet modern requirements. Patients have to visit the medical institutions in the capital and receive treatment.
The main goal of reforms that are being implemented in the medical sphere is achievement of people's satisfaction with life, strengthening their health, said the President of our country. Getting acquainted with the situation at places, studying conditions in medical institutions will help us to raise in the future the quality of services to a higher level.
The territory of the district medical association is almost 10 hectares. The Head of our state gave instructions on organization of private medical institutions on 5 hectares of this area, and the state medical institutions on the rest, their equipment with the most modern medical technologies.
The President of our country visited the territory of the former factory "Kanop", inspected agricultural machinery and units, got acquainted with projects on development of the agrarian sector.
At present, activities of clusters, which include all the process from procurement of raw materials to the production of finished products, are being organized in our country. This activity yields tangible results.
The Head of our state got acquainted with projects on organization of cotton-textile clusters in the country, including in Pskent, Urtachirchik, Kuyichirchik, Akkurgan and Buka districts. It is planned to implement a project on organization of a cluster with a full cycle of production of finished products from cotton in 2018-2020, in Kuyichirchik district. For this purpose, more than 59 million dollars of investments will be attracted, over 600 jobs will be created. This year, it is planned to implement more than 60 such projects in our country.
"Gold Agro Standard" LLC in Kuyichirchik district is creating a livestock farm with a project cost of 7 billion sums. The complex, introduction of which is expected in the fourth quarter of this year, will be able to process 360 tons of meat and meat products per year. 25 people will be employed after implementation of the project.
It is planned to organize an agrological center in Bekabad district, that will deal with freezing, drying, packing and storing fruit and vegetable products. The center with a total area of 2,5 hectares will be put into operation in the third quarter of 2019. As a result, 200 people will be employed. In a year, the enterprise will export products worth 8,6 million dollars to Japan, South Korea and the European Union countries.
Presentation of projects on further development of livestock, poultry, fish farming, cultivation of technical hemp, organization of a complex on quarantine and veterinary services for sports and service horses, a stud farm, greenhouses and others was also held.
Many proposals were received on organizing 10th and 11th grades in general education schools during the meetings and conversations of the Head of our state with residents of the Republic of Karakalpakstan, the regions and the city of Tashkent, representatives of public, in the appeals of parents to the Virtual and People's Receptions Offices of the President of the Republic of Uzbekistan.
After organization of the 10th grades at schools, starting from 2017/2018 school year, measures are being taken on effective operation of buildings of professional colleges that are being released in this connection.
Projects were presented for the President on effectively using buildings of the former professional colleges of Akkurgan district, including in order to attract the population to entrepreneurship, organization of artisan classes. As an example, information was given on projects of organizing a youth training center, migration center, public center, shopping center in the building of Akkurgan college of construction and communal services.
Principles of fairness and openness must be observed in realization of unused entities. For this, it is necessary to establish electronic trading, said Shavkat Mirziyoyev.
Presentation of projects on reconstruction of the district center in accordance with the requirements of modern urban planning, the transfer of the old market and creation of a park in its place, as well as the general plan of the city, was held. Getting acquainted with the projects, the President of our country noted the need for their improvement and creating new jobs.
An extraordinary session of Tashkent regional Kengash of people's deputies was held.
President Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the session.
The Head of our state spoke about measures on development of the economy of Tashkent region, expanding sources of financing of the region, supporting entrepreneurship, creating jobs, improving social conditions.
At the session, the organizational issue was considered. G.Ibragimov was appointed to the post of khokim of Tashkent region.