Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-noyabr kuni meva-sabzavotchilik tarmogʻini yanada rivojlantirish va eksportini oshirish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanishni taʼminlash masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazdi.
Oʻzbekiston meva-sabzavot ishlab chiqarishda ulkan imkoniyatlarga ega. Aholi farovonligini doimo oshirib borishda xalqimiz turmush tarziga eng yaqin va tez natija beradigan yoʻnalish qishloq xoʻjaligida yuqori daromadli intensiv ishlab chiqarishni tashkil etishdir.
Mavjud salohiyatimizni toʻliq ishga solishimiz, unga yarasha katta daromad olishimiz zarurligini inobatga olgan holda soʻnggi yillarda mamlakatimizda mazkur soha yuqori shiddat bilan isloh qilinmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan bogʻdorchilik tarmogʻi va issiqxona xoʻjaliklarida boshqaruv tizimini yaxshilash, davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini joriy etish, qishloq xoʻjaligida kooperatsiyani yoʻlga qoʻyish, zamonaviy resurs tejamkor texnologiyalar asosida yuqori sifatli, raqobatbardosh va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlarini oshirish, oziq-ovqat sanoatini jadal surʼatlarda rivojlantirish maqsadida qator farmon va qarorlar qabul qilindi.
Shunga qaramasdan, jahon bozorida meva-sabzavot mahsulotlari savdosi 205 milliard dollarni tashkil etgan bir paytda, bizning ulushimiz bir foizga ham yetmayapti.
Bugungi yigʻilishda qayd etilganidek, kelgusi yilda meva-sabzavot eksportini 2,5 milliard dollarga yetkazish, keyingi uch yilda bu koʻrsatkichni 5 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari mavjud.
Davlatimiz rahbari taʼkidlashicha, bunga erishish uchun ekin va navlarni toʻgʻri tanlash, hosildorlik va daromadni kamida ikki-uch barobarga oshirish, isrofgarchiliklarni oldini olish, mahsulotlarni saqlash, logistika masalalari, eksportni toʻgʻri tashkil etish lozim.
Bugungi kunda dunyo bozorlarida gilos, oʻrik, olxoʻri, anor, uzum, bodom, sitrus mevalar kabi mahsulotlarga talab yuqori va ushbu mahsulotlar eksport tushumining asosiy qismini tashkil etmoqda.
Oʻzbekistonda bunday mevazorlar, ayniqsa intensiv usuldagi bogʻlar yetarlicha tashkil etilmayotgani, bogʻ va tokzorlar yaroqsiz holatga kelib qolgani sababli ularning iqtisodiy samaradorligi oʻta past darajada qolayotgani, qator tumanlarda minglab gektar eski bogʻlar yillar davomida hosil bermayotgani tanqid qilindi. Hanuzgacha "mahsulot yetishtirish – xarid qilish – saqlash va qayta ishlash – eksport" zanjirini tashkil etadigan kooperatsiya tizimi joriy qilinmagan.
Yana bir salbiy holat uzumchilikni rivojlantirishda vinochilik korxonalarining oʻrni sezilmayotgani bilan bogʻliq.
– Bu kabi muammolar taʼsirida mamlakatimizda mahsulotlarni yigʻishtirish va saqlashdagi yoʻqotishlar hajmi 30 foizdan kamaymayapti, – dedi Prezident. – Yaʼni, olingan meva nobud boʻlib, tuproqqa qorilmoqda. Bunday sharoitda qanday yangi bogʻ va tokzorlar haqida gapirish mumkin?
Qayd etilganidek, bir qator tumanlar paxta yetishtirishni qisqartirib, meva-sabzavotchilikka ixtisoslashtirildi. Afsuski, ushbu yoʻnalishda ham ishlar qoniqarli darajada boʻlganicha yoʻq.
Seleksiya borasida ilmiy tadqiqotlar yetarlicha yoʻlga qoʻyilmagani bois mamlakatimiz urugʻlikni import qilishga majbur boʻlmoqda.
– Mineral oʻgʻitlar taʼminoti, zararkunanda va kasalliklarga qarshi kurashish ishlari tizimli tashkil etilmagani ham dehqonning ortiqcha ovora boʻlishiga olib kelib, hosildorlikni oshirishga salbiy taʼsir qilmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bir soʻz bilan aytganda, sohada yechimini topishi lozim boʻlgan masalalar talaygina. Shuning uchun eskirgan tizimdan butunlay voz kechib, mutlaqo yangi uzluksiz zanjirni yaʼni, kooperatsiya va klaster tizimini tashkil etish kerakligi taʼkidlandi. Bunday yoʻl jahon tajribasida oʻzining samaradorligini isbotladi, klasterning joriy etilishi sohada yuqori natijalarga olib kelayotganini koʻrsatmoqda.
Shu munosabat bilan Prezidentimiz Oʻzbekistonda bir nechta yirik eksportyor klaster tashkil etish, qishloq xoʻjaligida qoʻshilgan qiymat zanjirini yaratish va daromadni oshirish, mahsulot ishlab chiqaruvchilarni aniq bozor, aniq moliyaviy manba bilan ishlaydigan tadbirkorga biriktirish zarurligini taʼkidladi.
Xorijiy mutaxassislar koʻmagida tashkil etilgan Surxondaryo tajribasi asosida 55 ta tumanni eksportbop muayyan mahsulotlar turini yetishtirishga ixtisoslashtirish vazifasi qoʻyildi.
Bundan tashqari, har bir viloyat va tuman hokimi klasterlar bilan meva-sabzavotni toʻgʻri joylashtirishga, agrotexnik tadbirlarning oʻtkazilishiga, yetishtirilgan mahsulotni eksportyor yoki qayta ishlovchiga toʻliq yetkazilishiga shaxsan javobgarligi belgilandi.
Moliya vazirligiga yangi tizim asosida eksportbop mahsulotlar yetishtirishni ragʻbatlantirish boʻyicha moliyalashtirish yuzasidan taklif kiritish topshirildi.
Qishloq aholisi bandligini taʼminlash maqsadida yangi tashkil qilinayotgan kooperatsiyalar negizida 1 gektardan 5 gektargacha ijara asosida yer ajratib beriladi. Yangi bogʻ va tokzorlarni barpo etishga "Har bir oila – tadbirkor" dasturi doirasida 1 trillion soʻm yoʻnaltiriladi.
Kam taʼminlangan oilalar bandligini taʼminlash maqsadida Fargʻona vodiysining 22 ta tumanida 31 ta namunaviy kooperatsiya tashkil qilinadi. Har bir kooperatsiyaga kamida 50 nafardan ishsiz fuqaro aʼzolikka qabul qilinib, ularga foydalanilmayotgan yerlar, subsidiyalar hamda imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Xalqaro hamda mahalliy moliya tashkilotlaridan mablagʻlar jalb etish orqali gilos, oʻrik, anor, shaftoli, olxoʻri, yongʻoq kabi mevalarga ixtisoslashgan yangi zamonaviy bogʻ tashkil qilish hisobiga hosildorlikni keskin oshirish zarurligi taʼkidlab oʻtildi. Shu bilan birga, eksportbop uzumzorlarni tashkil etish yuzasidan "manzilli dastur" tasdiqlash vazifasi yuklatildi.
Oziq-ovqat va spirtli ichimliklar sanoatida zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish, ishlab chiqarish hajmini keskin oshirish, marketing va innovatsiyani keng qoʻllagan holda eksportbop mahsulotlar assortimentini koʻpaytirish va sifatini yaxshilash, yangi bozorlarni topishga qaratilgan yangicha tizim tashkil etish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz bogʻdorchilik rivoji uchun avvalo koʻchat zarurligi, shuning uchun har yili 20 million dona koʻchat yetishtirishni yoʻlga qoʻyish va eksport qilish imkoniyati borligi koʻrsatib oʻtdi. Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish agentligiga manfaatdor tashkilotlar bilan birga kelgusi yili oʻrik, gilos, shaftoli, xoʻraki va sanoatbop uzum, anor, yongʻoq, bodom koʻchatlari yetishtirish plantansiyalari tashkil etish vazifasi qoʻyildi. Shuningdek, Jahon banki mablagʻlari hisobidan Mahmud Mirzayev nomidagi Bogʻdorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutining hududiy uchastkalarida "in-vitro" laboratoriyalari tashkil etish boʻyicha ham koʻrsatma berildi.
Intensiv koʻchatlar va payvandtaglarni sotib olish xarajatlarining bir qismini fermerlarga subsidiya sifatida qoplab berish, 2020-yil 1-apreldan boshlab "sogʻlomlik" sertifikatiga ega boʻlmagan koʻchatlarni yurtimizga olib kelib, ekishni toʻxtatish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimiz aholisining oziq-ovqatga boʻlgan talabini qoplash va eksport hajmini oshirish uchun meva-sabzavot yetishtirishni yiliga 8-10 foizga koʻpaytirish va qoʻshimcha 1 million tonnadan ortiq mahsulot yetishtirish zarur. Shu bois Qishloq xoʻjaligi vazirligi, viloyat va tumanlar hokimlariga 2020-yilda qayta foydalanishga kiritiladigan 77 ming gektar maydonga oziq-ovqat ekinlari, ertagi mahsulot yetishtirish uchun 200 ming gektarda toʻqsonbosti usulida sabzavotlar ekilishini taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻsimliklarga kimyoviy ishlov berish va zararkunandalarga qarshi kurashish ham muhim masalalardan. Prezident Shavkat Mirziyoyev buning uchun ixtisoslashgan tumanlarda mineral oʻgʻitlar doʻkonlarini tashkil etish, fermerlar va aholi tomorqalariga shu borada xizmat koʻrsatish tizimini yaratish zarurligini taʼkidladi.
Yigʻilishda aytilgan chora-tadbirlar ijrosini samarali tashkil etish uchun har bir yoʻnalishga mutasaddi rahbarlar masʼul etib belgilandi.

Measures are identified for further development of horticulture and increasing the export
On November 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of further development of horticulture and increasing the export of the industry, ensuring the efficient use of household land.
Uzbekistan has tremendous potential in production of fruits and vegetables. The organization of highly profitable intensive types of production in agriculture is important for progressive increase in the wellbeing of the population.
Taking into account the need for fully utilizing the existing potential and obtaining a high income corresponding to these opportunities, agriculture has been dynamically reforming in the country in recent years.
President Shavkat Mirziyoyev adopted a number of decrees and resolutions to improve the management system in horticultural and greenhouse farms, introduce effective state support mechanisms, establish cooperation in agriculture, increase production of high-quality, competitive and export-oriented products based on modern resource-saving technologies, accelerated development of the food industry.
Despite this, the share of Uzbekistan in the world fruit and vegetable market, estimated at 205 billion dollars, does not reach even one percent.
At today's meeting, it was noted that it is possible to increase the export of fruits and vegetables to 2.5 billion dollars next year and to 5 billion dollars in the next three years.
As the Head of the state noted, in order to achieve this goal, it is necessary to properly select cultures and sports, at least two to three times increase productivity and profitability, prevent squandering, properly organize food storage, logistics and exports.
Today in the world cherries, apricots, plums, pomegranates, grapes, almonds, citrus fruits and other products are in high demand, they provide the bulk of export earnings.
At the meeting it was criticized that in Uzbekistan there are not enough such plantations, especially of an intensive type, orchards and vineyards have become unusable, and therefore their economic efficiency is very low, in a number of districts, thousands of hectares of old orchards have not yielded crops for years. The cooperation system "procurement – purchase – storage and processing – export" has not yet been introduced.
Another disadvantage is the weak role of wineries in development of viticulture.
– Under the influence of such problems, losses in the collection and storage of products in our country amount to at least 30 percent, – the President said. – That is, the grown crop disappears. What new orchards and vineyards can be discussed in such conditions?
It was noted that a number of areas after the optimization of cotton fields were specialized in harvesting fruits and vegetables. Unfortunately, work in this direction does not meet the requirements.
Due to weak research work in selection, Uzbekistan has to import seeds.
"The supply of mineral fertilizers, pest and disease control are carried out haphazardly, which complicates the work of the farmer and negatively affects the yield", said Shavkat Mirziyoyev.
In a word, many unresolved issues remain in the sphere. Therefore, it is necessary to completely abandon the obsolete old system and organize a completely new continuous chain of production, that is, a system of cooperatives and clusters. World experience has proven the effectiveness of this path – the introduction of clusters shows high results.
In this regard, the President noted the need for organizing several large exporting clusters in Uzbekistan, increasing incomes in agriculture, creating a value chain, assigning producers to an entrepreneur working with a specific market, and a specific source of financing.
The task was set to specialize 55 districts for production of a certain type of export-oriented products based on Surkhandarya experience, conducted jointly with foreign experts.
In addition, the personal responsibility of khokims of regions and districts for proper placement of fruit and vegetable crops, implementation of agro-technical measures, and delivery of harvested products to the exporter or processor was indicated.
The Ministry of Finance has been instructed to submit proposals regarding the promotion of the cultivation of export-oriented products based on the new system.
To ensure employment of rural population on the basis of newly organized cooperatives, plots of 1 to 5 hectares will be leased. 1 trillion soums will be allocated for creating new orchards and vineyards within the framework of the program "Every family entrepreneur".
In order to ensure employment for low-income families, 31 model cooperatives will be organized in 22 districts of Ferghana valley. At least 50 unemployed citizens will be employed in each cooperative, unused lands, subsidies and soft loans will be allocated to them.
At the meeting, it was noted that productivity should be significantly increased through the creation of new modern orchards of cherries, apricots, pomegranates, peaches, plums, walnuts and other fruits with involvement of funds from international and local financial organizations. It was entrusted to approve the target program for creating export-oriented vineyards.
The need for introducing a modern management system in food industry and production of alcoholic beverages, a sharp increase in production volumes, expanding the range and improving product quality with widespread use of marketing and innovative technologies, the development of new markets was indicated.
The President noted that for development of horticulture, seedlings are needed first of all, there is the opportunity to harvest and export 20 million seedlings annually. The Ministry of Agriculture, the Agency for Development of Horticulture and Greenhouse Farming was tasked with organizing plantations next year to grow seedlings of apricot, cherries, peaches, table and wine grapes, pomegranates, walnuts, and almonds. An instruction was given on organization of in vitro laboratories in the regional sections of the Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking named after Mahmud Mirzayev at the expense of the World Bank.
The need was noted for subsidizing farmers to cover part of the cost for purchasing seedlings and stocks of intensive varieties, stopping the import and planting of seedlings that do not have a health certificate from April 1, 2020.
To meet the needs of the country's population and increase exports, it is necessary to annually increase production by 8-10 percent and harvest more than 1 million tons of fruits and vegetables. In this regard, the Ministry of Agriculture, khokims of regions and districts were instructed to ensure planting of food crops on 77 thousand hectares, put into circulation in 2020, as well as vegetable crops by the method of "ninety days" on 200 thousand hectares.
Another important issue is the chemical treatment of plants and pest control. President Shavkat Mirziyoyev emphasized the need for opening mineral fertilizer sales outlets in specialized areas, and organizing a system of providing appropriate services to farmers and the public.
The leaders responsible for organizing the effective implementation of tasks set at the meeting were identified.