Ko'kalamzorlashtirish bo'yicha Turkiyadagi tajriba almashuv
Yaqinda O'zbekistonlik bir guruh ko'kalamzorlashtirish bo'yicha mutaxassislar Turkiya Respublikasida bo'lib, soha bo'yicha ushbu mamlakatda yo'lga qo'yilgan tajriba bilan bevosita tanishdilar.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, bu haqdagi kelishuv, ya'ni O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi tarkibidagi "O'zyo'lko'kalamzorlashtirish" unitar korxonasi va Turkiyaning "Arifiye Fidanchilik" kompaniyasi o'rtasidagi anglashuv memorandumi – Turkiya Respublikasi Prezidenti Rajab Toyib Erdo'g'onning joriy yil may oyida O'zbekistonga amalga oshirgan rasmiy tashrifi doirasida imzolangan edi. Mazkur hujjat ikki tomonlama amaliy hamkorlikning huquqiy asosi bo'lib xizmat qildi.
Ma'lumot o'rnida: bosh idorasi Turkiyaning shimoliy-g'arbiy qismidagi Sakarya viloyatida joylashgan "Arifiye Fidanchilik" kompaniyasi 1989-yilda tashkil topgan bo'lib, bugungi kunda 2,7 million kvadrat metr maydonga manzarali daraxt va ko'chatlar ekish bilan shug'ullanadi. Yiliga jahonning 20 ga yaqin davlatlariga o'zining 2 million tup ko'chatlarini eksport qiladi.
O'zbekistonlik mutaxassislar Turkiyaning Sakarya viloyatidagi safar davomida u yerdagi hamkasblari bilan ko'kalamzorlashtirish, yo'l bo'ylariga dekorativ va manzarali ko'chatlar o'tqazish va ularni yetishtirish borasidagi tajriba almashdilar. Shuningdek, ekinlarni sug'orish tizimi va sharoitlari, ko'chatlarga ishlov va shakl berish, o'simliklarni parvarish qilishda amaliyotda qo'llanadigan texnikalar bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo'ldilar.

Обмен опытом по озеленению в Турции
Группа узбекских специалистов по озеленению посетили Турецкую Республику и познакомились с опытом работы в этой области.
Следует отметить, что меморандум о взаимопонимании между унитарным предприятием "Узкукаламзорлаштириш" при Государственном комитете по автомобильным дорогам и турецкой компанией "Арифийе Фиданчилик" был подписан во время официального визита Президента Турецкой Республики Раджаба Тайиба Эрдогана в Узбекистан в мае этого года. Данный документ служил правовой основой для двустороннего практического сотрудничества.
Компания "Арифийе Фиданчилик", которая расположена в провинции Сакарья на северо-западе Турции, была основана в 1989 году – в настоящее время имеет площадь в 2,7 миллиона квадратных метров декоративных деревьев. Ежегодно экспортирует более 2 миллионов саженцев в 20 стран по всему миру.
Данная поездка узбекских специалистов в провинцию Сакарья позволила ознакомиться с опытом своих турецких коллег по озеленению и отделке декоративных деревьев на дорогах, а также узнать о системах и условиях орошения, обработки и формирования саженцев, о методах, используемых в области ухода за растениями.