Ko'kalamzorlashtirish bo'yicha tajriba almashuv
"O'zyo'lko'kalamzorlashtirish" unitar korxonasi tomonidan Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyat hududiy korxonalaridagi manzarali o'simliklar pitomnikniklari rahbar va mutaxassislari  ishtirokida o'quv seminari tashkil etildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 11-sentabrdagi "Avtomobil yo'llarining arxitektura-landshaft qurilishi va ko'kalamzorlashtirish  tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi  qarori bo'yicha tashkil etilgan mazkur korxona zimmasiga – Respublikamiz avtomobil yo'llari bo'ylaridagi ko'kalamzorlashtirish ishlarini zamonaviy talablariga javob bergan holda, yagona tizimli va kompleks asosda shakllantirish sifatini tubdan oshirish vazifasi qo'yilgan.
Ishtirokchilar Toshkent Botanika bog'ida manzarali va buta o'simliklar urug'larini tayyorlash, saqlash, stratifikatsiya qilish va ekish usullari bo'yicha tajriba almashgan bo'lsalar, M.Mirzaev nomidagi bog'dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutida bir va ko'p yillik gul ko'chatlarini urug'idan yetishtirish, parvarish qilish, issiqxonalar tashkil qilish ishlari bilan tanishtirildi.
Tadbir qatnashchilari seminar yakunida Alisher Navoiy nomli O'zbekiston Milliy kutubxonasida bo'lib, kitobxonlikni rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishib, sohaga oid milliy va chet el adabiyotlari vositasida kerakli ma'lumotlar olishdi.

Обмен опытом специалистов по озеленению
Унитарным предприятием "Узйулкукаламзорлаштириш" проведен учебный семинар с участием руководителей и специалистов питомников декоративных растений при территориальных подразделениях предприятия Республики Каракалпакстан и областей.
УП "Узйулкукаламзорлаштириш" было организовано Постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по совершенствованию системы озеленения и архитектурно-ландшафтного конструирования автомобильных дорог" от 11 сентября 2017 года, в целях кардинального повышения уровня архитектурно-художественного конструирования автомобильных дорог, формирования единого системного и комплексного подхода к размещению зеленых насаждений в тесной взаимоувязке с современными требованиями по обеспечению безопасности дорожного движения и охране окружающей среды.
Участники семинара в Ботаническом саду Ташкента обменялись мнениями по подготовке, содержания и стратификации декоративных растений, а в НИИ по садоводству, виноградарству и виноделию им. М.Мирзаев ознакомлены с выращиванием кустарников, хвойных деревьев, средне-высоких и высоких деревьев, а также условиями создания теплиц.
В конце семинара участники побывали в Национальной библиотеке имени Алишера Навои и ознакомились с этим уникальным учреждением, там им была представлена научная литература отечественных и зарубежных авторов по своим сферам.