Koʻmirchilik tarmogʻini barqaror rivojlantirish masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 mart kuni koʻmir qazib olish tarmogʻini barqaror rivojlantirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Koʻmirchilik yoqilgʻi-energetika taʼminotining ajralmas qismi boʻlib, iqtisodiyot tarmoqlari, aholining ijtimoiy hayoti bilan bogʻliq muhim sohalardan biridir.
Yurtimizda har yili aholi xonadonlariga 1 million tonna, ijtimoiy soha obyektlariga 400 ming tonna koʻmir yetkazib beriladi. Yangi Angren va Angren issiqlik elektr stansiyalarida energiya ishlab chiqarish uchun 4 million tonna koʻmir yoqiladi.
Yigʻilishda konlarning salohiyati yuqori boʻlsa-da, keyingi yillarda koʻmir qazib chiqarish rejalari bajarilmayotgani, tarmoqdagi tizimli muammolar bartaraf etilmagani koʻrsatib oʻtildi.
Masalan, konlardagi texnika va texnologiyalar eskirgan. Asosiy xomashyo bazasi boʻlgan Angren konida yangi shaxtalar ochish ishlari ortda qolgan. Karyerlarning qiyalik burchagi belgilangan meʼyordan oshib, qazish ishlari xavfli darajaga yetgan.
Shu kabi masalalarni tez va samarali hal etish uchun "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatini professional tashqi boshqaruvga berish moʻljallanmoqda.
Yigʻilishda Angren konidagi holatni yaxshilashga qaratilgan ishlarni samarali tashkil etish chora-tadbirlari belgilandi.
Iqtisodiyot tarmoqlari va aholining yaqin va uzoq istiqbolda koʻmirga boʻladigan talabini maksimal darajada qoplash uchun Angren konini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatining moliyaviy barqarorligini mustahkamlash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratdi. Moliya va Energetika vazirliklariga koʻmir narxi tariflarini optimallashtirish, tarmoqning rentabelligini oshirish, investitsiya xarajatlarini qoplash boʻyicha topshiriqlar berdi.
Kon ochish ishlarini samarali tashkil etish uchun transport vositalari parkini yangilash lozimligi qayd etildi. Mutasaddilarga zarur samosval va boshqa maxsus texnika vositalarini eng maqbul takliflar asosida xarid qilish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, bugungi kunda qazib olish ishlarida foydalanilmayotgan texnikalardan voz kechib, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish choralarini koʻrish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Angren konining janubiy chegarasiga yaqin joyda yashayotgan aholi xavfsizligini taʼminlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
Vazirlar Mahkamasiga yuqorida qayd etilgan masalalar, xususan, "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatini boshqarish samaradorligini oshirish, bu borada professional tashqi boshqaruvchini jalb etish, tarmoqqa zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish va koʻmir sifatini oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Рассмотрены вопросы обеспечения устойчивого развития угольной отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта провел совещание по вопросам устойчивого развития угольной промышленности.
Угольная отрасль является неотъемлемой составляющей топливно-энергетического комплекса и одним из важных факторов обеспечения жизнедеятельности страны.
В нашей стране ежегодно доставляются 1 миллион тонн угля населению и 400 тысяч тонн угля – объектам социальной сферы. На Ново-Ангренской и Ангренской тепловых электростанциях для выработки электроэнергии сжигается 4 миллиона тонн угля.
На совещании отмечалось, что при наличии большого потенциала угольных месторождений в последние годы планы по добыче угля не выполняются, не устранены системные проблемы в отрасли.
К примеру, устарела техническая и технологическая база месторождений. На Ангренском месторождении, являющемся основной сырьевой базой, отстает работа по открытию шахт. Угол наклона борта карьера превысил норму, и условия для добычных работ достигли опасного уровня.
Для оперативного и эффективного решения данных вопросов планируется передать акционерное общество "Узбекуголь" во внешнее профессиональное управление.
На совещании определены меры по улучшению ситуации на Ангренском месторождении.
Отмечалась необходимость разработки стратегии развития Ангренского месторождения, предусмотрев в ней максимальное обеспечение потребности отраслей экономики и населения в угле в ближней и дальней перспективе.
Президент уделил особое внимание вопросу повышения финансовой устойчивости АО "Узбекуголь". Министерствам финансов и энергетики поручено оптимизировать тарифы на уголь, повысить рентабельность отрасли и покрыть инвестиционные расходы.
Отмечалась необходимость обновления парка транспортных средств для эффективной организации карьерных работ. Ответственным лицам поручено закупить необходимые самосвалы и другую спецтехнику по самым оптимальным предложениям.
Даны указания по снижению производственных затрат путем выведения из эксплуатации техники, не используемой в добыче.
Внимание уделено также вопросам обеспечения безопасности населения, проживающего вблизи южной границы Ангренского месторождения.
Кабинету Министров даны поручения по рассмотренным вопросам, в частности, разработке программы комплексных мер по повышению эффективности управления АО "Узбекуголь", привлечению внешнего профессионального управляющего, внедрению современных технологий в отрасль.