Islom Karimov tavalludi kuni mamlakatimiz bo'ylab keng nishonlandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-yanvar – Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tavalludi kuni munosabati bilan Samarqandga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Qur'on tilovat qilindi.
Samarqand dunyoga mashhur, ko'pchilik bir ko'rishni orzu qiladigan Registon, Bibixonim, Shohi Zinda, Hazrati Xizr ziyoratgohlari qatorida bugun O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimov mangu qo'nim topgan maskan sifatida ham e'tirof etilmoqda.
Ziyoratchilar qadami uzilmaydigan bu joy bugun tabarruk maskanga aylangan. Mamlakatimizning turli hududlaridan kelayotgan yurtdoshlarimiz Islom Karimov xotirasini yod etib, u kishining Vatan, xalq oldidagi ezgu ishlarini  esga olmoqda.
Birinchi Prezidentimizning tashabbusi bilan mamlakatimizda keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi. Samarqand viloyati har tomonlama obod qilinib, butun jahondan keladigan mehmon va sayyohlarning havasini tortmoqda. Imom Buxoriy majmuasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari, bunday muqaddas qadamjolarning yanada obod bo'lgani ko'pgina musulmon mamlakatlari davlat arboblari va jamoatchiligi, minglab ziyoratchilarning yuksak e'tibori va hurmatiga sazovor bo'lmoqda.
Bu xayrli ishlar bugun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida tizimli ravishda davom etirilmoqda.
Shu ma'noda davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 25-yanvardagi "O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug'aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to'g'risida"gi qarori xalqimiz ko'nglidagi niyatning yorqin ifodasi bo'ldi. Qarorda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov nomini abadiylashtirish maqsadida yurtimizning bir qancha diqqatga sazovor joylariga Buyuk Yo'lboshchimizning nomini berish, Toshkent, Samarqand, Qarshi shaharlarida u kishining haykalini o'rnatish belgilab qo'yilgan. 30-yanvar Islom Karimov tavalludi kuni munosabati bilan mamlakatimizdagi ta'lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda turli madaniy-ma'rifiy tadbirlar, xotira kechalari o'tkazilayotir.
Bu tadbirlarda Islom Karimovning serqirra siyosiy faoliyati, olijanob insoniy fazilatlari bilan Vatanimizning ko'p asrlik tarixida o'chmas iz qoldirgani, nafaqat O'zbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obro'-e'tiborga sazovor bo'lgan ulkan shaxs va arbob sifatida tanilgani e'tirof etilmoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tavalludi sanasi – 30-yanvar kuni poytaxtimiz Toshkentda, Qoraqalpog'iston Respublikasi va barcha viloyatlarda ehson oshi berildi.

День рождения Ислама Каримова широко отмечался по всей нашей стране
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 января посетил Самарканд в связи с днем рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Глава нашего государства посетил место упокоения Ислама Каримова и возложил цветы.
В Самарканде много известных всему миру достопримечательностей, таких, как Регистан, мавзолей Амира Темура, мечеть Бибиханум, комплексы Шахи-Зинда, Хазрати Хизр и другие. Сегодня этот город также известен как место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан, основателя нашей независимости Ислама Каримова.
Это место, куда каждый день приходят люди почтить светлую память великого государственного и политического деятеля, сегодня стало священным местом поклонения. Соотечественники из всех регионов нашей страны, зарубежные государственные и общественные деятели, иностранные туристы отдают здесь дань уважения памяти Ислама Каримова, вспоминают его благородные дела во имя великого будущего Узбекистана, благополучия нашего народа.
По инициативе Первого Президента Узбекистана в стране была осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. Была всесторонне благоустроена и Самаркандская область, что вызывает восхищение у гостей и туристов со всего мира.
Сегодня такая благородная работа последовательно продолжается под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева.
В этом смысле постановление главы нашего государства Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года стало ярким воплощением волеизъявления всего нашего народа. В соответствии с этим постановлением в связи с 30 января - днем рождения Ислама Каримова в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях нашей страны проводятся различные культурно-просветительские мероприятия.
На этих мероприятиях говорится о том, что Ислам Каримов своей многогранной государственной деятельностью, благородными человеческими качествами оставил неизгладимый след в истории нашей Родины. Яркая, выдающаяся личность, государственный и политический деятель, он пользовался огромным уважением и авторитетом не только в Узбекистане, но и во всем мире.
День рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова – 30 января широко отмечается в Ташкенте, Республике Каракалпакстан и во всех областях. В мероприятиях в Самарканде и Ташкенте принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.