15828 16-Mart, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 36 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-mart kuni Ostona shahrida o'tgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvida ishtirok etdi.
Ostona shahridagi Oqo'rda qarorgohida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev kutib oldi.
Dastlab ikki davlat rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvi bo'lib o'tdi. O'zbekiston va Qozog'iston Prezidentlari ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar. O'zaro hamkorlikni izchil rivojlantirish, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash masalalari va tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimiz o'rtasidagi yaxshi qo'shnilik va hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini qayd etdi.
– Keyingi yillarda ikki mamlakat o'rtasidagi aloqalar jadal ravnaq topayapti. O'zbekiston bilan Qozog'iston o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2 milliard AQSh dollariga yetgani munosabatlarning qanday yuksak sur'atda rivojlanayotganini ko'rsatadi. Mazkur ko'rsatkichni 5 milliard AQSh dollariga yetkazish yo'lidagi harakatlarimiz ham yaqin vaqtlarda o'z samarasini beradi, – dedi O'zbekiston Prezidenti.
Nursulton Nazarboyev Shavkat Mirziyoyevni Qozog'istonga tashrifi bilan qutlab, bu ikki davlat o'rtasidagi muloqotlarning mantiqiy davomi, tomonlarni qiziqtirgan masalalarni muhokama etish uchun qulay imkoniyat ekanini ta'kidladi.
– Sizning tashabbusingiz bilan tashkil etilgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvi mintaqa mamlakatlarining barcha sohalardagi hamkorligida muhim o'rin tutadi. O'tgan ikki yilda O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasida erishilgan kelishuvlar tarixiy ahamiyat kasb etadi. Biz bir daryodan suv ichadigan qo'shnilarmiz. Shunday ekan, davlatlarimiz o'rtasida hal etilmagan masala bo'lmasligi kerak, – dedi Qozog'iston rahbari. – Shuni alohida ta'kidlamoqchimanki, O'zbekistonda olib borayotgan oqilona siyosatingiz bugun butun mintaqaga ijobiy ta'sir ko'rsatmoqda.
So'nggi ikki yilda O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi hamkorlik aloqalari faollashdi. Ikki davlat rahbarlari shu davr ichida olti bora turli darajadagi tashriflarni amalga oshirdi. Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida uchrashuvlar bo'lib o'tdi. Bundan tashqari, turli voqealar munosabati bilan telefon orqali muloqotlar va murojaatnomalar almashuvi tashkil etildi.
2017 yilning mart oyida imzolangan O'zbekiston Respublikasi bilan Qozog'iston Respublikasi o'rtasida strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va ahil qo'shnilikni mustahkamlash to'g'risidagi Qo'shma deklaratsiya hamda turli darajadagi 212 ta hujjat o'zaro aloqalarning shartnomaviy-huquqiy zaminini sezilarli darajada mustahkamladi.
Bu o'zaro savdo hajmi va turining izchil ortishida, energetika va mashinasozlik tarmoqlarida muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlanganida, avtomobil, temir yo'l va havo transporti sohasidagi hamkorlik kengayganida kuzatilmoqda.
Ikki davlat o'rtasida tovar ayirboshlash hajmi barqaror o'sib bormoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yirik qo'shma loyihalar amalga oshirilayotir. Transport qatnovi sohasida amaliy hamkorlik sezilarli darajada kengayib, mintaqalar o'rtasida sheriklik mustahkamlanmoqda, O'zbekiston va Qozog'istonda madaniy-gumanitar tadbirlar o'tkazilmoqda.
O'zbekiston va Qozog'iston Prezidentlari ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish masalalari hamda tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashdi.
Shundan so'ng Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi boshlandi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbari 2017 yilning 10 noyabr kuni BMT shafeligida Samarqand shahrida o'tgan "Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo'lidagi hamkorlik" mavzusidagi xalqaro konferensiyada mazkur uchrashuvni o'tkazish taklifini ilgari surgan edi. O'shanda bu tashabbusni mintaqadagi barcha davlatlar va xalqaro tashkilotlar qo'llab-quvvatlagan va Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev birinchi uchrashuvni Ostonada o'tkazishni taklif qilgandi.
Oliy darajadagi uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon, Turkmaniston Respublikasi Majlisi raisi Akja Nurberdiyeva ishtirok etdi.
Uchrashuvni Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev ochdi.
Sammitda mintaqa mamlakatlari o'rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, terrorizm, diniy ekstremizm, narkotik moddalar va qurol-yarog' kontrabandasiga qarshi birgalikda kurashish, Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Ta'kidlandiki, Markaziy Osiyo nafaqat geografik va geosiyosiy, balki qadriyatlari mushtarak yagona madaniy makondir. Shu nuqtai nazardan mamlakatlarimiz o'rtasida mintaqalararo hamkorlik masalasiga alohida e'tibor qaratish zarur. Bu Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishni ta'minlagan holda, mamlakatlarimiz hududlarining sanoat, investitsiya va intellektual sohalardagi salohiyatini to'la ishga solish imkonini beradi.
Davlat rahbarlari MDH, ShHT, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar mexanizmlari doirasida o'zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini qayd etdi. Uchrashuvda mintaqa mamlakatlari o'rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir keng ko'lamli masalalar ko'rib chiqildi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari xalqlarini ko'p ming yillik qardoshlik va yaxshi qo'shnilik rishtalari bog'lab turadi. Tarix, din, umumiy madaniyat va an'analar birlashtiradi. Mintaqamizda dunyo tamadduni rivojiga ulkan ta'sir ko'rsatgan noyob madaniyat va taraqqiyot mavjud bo'lib, bu Markaziy Osiyo mamlakatlarining umumiy kelajagi, barqaror rivojlanishi va farovonligini ta'minlashda mustahkam poydevor bo'la oladi.
Keyingi yillarda mintaqa davlatlari yaxshi qo'shnilik va o'zaro manfaatli hamkorlik tamoyillari asosida savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalarda, xavfsizlik va barqarorlik masalalarida o'z salohiyatini namoyon etmoqda. Markaziy Osiyoni barqaror, iqtisodiy rivojlangan va yuksak taraqqiy etgan mintaqaga aylantirish yo'lida sobitqadam bo'lmoqda. Davlatlar umummintaqa manfaatlaridan kelib chiqib chegara, suvdan foydalanish, transport va savdo singari o'tkir masalalarga samarali yechim topmoqda.
Jumladan, bir necha yillardan buyon muammoli masala sifatida qarab kelingan O'zbekiston, Qozog'iston va Turkmaniston davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi hududi haqida shartnoma imzolandi. O'zbekiston va Qirg'iziston o'z chegaralarining 85 foizi yuzasidan kelishuvga erishdi. Transport sohasidagi hamkorlik borgan sari kengaymoqda. Tojikiston bilan to'g'ridan-to'g'ri avia, temir yo'l va avtomobil qatnovi tiklandi. Amudaryodan o'tadigan Turkmanobod – Forob yangi temir va avtomobil yo'llari ko'priklari ishga tushirildi. O'zbekiston – Qirg'iziston – Xitoy temir yo'li qurilishi bo'yicha kelishuvga erishildi.
O'zbekiston tomonining tashabbusi bilan mintaqa mamlakatlari ishbilarmon doiralari hamda yetakchi korxonalari vakillari ishtirokida ko'plab uchrashuvlar o'tkazildi. Bu iqtisodiy aloqalarni sezilarli ravishda faollashtirish va o'zaro savdo hajmini oshirish imkonini berdi. O'zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan tovar aylanmasi o'rtacha 20-30 foizga o'sdi.
O'zbekiston Markaziy Osiyoning barcha davlatlari bilan umumiy chegaraga ega. Mamlakatimiz taraqqiyotining chegaralarimiz xavfsizligidan suv resurslarini oqilona taqsimlashgacha bo'lgan barcha muhim hayotiy masalalarini hal etish mintaqa davlatlari bilan munosabatlarimizga bevosita bog'liq. Transport-kommunikatsiya va energetika sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalarni qo'shni mamlakatlar bilan faol hamkorlik qilmasdan, ularning yuksak darajada integratsiyalashuvini ta'minlamasdan amalga oshirib bo'lmaydi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
Davlatimiz rahbari mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni kengaytirishda Markaziy Osiyo davlatlarining savdo-iqtisodiy aloqalarini rivojlantirish, bu borada muntazam muloqotni yo'lga qo'yish, umummintaqaviy muammolarga birgalikda yechim topish maqsadida Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvini doimiy o'tkazish endilikda an'anaga aylanishi kerakligini ta'kidladi.
Xavfsizlik masalalari muhokama qilinar ekan, bugungi kunda mintaqaning barcha mamlakatlari terrorizm, diniy ekstremizm, transmilliy jinoyatchilik va narkotrafik tahdidlariga duch kelayotgani qayd etildi.
Afg'onistonda ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmani tiklash, uning mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga qo'shilishiga har tomonlama ko'maklashish, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar ishtirokida ushbu mamlakat yoshlarining turli terroristik va ekstremistik tuzilmalar ta'siriga tushib qolishiga yo'l qo'ymaslik bo'yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Ta'kidlandiki, davlat chegaralarini delimitatsiya qilish borasidagi masalalarni hal etish bo'yicha izchil yo'lga qo'yilgan va birgalikda chuqur o'ylab amalga oshirayotgan ishlarni davom ettirish zarur.
Mintaqada suv resurslaridan adolatli foydalanish masalasi ishtirokchilarning diqqat markazida bo'ldi.
Orol dengizining ekologik halokati yuzasidan mintaqaviy va xalqaro darajada sa'y-harakatlarni birlashtirish ushbu muammoga qarshi munosib chora ko'rishning asosiy omili ekanligi ta'kidlandi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasida innovatsion faoliyat yo'nalishida hamkorlik aloqalarini kengaytirish, davlatlar o'rtasida eksport-import masalasida bir-birini qo'llab-quvvatlash bo'yicha ham fikrlashildi.
Mintaqa mamlakatlari o'rtasida madaniy-gumanitar aloqalar, do'stlik va yaxshi qo'shnilik munosabatlarini mustahkamlash masalasi ham kun tartibidan o'rin oldi. Bu Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlikni jadallashtirishning asosiy shartlaridan biri sifatida e'tirof etildi. Madaniy-gumanitar muloqotni izchil davom ettirish, mamlakatlar o'rtasida madaniyat kunlari va turli madaniy tadbirlarni tashkil etish, ta'lim va sayyohlik sohasidagi almashuvlarni rivojlantirish lozimligi qayd etildi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvi samarali o'tgani, bu kabi uchrashuvlar hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini ta'kidladi.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining keyingi maslahat uchrashuvini 2019 yil Navro'z bayrami arafasida Toshkentda o'tkazishga kelishib olindi.
O'zbekiston mintaqa mamlakatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash tarafdori. So'nggi ikki yilda davlatimiz rahbari Turkmaniston, Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikistonga borib, o'zaro aloqalarni mustahkamlash yo'lida muhim qadamlarni qo'ydi. Birgina Qozog'iston bilan ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard AQSh dollariga chiqarishga muvaffaq bo'lindi. Tomonlar 2020 yilda mazkur ko'rsatkichni 5 milliard AQSh dollariga yetkazishni rejalashtirgan.
O'zbekistonda qozog'istonlik investorlar ishtirokida 260 ta korxona faoliyati yo'lga qo'yilgan bo'lsa, qo'shni davlatda yurtimiz ishbilarmonlari ishtirokida 105 ta biznes subyekti faoliyat olib bormoqda. 2017 yil Ostona va Toshkent shaharlarida bo'lib o'tgan biznes-forumlar natijasi bo'yicha umumiy qiymati 1,2 milliard AQSh dollari miqdoridagi kelishuvlarga erishildi. Siyosiy jabhadagi muloqotlar rivoji iqtisodiy aloqalarni yanada jadallashtirish uchun qulay muhit yaratadi. Bu nafaqat savdo aylanmasi va sarmoyalar hajmini kengaytirishga xizmat qiladi, balki madaniy-gumanitar aloqalar rivojini ham kafolatlaydi.
O'tgan yilning sentabr oyida ikki davlat rahbarlari 2018 yilda Qozog'istonda O'zbekiston yili hamda 2019 yilda O'zbekistonda Qozog'iston yilini o'tkazishga kelishib olgan edi.
Qozog'iston Respublikasi 2018 yilni mamlakatda O'zbekiston yili deb e'lon qildi. Bu qozoq eli va Qozog'iston davlatining o'zbek xalqiga hurmati, yurtimizga yuksak ehtiromi ramzidir.
Shu munosabat bilan "Ostona opera" teatrida tantanali marosim bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston Prezidentlari va Markaziy Osiyo davlatlari delegatsiyalari a'zolari, diplomatik korpus vakillari, xorijlik faxriy mehmonlar ishtirok etdi.
Marosimda Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev nutq so'zladilar. O'zbekiston va Qozog'iston rahbarlari mazkur yirik tadbir ikki xalq o'rtasidagi madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish, o'zaro tajriba almashish va do'stlik rishtalarini mustahkamlashda muhim rol o'ynashini ta'kidladilar.
Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish yo'lidagi ulkan xizmatlari uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni birinchi darajali "Do'stlik" ordeni bilan mukofotladi.
Qozog'iston Respublikasida O'zbekiston yili ochiq, deb e'lon qilindi.
O'zbek san'at ustalarining chiqishlari yig'ilganlarga ko'tarinki kayfiyat bag'ishladi.
Qozog'istonda O'zbekiston yili doirasida madaniy-ma'rifiy tadbirlar, ijodiy uchrashuvlar, festivallar o'tkazish, Qozog'iston madaniyat ahlining O'zbekistonga tashriflari amalga oshirilishi mo'ljallangan.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qozog'iston Respublikasiga tashrifi nihoyasiga yetdi. Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvida muhokama etilgan masalalar mintaqaning hali ishga solinmagan noyob imkoniyatlar va ulkan salohiyatga ega ekani, bu yerda taraqqiyot, barqarorlik va farovonlikni ta'minlash – mazkur davlatlar to'liq erisha oladigan mushtarak muvaffaqiyat ekanidan dalolat bermoqda.

Первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 марта принял участие в первой консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Астане.
В резиденции Акорда Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева встретил Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Сначала состоялась встреча глав двух государств в узком формате. Президенты обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего его наращивания, укрепления мира и безопасности, а также региональной и международной повестки.
Шавкат Мирзиёев отметил все более укрепляющиеся отношения добрососедства и сотрудничества между нашими странами.
- В последние годы связи между нашими странами активно развиваются. Объем товарооборота достиг 2 миллиардов долларов, что свидетельствует о высоких темпах. Наши усилия по доведению этого показателя до 5 миллиардов долларов в ближайшее время дадут свои результаты, - сказал Президент Узбекистана.
Нурсултан Назарбаев, приветствуя Шавката Мирзиёева, отметил, что этот визит является логическим продолжением диалога между нашими странами и удобной возможностью для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес.
- Организованная по вашей инициативе консультативная встреча глав государств Центральной Азии способствует укреплению регионального сотрудничества. Достигнутые за последние два года договоренности между Узбекистаном и Казахстаном имеют историческое значение. Мы - ближайшие соседи, поэтому между нами не должно быть нерешенных вопросов, - сказал глава Казахстана. - Хочу особо отметить, что реализуемая вами сегодня мудрая политика в Узбекистане позитивно влияет на ситуацию во всем регионе.
За последние два года узбекско-казахстанское сотрудничество заметно активизировалось. За это время главы двух государств совершили шесть взаимных визитов, провели встречи на полях международных и региональных организаций. Кроме того, состоялись телефонные разговоры и обмен посланиями в связи с различными событиями.
Подписанное в марте 2017 года Совместное заявление о дальнейшем углублении стратегического партнерства и укреплении добрососедства между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, а также 212 документов различного уровня укрепили договорно-правовую базу двусторонних отношений.
Эти документы способствуют последовательному росту объема и номенклатуры взаимной торговли, реализации важных инвестиционных проектов в энергетике и машиностроении, расширению сотрудничества в сфере автомобильного, железнодорожного и воздушного транспорта.
Устойчивыми темпами увеличивается товарооборот, осуществляются крупные проекты в различных отраслях экономики. Заметно расширилось взаимодействие в сфере транспортного сообщения, укрепляется партнерство между регионами. Проводятся совместные культурно-гуманитарные мероприятия.
Президенты обсудили вопросы развития двустороннего сотрудничества, а также региональные и международные проблемы, представляющие взаимный интерес.
Затем началась первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
Глава нашего государства выдвинул предложение о проведении этой встречи на состоявшейся в ноябре в Самарканде международной конференции под эгидой ООН "Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания". Эту инициативу поддержали все страны региона и международные организации, Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев предложил провести первую встречу в Астане.
В консультативной встрече приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев, Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и председатель Меджлиса Туркменистана Акджа Нурбердыева.
Встречу открыл Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
На саммите были обсуждены вопросы расширения политического, торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества между странами региона, совместного противодействия терроризму, экстремизму, контрабанде наркотических веществ и оружия, укрепления безопасности и стабильности в Центральной Азии.
Подчеркивалось, что Центральная Азия - это не только географическое и геополитическое, но и единое культурно-цивилизационное пространство. Поэтому необходимо уделять особое внимание вопросу развития сотрудничества между территориями, что наряду с обеспечением устойчивого развития в Центральной Азии позволит в полной мере задействовать промышленный, инвестиционный и интеллектуальный потенциал регионов наших стран.
Главы государств отметили необходимость дальнейшего укрепления взаимодействия в рамках СНГ, ШОС, ОИС и других авторитетных международных структур. На встрече был рассмотрен широкий круг вопросов касательно сотрудничества стран региона в политической, торгово-экономической, транспортной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Народы стран Центральной Азии связывают многовековые узы братства и добрососедства. Наш регион обладает уникальной культурой и традициями, оказавшими колоссальное влияние на развитие мировой цивилизации, что служит прочным фундаментом для общего будущего, обеспечения устойчивого развития и благополучия стран Центральной Азии.
В последние годы страны региона демонстрируют огромный потенциал для сотрудничества по всем направлениям на основе принципов добрососедства и взаимной заинтересованности. Государства едины в стремлении превратить Центральную Азию в устойчиво развивающийся экономически и всесторонне процветающий регион, находят, исходя из общерегиональных интересов, разумные решения по таким самым острым вопросам, как границы, водопользование, транспорт и торговля.
В частности, был подписан Договор о точке стыка государственных границ Узбекистана, Казахстана и Туркменистана, что позволило решить вопрос, долгие годы считавшийся проблемным. Узбекистан и Кыргызстан достигли соглашения по 85 процентам границы. Все более расширяется сотрудничество в сфере транспорта, возобновлено прямое воздушное, железнодорожное и автомобильное сообщение. Введены в строй новые автомобильный и железнодорожный мосты Туркменабад - Фараб через Амударью. Достигнута договоренность о строительстве железной дороги Узбекистан - Кыргызстан - Китай.
По инициативе узбекской стороны проведено множество встреч представителей деловых кругов и ведущих предприятий стран региона. Это позволило значительно активизировать экономические связи и увеличить объем взаимной торговли. Товарооборот Узбекистана со странами региона вырос в среднем на 20-30 процентов.
Узбекистан имеет общую границу со всеми государствами Центральной Азии. Решение всех жизненно важных вопросов - от безопасности границ до рационального распределения водных ресурсов - непосредственно зависит от отношений между странами региона. Без активного взаимодействия стран-соседей, обеспечения их тесной интеграции невозможно реализовать крупные региональные проекты в транспортно-коммуникационной и энергетической сферах.
На встрече выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства отметил, что основанные на взаимопонимании стран Центральной Азии отношения играют решающую роль в обеспечении мира, безопасности и устойчивого развития, а также в расширении регионального и международного сотрудничества. Центральная Азия с ее огромными энергетическим потенциалом, природными ресурсами, транспортно-коммуникационными возможностями имеет важное геополитическое значение, и происходящие в ней процессы влияют на стабильность всей Евразии.
Для налаживания регулярного диалога в этом направлении, совместного поиска решения общерегиональных проблем впредь проведение консультативной встречи глав государств Центральной Азии должно стать традиционным.
В ходе обсуждения вопросов безопасности отмечалось, что сегодня все страны региона сталкиваются с угрозами терроризма, религиозного экстремизма, транснациональной преступности и наркотрафика.
Была отмечена необходимость всестороннего содействия Афганистану в восстановлении социально-экономической инфраструктуры, присоединении страны к региональным экономическим процессам, разработки совместно с зарубежными странами и международными организациями конкретной программы мер по недопущению подпадания молодежи этой страны под влияние различных террористических и экстремистских структур.
Следует продолжить слаженную и глубоко продуманную совместную работу по решению вопросов, связанных с делимитацией государственных границ, подчеркивалось на встрече.
В центре внимания участников находился и вопрос рационального использования водных ресурсов региона.
Отмечалось, что объединение региональных и международных усилий в целях устранения последствий экологической катастрофы Арала является основным фактором достойного противостояния этой проблеме.
Состоялся также обмен мнениями по расширению сотрудничества в направлении инновационной деятельности, взаимной поддержке в вопросах экспорта-импорта между странами.
В повестку дня был включен и вопрос укрепления культурно-гуманитарных связей, отношений дружбы и добрососедства между странами региона, что является одним из обязательных условий усиления сотрудничества в Центральной Азии. Указывалось на необходимость последовательного продолжения культурно-гуманитарного диалога, организации совместных дней культуры и различных культурных мероприятий, развития образовательного и туристического обмена.
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев отметил, что первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии прошла плодотворно, подобные саммиты послужат дальнейшему развитию сотрудничества в регионе.
Стороны договорились провести следующую консультативную встречу в 2019 году в Ташкенте в преддверии празднования Навруза.
Узбекистан выступает за дальнейшее укрепление торгово-экономического сотрудничества со странами региона. За последние два года глава нашего государства, посетив Туркменистан, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан, сделал важные шаги в этом направлении. Объем товарооборота только с Казахстаном достиг 2 миллиардов долларов США. Стороны планируют довести этот показатель до 5 миллиардов к 2020 году.
В Узбекистане действуют 260 предприятий с участием казахстанских инвесторов, в Казахстане - 105 субъектов предпринимательства с участием деловых людей нашей страны. По итогам прошедших в 2017 году в Астане и Ташкенте бизнес-форумов были достигнуты соглашения на общую сумму 1,2 миллиарда долларов. Развитие политического диалога благотворно влияет на дальнейшую активизацию экономического взаимодействия, расширение взаимной торговли и инвестиций, а также гарантирует развитие культурно-гуманитарных связей.
В сентябре прошлого года главы двух государств договорились провести Год Узбекистана в Казахстане в 2018 году и Год Казахстана в Узбекистане в 2019 году.
Так, 2018 год был объявлен в Казахстане Годом Узбекистана, что ярко свидетельствует об уважении народа Казахстана к нашей стране и народу.
В театре "Астана опера" состоялось торжественная церемония открытия Года Узбекистана в Казахстане. В ней приняли участие Президенты Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, члены делегаций стран Центральной Азии, представители дипломатического корпуса, почетные зарубежные гости.
На церемонии выступили Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев. Они отметили, что данное крупное мероприятие играет важную роль в дальнейшем укреплении культурных связей и уз дружбы между двумя народами.
Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев наградил Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева орденом "Достык" первой степени за огромные заслуги в развитии двусторонних отношений.
Год Узбекистана в Казахстане был объявлен открытым.
Выступления узбекских мастеров искусства подарили собравшимся праздничное настроение.
В рамках Года Узбекистана в Казахстане запланировано проведение множества культурно-просветительских мероприятий, творческих встреч, фестивалей, поездок деятелей культуры Казахстана в Узбекистан.
На этом визит Президента Шавката Мирзиёева в Казахстан завершился. Обсуждение на консультативной встрече глав государств Центральной Азии широкого круга вопросов показало, что регион обладает огромным еще не задействованным потенциалом, а обеспечение в нем развития, стабильности и благополучия - цель, которой наши страны могут с успехом достичь только сообща.