10272 28-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 210 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 27-yanvar kuni Xorazm viloyatiga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning izchil taraqqiyoti Xorazm viloyatida ham ulkan o'zgarishlarga zamin yaratdi. Shaharu tumanlarda keng ko'lamli bunyodkorlik ishlari, istiqbolli investitsiyaviy loyihalar amalga oshirildi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2012-yil 22-noyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan 2013-2015-yillarda Xorazm viloyati sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturi doirasida 308 million dollardan ortiq investitsiya hisobidan 432 sanoat korxonasi tashkil etildi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 11-noyabr kuni Shovot tumanida bo'lib o'tgan saylovoldi uchrashuvida mamlakatimizning barcha hududlari qatori Xorazm viloyati iqtisodiyotini ham modernizatsiya qilish, qishloq xo'jaligi, to'qimachilik, tibbiyot, turizm, san'at va boshqa sohalarni yanada rivojlantirishga oid aniq rejalarni bayon etgan edi.
Davlatimiz rahbarining Xorazm viloyatiga tashrifi ana shu rejalar qanday amalga oshirilayotgani bilan tanishish, hudud taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarish masalalariga bag'ishlandi.
Prezidentimizning viloyatga tashrifi Xivadagi Ichan-qal'a majmuasidan boshlandi.
Muzey-qo'riqxona – Ichan-qal'a majmuasi xalqimiz tarixi, madaniyati, ilm-fani, qadimiy me'morlik va hunarmandlik an'analarini mujassam etgan. Insoniyatning bebaho boyligi sifatida YuNESKOning jahon merosi durdonalari ro'yxatiga kiritilgan. Muzey fondida 38 ming 561 eksponat bor. 2016-yilda Ichan-qal'aga 75 mingga yaqin kishi, jumladan, 84 mamlakatdan 34 ming sayyoh kelgan.
Xorazmda bunday tarixiy yodgorliklar, diqqatga sazovor joylar juda ko'p. Ular zamon talablari asosida ta'mirlanib, sayyohlar uchun zarur sharoitlar yaratilayotgani natijasida viloyatda turizm izchil rivojlanib borayotir. 2016-yilda xorijlik sayyohlarga ko'rsatilgan xizmatlar eksporti 2013-yilga nisbatan 20 foiz oshgan.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 2-dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasining turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta'minlash chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni bu borada yanada keng imkoniyatlar yaratdi.
Pahlavon Mahmud maqbarasi ziyorat qilindi.
Davlatimiz rahbari Matniyoz Devonbegi madrasasida Xiva shahrining tarixiy qismida amalga oshiriladigan bunyodkorlik ishlari rejasi, Isfandiyorxon qabul marosimlari uyi va Nurillaboy saroy majmuasini rekonstruksiya qilish loyihalari bilan tanishdi.
Prezidentimiz Xorazmning turizm borasidagi imkoniyatlarini to'liq ishga solish, yangi yo'nalishlar tashkil etish va ularni jahon bozorlarida targ'ib qilish, mehmonxonalar va transport infratuzilmasini rivojlantirish zarurligini ta'kidladi. Zotan, turizm mamlakat iqtisodini rivojlantirish, ayniqsa, yangi ish o'rinlari yaratishda muhim sohalardan hisoblanadi.
Urganchdan Xivagacha temir yo'l va Xiva shahrida zamonaviy vokzal barpo etish, bu yo'lda elektropoyezdlar, kelgusida yuqori tezlikda harakatlanuvchi "Afrosiyob" tezyurar poyezdi qatnovini yo'lga qo'yish lozimligi qayd etildi. Shaharning turizm jozibadorligini oshirish maqsadida saylgoh ko'chalar tashkil etish va kechki sayr imkoniyatini yaratish, ularda milliy urf-odatlarimiz va ko'ngilochar dasturlarni namoyish qilish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Turizm sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan suhbatda tarmoqda xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali xorijlik sayyohlarni ko'proq jalb qilish, xizmat ko'rsatish sifatini yaxshilash, sohaga ixtisoslashgan mutaxassislar tayyorlash va malakasini oshirish, suvenir ishlab chiqaradigan korxonalarni ko'paytirish xususida so'z bordi. Soha mutasaddilariga tegishli topshiriqlar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Xorazm Ma'mun akademiyasiga tashrif buyurdi.
Ushbu akademiya Birinchi Prezidentimizning 1997-yil 11-noyabrdagi farmoniga muvofiq qayta tashkil etilgan. 2006-yili YuNESKO shafeligida Xorazm Ma'mun akademiyasining 1000-yilligi nishonlangan.
Bugungi kunda ilmiy muassasada 41 ilmiy xodim, jumladan, 7 fan doktori, 19 fan nomzodi faoliyat yuritmoqda. Ular Xorazm davlatchilik tarixi, bu zamindan yetishib chiqqan olimlarning jahon fani va madaniyati rivojiga qo'shgan hissasi, Xorazm me'moriy yodgorliklarini biologik, fizik va boshqa salbiy ta'sirlardan himoya qilish, hududdagi ekologik holatni yaxshilash, yer-suv resurslaridan oqilona foydalanish, tuproq unumdorligini oshirish, voha sharoitiga mos qishloq xo'jaligi o'simliklarini iqlimlashtirish, sho'rlanish va cho'llanishning oldini olish kabi yo'nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib bormoqda.
Prezidentimiz akademiyada ilmiy yo'nalishlarni kengaytirish, ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish, ularni amaliyotga keng joriy qilish, olimlarning turmush sharoitlarini yanada yaxshilash zarurligini ta'kidladi. Akademiya tomonidan arxeologiya yo'nalishida erishilgan muvaffaqiyatlardan foydalanib, bu ilmiy muassasani sayyohlik yo'nalishlariga kiritish, xalqimiz tarixini chet ellik turistlarga targ'ib qilish masalalariga e'tibor qaratildi.
Prezidentimiz Xiva tumanidagi "Boltaboy oqsoqol" fermer xo'jaligida tashkil etiladigan baliqchilik kompleksi loyihasi bilan tanishdi.
Hozir mazkur xo'jalikda 232 gektar havzada baliq yetishtirilmoqda. O'tgan yili 490 tonna baliq yetkazib berilgan.
Fermer xo'jaligida Vetnam texnologiyasi asosida baliq yetishtirish va uni qayta ishlashni yo'lga qo'yish rejalashtirilgan. Bu texnologiya uvildiriqlarni intensiv usulda yetishtirish va havzalarga yuqori tig'izlikda o'tkazishga ixtisoslashgan. Bunday usul baliqlarning omuxta yem sarfiga nisbatan rivojlanish sur'ati yuqoriligi, salbiy gidrokimyoviy holatlar va kasalliklarga chidamliligi bilan ajralib turadi. Odatda bir gektarlik havzadan o'rtacha 15-20 sentner baliq olinadi. Vetnam texnologiyasi samarasida bu ko'rsatkich 400 sentnergacha yetadi.
Ushbu istiqbolli loyihaga "Ipoteka-bank" kredit ajratgan. Korxonada yiliga 300 tonnadan ortiq mahsulot tayyorlash, 20 ish o'rni yaratish mo'ljallangan.
Davlatimiz rahbari "Xiva naslli parranda" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilishi rejalashtirilgan parrandachilik markazi loyihasi bilan tanishdi.
"O'zsanoatqurilishbank" mablag'lari yo'naltirilayotgan ushbu loyihaning umumiy qiymati 11 milliard so'mni tashkil etadi. Korxonada Italiya va Xitoy uskunalari asosida yiliga 51 million dona tuxum, 1 million 40 ming dona jo'ja yetishtirish mo'ljallanmoqda. Bu har bir xonadonga 100 tadan jo'ja tarqatish, aholi farovonligini oshirish imkonini beradi. Korxonada 50 ish o'rni yaratiladi.
Xalqimiz yetti xazinaning biri deb biladigan parrandachilik va baliqchilik bo'yicha ishga solinmagan imkoniyatlar ko'pligi, bu tarmoqlar aholini go'sht va tuxum bilan ta'minlash, oilalarga daromad manbai yaratishda muhim o'rin tutishi ta'kidlandi. Agrofirmalar tashkil etish orqali bu mahsulotlarni eksport qilish ham mumkin.
Prezidentimiz Xiva tumani Chodra qishlog'ida Xursand Madrimov va Ollabergan Rahimov xonadonlariga kirib, ularning turmush sharoiti, daromadlari bilan qiziqdi. Tomorqadan samarali foydalanish, limon, yong'oq, anor, anjir kabi serdaromad ekinlar ekish zarurligi haqida so'z bordi.
Shavkat Mirziyoyev Yangiariq tumanida tashkil etiladigan ip-gazlama ishlab chiqarish korxonasi loyihasi bilan tanishdi. Avvalgi "Yangiariq tekstil" mas'uliyati cheklangan jamiyati binosida ish boshlaydigan yangi korxonada yiliga qariyb 20 million kvadrat metr mahsulot ishlab chiqarish, 6 million dollarlik mahsulot eksport qilish, 150 ish o'rni yaratish rejalashtirilgan.
Shu tumanda yana bir istiqbolli loyiha – zamonaviy tipdagi chorvachilik kompleksini ishga tushirish mo'ljallanmoqda. Xalq banki krediti asosida "Tillo domor" xususiy korxonasi tomonidan tashkil etiladigan ushbu majmuada 2 ming bosh qoramol boqish, yiliga 4 ming 100 tonna sut, 200 tonna go'sht tayyorlash rejalashtirilgan. Kompleksda 90 ga yaqin ish o'rni yaratiladi.
"O'zbekneftgaz" kompaniyasi tomonidan tashkil etilayotgan plastmassa zavodi loyihasi ham namoyish etildi. Bu yerda 3,5 ming tonna polietilen va polipropilen granulalarini qayta ishlash asosida turli sig'imli suv idishlari, shuningdek, yashik va qutilar ishlab chiqarish mo'ljallanmoqda.
Prezidentimiz ushbu loyihalarning rentabelligi bilan qiziqdi. Bunday korxonalarni boshqa tumanlarda ham tashkil etish, odamlarni ish bilan ta'minlash bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Xorazmliklar dehqonchilik sohasida ham ulkan tajribaga ega. Keskin kontinental iqlim, murakkab tuproq sharoitiga qaramay, voha mirishkorlari qishloq xo'jaligi ekinlaridan mo'l hosil yetishtirib kelmoqda. Paxta va g'alladan tashqari guruch, qovun, uzum kabi mahsulotlarni eksportga yo'naltirmoqda. O'tgan yili poytaxtimizda bo'lib o'tgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida bu borada ko'plab kelishuvlarga erishildi.
Shavkat Mirziyoyev Bog'ot tumanida 200 gektar maydonda tokzor tashkil etish loyihasi bilan tanishdi. "O'zvinosanoatxolding" xolding kompaniyasi tizimidagi "Xorazm uzumi tayyorlov savdo" mas'uliyati cheklangan jamiyati tomonidan barpo etiladigan bog'da yiliga 3 ming tonna uzum yetishtirish, 210 kishini ish bilan ta'minlash ko'zda tutilgan. Shuningdek, 200 gektar maydonda gurvak, kichkintoy, gulobi, zar gulobi kabi eksportbop qovun navlari ekish rejalashtirilgan.
Bog'ot tumani Mirishkor qishlog'idagi xonadonlarda issiqxona tashkil etib, limon, yong'oq, pomidor, bodring kabi xaridorgir mahsulotlar yetishtirish borasida olib borilayotgan ishlarga ham e'tibor qaratildi.
Prezidentimiz Hazorasp tumaniga tashrifi chog'ida Xorazm viloyati qishloq xo'jaligini suv bilan ta'minlaydigan Toshsoqa magistral kanalida amalga oshirilayotgan rekonstruksiya ishlari bilan tanishdi.
Ushbu kanalda suv sathi pasayib ketgani sababli dalalarni nasos yordamida sug'orish talab etilardi. Umumiy qiymati 145 million dollardan ortiq bo'lgan ushbu loyiha doirasida Toshsoqa, Shovot, Polvon G'azovot va G'azovot kanallarining 305 kilometri rekonstruksiya qilinib, kanal tubi ko'tariladi. 21 yangi kanal va 607 gidrotexnika inshooti quriladi. Buning natijasida 280 ga yaqin nasos olib tashlanib, yiliga 14 milliard so'mdan ortiq mablag' tejaladi.
Pudratchi va quruvchilar ishini samarali tashkil etish, qurilish va rekonstruksiya ishlarini jadallashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida sohalar va hududlarni mutanosib rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ishlar samarasida Xorazm viloyatining sanoat salohiyati ham shdi. Hazorasp tumanida "Damas", "Orlando" va "Labo" avtomobillari ishlab chiqarish yo'lga qo'yildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil 12-yanvardagi "Urgut", "G'ijduvon", "Qo'qon" va "Hazorasp" erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to'g'risida"gi farmoni ushbu hududlardagi resurslardan samarali foydalanish imkonini bermoqda.
Bugungi kunda "Hazorasp" erkin iqtisodiy zonasi uchun yer uchastkasi ajratilib, uni zarur muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta'minlash ishlari boshlab yuborilgan. Hozirgacha ushbu hududda yengil sanoat, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, charm-poyabzal, qurilish materiallari ishlab chiqarish quvvatlarini joylashtirish bo'yicha 50 dan ortiq loyiha tayyorlangan.
Davlatimiz rahbari ushbu strategik zona qurilishida sifat va muddatga e'tibor qaratish, chet ellarda uning imkoniyatlarini targ'ib qilish orqali xorijiy investitsiya va texnologiyalarni jalb etish zarurligini ta'kidladi.
Urganch shahrida Xorazm viloyati faollari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Yig'ilishda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada oshirish, yosh avlodni tarbiyalash va ish bilan ta'minlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Prezidentimizning Xorazm viloyatiga tashrifi davomida bo'lib o'tayotgan uchrashuv va suhbatlar Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida aholi bilan doimiy muloqot olib borishning amaliy isboti bo'lmoqda. Bunday muloqotlar nafaqat Xorazm ahli, balki butun xalqimiz ko'nglini ko'tarib, ertangi kunga ishonchini yanada mustahkamlamoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xorazm viloyatiga tashrifi davom etmoqda.

Перспективные экономические проекты послужат дальнейшему повышению благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом 27 января посетил Хорезмскую область.
Динамичное развитие нашей страны явилось основой для масштабных преобразований и в Хорезмской области. В городах и районах была проведена большая созидательная работа, реализованы перспективные инвестиционные проекты. В рамках утвержденной постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 22 ноября 2012 года Программы развития промышленного потенциала Хорезмской области на 2013-2015 годы за счет инвестиций в размере 308 миллионов долларов создано 432 промышленных предприятия.
Шавкат Мирзиёев на прошедшей 11 ноября 2016 года предвыборной встрече в Шаватском районе изложил конкретные задачи наряду со всеми регионами нашей страны также и для Хорезмской области по модернизации экономики, дальнейшему развитию сельского хозяйства, текстильной отрасли, медицины, туризма, искусства и других сфер.
Поездка главы нашего государства в Хорезмскую область посвящена вопросам ознакомления с ходом реализации этих задач, поднятием развития региона на новый уровень.
Президент нашей страны посещение области начал с комплекса Ичанкалъа в Хиве.
Уникальный комплекс Ичанкалъа – музей-заповедник под открытым небом олицетворяет собой богатую историю, культуру, науку, древние архитектурные и ремесленнические традиции нашего народа. Этот комплекс как бесценное богатство человечества включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В фонде музея насчитывается 38 тысяч 561 экспонат. В 2016 году комплекс Ичанкалъа посетили около 75 тысяч человек, в частности, 34 тысячи туристов из 84 стран мира.
В Хорезме немало исторических памятников, достопримечательностей. В результате их реставрации современными методами, создания необходимых условий для посетителей в области последовательно развивается туризм. В 2016 году объем услуг, оказанных иностранным туристам, вырос на 20 процентов относительно 2013 года.
Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристической отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года открыл еще более широкие возможности в этом направлении.
Шавкат Мирзиёев посетил мавзолей Пахлавона Махмуда.
Глава нашего государства в медресе Матниёза Девонбеги ознакомился с планом созидательной работы, которая будет осуществлена в исторической части города Хивы, проектами реконструкции дома приемов Исфандиёрхона и дворцового комплекса Нуруллабоя.
Президент нашей страны отметил необходимость полного задействования возможностей Хорезмской области в сфере туризма, открытия новых маршрутов и популяризации их на мировом рынке, развития гостиничной и транспортной инфраструктуры. Туризм является одной из важных сфер в развитии экономики страны, особенно создании новых рабочих мест.
Подчеркивалась необходимость прокладки железнодорожной линии из Ургенча в Хиву и возведения современного вокзала в городе Хиве, налаживания движения электропоездов, а в перспективе движения высокоскоростного поезда "Afrosiyоb". В целях повышения туристической привлекательности города даны поручения по организации аллей и созданию возможности вечерних прогулок-экскурсий, развлекательных программ с показом наших национальных традиций и обычаев.
В беседе с предпринимателями, осуществляющими деятельность в области туризма, речь шла о дальнейшем привлечении иностранных туристов путем расширения международного сотрудничества, улучшении качества услуг и сервиса, подготовке кадров и повышении квалификации специалистов сферы, расширении числа предприятий по изготовлению сувениров. Ответственным лицам отрасли даны соответствующие поручения.
Шавкат Мирзиёев побывал в Хорезмской академии Маъмуна.
Эта академия была возрождена в соответствии с указом Первого Президента нашей страны от 11 ноября 1997 года. В 2006 году под эгидой ЮНЕСКО широко праздновалось 1000-летие Хорезмской академии Маъмуна.
В настоящее время в этом научном учреждении осуществляют деятельность 41 научный сотрудник, в том числе 7 докторов наук, 19 кандидатов наук. Они ведут научные исследования по таким направлениям, как история государственности Хорезма, вклад хорезмийских ученых в развитие мировой науки и культуры, защита архитектурных памятников от биологических, физических и других вредных воздействий, улучшение экологической обстановки в регионе, рациональное использование земельно-водных ресурсов, повышение плодородия почвы, акклиматизация соответствующих условиям региона сельхозкультур, предотвращение засоленности и опустынивания.
Президент нашей страны подчеркнул необходимость расширения научных направлений академии, повышения результативности научных исследований, широкого внедрения их в практику, дальнейшего улучшения условий жизни и быта ученых. Было уделено внимание вопросам включения этого научного учреждения в туристические маршруты, популяризации истории нашего народа среди иностранных туристов, с широким использованием достигнутых академией успехов в археологии.
Президент нашей страны ознакомился с проектом рыбоводческого комплекса, который будет создан в фермерском хозяйстве "Болтабой оксокол" в Хивинском районе.
В настоящее время в водоемах хозяйства на 232 гектарах выращивается рыба. В прошлом году потребителям доставлено 490 тонн рыбы.
В фермерском хозяйстве намечено наладить выращивание и переработку рыбы по вьетнамской технологии. Эта технология основана на выращивании икринок мальков интенсивным методом и их скором переносе в водоемы. Такой метод обеспечивает интенсивный рост рыбы относительно кормовых затрат, стойкость к негативным гидрохимическим факторам и заболеваниям. Обычно из водоемов в один гектар получают в среднем 15-20 центнеров рыбы. В результате применения вьетнамской технологии этот показатель доходит до 400 центнеров.
Для этого перспективного проекта кредит выделил "Ипотека банк". На предприятии в год будет заготавливаться более 300 тонн продукции, создано 20 рабочих мест.
Глава нашего государства ознакомился с проектом птицеводческого центра, который намечает создать общество с ограниченной ответственностью "Хива наслли парранда".
Общая стоимость данного проекта, на реализацию которого направляются средства "Узпромстройбанка", составляет 11 миллиардов сумов. На предприятии на основе итальянского и китайского оборудования предусматривается заготовка в год 51 миллиона штук яиц, выведение 1 миллиона 40 тысяч цыплят. Это создаст возможности для передачи каждой семье по сотне цыплят, повышения благополучия населения. На предприятии будет создано 50 рабочих мест.
Подчеркивалось наличие неиспользованных возможностей в отраслях птицеводства и рыбоводства. Эти отрасли играют важную роль в обеспечении населения мясом и яйцами, создании для семей стабильных источников дохода, налаживании экспорта этой продукции.
Президент нашей страны побывал в домах Хурсанда Мадримова и Оллабергана Рахимова в селе Чодра Хивинского района, поинтересовался условиями их жизни, доходами. Говорилось о необходимости эффективного использования приусадебных участков, разведения таких высокоприбыльных культур, как лимон, орехи, гранат, инжир.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом организуемого в Янгиарыкском районе текстильного производства. На новом предприятии, которое начнет действовать в здании прежнего общества с ограниченной ответственностью "Янгиарик текстиль", предусмотрено производство в год около 20 миллионов квадратных метров продукции, экспорт продукции на 6 миллионов долларов, создание 150 рабочих мест.
В этом районе также намечается запуск еще одного перспективного проекта – животноводческого комплекса современного типа. В этом комплексе, который будет создан на основе кредита "Халк банки" частным предприятием "Тилло домор", планируется содержание 2 тысяч голов крупного рогатого скота, заготовка в год 4 тысяч 100 тонн молока, 200 тонн мяса. В комплексе будет организовано около 90 рабочих мест.
Также был представлен проект пластмассового завода, создаваемого компанией "Узбекнефтегаз". Здесь на основе переработки 3,5 тысячи тонн полиэтиленовых и полипропиленовых гранул намечается выпуск емкостей для воды, ящиков, коробок и другой продукции.
Президент нашей страны поинтересовался рентабельностью этих проектов. Даны поручения по созданию таких предприятий и в других районах, обеспечению занятости населения.
Хорезмийцы имеют большой опыт в сфере земледелия. Несмотря на резко континентальный климат, сложные почвенные условия, земледельцы оазиса выращивают богатый урожай сельхозкультур. Помимо хлопка и зерна экспортируются рис, дыни, виноград и другая продукция. На прошедшей в 2016 году в нашей столице Международной плодоовощной ярмарке было достигнуто множество соглашений в этом направлении.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом создания виноградных плантаций на 200 гектарах в Багатском районе. В саду, создаваемом обществом с ограниченной ответственностью "Хоразм узуми тайёрлов савдо" в системе холдинговой компании "Узвиносаноатхолдинг", предусмотрено ежегодное выращивание 3 тысяч тонн винограда, обеспечение работой 210 человек. Также на 200 гектарах полей планируется выращивание для экспорта таких сортов дыни, как "Гурвак", "Кичкинтой", "Гулоби", "Зар гулоби".
Также было обращено внимание на работу, осуществляемую в домах села Миришкор Багатского района, по созданию теплиц и выращиванию такой востребованной продукции, как лимон, орехи, помидоры, огурцы.
Президент нашей страны в ходе посещения Хазараспского района ознакомился с реконструкцией, осуществляемой на магистральном канале Тошсока, обеспечивающем водой сельхозугодья Хорезмской области.
Из-за снижения уровня воды в этом канале приходилось орошать поля с помощью насосов. В рамках этого проекта общей стоимостью более 145 миллионов долларов будут реконструированы 305 километров каналов Тошсока, Шовот, Полвон-Газовот и Газовот, и поднято дно каналов, построен 21 новый канал и 607 гидротехнических сооружений. В результате этого будут демонтированы около 280 насосов, что даст возможность экономить свыше 14 миллиардов сумов в год.
Отмечалась необходимость эффективной организации работы подрядчиков и строителей, ускорения строительства и реконструкции.
В результате осуществленной под руководством Первого Президента нашей страны работы по сбалансированному развитию сфер и регионов повысился промышленный потенциал и Хорезмской области. В Хазараспском районе производятся автомобили "Дамас", "Орландо" и "Лабо".
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" от 12 января 2017 года направлен на эффективное использование ресурсов на этих территориях.
В настоящее время для СЭЗ "Хазарасп" выделен земельный участок, начата работа по обеспечению необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой. Уже подготовлено более 50 проектов по размещению на этой территории производственных мощностей в сфере легкой промышленности, машиностроения, электротехники, фармацевтики, кожевенно-обувной отрасли, производства строительных материалов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость при строительстве этой стратегической зоны обращения внимания качеству и срокам, привлечения иностранных инвестиций и технологий путем презентации ее возможностей за рубежом.
В городе Ургенче состоялась встреча с активом Хорезмской области. На собрании было уделено особое внимание вопросам социально-экономического развития области, дальнейшего повышения уровня жизни населения, воспитания молодого поколения и обеспечения его занятости.
Встречи и беседы, проходящие в ходе поездки Президента нашей страны в Хорезмскую область, становятся ярким практическим подтверждением постоянного общения с населением в Год диалога с народом и интересов человека. Такие диалоги воодушевляют не только хорезмийцев, но и весь наш народ, еще более укрепляют уверенность в завтрашнем дне.