6015 22-Iyul, 2020 Chop etish Yuklab olish (PDF 24 Kb)
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-iyul kuni yer hisobi va davlat kadastrlarini toʻliq shakllantirish, sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Yerning hisobini aniq yuritish va samarali foydalanish qishloq xoʻjaligi, tadbirkorlik, ishlab chiqarish, qurilish, geologiya kabi koʻplab sohalar uchun juda muhim. Davlatimiz rahbari hududlarga safarlari chogʻida doim bu masalaga alohida eʼtibor qaratib, har bir qarich yer xalqimizga manfaat keltirishi kerakligini taʼkidlaydi.
Afsuski, geodeziya, kartografiya va kadastr sohasida qator muammolar toʻplanib qolgan. Mamlakatimizda yer xatlovi oxirgi marta 40 yil oldin oʻtkazilgan. Masalan, 140 ta tuman maʼmuriy chegaralari hozirgacha aniq emas. Qishloq xoʻjaligi yerlarini ajratish tartibi 20 yil oldin qabul qilingan va hozirgi islohotlar talabiga javob bermaydi. Bularning oqibatida sohada talon-torojlik va korrupsiya avj olgan. 66 ta tumanda 150 ming gektar ekin yeri oʻzboshimchalik bilan egallangani, oxirgi ikki yilda 122 nafar kadastr xodimi jinoiy javobgar boʻlgani buning dalili.
Shu bois tizimni isloh qilish boshlandi. Bugungi yigʻilishda shu boradagi muhim masalalar muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev kadastr idoralarining eng asosiy vazifasi yerning hisobi va balansini yuritish boʻlishi kerakligini qayd etdi. Yil yakuniga qadar yer turi, konturi, chegarasi va foydalanuvchisi haqidagi maʼlumotlar jamlangan axborot tizimini ishga tushirish vazifasi qoʻyildi. Endi yer ajratish toʻgʻrisidagi qaror mazkur tizimga kiritilsagina haqiqiy hisoblanadi.
Shuningdek, sunʼiy yoʻldosh kanallarini ijaraga olish va signallarni qayta ishlash tizimini tashkil etishga koʻrsatma berildi. Bu esa kosmosuratlarni yillar boʻyicha taqqoslash orqali hosildorlikni tahlil qilish, yerlarning meliorativ holatini muntazam oʻrganishda qoʻl keladi.
Qishloq xoʻjaligini boshqarishni raqamlashtirish, kelgusi yildan yer balansi va uning hisobini Milliy geoaxborot tizimida yuritish zarurligi qayd etildi. Yil yakuniga qadar qishloq xoʻjaligi maydonlarini elektron tanlov va auksion asosida ajratish tartibini joriy qilish, xalqaro ekspertlarni jalb etgan holda yer toifalarini optimallashtirish boʻyicha topshiriq berildi.
"Yergeodezkadastr" davlat qoʻmitasining tuproq sifatini baholash, yerlarni rivojlantirish, ekinlarni joylashtirish bilan bogʻliq vazifalarini, shuningdek, Tuproqshunoslik va agrokimyo ilmiy-tadqiqot institutini Qishloq xoʻjaligi vazirligiga oʻtkazish taklifi bildirildi. Jahon bankidan ajratilayotgan 87 million dollar hisobidan mazkur institut faoliyatini rivojlantirish, laboratoriyalarini yangilash muhimligi qayd etildi. Shuningdek, Qishloq xoʻjaligi vazirligiga yil yakunigacha 10 ming gektar yer maydonining tuproq tahlilini va agrotexnologik xaritalarini tayyorlash vazifasi qoʻyildi.
Sohadagi yana bir kamchilik – baʼzi turdagi kadastrlar toʻliq shakllanmagan. Masalan, avtomobil yoʻllari kadastri 23 foiz, madaniy meros obyektlari 32 foiz, quvurlar 32 foiz, shaharsozlik kadastri 63 foiz shakllangan, xolos. Shu bois IT-texnologiyalarni rivojlantirish boʻyicha Bosh vazir maslahatchisiga ishchi guruh tuzib, kadastrlar bazasini toʻliq ishlab chiqish topshirildi.
Yigʻilishda shahar va qishloqlarda yerning haqiqiy qiymatini aniqlash hamda uning bozorini shakllantirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev sohaning kadrlar salohiyati pastligi, "Yergeodezkadastr" davlat qoʻmitasi tizimidagi 27 foiz xodimlar mutaxassisligi sohaga toʻgʻri kelmasligini qayd etdi. Shu yoʻnalishda xorijiy oliy oʻquv yurti filialini tashkil qilish muhimligi, Italiyaning Piza universiteti hamda Moskva davlat geodeziya va kartografiya universiteti bilan hamkorlik oʻrnatish kerakligi taʼkidlandi.

В сферу кадастра будут внедрены цифровые технологии
Президент Шавкат Мирзиёев 21 июля провел совещание по вопросам обеспечения полного земельного учета и государственного кадастра, внедрения в сферу цифровых технологий.
Точный учет и эффективное использование земель весьма важны для многих сфер, таких как сельское хозяйство, предпринимательство, производство, строительство, геология. Во время своих поездок в регионы глава государства всегда уделяет этому вопросу особое внимание, подчеркивая, что каждая пядь земли должна приносить пользу народу.
К сожалению, в сфере геодезии, картографии и кадастра накопилось множество проблем. В последний раз инвентаризация земель в нашей стране проводилась 40 лет назад. К примеру, все еще неясны административные границы 140 районов. Порядок выделения земель сельскохозяйственного назначения был принят 20 лет назад и не соответствует требованиям нынешних реформ. В результате в сфере усилились хищения и коррупция. Об этом свидетельствует и тот факт, что в 66 районах было самовольно занято 150 тысяч гектаров посевных земель, а за последние два года были привлечены к уголовной ответственности 122 сотрудника службы кадастра.
В связи с этим в системе начаты коренные реформы, важные вопросы которых обсуждены на сегодняшнем совещании.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что главной задачей органов кадастра должно быть ведение учета и баланса земель. Поставлена задача запустить до конца года информационную систему, содержащую данные о типе, контурах, границах и пользователях земельных участков. Теперь решение о выделении земли действительно только в том случае, если оно включено в данную систему.
Поручено также арендовать каналы спутников и наладить систему обработки сигналов. Это будет способствовать анализу урожайности, мелиоративного состояния земель путем сравнения космических снимков, снятых в разные годы.
Отмечена необходимость цифровизации управления сельским хозяйством, ведения баланса и учета земель в Национальной геоинформационной системе начиная со следующего года. Даны поручения по внедрению до конца года процедуры выделения земель сельскохозяйственного назначения на основе электронного конкурса и аукциона, оптимизации категорий земель с привлечением международных экспертов.
Предложено передать Министерству сельского хозяйства функции Госкомземгеодезкадастра по оценке качества почвы, развитию земель, размещению культур, а также Научно-исследовательский институт почвоведения и агрохимии. Подчеркнута важность развития деятельности института и модернизации его лабораторий за счет 87 миллионов долларов, выделяемых Всемирным банком. Министерству сельского хозяйства было поручено подготовить к концу года анализ почвы и агротехнологические карты земель площадью 10 тысяч гектаров.
Еще одним недостатком в сфере является неполнота отдельных видов кадастров. Так, кадастр автомобильных дорог сформирован на 23 процента, объектов культурного наследия - на 32 процента, трубопроводов – на 32 процента, градостроительный кадастр - на 63 процента. В связи с этим советнику Премьер-министра по развитию IT-технологий Олимжону Умарову поручено создать рабочую группу и разработать полную базу кадастров.
На совещании затронут и вопрос определения реальной стоимости земли в городах и селах и формирования рынка земли.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил низкий кадровый потенциал сферы - специальность 27 процентов работников системы Госкомземгеодезкадастра не соответствуют профилю комитета. В связи с этим подчеркнута важность создания филиала зарубежного вуза, необходимость установления сотрудничества с Пизанским университетом (Италия) и Московским государственным университетом геодезии и картографии (Россия).