Islohotlardan ko'zlangan maqsad mamlakatimiz mudofaa qudrati va sanoat salohiyatini yuksaltirishdir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni Shavkat Mirziyoyev harbiylar uchun yaratilgan sharoitlar, jangovar tayyorgarlikda foydalaniladigan moddiy vositalar, harbiy xizmatchilarning kiyim-kechak ta'minoti bilan tanishdi, ular bilan suhbatda bo'ldi.
Prezidentimizga Toshkent viloyati harbiy-ma'muriy sektori faoliyatini 2018-yilda tashkillashtirish bo'yicha "yo'l xaritasi", yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash konsepsiyasi, O'zbekiston yoshlar ittifoqining Mudofaa vazirligi tizimidagi boshlang'ich tashkilotlarining tashkiliy tuzilmasi, yosh harbiy xizmatchilarni rag'batlantirish va istiqbolda qilinadigan boshqa ishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Davlatimiz rahbari harbiy xizmatchilarning harbiy kiyim va asbob-anjomlarini zamonaviy asosda yangilash, ta'minot tizimini takomillashtirish zarurligini ta'kidladi. Munosib xizmat qilgan harbiylarga barcha sharoitlar yaratish, ularni uy-joy, avtomashina bilan ta'minlash bo'yicha topshiriq berdi.
Prezidentimiz harbiylar oshxonasida bo'lib, bu yerda yaratilgan shart-sharoitlarni ko'zdan kechirdi.
Chirchiq – kimyogarlar va mashinasozlar shahri. Uning jug'rofiy o'rni iqtisodiyotni rivojlantirish uchun juda qulay. Shaharda faoliyat ko'rsatayotgan "Maksam-Chirchiq", "O'zbekkimyomash", "Chirchiq qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi" aksiyadorlik jamiyatlari, O'zbekiston issiqqa chidamli, qattiq metall qorishmalar zavodi kabi yirik ishlab chiqarish quvvatlari mamlakatimiz sanoati rivojiga salmoqli hissa qo'shmoqda.
Prezidentimiz tashrif doirasida mamlakatimiz qishloq xo'jaligi mashinasozligi sohasini rivojlantirish dasturi bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo'jaligining mashinasozlik korxonalari faoliyatini boshqarishni yanada takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Sohada ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, agrosanoat kompleksi uchun zamonaviy, unumdorligi yuqori, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh texnika va uskunalar ishlab chiqarishni tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimizga resurs tejamkor, zamonaviy, unumdorligi yuqori qishloq xo'jaligi texnikasi va mexanizatsiya vositalarini ishlab chiqarish bo'yicha qilinadigan ishlar yuzasidan ma'lumot berildi.
Jumladan, "Chirchiq qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi" aksiyadorlik jamiyatida 2018-2019-yillarga mo'ljallangan, qiymati 32,7 million dollarlik 3 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ishlab chiqariladigan mahsulotlarni mahalliylashtirish darajasini 50 foizgacha yetkazish ko'zda tutilgan.
Loyihadan ko'zlangan maqsad mashina-traktor parklari, fermer va dehqon xo'jaliklarini texnikalarning yangi turlari – zamonaviy g'alla va yem-xashak o'rish kombaynlari, chigit va g'alla ekish seyalkalari, yerga ishlov berish, kartoshka ekish va yig'ib olish texnikalari bilan ta'minlashdir.
Davlatimiz rahbari loyiha doirasida ishlab chiqarilishi ko'zda tutilayotgan qishloq xo'jaligi texnikalari namunalari bilan tanishdi. Jahon bozorida raqobat kuchayib borayotgan bugungi kunda, ishlab chiqarilayotgan har qanday mahsulot nafaqat ichki bozorni ta'minlashi, balki xalqaro ko'lamda raqobatbardosh va eksportbop bo'lishi zarurligi ta'kidlandi.
Shu yerda Toshkent qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi, "Texnolog", "Agregat", "O'zKeysmash", "Lemken-Chirchiq", "O'zKlaasagro" korxonalarida ishlab chiqarilayotgan qishloq xo'jaligi texnikalari taqdimoti ham bo'lib o'tdi.
Prezidentimiz "O'zbekkimyomash zavodi" aksiyadorlik jamiyatida yangi quyuv sexi va yirik hajmli uskunalarni ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishdi.
Bugun mazkur korxonada neft-gaz, kimyo va oziq-ovqat sanoati uchun issiqlik almashinish jihozlari, kompressorlar, nasoslar, neft va gazni qayta ishlash, kimyoviy, burg'ulash va havo bilan sovutish uskunalari, butlovchi qismlar ishlab chiqarilmoqda.
Korxona mahsulotlari "Muborakneftgaz", "Sho'rtanneftgaz" aksiyadorlik jamiyatlari, "Sho'rtangazkimyo" majmuasi kabi yirik sanoat korxonalari, shuningdek, Rossiya, Qozog'iston, Belarus, Ukrainaga yetkazib berilmoqda.
O'tgan yili 1,5 million dollarlik mahsulot eksport qilingan bo'lsa, joriy yilda ushbu ko'rsatkichni 2 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu maqsadda korxonani modernizatsiya va diversifikatsiya qilish orqali zamonaviy texnologiyalar asosida metallni eritish va quyishga mo'ljallangan yangi quyuv sexi barpo etish ko'zda tutilmoqda. Umumiy qiymati 18,9 million dollarlik ushbu loyiha hayotga tatbiq etilishi natijasida zavodda turli nomenklaturadagi quyma mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi yiliga 1,7 ming tonnadan 4 ming tonnaga yetkaziladi. Sex Yevropa mamlakatlari va AQShdan keltirilgan uskunalar bilan jihozlanadi. Loyiha 2019-yilning uchinchi choragida ishga tushiriladi.
Davlatimiz rahbari "O'zbekkimyomash" va Chirchiq transformator zavodlarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar namunalarini ko'zdan kechirdi. Mahsulot turlari va eksport ko'lamini kengaytirishda bunday yangi quvvatlar muhim ahamiyatga ega ekanini ta'kidladi.
Shu yerda Chirchiq shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush farovonligini oshirishga qaratilgan qator dastur va loyihalar taqdimoti o'tkazildi.
Bugungi kunda Chirchiqda 300 dan ortiq sanoat korxonasi faoliyat ko'rsatmoqda. Shaharni 2018-2019 yillarda iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 80 ga yaqin loyiha amalga oshiriladi. Natijada ishlab chiqarish hajmi 1,6 barobar oshib, 3 mingga yaqin ish o'rni yaratiladi.
Shaharning 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejasiga muvofiq, o'tgan yili 7 qavatli 3 uy qurib bitkazildi. Joriy yil ana shunday 5 ta, kelgusi yil 10 ta turar joy barpo etiladi. Bundan tashqari, 2018-yilning mart oyida harbiylar uchun 3 qavatli 8 va yil oxirigacha 10 ta uy qurib foydalanishga topshiriladi.
Chirchiq dehqon bozori o'tgan asrning 50-yillarida barpo qilingan bo'lib, bugungi kun talablariga javob bermay qolgan. Tadbirkorlik subyektlari va aholiga savdo-sotiq uchun keng qulayliklar yaratish maqsadida uni rekonstruksiya qilish ko'zda tutilmoqda. Qiymati salkam 22 milliard so'm bo'lgan mazkur loyiha samarasida 3,7 gektar yerda yangi bozor barpo etiladi. Bozor hududida uch qavatli gipermarket, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini sotishga mo'ljallangan pavilyonlar, savdo rastalari, avtomobillar turar joyi, avtobus va mikroavtobuslar uchun bekatlar quriladi.
Bundan tashqari, "O'zbekkimyomash" zavodi tomonidan 2,5 gektarlik "Mashinasozlar" istirohat bog'ini rekonstruksiya qilish va joriy yil Mustaqillik bayramigacha foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda. Shahar hududidan o'tuvchi Bo'zsuv kanali qirg'og'i obodonlashtirilib, aholiga kechki payt hordiq chiqarish uchun saylgohlar tashkil etiladi.
Toshkent – Xo'jakent yo'nalishida qatnovchi elektropoyezdlar o'rniga zamonaviy tezyurar elektrichkalar harakatini yo'lga qo'yish ham istiqbolli yo'nalishlardan bo'lib, aholi farovonligi va Toshkent viloyatining turistik salohiyatini oshirishda muhim qadamlardan bo'ladi. Buning uchun Chirchiq shahridagi "Chirchiq" hamda "Bo'zsuv" temir yo'l bekatlari zamonaviy andozalar darajasida yangidan barpo etiladi.
Prezidentimizga O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va Toshkent viloyati Chirchiq davlat pedagogika institutlari binolarini rekonstruksiya qilish, yangi o'quv binolari, sport inshootlari, talabalar turar joylari qurish, Toshkent – Qibray – Chirchiq – G'azalkent va Chirchiq – G'azalkent avtomobil yo'llarida tirbandlikni kamaytirish, Pskom GESi va to'g'onini barpo etish, Chorvoq GESi xavfsizligini oshirish loyihalari ham taqdim etildi.
Davlatimiz rahbari Chirchiq shahri o'z imkoniyatlari va salohiyatiga ko'ra, mamlakatimizning yirik sanoat markazlaridan biri ekani, binobarin, har bir loyihada ishlab chiqarish strukturasi va aholi turar joy sharoitini yaxshilashga alohida e'tibor qaratish lozimligini ta'kidladi. Loyihalar samaradorligini oshirish bo'yicha tegishli ko'rsatmalar berdi.
Zavodning faollar zalida ishchi-mutaxassislar, Chirchiq shahri jamoatchiligi vakillari, nuroniylar, yoshlar bilan o'tkazilgan uchrashuvda shaharda amalga oshirilayotgan o'zgarishlar mohiyati, aholi turmush farovonligini yuksaltirish, yoshlar ta'lim-tarbiyasi masalalari xususida so'z yuritildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni Shavkat Mirziyoyev shu kuni poytaxtimizdagi Qurolli Kuchlar akademiyasiga tashrif buyurdi.
Ma'lumki, Prezidentimiz 2017-yil yanvar oyida Toshkent oliy umumqo'shin qo'mondonlik bilim yurtida bo'lib, mazkur bilim yurti zamirida mutlaqo yangi Qurolli Kuchlar akademiyasini tashkil etish bo'yicha topshiriqlar bergan edi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-apreldagi qarori bilan Qurolli Kuchlar akademiyasi qayta tashkil qilindi.
Mazkur harbiy o'quv maskani Toshkent oliy umumqo'shin qo'mondonlik bilim yurtining shonli harbiy an'analari, mamlakatimizning yetakchi ilmiy-ta'lim muassasalari ilg'or tajribasini o'zida qamrab olgan.
Bugun akademiya mamlakatimizda joriy etilgan harbiy ta'limning yagona tizimida asosiy o'rinni egallaydigan, tom ma'noda harbiy ilm-fan markaziga aylandi. Akademiyada leytenantlar tayyorlash, ofitserlar malakasini oshirish, armiya boshqaruv tarkibidagi qo'mondonlik kadrlarini maxsus tayyorgarlikdan o'tkazish ishlari yo'lga qo'yilgan. Bu yerda umumqo'shin, qo'mondonlik-shtab, malaka oshirish fakultetlari, o'n bitta kafedra faoliyat yuritmoqda.
Kursant va tinglovchilar harbiy, gumanitar, aniq fanlar bo'yicha ta'lim oladi. Akademiyada o'quv jarayoni xorijiy davlatlarning ilg'or tajribasi asosida tashkil qilingan. Ta'lim jarayoniga eng yangi usul va texnologiyalar joriy etilgan. Auditoriyalar zamonaviy trenajyorlar, o'quv-laboratoriya uskunalari va komputer texnikasi bilan jihozlangan.
Prezidentimiz akademiyada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. O'quv xonalari, muzey, oshxona, kursantlar yotoqxonalarida bo'lib, ularning ta'lim olishi, harbiy mashg'ulotlarni bajarishi jarayonini ko'zdan kechirdi.
Akademiya tinglovchilarining kasb mahorati, intellektual darajasi va madaniyatini yanada oshirish uchun barcha sharoitlarni yaratishimiz darkor, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu jarayonda harbiy bilim yurtida ta'lim olishning zamonaviy uslublarini joriy etish, yuksak aql-zakovatli kadrlar tayyorlashga e'tibor qaratish lozim.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni tashabbusi bilan tashkil qilingan "Temurbeklar maktabi"da tahsil olgan yoshlar ham mazkur akademiyada harbiy ta'limni davom ettirib, malakali ofitserlar bo'lib xizmatga kirishadi.
Bundan tashqari, barcha oliy harbiy ta'lim muassasalari professor-o'qituvchilari tarkibini tayyorlash, jumladan, ularning xorijdagi yetakchi oliy ta'lim muassasalarida malaka oshirishi bo'yicha tizimli ishlar yo'lga qo'yilgan.
Davlatimiz rahbari tinglovchilar va kursantlar bilan suhbatlashdi. Qurolli Kuchlar tashkil etilganining 26 yilligi bilan tabrikladi. Ular ajdodlarimizga munosib avlod bo'lib, zamonaviy bilimlarni puxta egallashi lozimligini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Qurolli Kuchlar akademiyasining situatsion markazida bo'ldi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida ishtirok etdi va nutq so'zladi.

Reforms aimed at increasing the defense power and industrial potential of the country
On January 10, 2018, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the military unit in Chirchik.
Systemic activity on educating youth in the spirit of patriotism is carried out in this military unit, which was reorganized by the Decree of the President of December 12, 2017.
The President of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev got acquainted with conditions created in the military unit, material resources for combat training, supplies, and talked with military personnel.
Shavkat Mirziyoyev was informed about the "road map" on organization of the military administrative sector of Tashkent region in 2018, the concept of patriotic education of youth, structure of primary organization of the Union of Youth of Uzbekistan in the Ministry of Defense, encouraging young military personnel and other plans for the future.
The Head of our state, becoming acquainted with the outfit of military servicemen, indicated the need for their modernization and improvement of the supply system, gave instructions on creating all conditions for exemplary military personnel, providing them with houses and cars.
The President of our country visited the military unit canteen, got acquainted with conditions created here.
Chirchik is a city of chemists and mechanical engineers. Such large production facilities as "Maxam-Chirchik", "Oil, gas and chemical machinery plant", "Chirchik agricultural machinery plant" joint-stock companies, Uzbek refractory and heat-resistant metals combine operating here are making a significant contribution to the development of the country's industry.
President of our country got acquainted with the program of development of agricultural machinery.
Large-scale work is being carried out in our country on further improving activities of agricultural machinery enterprises. Measures are being taken on modernization, technical and technological re-equipment of production, organization of modern and competitive machinery and equipment production for the agricultural sector.
The Head of our state was provided with information on plans for production of resource-saving and high-performance agricultural machinery and means of mechanization.
It is planned to implement 3 projects worth 32,7 million dollars in 2018-2019, in Chirchik agricultural machinery plant. It is envisaged to bring the level of localization of products to 50 percent.
The project is aimed at providing machine-tractor parks and farms with new types of agricultural machinery – modern combines for harvesting grain and hay, cotton and grain seeders, equipment for soil cultivation, sowing and potato harvesting.
The Head of our state got acquainted with samples of agricultural machinery, which is planned to be produced within the framework of the project. It was noted that in the current growing competition in the world market, products should be provided not only in the domestic market, but also be competitive and export-oriented in the foreign market.
Presentation of agricultural machinery produced at Tashkent agricultural machinery plant, "Technolog", "Agregat", "UzCaseMash", "Lemken – Chirchik", "UzClaasAgro" enterprises was held.
The President of our country visited "Oil, gas and chemical machinery plant" JSC, got acquainted with projects on organizing new foundry and production of large-sized equipment.
The plant produces heat exchangers for the oil and gas, chemical and food industries, compressors, pumps, equipment for oil and gas processing, drilling, air cooling, components and others.
Products of the enterprise are supplied to "Muborakneftgas", "Shurtanneftgas" joint-stock companies, Shurtan gas chemical complex and other large industrial enterprises, as well as exported to Russia, Kazakhstan, Belarus, Ukraine.
Last year, the volume of exports of the enterprise amounted to 1,5 million dollars, this year it is planned to bring this figure to 2 million dollars.
To this end, it is planned to build a new modern foundry. As a result of implementation of this project at a total cost of 18,9 million dollars, the volume of production of foundry products of various nomenclature will be brought from the current 1,7 thousand to 4 thousand tons per year. The foundry will be equipped with technologies produced in Europe and the USA. It is scheduled to be launched in the third quarter of 2019.
The Head of our state got acquainted with samples of products of "Oil, gas and chemical machinery plant" and Chirchik transformer plant, noted that such projects are of great importance in expanding the assortment of production and volumes of export.
Presentation of a number of programs and projects aimed at socio-economic development, improving welfare of the population was also held here.
There are more than 300 industrial enterprises in Chirchik. About 80 projects will be implemented within the framework of the economic development program of the city for 2018-2019. As a result, the volume of production will increase 1,6 times, about 3 thousand jobs will be created.
Construction of three seven-storey houses was completed last year according to the general plan of the city, envisaged to be implemented until 2035. 5 more houses, and in the next – 10 similar houses will be built this year. In addition, 8 three-story houses for military personnel will be commissioned in March 2018, and 10 until the end of the year.
Chirchik dehkan market was erected in the 50s of the last century and today has ceased to meet modern requirements. It is planned to reconstruct the market in order to create broad amenities for entrepreneurs and the public. As a result of implementation of this project worth almost 22 billion sums, a new market will be built in an area of 3,7 hectares, which will accommodate a three-story hypermarket, pavilions of agricultural products, shopping arcades, car parking, bus stops.
In addition, the "Oil, gas and chemical machinery plant" is planning to reconstruct "Mashinasozlar" park with an area of 2,5 hectares and put the renewed park into operation on the eve of Independence Day celebrations this year.
The embankment of Bozsu canal will be landscaped, alleys will be established here.
One of the promising projects is organization of movement of modern high-speed trains on Tashkent – Khodjikent route, implementation of which will become one of the important factors for improving the well-being of the population and the tourism potential of Tashkent region. To this end, "Chirchik" and "Bozsu" railway stations will be modernized.
The Head of our state was also presented projects on reconstruction of buildings of Uzbek State Institute of Physical Culture and Tashkent Regional Chirchik State Pedagogical Institute, on construction of new educational buildings, sports facilities, students' homes, unloading traffic on Tashkent – Kibray – Chirchik – Gazalkent and Chirchik – Gazalkent highways, construction of Pskem HPS and dam, increasing safety of Charvak HPS.
The President of our country noted that Chirchik is one of the largest industrial centers of our country in terms of its capabilities and potential, that's why in each project it is necessary to pay special attention to diversification of production and improvement of living conditions of the population. The Head of our state gave appropriate instructions on increasing the effectiveness of projects.
Essence and significance of reforms taking place in the city, increasing welfare of the population, educating youth were discussed at the meeting with employees and experts of the enterprise, public representatives, veterans and youth that was held at the assembly hall of the plant.
On the same day, the President of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev visited the Academy of the Armed Forces, in Tashkent.
In January 2017, the Head of our state visited Tashkent Higher Combined Arms Command School and gave appropriate instructions on organization of an entirely new Academy of the Armed Forces on its basis. The Academy of the Armed Forces was reorganized by the resolution of the Head of our state of April 25, 2017.
This process was carried out on the basis of continuity of glorious military traditions of Tashkent Higher Combined Arms Command School and the use of advanced experience of leading scientific educational institutions of Uzbekistan and foreign countries.
The Academy is the center of military science, occupying a key place in the single system of military education in our country. The Academy carries out training of lieutenants, advanced training of officers, and special training of commanders of the administrative staff of the army. Combined arms, command and staff faculties, the faculty of advanced training, 11 departments are operating here. Cadets and listeners are trained in military, humanitarian, and exact sciences.
The latest teaching methods and technologies has been introduced at the academy, which has acquired a modern look. Auditoriums are equipped with modern training, educational and laboratory equipment and computers.
The President got acquainted with conditions that are created here, and examined the study rooms, museum, canteen, bedrooms of cadets, observed the learning process.
We must create all conditions for further enhancement of professional skills, intellectual level, culture of listeners of the academy, said Shavkat Mirziyoyev. At the same time, special attention should be paid to introduction of modern methods, training of highly intelligent personnel.
Graduates of "Temurbeklar maktabi" ("Temurbek's school") organized on the initiative of the President of our country will also continue their education in the Academy and will become qualified officers in the future. In addition, training of the teaching staff for all the higher military schools of the country has been established here, including internships in leading higher education institutions abroad.
The Head of our state talked with listeners and cadets, congratulated them on the 26th anniversary of the Armed Forces and noted that they should be worthy of great ancestors and deeply master modern knowledge.
Shavkat Mirziyoyev visited the situation center of the Academy of the Armed Forces. The Head of the state took part and delivered a speech at the expanded meeting of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan.