MDH davlat rahbarlarining norasmiy uchrashuvi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 26-dekabr kuni Moskva shahrida bo'lib o'tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Davlat rahbarlari kengashining norasmiy uchrashuvida ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Novo-Ogaryovo qarorgohida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suratga tushish marosimidan so'ng MDH davlat rahbarlarining uchrashuvi boshlandi.
Vladimir Putin davlat rahbarlarini tashrifi bilan qutlab, Rossiyaning MDHga raisligi yakunlari haqida to'xtalib o'tdi. Joriy yil o'zaro integratsiyani mustahkamlash va tashkilot nufuzini oshirish bo'yicha muhim ishlar amalga oshirilganini ta'kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilda O'zbekistonning MDH mamlakatlari bilan hamkorligi yanada mustahkamlanib, tovar ayirboshlash hajmi sezilarli oshganini ta'kidladi. O'zaro manfaatli hamkorlik a'zo davlatlarni uzviy bog'lab turishi, ushbu uchrashuv aloqalarga yangi sur'at bag'ishlashini qayd etdi.
2018-yil Rossiyada bo'ladigan voqealar muhim ahamiyatga ega ekani, Prezident saylovida Rossiya xalqi munosib nomzodga ovoz berajagi ta'kidlandi.
Uchrashuvda Hamdo'stlik davlatlari o'rtasida turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, xavfsizlikni mustahkamlash, mintaqaga tahdid va xatarlarning oldini olish masalalariga e'tibor qaratildi.
Ma'lumki, O'zbekiston MDH doirasidagi hamkorlikda faol ishtirok etib kelmoqda. Mamlakatimizning ushbu tashkilotga a'zo davlatlar bilan turli sohalardagi aloqalari izchil rivojlanmoqda. Prezidentimiz shu yil 10-11-oktabr kunlari Sochi shahrida bo'lib o'tgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etdi. 3 noyabr kuni poytaxtimizda Hukumat rahbarlari kengashi yig'ilishi o'tkazildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasida davlatimizning tashqi siyosatidagi ustuvorliklar ham aytib o'tildi. Mamlakatimiz, jumladan, Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi bilan aloqalarni yangi bosqichda davom ettirayotgani ta'kidlandi. "O'zbekistonning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo – bosh ustuvor yo'nalish" tamoyili asosida qo'shni davlatlar bilan munosabatlar mustahkamlandi. Bu Hamdo'stlik doirasidagi aloqalar rivojida ham muhim o'rin tutadi.

Неформальная встреча глав государств СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря 2017 года принял участие в неформальном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в Москве.
Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в резиденции Ново-Огарево встретил Президент Российской Федерации Владимир Путин.
После церемонии фотографирования началась встреча глав государств-участников СНГ.
Владимир Путин, приветствуя глав государств, рассказал об итогах председательства России в СНГ. Он отметил, что в текущем году была осуществлена важная работа по укреплению взаимной интеграции и повышению авторитета организации.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что в нынешнем году сотрудничество Узбекистана со странами СНГ еще более укрепилось, заметно возрос объем товарооборота, подчеркнул, что взаимовыгодное сотрудничество тесно связывает государства-участников, данная встреча придаст новый импульс развитию этих отношений.
Отмечалось, что предстоящие в 2018 году события в России имеют важное значение, на выборах Президента народ России проголосует за достойного кандидата.
На встрече было уделено внимание вопросам развития сотрудничества между государствами Содружества в различных сферах, укрепления безопасности, предупреждения рисков и угроз региону.
Как известно, Узбекистан ведет активное сотрудничество в рамках СНГ. Взаимодействие нашей страны с государствами-участниками этой организации последовательно развивается по различным направлениям. Глава нашего государства принял участие в заседании Совета глав государств-участников СНГ, прошедшем 10-11 октября текущего года в Сочи. 3 ноября в Ташкенте состоялось заседание Совета глав правительств.
В Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису затронуты приоритеты во внешней политике нашего государства. Отмечалось, что наша страна продолжает развивать отношения с зарубежными государствами, в том числе странами СНГ, на новом этапе. Согласно принципу "Центральная Азия – главный приоритет во внешней политике Узбекистана" укреплены отношения с соседними странами. Это играет важную роль и в развитии сотрудничества в рамках Содружества.