Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-noyabr kuni meva-sabzavotchilik tarmogʻini yanada rivojlantirish va eksportini oshirish, aholi tomorqalaridan samarali foydalanishni taʼminlash masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazdi.
Oʻzbekiston meva-sabzavot ishlab chiqarishda ulkan imkoniyatlarga ega. Aholi farovonligini doimo oshirib borishda xalqimiz turmush tarziga eng yaqin va tez natija beradigan yoʻnalish qishloq xoʻjaligida yuqori daromadli intensiv ishlab chiqarishni tashkil etishdir.
Mavjud salohiyatimizni toʻliq ishga solishimiz, unga yarasha katta daromad olishimiz zarurligini inobatga olgan holda soʻnggi yillarda mamlakatimizda mazkur soha yuqori shiddat bilan isloh qilinmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan bogʻdorchilik tarmogʻi va issiqxona xoʻjaliklarida boshqaruv tizimini yaxshilash, davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini joriy etish, qishloq xoʻjaligida kooperatsiyani yoʻlga qoʻyish, zamonaviy resurs tejamkor texnologiyalar asosida yuqori sifatli, raqobatbardosh va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlarini oshirish, oziq-ovqat sanoatini jadal surʼatlarda rivojlantirish maqsadida qator farmon va qarorlar qabul qilindi.
Shunga qaramasdan, jahon bozorida meva-sabzavot mahsulotlari savdosi 205 milliard dollarni tashkil etgan bir paytda, bizning ulushimiz bir foizga ham yetmayapti.
Bugungi yigʻilishda qayd etilganidek, kelgusi yilda meva-sabzavot eksportini 2,5 milliard dollarga yetkazish, keyingi uch yilda bu koʻrsatkichni 5 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari mavjud.
Davlatimiz rahbari taʼkidlashicha, bunga erishish uchun ekin va navlarni toʻgʻri tanlash, hosildorlik va daromadni kamida ikki-uch barobarga oshirish, isrofgarchiliklarni oldini olish, mahsulotlarni saqlash, logistika masalalari, eksportni toʻgʻri tashkil etish lozim.
Bugungi kunda dunyo bozorlarida gilos, oʻrik, olxoʻri, anor, uzum, bodom, sitrus mevalar kabi mahsulotlarga talab yuqori va ushbu mahsulotlar eksport tushumining asosiy qismini tashkil etmoqda.
Oʻzbekistonda bunday mevazorlar, ayniqsa intensiv usuldagi bogʻlar yetarlicha tashkil etilmayotgani, bogʻ va tokzorlar yaroqsiz holatga kelib qolgani sababli ularning iqtisodiy samaradorligi oʻta past darajada qolayotgani, qator tumanlarda minglab gektar eski bogʻlar yillar davomida hosil bermayotgani tanqid qilindi. Hanuzgacha "mahsulot yetishtirish – xarid qilish – saqlash va qayta ishlash – eksport" zanjirini tashkil etadigan kooperatsiya tizimi joriy qilinmagan.
Yana bir salbiy holat uzumchilikni rivojlantirishda vinochilik korxonalarining oʻrni sezilmayotgani bilan bogʻliq.
– Bu kabi muammolar taʼsirida mamlakatimizda mahsulotlarni yigʻishtirish va saqlashdagi yoʻqotishlar hajmi 30 foizdan kamaymayapti, – dedi Prezident. – Yaʼni, olingan meva nobud boʻlib, tuproqqa qorilmoqda. Bunday sharoitda qanday yangi bogʻ va tokzorlar haqida gapirish mumkin?
Qayd etilganidek, bir qator tumanlar paxta yetishtirishni qisqartirib, meva-sabzavotchilikka ixtisoslashtirildi. Afsuski, ushbu yoʻnalishda ham ishlar qoniqarli darajada boʻlganicha yoʻq.
Seleksiya borasida ilmiy tadqiqotlar yetarlicha yoʻlga qoʻyilmagani bois mamlakatimiz urugʻlikni import qilishga majbur boʻlmoqda.
– Mineral oʻgʻitlar taʼminoti, zararkunanda va kasalliklarga qarshi kurashish ishlari tizimli tashkil etilmagani ham dehqonning ortiqcha ovora boʻlishiga olib kelib, hosildorlikni oshirishga salbiy taʼsir qilmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bir soʻz bilan aytganda, sohada yechimini topishi lozim boʻlgan masalalar talaygina. Shuning uchun eskirgan tizimdan butunlay voz kechib, mutlaqo yangi uzluksiz zanjirni yaʼni, kooperatsiya va klaster tizimini tashkil etish kerakligi taʼkidlandi. Bunday yoʻl jahon tajribasida oʻzining samaradorligini isbotladi, klasterning joriy etilishi sohada yuqori natijalarga olib kelayotganini koʻrsatmoqda.
Shu munosabat bilan Prezidentimiz Oʻzbekistonda bir nechta yirik eksportyor klaster tashkil etish, qishloq xoʻjaligida qoʻshilgan qiymat zanjirini yaratish va daromadni oshirish, mahsulot ishlab chiqaruvchilarni aniq bozor, aniq moliyaviy manba bilan ishlaydigan tadbirkorga biriktirish zarurligini taʼkidladi.
Xorijiy mutaxassislar koʻmagida tashkil etilgan Surxondaryo tajribasi asosida 55 ta tumanni eksportbop muayyan mahsulotlar turini yetishtirishga ixtisoslashtirish vazifasi qoʻyildi.
Bundan tashqari, har bir viloyat va tuman hokimi klasterlar bilan meva-sabzavotni toʻgʻri joylashtirishga, agrotexnik tadbirlarning oʻtkazilishiga, yetishtirilgan mahsulotni eksportyor yoki qayta ishlovchiga toʻliq yetkazilishiga shaxsan javobgarligi belgilandi.
Moliya vazirligiga yangi tizim asosida eksportbop mahsulotlar yetishtirishni ragʻbatlantirish boʻyicha moliyalashtirish yuzasidan taklif kiritish topshirildi.
Qishloq aholisi bandligini taʼminlash maqsadida yangi tashkil qilinayotgan kooperatsiyalar negizida 1 gektardan 5 gektargacha ijara asosida yer ajratib beriladi. Yangi bogʻ va tokzorlarni barpo etishga "Har bir oila – tadbirkor" dasturi doirasida 1 trillion soʻm yoʻnaltiriladi.
Kam taʼminlangan oilalar bandligini taʼminlash maqsadida Fargʻona vodiysining 22 ta tumanida 31 ta namunaviy kooperatsiya tashkil qilinadi. Har bir kooperatsiyaga kamida 50 nafardan ishsiz fuqaro aʼzolikka qabul qilinib, ularga foydalanilmayotgan yerlar, subsidiyalar hamda imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Xalqaro hamda mahalliy moliya tashkilotlaridan mablagʻlar jalb etish orqali gilos, oʻrik, anor, shaftoli, olxoʻri, yongʻoq kabi mevalarga ixtisoslashgan yangi zamonaviy bogʻ tashkil qilish hisobiga hosildorlikni keskin oshirish zarurligi taʼkidlab oʻtildi. Shu bilan birga, eksportbop uzumzorlarni tashkil etish yuzasidan "manzilli dastur" tasdiqlash vazifasi yuklatildi.
Oziq-ovqat va spirtli ichimliklar sanoatida zamonaviy boshqaruv tizimini joriy etish, ishlab chiqarish hajmini keskin oshirish, marketing va innovatsiyani keng qoʻllagan holda eksportbop mahsulotlar assortimentini koʻpaytirish va sifatini yaxshilash, yangi bozorlarni topishga qaratilgan yangicha tizim tashkil etish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz bogʻdorchilik rivoji uchun avvalo koʻchat zarurligi, shuning uchun har yili 20 million dona koʻchat yetishtirishni yoʻlga qoʻyish va eksport qilish imkoniyati borligi koʻrsatib oʻtdi. Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish agentligiga manfaatdor tashkilotlar bilan birga kelgusi yili oʻrik, gilos, shaftoli, xoʻraki va sanoatbop uzum, anor, yongʻoq, bodom koʻchatlari yetishtirish plantansiyalari tashkil etish vazifasi qoʻyildi. Shuningdek, Jahon banki mablagʻlari hisobidan Mahmud Mirzayev nomidagi Bogʻdorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutining hududiy uchastkalarida "in-vitro" laboratoriyalari tashkil etish boʻyicha ham koʻrsatma berildi.
Intensiv koʻchatlar va payvandtaglarni sotib olish xarajatlarining bir qismini fermerlarga subsidiya sifatida qoplab berish, 2020-yil 1-apreldan boshlab "sogʻlomlik" sertifikatiga ega boʻlmagan koʻchatlarni yurtimizga olib kelib, ekishni toʻxtatish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimiz aholisining oziq-ovqatga boʻlgan talabini qoplash va eksport hajmini oshirish uchun meva-sabzavot yetishtirishni yiliga 8-10 foizga koʻpaytirish va qoʻshimcha 1 million tonnadan ortiq mahsulot yetishtirish zarur. Shu bois Qishloq xoʻjaligi vazirligi, viloyat va tumanlar hokimlariga 2020-yilda qayta foydalanishga kiritiladigan 77 ming gektar maydonga oziq-ovqat ekinlari, ertagi mahsulot yetishtirish uchun 200 ming gektarda toʻqsonbosti usulida sabzavotlar ekilishini taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻsimliklarga kimyoviy ishlov berish va zararkunandalarga qarshi kurashish ham muhim masalalardan. Prezident Shavkat Mirziyoyev buning uchun ixtisoslashgan tumanlarda mineral oʻgʻitlar doʻkonlarini tashkil etish, fermerlar va aholi tomorqalariga shu borada xizmat koʻrsatish tizimini yaratish zarurligini taʼkidladi.
Yigʻilishda aytilgan chora-tadbirlar ijrosini samarali tashkil etish uchun har bir yoʻnalishga mutasaddi rahbarlar masʼul etib belgilandi.

Определены меры по дальнейшему развитию плодоовощеводства и увеличению экспорта отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 ноября провел видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего развития плодоовощеводства и увеличения экспорта отрасли, обеспечения эффективного использования приусадебных земель населения.
Узбекистан обладает большим потенциалом в производстве плодоовощной продукции. Для поступательного роста благосостояния населения важное значение имеет организация в сельском хозяйстве высокодоходных интенсивных видов производства.
С учетом необходимости полного задействования имеющегося потенциала и получения соответствующего этим возможностям высокого дохода в последние годы в нашей стране сельское хозяйство динамично реформируется.
Президентом Шавкатом Мирзиёевым принят ряд указов и постановлений по улучшению системы управления в садоводческих и тепличных хозяйствах, внедрению эффективных механизмов государственной поддержки, налаживанию кооперации в сельском хозяйстве, наращиванию производства высококачественной, конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции на основе современных ресурсосберегающих технологий, ускоренному развитию пищевой промышленности.
Несмотря на это, доля нашей страны на мировом рынке плодоовощной продукции, оцениваемом на уровне 205 миллиардов долларов, не достигает и одного процента.
Как отмечалось на совещании, имеется возможность довести экспорт плодоовощной продукции до 2,5 миллиарда долларов в следующем году и до 5 миллиардов долларов в последующие три года.
Глава государства отметил, что для достижения этой цели необходимо правильно отбирать культуры и сорта, минимум в два-три раза повысить урожайность и доходность, предотвратить расточительство, правильно организовать хранение продуктов, логистику и экспорт.
Сегодня в мире высоким спросом пользуются черешня, абрикосы, сливы, гранат, виноград, миндаль, цитрусовые и другая продукция, они обеспечивают основную часть выручки от экспорта.
На совещании подверглось критике то, что в Узбекистане недостаточно таких плантаций, особенно интенсивного типа, сады и виноградники пришли в негодность, в связи с чем очень низка их экономическая эффективность, в ряде районов тысячи гектаров старых садов годами не дают урожай. Все еще не внедрена система кооперации по цепочке "заготовка – закупка – хранение и переработка – экспорт".
Еще один недостаток – слабая роль винодельческих предприятий в развитии виноградарства.
– Под влиянием подобных проблем потери при сборе и хранении продукции в нашей стране составляют не менее 30 процентов, – сказал Президент. – То есть выращенный урожай пропадает. О каких новых садах и виноградниках может идти речь в таких условиях?
Отмечалось, что ряд районов после оптимизации хлопковых полей был специализирован на заготовку плодоовощной продукции. К сожалению, и в этом направлении работа не отвечает требованиям.
Из-за слабой научно-исследовательской работы в сфере селекции наша страна вынуждена импортировать семена.
– Снабжение минеральными удобрениями, борьба с вредителями и болезнями осуществляются бессистемно, что затрудняет работу дехканина и негативно влияет на урожайность, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Одним словом, в сфере сохраняется множество нерешенных вопросов. Поэтому необходимо полностью отказаться от изжившей себя старой системы и организовать абсолютно новую непрерывную цепочку производства, то есть систему коопераций и кластеров. Мировой опыт доказал эффективность этого пути - внедрение кластеров демонстрирует высокие результаты.
В связи с этим Президент указал на необходимость организации в Узбекистане нескольких крупных кластеров-экспортеров, увеличения доходов в сельском хозяйстве, создав цепочку добавленной стоимости, закрепления производителей продукции за предпринимателем, работающим с конкретным рынком, конкретным источником финансирования.
Поставлена задача специализировать 55 районов на производство определенного вида экспортоориентированной продукции на основе Сурхандарьинского опыта, проведенного совместно с зарубежными специалистами.
Кроме того, указано на персональную ответственность хокимов областей и районов за правильное размещение плодоовощных культур, проведение агротехнических мероприятий, обеспечение доставки заготовленной продукции до экспортера или переработчика.
Министерству финансов поручено внести предложения касательно стимулирования выращивания экспортоориентированной продукции на основе новой системы.
Для обеспечения занятости сельского населения на базе вновь организуемых коопераций будут сдаваться в аренду участки площадью от 1 до 5 гектаров. На закладку новых садов и виноградников в рамках программы "Каждая семья - предприниматель" будет выделен 1 триллион сумов.
В целях обеспечения занятости малообеспеченных семей в 22 районах областей Ферганской долины будет организована 31 типовая кооперация. В каждую кооперацию будут приняты не менее 50 безработных граждан, им будут выделяться неиспользуемые земли, субсидии и льготные кредиты.
На совещании отмечалось, что следует значительно увеличить урожайность посредством создания новых современных садов черешни, абрикосов, гранатов, персиков, сливы, грецкого ореха и других плодов с привлечением средств международных и местных финансовых организаций. Поручено утвердить целевую программу создания экспортоориентированных виноградников.
Указано на необходимость внедрения современной системы управления в пищевой промышленности и производстве спиртных напитков, резкого увеличения объемов производства, расширения ассортимента экспортоориентированной продукции и улучшения качества продукции с широким применением маркетинга и инноваций, освоения новых рынков.
Президент отметил, что для развития садоводства прежде всего необходимы саженцы, в стране имеется возможность заготавливать и экспортировать ежегодно 20 миллионов саженцев. Перед Министерством сельского хозяйства, Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства совместно с заинтересованными организациями поставлена задача создать в следующем году плантации по выращиванию саженцев абрикоса, черешни, персика, столовых и винных сортов винограда, граната, грецкого ореха, миндаля. Дано указание по организации лабораторий "in vitro" на региональных участках Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени Махмуда Мирзаева за счет средств Всемирного банка.
Отмечалась необходимость субсидирования фермеров для покрытия части расходов на закупку саженцев и подвоев интенсивных сортов, прекращения с 1 апреля 2020 года ввоза и посадки саженцев, не имеющих сертификата здоровья.
Для удовлетворения потребности населения страны и увеличения экспорта необходимо ежегодно наращивать производство на 8-10 процентов и заготавливать дополнительно более 1 миллиона тонн плодоовощной продукции. В связи с этим Министерству сельского хозяйства, хокимам областей и районов поручено обеспечить посадку продовольственных культур на 77 тысячах гектаров, вводимых в оборот в 2020 году, а также овощных культур методом "девяносто дней" на 200 тысячах гектаров.
Немаловажен и вопрос химической обработки растений и противодействия вредителям. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость открытия точек продажи минеральных удобрений в специализированных районах, организации системы оказания соответствующих услуг фермерам и населению.
Определены руководители, ответственные за организацию эффективного исполнения поставленных на совещании задач.