Koʻmirchilik tarmogʻini barqaror rivojlantirish masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 mart kuni koʻmir qazib olish tarmogʻini barqaror rivojlantirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Koʻmirchilik yoqilgʻi-energetika taʼminotining ajralmas qismi boʻlib, iqtisodiyot tarmoqlari, aholining ijtimoiy hayoti bilan bogʻliq muhim sohalardan biridir.
Yurtimizda har yili aholi xonadonlariga 1 million tonna, ijtimoiy soha obyektlariga 400 ming tonna koʻmir yetkazib beriladi. Yangi Angren va Angren issiqlik elektr stansiyalarida energiya ishlab chiqarish uchun 4 million tonna koʻmir yoqiladi.
Yigʻilishda konlarning salohiyati yuqori boʻlsa-da, keyingi yillarda koʻmir qazib chiqarish rejalari bajarilmayotgani, tarmoqdagi tizimli muammolar bartaraf etilmagani koʻrsatib oʻtildi.
Masalan, konlardagi texnika va texnologiyalar eskirgan. Asosiy xomashyo bazasi boʻlgan Angren konida yangi shaxtalar ochish ishlari ortda qolgan. Karyerlarning qiyalik burchagi belgilangan meʼyordan oshib, qazish ishlari xavfli darajaga yetgan.
Shu kabi masalalarni tez va samarali hal etish uchun "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatini professional tashqi boshqaruvga berish moʻljallanmoqda.
Yigʻilishda Angren konidagi holatni yaxshilashga qaratilgan ishlarni samarali tashkil etish chora-tadbirlari belgilandi.
Iqtisodiyot tarmoqlari va aholining yaqin va uzoq istiqbolda koʻmirga boʻladigan talabini maksimal darajada qoplash uchun Angren konini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatining moliyaviy barqarorligini mustahkamlash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratdi. Moliya va Energetika vazirliklariga koʻmir narxi tariflarini optimallashtirish, tarmoqning rentabelligini oshirish, investitsiya xarajatlarini qoplash boʻyicha topshiriqlar berdi.
Kon ochish ishlarini samarali tashkil etish uchun transport vositalari parkini yangilash lozimligi qayd etildi. Mutasaddilarga zarur samosval va boshqa maxsus texnika vositalarini eng maqbul takliflar asosida xarid qilish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, bugungi kunda qazib olish ishlarida foydalanilmayotgan texnikalardan voz kechib, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish choralarini koʻrish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Angren konining janubiy chegarasiga yaqin joyda yashayotgan aholi xavfsizligini taʼminlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
Vazirlar Mahkamasiga yuqorida qayd etilgan masalalar, xususan, "Oʻzbekkoʻmir" aksiyadorlik jamiyatini boshqarish samaradorligini oshirish, bu borada professional tashqi boshqaruvchini jalb etish, tarmoqqa zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish va koʻmir sifatini oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Ensuring sustainable development of the coal industry issues are considered
On March 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of sustainable development of the coal industry.
The coal industry is an integral component of the fuel and energy complex and one of the important factors for the country's development.
In Uzbekistan, 1 million tons of coal are delivered annually to the population and 400 thousand tons of coal to social facilities. 4 million tons of coal are burned to generate electricity at New-Angren and Angren thermal power stations.
At the meeting, it was noted that coal mining plans are not fulfilled, system problems in the industry have not been eliminated in recent years in presence of a large potential of coal deposits.
For example, the technical and technological base of deposits is outdated. The work on opening mines lags behind at Angren deposit, which is the main source of raw materials. The slope angle of the pit has exceeded the norm, and conditions for mining operations have reached a dangerous level.
It is planned to transfer Uzbekkumir (Uzbek coal) JSC to external professional management for prompt and effective solution of these issues.
Measures on improving the situation in Angren field were identified at the meeting.
The need was noted for development of a strategy for improving Angren deposit, providing for the maximum provision of the needs of industries and the population for coal in the near and long term.
The President paid special attention to the issue of improving the financial stability of Uzbekkumir JSC. The Ministries of Finance and Energy have been instructed to optimize coal prices, increase the profitability of the industry and cover investment costs.
The need for updating the vehicle fleet for the effective organization of quarrying works was noted. Responsible persons were instructed to purchase necessary dump trucks and other special equipment according to the best offers.
Instructions were given on reducing production costs by decommissioning equipment that is not used in mining.
Attention was also paid to issues of ensuring safety of the population living near the southern border of Angren field.
The Cabinet of Ministers was given instructions on the issues discussed at the meeting, in particular, on development of a program of comprehensive measures for improving the management efficiency of Uzbekkumir JSC, involvement of an external professional manager, introduction of modern technologies in the industry.