Islohotlardan ko'zlangan maqsad mamlakatimiz mudofaa qudrati va sanoat salohiyatini yuksaltirishdir
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni Shavkat Mirziyoyev harbiylar uchun yaratilgan sharoitlar, jangovar tayyorgarlikda foydalaniladigan moddiy vositalar, harbiy xizmatchilarning kiyim-kechak ta'minoti bilan tanishdi, ular bilan suhbatda bo'ldi.
Prezidentimizga Toshkent viloyati harbiy-ma'muriy sektori faoliyatini 2018-yilda tashkillashtirish bo'yicha "yo'l xaritasi", yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash konsepsiyasi, O'zbekiston yoshlar ittifoqining Mudofaa vazirligi tizimidagi boshlang'ich tashkilotlarining tashkiliy tuzilmasi, yosh harbiy xizmatchilarni rag'batlantirish va istiqbolda qilinadigan boshqa ishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Davlatimiz rahbari harbiy xizmatchilarning harbiy kiyim va asbob-anjomlarini zamonaviy asosda yangilash, ta'minot tizimini takomillashtirish zarurligini ta'kidladi. Munosib xizmat qilgan harbiylarga barcha sharoitlar yaratish, ularni uy-joy, avtomashina bilan ta'minlash bo'yicha topshiriq berdi.
Prezidentimiz harbiylar oshxonasida bo'lib, bu yerda yaratilgan shart-sharoitlarni ko'zdan kechirdi.
Chirchiq – kimyogarlar va mashinasozlar shahri. Uning jug'rofiy o'rni iqtisodiyotni rivojlantirish uchun juda qulay. Shaharda faoliyat ko'rsatayotgan "Maksam-Chirchiq", "O'zbekkimyomash", "Chirchiq qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi" aksiyadorlik jamiyatlari, O'zbekiston issiqqa chidamli, qattiq metall qorishmalar zavodi kabi yirik ishlab chiqarish quvvatlari mamlakatimiz sanoati rivojiga salmoqli hissa qo'shmoqda.
Prezidentimiz tashrif doirasida mamlakatimiz qishloq xo'jaligi mashinasozligi sohasini rivojlantirish dasturi bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo'jaligining mashinasozlik korxonalari faoliyatini boshqarishni yanada takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Sohada ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, agrosanoat kompleksi uchun zamonaviy, unumdorligi yuqori, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh texnika va uskunalar ishlab chiqarishni tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimizga resurs tejamkor, zamonaviy, unumdorligi yuqori qishloq xo'jaligi texnikasi va mexanizatsiya vositalarini ishlab chiqarish bo'yicha qilinadigan ishlar yuzasidan ma'lumot berildi.
Jumladan, "Chirchiq qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi" aksiyadorlik jamiyatida 2018-2019-yillarga mo'ljallangan, qiymati 32,7 million dollarlik 3 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ishlab chiqariladigan mahsulotlarni mahalliylashtirish darajasini 50 foizgacha yetkazish ko'zda tutilgan.
Loyihadan ko'zlangan maqsad mashina-traktor parklari, fermer va dehqon xo'jaliklarini texnikalarning yangi turlari – zamonaviy g'alla va yem-xashak o'rish kombaynlari, chigit va g'alla ekish seyalkalari, yerga ishlov berish, kartoshka ekish va yig'ib olish texnikalari bilan ta'minlashdir.
Davlatimiz rahbari loyiha doirasida ishlab chiqarilishi ko'zda tutilayotgan qishloq xo'jaligi texnikalari namunalari bilan tanishdi. Jahon bozorida raqobat kuchayib borayotgan bugungi kunda, ishlab chiqarilayotgan har qanday mahsulot nafaqat ichki bozorni ta'minlashi, balki xalqaro ko'lamda raqobatbardosh va eksportbop bo'lishi zarurligi ta'kidlandi.
Shu yerda Toshkent qishloq xo'jaligi texnikasi zavodi, "Texnolog", "Agregat", "O'zKeysmash", "Lemken-Chirchiq", "O'zKlaasagro" korxonalarida ishlab chiqarilayotgan qishloq xo'jaligi texnikalari taqdimoti ham bo'lib o'tdi.
Prezidentimiz "O'zbekkimyomash zavodi" aksiyadorlik jamiyatida yangi quyuv sexi va yirik hajmli uskunalarni ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishdi.
Bugun mazkur korxonada neft-gaz, kimyo va oziq-ovqat sanoati uchun issiqlik almashinish jihozlari, kompressorlar, nasoslar, neft va gazni qayta ishlash, kimyoviy, burg'ulash va havo bilan sovutish uskunalari, butlovchi qismlar ishlab chiqarilmoqda.
Korxona mahsulotlari "Muborakneftgaz", "Sho'rtanneftgaz" aksiyadorlik jamiyatlari, "Sho'rtangazkimyo" majmuasi kabi yirik sanoat korxonalari, shuningdek, Rossiya, Qozog'iston, Belarus, Ukrainaga yetkazib berilmoqda.
O'tgan yili 1,5 million dollarlik mahsulot eksport qilingan bo'lsa, joriy yilda ushbu ko'rsatkichni 2 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu maqsadda korxonani modernizatsiya va diversifikatsiya qilish orqali zamonaviy texnologiyalar asosida metallni eritish va quyishga mo'ljallangan yangi quyuv sexi barpo etish ko'zda tutilmoqda. Umumiy qiymati 18,9 million dollarlik ushbu loyiha hayotga tatbiq etilishi natijasida zavodda turli nomenklaturadagi quyma mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi yiliga 1,7 ming tonnadan 4 ming tonnaga yetkaziladi. Sex Yevropa mamlakatlari va AQShdan keltirilgan uskunalar bilan jihozlanadi. Loyiha 2019-yilning uchinchi choragida ishga tushiriladi.
Davlatimiz rahbari "O'zbekkimyomash" va Chirchiq transformator zavodlarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar namunalarini ko'zdan kechirdi. Mahsulot turlari va eksport ko'lamini kengaytirishda bunday yangi quvvatlar muhim ahamiyatga ega ekanini ta'kidladi.
Shu yerda Chirchiq shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush farovonligini oshirishga qaratilgan qator dastur va loyihalar taqdimoti o'tkazildi.
Bugungi kunda Chirchiqda 300 dan ortiq sanoat korxonasi faoliyat ko'rsatmoqda. Shaharni 2018-2019 yillarda iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 80 ga yaqin loyiha amalga oshiriladi. Natijada ishlab chiqarish hajmi 1,6 barobar oshib, 3 mingga yaqin ish o'rni yaratiladi.
Shaharning 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejasiga muvofiq, o'tgan yili 7 qavatli 3 uy qurib bitkazildi. Joriy yil ana shunday 5 ta, kelgusi yil 10 ta turar joy barpo etiladi. Bundan tashqari, 2018-yilning mart oyida harbiylar uchun 3 qavatli 8 va yil oxirigacha 10 ta uy qurib foydalanishga topshiriladi.
Chirchiq dehqon bozori o'tgan asrning 50-yillarida barpo qilingan bo'lib, bugungi kun talablariga javob bermay qolgan. Tadbirkorlik subyektlari va aholiga savdo-sotiq uchun keng qulayliklar yaratish maqsadida uni rekonstruksiya qilish ko'zda tutilmoqda. Qiymati salkam 22 milliard so'm bo'lgan mazkur loyiha samarasida 3,7 gektar yerda yangi bozor barpo etiladi. Bozor hududida uch qavatli gipermarket, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini sotishga mo'ljallangan pavilyonlar, savdo rastalari, avtomobillar turar joyi, avtobus va mikroavtobuslar uchun bekatlar quriladi.
Bundan tashqari, "O'zbekkimyomash" zavodi tomonidan 2,5 gektarlik "Mashinasozlar" istirohat bog'ini rekonstruksiya qilish va joriy yil Mustaqillik bayramigacha foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda. Shahar hududidan o'tuvchi Bo'zsuv kanali qirg'og'i obodonlashtirilib, aholiga kechki payt hordiq chiqarish uchun saylgohlar tashkil etiladi.
Toshkent – Xo'jakent yo'nalishida qatnovchi elektropoyezdlar o'rniga zamonaviy tezyurar elektrichkalar harakatini yo'lga qo'yish ham istiqbolli yo'nalishlardan bo'lib, aholi farovonligi va Toshkent viloyatining turistik salohiyatini oshirishda muhim qadamlardan bo'ladi. Buning uchun Chirchiq shahridagi "Chirchiq" hamda "Bo'zsuv" temir yo'l bekatlari zamonaviy andozalar darajasida yangidan barpo etiladi.
Prezidentimizga O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va Toshkent viloyati Chirchiq davlat pedagogika institutlari binolarini rekonstruksiya qilish, yangi o'quv binolari, sport inshootlari, talabalar turar joylari qurish, Toshkent – Qibray – Chirchiq – G'azalkent va Chirchiq – G'azalkent avtomobil yo'llarida tirbandlikni kamaytirish, Pskom GESi va to'g'onini barpo etish, Chorvoq GESi xavfsizligini oshirish loyihalari ham taqdim etildi.
Davlatimiz rahbari Chirchiq shahri o'z imkoniyatlari va salohiyatiga ko'ra, mamlakatimizning yirik sanoat markazlaridan biri ekani, binobarin, har bir loyihada ishlab chiqarish strukturasi va aholi turar joy sharoitini yaxshilashga alohida e'tibor qaratish lozimligini ta'kidladi. Loyihalar samaradorligini oshirish bo'yicha tegishli ko'rsatmalar berdi.
Zavodning faollar zalida ishchi-mutaxassislar, Chirchiq shahri jamoatchiligi vakillari, nuroniylar, yoshlar bilan o'tkazilgan uchrashuvda shaharda amalga oshirilayotgan o'zgarishlar mohiyati, aholi turmush farovonligini yuksaltirish, yoshlar ta'lim-tarbiyasi masalalari xususida so'z yuritildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni Shavkat Mirziyoyev shu kuni poytaxtimizdagi Qurolli Kuchlar akademiyasiga tashrif buyurdi.
Ma'lumki, Prezidentimiz 2017-yil yanvar oyida Toshkent oliy umumqo'shin qo'mondonlik bilim yurtida bo'lib, mazkur bilim yurti zamirida mutlaqo yangi Qurolli Kuchlar akademiyasini tashkil etish bo'yicha topshiriqlar bergan edi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-apreldagi qarori bilan Qurolli Kuchlar akademiyasi qayta tashkil qilindi.
Mazkur harbiy o'quv maskani Toshkent oliy umumqo'shin qo'mondonlik bilim yurtining shonli harbiy an'analari, mamlakatimizning yetakchi ilmiy-ta'lim muassasalari ilg'or tajribasini o'zida qamrab olgan.
Bugun akademiya mamlakatimizda joriy etilgan harbiy ta'limning yagona tizimida asosiy o'rinni egallaydigan, tom ma'noda harbiy ilm-fan markaziga aylandi. Akademiyada leytenantlar tayyorlash, ofitserlar malakasini oshirish, armiya boshqaruv tarkibidagi qo'mondonlik kadrlarini maxsus tayyorgarlikdan o'tkazish ishlari yo'lga qo'yilgan. Bu yerda umumqo'shin, qo'mondonlik-shtab, malaka oshirish fakultetlari, o'n bitta kafedra faoliyat yuritmoqda.
Kursant va tinglovchilar harbiy, gumanitar, aniq fanlar bo'yicha ta'lim oladi. Akademiyada o'quv jarayoni xorijiy davlatlarning ilg'or tajribasi asosida tashkil qilingan. Ta'lim jarayoniga eng yangi usul va texnologiyalar joriy etilgan. Auditoriyalar zamonaviy trenajyorlar, o'quv-laboratoriya uskunalari va komputer texnikasi bilan jihozlangan.
Prezidentimiz akademiyada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. O'quv xonalari, muzey, oshxona, kursantlar yotoqxonalarida bo'lib, ularning ta'lim olishi, harbiy mashg'ulotlarni bajarishi jarayonini ko'zdan kechirdi.
Akademiya tinglovchilarining kasb mahorati, intellektual darajasi va madaniyatini yanada oshirish uchun barcha sharoitlarni yaratishimiz darkor, dedi Shavkat Mirziyoyev. Bu jarayonda harbiy bilim yurtida ta'lim olishning zamonaviy uslublarini joriy etish, yuksak aql-zakovatli kadrlar tayyorlashga e'tibor qaratish lozim.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni tashabbusi bilan tashkil qilingan "Temurbeklar maktabi"da tahsil olgan yoshlar ham mazkur akademiyada harbiy ta'limni davom ettirib, malakali ofitserlar bo'lib xizmatga kirishadi.
Bundan tashqari, barcha oliy harbiy ta'lim muassasalari professor-o'qituvchilari tarkibini tayyorlash, jumladan, ularning xorijdagi yetakchi oliy ta'lim muassasalarida malaka oshirishi bo'yicha tizimli ishlar yo'lga qo'yilgan.
Davlatimiz rahbari tinglovchilar va kursantlar bilan suhbatlashdi. Qurolli Kuchlar tashkil etilganining 26 yilligi bilan tabrikladi. Ular ajdodlarimizga munosib avlod bo'lib, zamonaviy bilimlarni puxta egallashi lozimligini ta'kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Qurolli Kuchlar akademiyasining situatsion markazida bo'ldi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida ishtirok etdi va nutq so'zladi.

Реформы, нацеленные на повышение оборонной мощи и промышленного потенциала страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 января 2018 года посетил воинскую часть в Чирчике.
В этой воинской части, которая была реорганизована Указом Президента нашей страны от 12 декабря 2017 года, проводится системная работа по воспитанию молодежи в духе патриотизма.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными здесь условиями, материальными средствами для боевой подготовки, снабжением, побеседовал с военнослужащими.
Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о "дорожной карте" по организации в 2018 году деятельности военно-административного сектора Ташкентской области, концепции патриотического воспитания молодежи, структуре первичных организаций Союза молодежи Узбекистана в системе Министерства обороны, стимулировании молодых военнослужащих и других планах на перспективу.
Глава нашего государства, ознакомившись с обмундированием и экипировкой военнослужащих, указал на необходимость их модернизации и совершенствования системы снабжения, поручил создать все условия для образцово служащих военных, обеспечить их домами и автомобилями.
Президент нашей страны побывал в столовой воинской части, ознакомился с созданными здесь условиями.
Чирчик – город химиков и машиностроителей. Действующие здесь такие крупные производственные мощности, как акционерные общества "Максам-Чирчик", "Узбекхиммаш", "Чирчикский завод сельскохозяйственной техники", Узбекский комбинат тугоплавких и жаропрочных металлов, вносят весомый вклад в развитие промышленности страны.
Президент нашей страны в рамках посещения ознакомился с программой развития отрасли сельскохозяйственного машиностроения.
В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по дальнейшему совершенствованию деятельности предприятий сельскохозяйственного машиностроения. Принимаются меры по модернизации, техническому и технологическому переоснащению производства, организации выпуска современной, высокопроизводительной, конкурентоспособной техники и оборудования для агропромышленного комплекса.
Президенту была представлена информация о планах по производству ресурсосберегающей и высокоэффективной сельхозтехники и средств механизации.
Так, на Чирчикском заводе сельскохозяйственной техники в 2018-2019 годах намечено реализовать 3 проекта стоимостью 32,7 миллиона долларов. Уровень локализации осваиваемой к производству продукции планируется довести до 50 процентов.
Проект нацелен на обеспечение машинно-тракторных парков, фермерских и дехканских хозяйств новыми видами сельхозтехники - современными зерно- и сеноуборочными комбайнами, хлопковыми и зерновыми сеялками, техникой обработки земли, посева и уборки картофеля.
Глава нашего государства ознакомился с образцами сельхозтехники, которую планируется выпускать в рамках проекта. Отмечалось, что в условиях острой конкуренции на мировом рынке необходимо, чтобы производимая продукция не только удовлетворяла запросы внутреннего рынка, но и была конкурентоспособна за рубежом и ориентирована на экспорт.
Здесь же состоялась презентация сельскохозяйственной техники, производимой на Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники, на предприятиях "Технолог", "Агрегат", "УзКейсмаш", "Лемкен - Чирчик", "УзКлаасагро".
Президент нашей страны посетил акционерное общество "Завод Узбекхиммаш", где ознакомился с проектами по организации нового литейного цеха и производства крупногабаритного оборудования.
Сегодня на заводе выпускается теплообменное оборудование для нефтегазовой, химической и пищевой промышленности, компрессоры, насосы, оборудование для переработки нефти и газа, бурения, воздушного охлаждения, комплектующие и многое другое.
Продукция предприятия поставляется в акционерные общества "Мубарекнефтегаз", "Шуртаннефтегаз", Шуртанский газохимический комплекс и на другие крупные промышленные предприятия, а также в Россию, Казахстан, Беларусь, Украину.
В прошлом году предприятие экспортировало продукцию на 1,5 миллиона долларов, в текущем году этот показатель намечено довести до 2 миллионов долларов.
С этой целью планируется организовать новый современный литейный цех. В результате реализации этого проекта стоимостью 18,9 миллиона долларов объем производства литейной продукции различной номенклатуры будет доведен с нынешних 1,7 тысячи до 4 тысяч тонн в год. Цех будет оснащен оборудованием из стран Европы и США. Ввод его в строй намечен на третий квартал 2019 года.
Глава нашего государства осмотрел образцы продукции завода "Узбекхиммаш" и Чирчикского трансформаторного завода, отметил, что подобные мощности сыграют важную роль в расширении ассортимента продукции и объемов экспорта.
Здесь же состоялась презентация ряда программ и проектов, нацеленных на социально-экономическое развитие, повышение благосостояния населения.
Сегодня в Чирчике функционирует более 300 промышленных предприятий. В рамках программы экономического развития города на 2018-2019 годы будет реализовано около 80 проектов. В результате объем производства увеличится в 1,6 раза, будет создано около 3 тысяч рабочих мест.
Согласно генеральному плану города, рассчитанному до 2035 года, в прошлом году было завершено строительство трех семиэтажных домов. В текущем году будет построено еще 5, а в следующем - 10 подобных домов. Кроме того, в марте 2018 года будут сданы в эксплуатацию 8 трехэтажных домов для военнослужащих, до конца года - 10.
Чирчикский дехканский рынок был возведен в 50-х годах прошлого века и сегодня перестал отвечать современным требованиям. С целью создания широких удобств для предпринимателей и населения планируется реконструировать рынок. В результате реализации этого проекта стоимостью почти 22 миллиарда сумов на площади 3,7 гектара будет построен новый рынок, где разместятся трехэтажный гипермаркет, павильоны сельскохозяйственной продукции, торговые ряды, автомобильная стоянка, автобусные остановки.
Кроме того, заводом "Узбекхиммаш" планируется реконструировать парк "Машинасозлар" площадью 2,5 гектара и сдать обновленный парк в эксплуатацию в преддверии празднования Дня независимости в текущем году.
Будет благоустроена набережная канала Бозсу, здесь будут разбиты аллеи для прогулок.
Одним из перспективных проектов является организация движения современных скоростных электричек по маршруту Ташкент-Ходжикент, реализация которого станет одним из важных факторов повышения благосостояния населения и туристического потенциала Ташкентской области. В этих целях железнодорожные станции "Чирчик" и "Бозсу" будут модернизированы.
Главе нашего государства также были представлены проекты реконструкции зданий Узбекского государственного института физической культуры и Ташкентского областного Чирчикского государственного педагогического института, по строительству новых учебных корпусов, спортивных сооружений, домов студентов, разгрузке автомобильных дорог Ташкент-Кибрай-Чирчик-Газалкент и Чирчик-Газалкент, строительству Пскемской ГЭС и дамбы, повышению безопасности Чарвакской ГЭС.
Президент нашей страны отметил, что Чирчик по своим возможностям и потенциалу является одним из крупных индустриальных центров нашей страны, поэтому в каждом проекте необходимо уделить особое внимание диверсификации производства и улучшению условий жизни населения. Глава нашего государства дал соответствующие указания по повышению эффективности проектов.
На прошедшей в актовом зале завода встрече с рабочими и специалистами предприятия, представителями общественности, ветеранами и молодежью Чирчика говорилось о сути и значимости происходящих в городе изменений, повышении благосостояния населения, воспитании молодежи.
В этот же день Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил Академию Вооруженных Сил в Ташкенте.
В январе 2017 года глава нашего государства посетил Ташкентское высшее общевойсковое командное училище и дал соответствующие указания по организации на его базе новой современной Академии Вооруженных Сил. Постановлением главы нашего государства от 25 апреля 2017 года Академия Вооруженных Сил была реорганизована.
Этот процесс был осуществлен на основе преемственности славных военных традиций Ташкентского высшего общевойскового командного училища и использования передового опыта ведущих научно-образовательных учреждений нашей и зарубежных стран.
Сегодня академия является центром военной науки, занимающим ключевое место в единой системе военного образования в нашей стране. Академия осуществляет подготовку лейтенантов, повышение квалификации офицеров, специальную подготовку командующих кадров управленческого состава армии. Здесь действуют общевойсковой, командно-штабной факультеты, факультет повышения квалификации, 11 кафедр. Курсанты и слушатели получают образование по военным, гуманитарным, точным наукам.
В академии, приобретшей современный облик, внедрены новейшие методики и технологии обучения. Аудитории оснащены современными тренажерами, учебно-лабораторным оборудованием и компьютерной техникой.
Президент нашей страны ознакомился с созданными здесь условиями, осмотрел учебные помещения, музей, столовую, спальные помещения курсантов, наблюдал за процессом обучения.
Мы должны создать все условия для дальнейшего повышения профессиональных навыков, интеллектуального уровня, культуры слушателей академии, сказал Шавкат Мирзиёев. При этом особое внимание следует уделить внедрению современных методик, подготовке высокоинтеллектуальных кадров.
Выпускники школ "Темурбеклар мактаби", организованных по инициативе Президента нашей страны, также продолжат обучение в академии и в будущем станут квалифицированными офицерами. Кроме того, здесь налажена подготовка профессорско-преподавательского состава для всех высших военных училищ страны, в том числе стажировки в ведущих вузах за рубежом.
Глава нашего государства беседовал со слушателями и курсантами, поздравил их с 26-летием Вооруженных Сил и отметил, что они должны стать достойным великих предков поколением и глубоко овладеть современными знаниями.
Шавкат Мирзиёев посетил ситуационный центр Академии Вооруженных Сил. Руководитель страны принял участие и выступил на заседании Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан в расширенном составе.